Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Член од
12 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
3.015
Се попишал не се попишал исто се фаќа. И да си попишан и да не си попишан не си Македонец, со предавството од преспа нема повеќе Македонци, има коси црти и граѓани на северна, институционално сме избришани во оваа вештачка држава, колку сакаш и како сакаш попишвај се, не си Македонец, си државјанин на северната вештачка творба. Во северна нема официјално Македонци, има шиптаpи, турци, срби, ѓупци, власи и има граѓани на северна. Затоа колку побрзо се распадни протекторатов толку поарно за нас Македонците, да почниме одново да создаваме држава која ја изгубивме и во која нема да бидиме граѓани, туку Македонци.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.004
Поени од реакции
19.226
Абе нема да се убедуваме, нема потреба.. Мојата поента и на минатиот пост беше, дека каков и да е резултатот од пописот процентуално, ништо нема да смени во она што било досега, а нема да смени ни од сега...Дури и на пописов испаднеше дека не 15, туку 10% се Албанци во Македонија. Тоа ми е целта...
За да си го наместат пописот како што му одговара....
Им требаат бројки, затоа го прават местењето. Да им е сеедно дали се 31% или 10%, немаше да инвестираат ресурси и да се резилат со очигледно местење.
Ти со гестот на учество само им даваш легитимитет на местењето.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.004
Поени од реакции
19.226
Зошто постојано државата ја споменуваш и што прави државата општо за сите? Освен што присилно не држи тука бидејќи не можеме да заминиме без соодветни документи? Државата е затвор, не само нашата - сите...
За тебе државата е само диспензер за документи што претходно треба да те образува, да те чува, да те порасне, да те направи човек... За потоа да отидеш во некоја друга држава да го поминеш продуктивниот и работниот век?


Признавам дека нашава држава наведеното не го прави добро, ама пред да прашаш што можат државата и народот да направат за тебе - прашај се што си направил ти за државата и народот.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
10.831
Поени од реакции
10.873
Државата ниту те чува, ниту те расне ниту те направила човек. Не се губи!
Каде сакам ќе работам и што сакам ќе работам - државата најмалку треба да се заморува со тоа. Но ти си со идејата дека државата е фабрика, а ние вработени од кои ќе се полни државата со пари, а од тие финансии ние гледаме... што?
Не се губи, ќе повторам.

Државата треба да обезбедува добри закони за граѓанинот за да сака да работи во државата и да живее во истата, не обратно - да се чувствува поединецот обврзан да умре во државата заради... што знам, некакви нереални причини. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.004
Поени од реакции
19.226
Државата ниту те чува, ниту те расне ниту те направила човек. Не се губи!
Неточно. Образованието, здравството, итн сето тоа ти е обезбедено и субвенционирано. Дури и да треба да доплатиш нешто, тоа е мал дел.
Не навлегувам во квалитетот на наведеното, тоа е заради твои истомисленици (истомисленици од аспект на тоа рачунате дека поединците треба да се стремат да направат за заедницата).
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2010
Мислења
626
Поени од реакции
323
Отворете тикток, од сите страни не напаѓаат дека не постоиме, без разлика дали се повеќето деца или не, веќе се зголемува омразата кон македонците, утре да одиш на летовање во Грција и Албанија или зимовање Бугарија голема е шансата да ти направат материјална или финансиска штета, или физички да те нападнат, некако ми изгледа дека во училиштата во Албанија, Грција и Бугарија има некоја договорена агенда на омраза против Македонија и македонскиот народ, како ние да им укради ме територии и историја, иако е токму спротивното, најверојатно следува распад и поделба, неизбежно е, доколку една држава почни офанзива кон Македонија, на пример Бугарија, прва да влези со војска, автоматски ќе влези и Албанија, ќе има спротивставеност кој да лапни прв и да лапни најмногу територија, иако Грција одрекува територијални претензии сепак ја сака пелагонија и битолски регион како едниствениот дел кој не успеаја да го завземат со балканските војни, и единствен дел кој го сметаат за античка Македонија кој не е во рамките на Грција моментално. Србија исто така ќе се вклучи под еден да не дозволи создавање на голема Албанија, и изолирање на Македонија на граница со Србија, иако србите ни се најблиски, и тие исто сметаат дека сме српска бановина, сите три држави имаат историја во која ние сме дел од нивната држава, каде барем за србите освен територијата го сакаат и народот, кај албанците и грците не го сакаат народот, цел им е да го истераат од територијата која ја сметаат за нивна, за бугарите не може да се тврди точно што планираат. Како и да е сме сјебани до коска и допрва идат поголеми страдања за Македонците пошто никој не не сака и не не брани. А за северџаните мамицата в газ д аму ја ебам што не предадоа за едно ебано работно место, и да у се мочам во умот забеган со тврдењата мрднати дека Америка и Нато ќе не бранат и ќе ни гарантираат сигурност, ако ни, гарантираја и ако, не бранеа немаше нас да присилуваат да менуваме знаме, име, идентитет и ред друго, ќе правеа притисок кај Грција, Бугарија а не кај нас, ние сме за Нато само пополнување на границата воени зони покрај Русија, го пополнуваат празниот простор да контролираат копно и воздух, во случај на светска војна битката ќе биде источна Европа, за западњаците чист да им е дворот.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.624
Поени од реакции
925
Отворете тикток, од сите страни не напаѓаат дека не постоиме, без разлика дали се повеќето деца или не, веќе се зголемува омразата кон македонците, утре да одиш на летовање во Грција и Албанија или зимовање Бугарија голема е шансата да ти направат материјална или финансиска штета, или физички да те нападнат, некако ми изгледа дека во училиштата во Албанија, Грција и Бугарија има некоја договорена агенда на омраза против Македонија и македонскиот народ, како ние да им укради ме територии и историја, иако е токму спротивното, најверојатно следува распад и поделба, неизбежно е, доколку една држава почни офанзива кон Македонија, на пример Бугарија, прва да влези со војска, автоматски ќе влези и Албанија, ќе има спротивставеност кој да лапни прв и да лапни најмногу територија, иако Грција одрекува територијални претензии сепак ја сака пелагонија и битолски регион како едниствениот дел кој не успеаја да го завземат со балканските војни, и единствен дел кој го сметаат за античка Македонија кој не е во рамките на Грција моментално. Србија исто така ќе се вклучи под еден да не дозволи создавање на голема Албанија, и изолирање на Македонија на граница со Србија, иако србите ни се најблиски, и тие исто сметаат дека сме српска бановина, сите три држави имаат историја во која ние сме дел од нивната држава, каде барем за србите освен територијата го сакаат и народот, кај албанците и грците не го сакаат народот, цел им е да го истераат од територијата која ја сметаат за нивна, за бугарите не може да се тврди точно што планираат. Како и да е сме сјебани до коска и допрва идат поголеми страдања за Македонците пошто никој не не сака и не не брани. А за северџаните мамицата в газ д аму ја ебам што не предадоа за едно ебано работно место, и да у се мочам во умот забеган со тврдењата мрднати дека Америка и Нато ќе не бранат и ќе ни гарантираат сигурност, ако ни, гарантираја и ако, не бранеа немаше нас да присилуваат да менуваме знаме, име, идентитет и ред друго, ќе правеа притисок кај Грција, Бугарија а не кај нас, ние сме за Нато само пополнување на границата воени зони покрај Русија, го пополнуваат празниот простор да контролираат копно и воздух, во случај на светска војна битката ќе биде источна Европа, за западњаците чист да им е дворот.
Агендата е јасно за нив е штета што постои држава со името Македонија.
Уште ова парче земја остана неподелено помеѓу соседите, а сега да си признаеме најголема шанса имаат БГ и АЛ за поделба на Македонија.
Големи пари се влезени во државава да се креира бугарско малцинство, а од другата страна со големи притисоци бојот на Албанците да се зголеми за да можат секакви права да добијат.
Идејата од ВСВ е се уште жива.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.356
Поени од реакции
29.207
Се дружам со секакви луѓе, од ПАТРИОТИ со големо П, до фб тастерски патриоти па се до како што ги викате вие северџани. Познавам и 3-4 од Левица кои сакаа да бојкотираат, ама на крајот пак си легнаа на брашно. Вака сега, еве харикирам, ок е јасно ми е дека се прават секакви дубарии за да се постигнат целите во нашето општество, тоа не било прв пат и нема да биде ниту последен пат. Еве да земеме пописот да беше како што треба и Албанци да излезеа 15%. И ајде според тебе што ќе се случеше? Дали ќе го променеа Уставот каков што беше пред 2001-ва? Или пак ќе имаше немири и војни, подбуцнување терор, и колење. И епилогот кој би бил?

Пописот во Македонија, одамна го изгуби кредибилитетот. Така да и многу многу и ретко кој му дава значење.

Второ прашање, 2001ва година беше едно, сега е друго. Во 2001ва ако имаше 10000 доброволци, да би имало уште еден таков конфликт (не дај Боже) денеска би имало максимум 500 доброволци.
Ve molam bidete pristoen gospodine daskale Delchev so vashite izblici na kultura..Oddoma te galele, i trebalo da te vospitaat malku na koj kade i shto mu se veli. Ajde sega fati si go konjot za .... jazheto i shibaj.....
Па нели си ти револуционерот од пред собрание, како сега цвикаш од немири? Ако требаше немири ќе имаше немири, и ќе гореше цела држава! Плус како НАТО членка ќе добиевме модерно оружје ;)

Нели се гордееш со јајцата што ги покажуваат Украинците, зошто ние да не ги здробевме нашите окупатори?

И како изгубил кредибилитет кога го немаше од 2002ра, и неговите резултати се основата на се што се случува таму?
Автоматски споено мислење:

Абе нема да се убедуваме, нема потреба.. Мојата поента и на минатиот пост беше, дека каков и да е резултатот од пописот процентуално, ништо нема да смени во она што било досега, а нема да смени ни од сега...Дури и на пописов испаднеше дека не 15, туку 10% се Албанци во Македонија. Тоа ми е целта...
За да си го наместат пописот како што му одговара....
Абе контрадикторен си.
Од една страна викаш нема да смени ништо, а од друга некој го штимал како му одговара. Значи сепак е битен!
 
Член од
3 март 2010
Мислења
626
Поени од реакции
323
Членството во Нато не закопа, за да влезиме во Нато ги потпишавме штетните договори со кои ја губиме Македонија и се откажуваме од териториите и малцинствата во егејска и пиринска, лагите што ги пласираа дека со членство во Нато ги зацврстуваме границите и се осигуруваме од поделби или напади од соседни држави се испостави всушност дека изгубивме секаков кредибилитет и почит од соседните држави, па не само веќе не не признаваат како држава, туку сакаат и да не освојат. Сега сме заглавени со Нато, сега да го напуштиме Нато одма ќе не нападни Бугарија, иако и со Нато може да го направи тоа, али малце и фрфа. Премногу заглавивме во гомна никој давне може не извади.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
428
Поени од реакции
495
Членството во Нато не закопа, за да влезиме во Нато ги потпишавме штетните договори со кои ја губиме Македонија и се откажуваме од териториите и малцинствата во егејска и пиринска, лагите што ги пласираа дека со членство во Нато ги зацврстуваме границите и се осигуруваме од поделби или напади од соседни држави се испостави всушност дека изгубивме секаков кредибилитет и почит од соседните држави, па не само веќе не не признаваат како држава, туку сакаат и да не освојат. Сега сме заглавени со Нато, сега да го напуштиме Нато одма ќе не нападни Бугарија, иако и со Нато може да го направи тоа, али малце и фрфа. Премногу заглавивме во гомна никој давне може не извади.
добро ти е?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.735
Поени од реакции
6.314
Премногу трагично се сфаќаат и се гледа на работите. Сите држави се помалку или повеќе мултиетнички или пак постануваат мултиетнички со тек на времето. Е сеа ние сме малку повеќе мултиетнички како држава, но таква ни била судбината, за тоа не се виновни ниту СДС, ниту ДПНЕ, ниту никој, едноставно такви се состојбите на теренот. Македонија, говорам за Македонија општо како географски регион од околу 70 илјади км2 од секогаш била мултиетничка територија низ својата историја, во одредени историски моменти Македонскиот народ успеал да создаде независна држава на една третина од таа територија (Вардарскиов дел) во кој покрај Македонци живеат и од секогаш живееле и други етнички и религиски заедници. Ама соседите околу нас не негирале, не не сакале, сакале да не поделат или целосно освојат, таква ни е географската поставеност, да бевме некој изолиран остров во некој океан сигурно немаше да имаме никакви проблеми и негирања од било какви соседни држави и нации !
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.624
Поени од реакции
925
Членството во Нато не закопа, за да влезиме во Нато ги потпишавме штетните договори со кои ја губиме Македонија и се откажуваме од териториите и малцинствата во егејска и пиринска, лагите што ги пласираа дека со членство во Нато ги зацврстуваме границите и се осигуруваме од поделби или напади од соседни држави се испостави всушност дека изгубивме секаков кредибилитет и почит од соседните држави, па не само веќе не не признаваат како држава, туку сакаат и да не освојат. Сега сме заглавени со Нато, сега да го напуштиме Нато одма ќе не нападни Бугарија, иако и со Нато може да го направи тоа, али малце и фрфа. Премногу заглавивме во гомна никој давне може не извади.
Така така, сега слични се условите од Бугарија. Сега ќе вметнеш Бугари во уставот и да речеме хипотетички да се 2% од целиот број со текот на времето ќе се зголеми бројот. Што преку пари што преку пасоши што преку закани/уцени ќе дојдеме до степен да има македонско-бугаромански тепачки по Струмица, Штип, Берово и така ќе дојде бугарска војска и полиција со изговор да се заштити малцинството ќе се поддржат Албанците во Македонија на востание и ете така ќе се разбудиме во некоја друга држава.
Не треба да сме многу паметни запрашајте се зошто во БГ не е дозволено македонско малцинство ? Па се плашат во пиринскиот регион да не излезат и до 40% Македонци таму.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
244
Поени од реакции
1.079
Отворете тикток, од сите страни не напаѓаат дека не постоиме, без разлика дали се повеќето деца или не, веќе се зголемува омразата кон македонците, утре да одиш на летовање во Грција и Албанија или зимовање Бугарија голема е шансата да ти направат материјална или финансиска штета, или физички да те нападнат, некако ми изгледа дека во училиштата во Албанија, Грција и Бугарија има некоја договорена агенда на омраза против Македонија и македонскиот народ, како ние да им укради ме територии и историја, иако е токму спротивното, најверојатно следува распад и поделба, неизбежно е, доколку една држава почни офанзива кон Македонија, на пример Бугарија, прва да влези со војска, автоматски ќе влези и Албанија, ќе има спротивставеност кој да лапни прв и да лапни најмногу територија, иако Грција одрекува територијални претензии сепак ја сака пелагонија и битолски регион како едниствениот дел кој не успеаја да го завземат со балканските војни, и единствен дел кој го сметаат за античка Македонија кој не е во рамките на Грција моментално. Србија исто така ќе се вклучи под еден да не дозволи создавање на голема Албанија, и изолирање на Македонија на граница со Србија, иако србите ни се најблиски, и тие исто сметаат дека сме српска бановина, сите три држави имаат историја во која ние сме дел од нивната држава, каде барем за србите освен територијата го сакаат и народот, кај албанците и грците не го сакаат народот, цел им е да го истераат од територијата која ја сметаат за нивна, за бугарите не може да се тврди точно што планираат. Како и да е сме сјебани до коска и допрва идат поголеми страдања за Македонците пошто никој не не сака и не не брани. А за северџаните мамицата в газ д аму ја ебам што не предадоа за едно ебано работно место, и да у се мочам во умот забеган со тврдењата мрднати дека Америка и Нато ќе не бранат и ќе ни гарантираат сигурност, ако ни, гарантираја и ако, не бранеа немаше нас да присилуваат да менуваме знаме, име, идентитет и ред друго, ќе правеа притисок кај Грција, Бугарија а не кај нас, ние сме за Нато само пополнување на границата воени зони покрај Русија, го пополнуваат празниот простор да контролираат копно и воздух, во случај на светска војна битката ќе биде источна Европа, за западњаците чист да им е дворот.
За среќа Србија и Грција немаат моќ да ја нападнат Македонија токму поради други проблеми. Србија мака мачи Косово да го врати барем де јуре кај себе, а не пак де факто. И секако мора да се борат против слични сепаратистички идеи во Санџак и Војводина. Не само тоа туку и капак е нивниот тешко проруски ориентиран народ. Вучиќ пробува да ја направи државата неутрална, па дури и прозападна, но не смее да претерува заради народот. И додатно Србија е опкружена од цело НАТО освен Босна каде што им се наоѓа Република Српска. Така што Србите имаат големи проблеми да егзистираат со толку непријатели околу нив, но во модерната историја се единствени кои олабавија со Македонија. Потоа Грција која е до гуша со долгови, но и с'сната со Турција. А богами Турција може пепел да ја направи Грција и во најмала рака да и` ги земе сите острови. Да се надеваме дека Турците ќе ја одмаздат Македонија, но за сега ја одвраќаат Грција од било какви походи или репресалии во Македонија. За жал, во Егејска Македонија вршат тешки прекршоци против малцинствата, на што и ЕУ е слепа. А со тоа, местото каде што аспирираме е соучесник во уништувањето на македонскиот народ. Истото важи и за македонскиот народ во Бугарија и Албанија. Вака според формулава, излегува дека најопасни држави моментално се Албанија и Бугарија. Косово не е држава, протекторат на НАТО е, т.е. насилно украдена српска територија на која што и` се дозволува де факто сојузништво со Албанија. Воено е докажано дека можеме да се справиме со терористите и УЧК, но доколку интервенираат Косово и Албанија, ќе пропаднеме. Сево ова може да се спречи со контраинвазија од Србија. Меѓутоа НАТО ги чува овие две злосторнички земји. Истото може и Бугарија да го стори и во последно време по нашиот оправдан напад врз еден бугароман во Охрид, се јавуваат идеи и повици за ,,бугарска специјална воена операција" во Македонија слична со руската во Украина. Така што ако не ги избркаме за брзо предавниците, ќе нè окупираат Албанија и Бугарија без испукан куршум.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.624
Поени од реакции
925
Истото може и Бугарија да го стори и во последно време по нашиот оправдан напад врз еден бугароман во Охрид, се јавуваат идеи и повици за ,,бугарска специјална воена операција" во Македонија слична со руската во Украина. Така што ако не ги избркаме за брзо предавниците, ќе нè окупираат Албанија и Бугарија без испукан куршум.
:bravobe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom