Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Член од
6 декември 2022
Мислења
754
Поени од реакции
1.030
Ќе трчате по нас со тоалетна хартија? Немој аман, се намовнав еве од сабајле, не жртвувајте се толку, ми е жал за вас. Ипак 5 долари се 5 долари, треба да знајте кај ви завршуваат тие пари.

Гледам и ти си од дијаспората кога толку те повреди тоа, туку гледам дека и потписот ти е Z.. Во Русија си?
Реков тишина не реков да се дерете. Шом Сорос те има ич да не те интересира дијаспората шо прави.
 

Vartolu

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
13.423
Поени од реакции
3.748
Реков тишина не реков да се дерете. Шом Сорос те има ич да не те интересира дијаспората шо прави.
Тишина??Твојте дома не те есапат ко ќе му речиш нешто, овде можеш само да земиш едно зелено џамче и си ја знајш работата, искусен си. И оди описмени се ШОМ, паљачо еден...
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
16
Поени од реакции
4
За среќа Србија и Грција немаат моќ да ја нападнат Македонија токму поради други проблеми. Србија мака мачи Косово да го врати барем де јуре кај себе, а не пак де факто. И секако мора да се борат против слични сепаратистички идеи во Санџак и Војводина. Не само тоа туку и капак е нивниот тешко проруски ориентиран народ. Вучиќ пробува да ја направи државата неутрална, па дури и прозападна, но не смее да претерува заради народот. И додатно Србија е опкружена од цело НАТО освен Босна каде што им се наоѓа Република Српска. Така што Србите имаат големи проблеми да егзистираат со толку непријатели околу нив, но во модерната историја се единствени кои олабавија со Македонија. Потоа Грција која е до гуша со долгови, но и с'сната со Турција. А богами Турција може пепел да ја направи Грција и во најмала рака да и` ги земе сите острови. Да се надеваме дека Турците ќе ја одмаздат Македонија, но за сега ја одвраќаат Грција од било какви походи или репресалии во Македонија. За жал, во Егејска Македонија вршат тешки прекршоци против малцинствата, на што и ЕУ е слепа. А со тоа, местото каде што аспирираме е соучесник во уништувањето на македонскиот народ. Истото важи и за македонскиот народ во Бугарија и Албанија. Вака според формулава, излегува дека најопасни држави моментално се Албанија и Бугарија. Косово не е држава, протекторат на НАТО е, т.е. насилно украдена српска територија на која што и` се дозволува де факто сојузништво со Албанија. Воено е докажано дека можеме да се справиме со терористите и УЧК, но доколку интервенираат Косово и Албанија, ќе пропаднеме. Сево ова може да се спречи со контраинвазија од Србија. Меѓутоа НАТО ги чува овие две злосторнички земји. Истото може и Бугарија да го стори и во последно време по нашиот оправдан напад врз еден бугароман во Охрид, се јавуваат идеи и повици за ,,бугарска специјална воена операција" во Македонија слична со руската во Украина. Така што ако не ги избркаме за брзо предавниците, ќе нè окупираат Албанија и Бугарија без испукан куршум.
И ја се надевав едно време Турција мамето да и го е*е на Грција, ама проблемот е што ќе и го е*е после на Бугарија, па следна е на ред Македонија со ~30% муслимани. Опколени сме со 2 албански држави каде мнозинската религија е Исламот. Одма ќе се надоврзат со турците. Дури и западот целосно да застане зад "лулката на демократија" турците пак ќе си влезат во Бугарија. Ја мислам дека сме сје*ани до крај ако Русија не успее со Украина. Нас Западот веќе не столчи до крај, уште последните неколку чекори им останаа за да не избришат. Со другото потполно се сложувам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.187
Поени од реакции
17.545
И ја се надевав едно време Турција мамето да и го е*е на Грција, ама проблемот е што ќе и го е*е после на Бугарија, па следна е на ред Македонија со ~30% муслимани. Опколени сме со 2 албански држави каде мнозинската религија е Исламот. Одма ќе се надоврзат со турците. Дури и западот целосно да застане зад "лулката на демократија" турците пак ќе си влезат во Бугарија. Ја мислам дека сме сје*ани до крај ако Русија не успее со Украина. Нас Западот веќе не столчи до крај, уште последните неколку чекори им останаа за да не избришат. Со другото потполно се сложувам.
ne misli tolku daleku, rabotite ke se smenat mnogu pobrzo duri turcite dojdat do nas a i da dojdat pod niv sme ziveele 550 god pa eve tuka sme. ovie drugite se genocidni narodi ne imaat zbrisano od egej i pirin vo golem del.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
16
Поени од реакции
4
ne misli tolku daleku, rabotite ke se smenat mnogu pobrzo duri turcite dojdat do nas a i da dojdat pod niv sme ziveele 550 god pa eve tuka sme. ovie drugite se genocidni narodi ne imaat zbrisano od egej i pirin vo golem del.
Така е. Повеќе ни се исплати од турци да бидеме окупирани ама да си бидеме македонци отколку неосвестени бугари окупирани од бугари.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.187
Поени од реакции
17.545
Така е. Повеќе ни се исплати од турци да бидеме окупирани ама да си бидеме македонци отколку неосвестени бугари окупирани од бугари.
drzavi ko drzavi ke isceznat u narednite 100 godini. site ke ziveeme u nekakvi blokovi, seedo dali toa e EU ili nesto drugo. nema da e veke okupacija nego sostaven del od nekakov sojuz... realno ako zborime nitu eu ne saka nitu pa nie (cel balkan) ne pripagame tamu. do utre moze da se lazeme ama random makedonec, grk, bugar, sipo, srbin, bosanec, hrvat ima poveke slicnosti so turcin nego so skandavec ili svaba a da ne zborime za se drugo. na pola saat (20tina km) od centar na paris e versaj, na pola saat (nekoj 10km, jebi ga losi patista) ti e volkovo pa sega ti vidi...
 

Vartolu

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
13.423
Поени од реакции
3.748
ne misli tolku daleku, rabotite ke se smenat mnogu pobrzo duri turcite dojdat do nas a i da dojdat pod niv sme ziveele 550 god pa eve tuka sme. ovie drugite se genocidni narodi ne imaat zbrisano od egej i pirin vo golem del.
1.Shto majka baraat Turcite vo Avstralija, zivti se.
2.Tipichen ropski mentalitet..Sme ziveele 550 godini pak ke zivejme..Kuburot ke si go cuvame...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.187
Поени од реакции
17.545
1.Shto majka baraat Turcite vo Avstralija, zivti se.
2.Tipichen ropski mentalitet..Sme ziveele 550 godini pak ke zivejme..Kuburot ke si go cuvame...
1. na odmor idat ovde.

2. ti peer sekako nema da zivees do togas ke bides mrtov. ti kuburot idi ispukaj go u ukraina i ne se sekiraj ponatka, jasno e napisano deka svetot ke se podeli vo blokovi/unii i deka konceptot na drzavi ko so gi ima denes ke iscezne poleka... ama glup si ti toa da go vidis duri i koga ti e napisano pa eve ke ti nacrtam... koj odlucuva se poveke za hmmm eve polska ili ungarija ko najglasni protivnici varsava, budimpesta ili brisel? zosto prvite 2 se bunat protiv brisel i zosto ovie im kratat fondovi i gi forsiraa se poveke da prifakaat raboti sto nekat? e sega ti crtam so glasni i prilicno jaki protivnici racunaj drugite tivko go primaat bez glas da dignat... sve sto ke ostane na "drzavite" u idnina e sproveduvanje na zakoni za koj drugi odlucuvaat i eventualno zastita na kulturata dokolku kalifornia ni dozvoli. posto nema da go sfatis poslednoto eve ti i videa...


 

Vartolu

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
13.423
Поени од реакции
3.748
1. na odmor idat ovde.

2. ti peer sekako nema da zivees do togas ke bides mrtov. ti kuburot idi ispukaj go u ukraina i ne se sekiraj ponatka, jasno e napisano deka svetot ke se podeli vo blokovi/unii i deka konceptot na drzavi ko so gi ima denes ke iscezne poleka... ama glup si ti toa da go vidis duri i koga ti e napisano pa eve ke ti nacrtam... koj odlucuva se poveke za hmmm eve polska ili ungarija ko najglasni protivnici varsava, budimpesta ili brisel? zosto prvite 2 se bunat protiv brisel i zosto ovie im kratat fondovi i gi forsiraa se poveke da prifakaat raboti sto nekat? e sega ti crtam so glasni i prilicno jaki protivnici racunaj drugite tivko go primaat bez glas da dignat... sve sto ke ostane na "drzavite" u idnina e sproveduvanje na zakoni za koj drugi odlucuvaat i eventualno zastita na kulturata dokolku kalifornia ni dozvoli. posto nema da go sfatis poslednoto eve ti i videa...


Kubur jas ne cuvam, ako vekje ne si svesen svetot oddamna e podelen na blokovi i unii, samo ti ushte spiesh izgleda, zakochen si vo vremeto na Oktomvriskata revolucija.

Ako tolku mu e tesko na Polska i Ungarija, zosto prosto, ne izlezat od EU? Mazohisti se? Sosila gi teraat da se vo unijata?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.187
Поени од реакции
17.545
Kubur jas ne cuvam, ako vekje ne si svesen svetot oddamna e podelen na blokovi i unii, samo ti ushte spiesh izgleda, zakochen si vo vremeto na Oktomvriskata revolucija.

Ako tolku mu e tesko na Polska i Ungarija, zosto prosto, ne izlezat od EU? Mazohisti se? Sosila gi teraat da se vo unijata?
glup aj ne dosagaj... svetot ne e podelen vo oficijalni blokovi nego e globaliziran. jas zboram za isceznuvanje na drzavite nesto sto samo evropa poleka go sproveduva. polska i ungarija se tipicen primer na toa sto se slucuva i deka nema protiv toj proces. isto ke bide so site samo ponataka.
 

Vartolu

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
13.423
Поени од реакции
3.748
glup aj ne dosagaj... svetot ne e podelen vo oficijalni blokovi nego e globaliziran. jas zboram za isceznuvanje na drzavite nesto sto samo evropa poleka go sproveduva. polska i ungarija se tipicen primer na toa sto se slucuva i deka nema protiv toj proces. isto ke bide so site samo ponataka.
Shabane, sonceto ti e jako tamu vo glava te ima mavnato, ama dobro aj neka ti bide, svetot ne e podelen vo oficijalni blokovi tuku vo neoficijalni... EU i SAD od edna strana, Rusija od druga, a Kina od treta....Imas ti tuka malku sateliti kon site tri strani, no voglavnom tie se....Moze samo da dojde oddeluvanje na EU i SAD, makar so ne veruvam evropjanite da sakaat da izbegaat od drustvoto na SAD bidejki ke bidat izedeni taka da mislam deka i taka ke ostani...Drzavite na EU so samoto toa so se vo EU se imaat otkazano od del od svojot suverenitet koj go imaat predadeno na EU so cel da se pojaki vo geopolitickoto raspredeluvanje, ama do isceznuvanje nema da dojdi..Vo nikoj slucaj...Ne lupetaj, smeshen si....orajt?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.187
Поени од реакции
17.545
Shabane, sonceto ti e jako tamu vo glava te ima mavnato, ama dobro aj neka ti bide, svetot ne e podelen vo oficijalni blokovi tuku vo neoficijalni... EU i SAD od edna strana, Rusija od druga, a Kina od treta....Imas ti tuka malku sateliti kon site tri strani, no voglavnom tie se....Moze samo da dojde oddeluvanje na EU i SAD, makar so ne veruvam evropjanite da sakaat da izbegaat od drustvoto na SAD bidejki ke bidat izedeni taka da mislam deka i taka ke ostani...Drzavite na EU so samoto toa so se vo EU se imaat otkazano od del od svojot suverenitet koj go imaat predadeno na EU so cel da se pojaki vo geopolitickoto raspredeluvanje, ama do isceznuvanje nema da dojdi..Vo nikoj slucaj...Ne lupetaj, smeshen si....orajt?
ti rekov glup si... nikoj ne zbori za takvi blokovi nego za nesto sosema drugo. ajde da ti crtiam za da sfatis...

#1 5te oci - USA, UK, CAN, AUS, NZ - anglo block. ovoj blok naskoro ke ja vidi kreacijata CANZUK a podocna na ova ke i se prikluci i USA.
#2 EU - ova valjda ne treba da ti go objasnuvam
#3 Otomansko/muslimanski blok - ako ne vlezeme vo EU najverojano ke vlezeme ovde. vo postot pogore nekoj spomna deka turcija ke pocne vojna so bugarija i grcija i deka podocna na mkd ne i gine ista sudbina. da, ako toa se ostvari apsolutno se slozuvam so toa, samo sto do togas nema da e vojno osvojuvanje nego svetot ke evuluira vo poveke blokovi i ednostavno prirodno ke ni e tamu mestoto na cel balkan pogotovo ako EU ne saka da go prafati balkanot. ova i ne e loso zasto realno ti si poslicen na random turcin nego na random skandinavec ili svaba.
#4 sub saharska afrika ke bide eden blok. procesot e pocnat vo francuskite kolonii so poveke revolucii i brkanje na evropskite gazdi. del od niv lesno ke se dogovarat zasto imaat zaednicki jazik i valuta del ke go napravat za pari i vlijanie ali neminovno e i oni da napravat unija koga togas.
#5 juzna azija... ovie se najbliski a najdaleku od formiranje blok najveke radi rivalstvoto na pakistan i india. tamu fali eden pakinstanski zaev sve da prifati i za sekund da se spoi istiot narod sto go podelile britancite pred 100 godini. drugite se premali i lesno ke bidat integrirarani sekako site se zavisni od indija.
#6 jugoistocna azija - so sozndavanje na Nusantara i preselba na glavniot grad na indonezija vo borneo poleka se sprema i toj blok. indonezija, malezija, singapur delat jazik (razlikite se ko srpski i hrvatski) a tuka ke se priklucat i ostanatite drzavi edna po edna. problematicen ke bide thailand ali mislam deka ke moraat ako sakaat ekonomski da pariraat na kina. japonija i korea koga togas ke se priklucat ovde ali najverojatno posledni. mozno e korea da ide i so kina, zavisno koj ke vladee tamu na kraj i kolku severot ke bide jak.
#7 kina (so taivan) i eventualno vietnam... ovie ke si bidat dolgo zasebni, ne gi interesiraat drugi i ednostavno ke se koncentriraat na trgovija. so ili bez korea ne im pravi razlika.
#8 rusija i poranesen SSSR... osven baltikot sve drugo ke se vrati kon rusija...
#9 latinska amerika i brazil... ke bide interesno okulu meksiko ali ovoj blok ke se siri nataka rapidno. union of south american nations e veke formirana

znaci ostaj 2-3 bloka i drzavi nego zborime za slednata faza i evolucija. ke nema drzavi nego golemi teritorii i unii ko EU i USA kade sekoja drzava poleka ke se integrira. toa deka drzavite ke opstanele e cista glupost... sto ke opstane be od multi kulti drzavi? kakva e ovaa francija koga cela repka im se crnci ili severnistan so sipci ministri? sto e amerikanec ili avstralec, znaes deka u indija ima 300 jazici i pleminja pogolemi od eks juga pa ne im smeta da se site indijci? poleka proaga vremeto na drzavite i ovde zborime za 100-200-300 god od sega a ne za 20 god od utre... mada koj znae moze i mnogu pobrzo da dojde do ova posto sekade poglasni se glasinite za unii i zaednicki valuti.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.215
Поени од реакции
2.288
Така е. Повеќе ни се исплати од турци да бидеме окупирани ама да си бидеме македонци отколку неосвестени бугари окупирани од бугари.
Окупацијата е состојба на умот, според тебе и видувања слични на твоите сите солуции стојат на маса ама никако не ви падна на памет и онаа која е само по себе разбирлива: Македонци во слободна Македонија!
Претпоставувам во некоја малку посложена ситуација повеќето со таквите ставови и видувања би завршиле како Генерал-Дезертер!

drzavi ko drzavi ke isceznat u narednite 100 godini. site ke ziveeme u nekakvi blokovi, seedo dali toa e EU ili nesto drugo. nema da e veke okupacija nego sostaven del od nekakov sojuz... realno ako zborime nitu eu ne saka nitu pa nie (cel balkan) ne pripagame tamu. do utre moze da se lazeme ama random makedonec, grk, bugar, sipo, srbin, bosanec, hrvat ima poveke slicnosti so turcin nego so skandavec ili svaba a da ne zborime za se drugo. na pola saat (20tina km) od centar na paris e versaj, na pola saat (nekoj 10km, jebi ga losi patista) ti e volkovo pa sega ti vidi...
Аха, добро ќе нема народи, а ќе има ли жени и мажи?
Сите ние за 100 години нема да живееме ќе живеат некои други генерации.
Процесите на глобализација се својствени за секој период па и за овој, некои денешнава американизација ја поистоветуваат со посакувана глобализација, за жал тоа е извитоперен империјализам-методологија на глобализација и затоа е осудена на пропаст.
Постојат повеќе модели-концепции на глобализација има еден кој се нарекува космополитизам инаку многумина мислат дека извориштето е токму овде во Македонија, настанат пред многу години.
Сличноста или генетската поврзаност помеѓу народите не е фактор кој влијае на тоа како и со која брзина ќе се одвива процесот на глобализација, а клучен фактор е развојот на техносферата.... денес приоритет во развојот на техносферата е даден на Азија и Африка поточно Азија го форсира техноразвојот на Африка... многу широка и комплексна тема не е за на форум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom