Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.284
Поени од реакции
45.757
не секако не плаќаат муабетот ми е дали некој нуди решение да плаќаат
Како би изгледало тоа решение и каде би го барал? Еве, да замислиме дека ЕВН со полициска придружба влегува да гаси....за две минути ќе имаш селска буна и блокиран автопат, пропратен со повици за смирување од погоди која твоја омилена амбасада...
Мутави ли треба да се правиме...
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Како би изгледало тоа решение и каде би го барал? Еве, да замислиме дека ЕВН со полициска придружба влегува да гаси....за две минути ќе имаш селска буна и блокиран автопат, пропратен со повици за смирување од погоди која твоја омилена амбасада...
Мутави ли треба да се правиме...
Не знам и мене ме интересира
Прашувам како да платат Албанците
ама ако треба нато да пропадни за да платат Албанците струја тогаш тешко над
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.301
Поени од реакции
29.769
Можеби, можеби не.
Што ако нашиве продолжат за коалиција и за да ги дупат другите да си ги користат и договараат исто како и до сега. Многу пати ние видовме дека нашите со нив праат пазари и се ортачат и без да бидат притиснати од горе. Да не заборавиме со какво тешко срце за разделија вмро и дуи. Тоа е едно
Што ни гарантира дека во такво престурктуирање љопките не би имале пак грб или не би ги 'подземал' некој, пошто едно нешто знам со сигурност а тоа е дека нас капацитетот за дипломатија и правење пријатели/сојузници ни е -50.
Еден куп работи се под знак прашалник дали така би се одвивале чак и ако поголеми турбуленции не би пореметиле се.
Евентуално кога ќе се прераспредели светот пак сите околу нас ќе фатат подобра позиција, најверојатно и љопките и пак јово на ново, турбуленциите само гратис.


Кој ќе излезе на ферка? Знаеш колку бевме воено во подобра позиција во 2001 према сега? Практично немаме безбедносен апарат, а згора свесен си каков одзив би имало денес ако во 2001 беше 20%. Додуша за волја на вистината тие мислам дека се уште понеспремни за гинење во моментов од нас така да не знам дали би дошло до ферка воопшто


па искрено кога сме веќе на оро не мислам дека просперитет на нато нас ни штети на било кој начин


тоа е факт ама и ние сме закрвени со сите соседи така ако гледаш. Старата како вика 'кога ќе се изгасат ламбите во кафана секој за нож се фаќа'
и тоа е моментот во светско престројување што мене ме плаши. Нашите искуства предходно беа такви, ако се испрличи работата и нема светски полицаец овде настануваат тешки калакурници и најчесто се решаваат на сметка на Македонците. Ако би дошло хипотетички до еден конфликт коначни обрачун меѓу балкаските соседни држави дали мислиш дека ќе не земат да маваме со нив или и по нас ќе маваат :icon_lol:
ОК, јасно е дека ако бараш влакна (можности да не се деси најлогичниот и најверојатниот развој), дека ќе ги најдеш. Ама ајде сепак уште една тура, во интерес на дискусијата.

Мои размислувања:
- секако ќе треба да има пресметување со колабораторите (со тие што нема да ја играат новата игра), во најмала рака следните клептократи ќе мора тоа да го направат за да воспостават „инфрастуктура“ за власт
- другата страна (во глобалниот судир) веќе има свој играч во регионот, патем тоа е некој со кој ние природно припаѓаме во воен сојуз (имаме ист непријател)
- истите тие се добри и влијателни со другите соседи во регионот (кои повторно, сите се закрвени со нашите непријатели), сакам да кажам дека постојат и услови за поширок сојуз, и тоа подржан од светска сила - многу опции влагаат во игра тука, и ниедна нема да им се допадне на некои од твоите пријателчиња истомисленици од другите дискусии
- ние не сме закрвени со никој, малтене сите ни земаа се што сакаа да земат од аспект на територии и права
- самите можеме да се пресметаме со локалните крвници, не се сомневај многу за тоа
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.136
Поени од реакции
8.228
Мислам дека добра аналогија за понижувачкиот третман што овој народ и држава го добива од САД и ЕУ би било кога РСМ би ја споредиле со локалниот пијаница, некој лик со психолошки проблеми, пропалитет што дневно минува по 7-8 саати во кладилна и слично. Кога ќе те застане на улица некое од овие човечиња, дури и да не чувствуваш никаков анимозитет, сепак презирот е пресилен и ништо од тоа што ти го зборува не можеш да го сфатиш сериозно и го забораваш првата минута откако ќе се разотидете.

Колку и да се чувствува понижен народецот во РСМ од привремени референци, промена на име и француски договори, и аргументите да се на негова страна, едноставно е небитен и никој не го сфаќа сериозно...
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
ОК, јасно е дека ако бараш влакна (можности да не се деси најлогичниот и најверојатниот развој), дека ќе ги најдеш. Ама ајде сепак уште една тура, во интерес на дискусијата.
не барам влакна, од каде твоето мислење е секогаш најлогичниот и најверојатниот развој, полекате малце

Мои размислувања:
- секако ќе треба да има пресметување со колабораторите (сио те што нема да ја играат новата игра), во најмала рака следните клептократи ќе мора тоа да го направат за да воспостават „инфрастуктура“ за власт
какво пресметување? Како би изгледало ова и кој би го водел, орган специјален ќе има како ОЗНА или?

- другата страна (во глобалниот судир) веќе има свој играч во регионот, патем тоа е некој со кој ние природно припаѓаме во воен сојуз (имаме ист непријател)
- истите тие се добри и влијателни со другите соседи во регионот (кои повторно, сите се закрвени со нашите непријатели), сакам да кажам дека постојат и услови за поширок сојуз, и тоа подржан од светска сила - многу опции влагаат во игра тука, и ниедна нема да им се допадне на некои од твоите пријателчиња истомисленици од другите дискусии
Претпоставувам за србите зборуваш така? Прво на 5 кура седат и знаеме колку сигурен играч на русија се. Второ предлогов твој е од амерички вазали да станиме српски вазали? Тоа би било огромен напредок се согласувам. Трето со никој не се во добри односи, со сите што граничат сем нас би биле во војна 15 минути по исчезнувањето на светски полицаец, едино се во релативно добри односи со грците. Ако мислиш Сојуз ние бугарите грците србите, немој молимте, знаеме како завршија таквите 'сојузи' предходно. Генерално јас очекував од тебе многу повеќе од муабетот што го слушам в такси, по биртии и сегде кај што имаш рандом маалски стручњаци, тхе холи алајанс филмот што секој знае дека може само да заврши со парчење на Македонија, за сите овие ние сме само subjects што треба да си се вратат под круната.

- ние не сме закрвени со никој, малтене сите ни земаа се што сакаа да земат од аспект на територии и права
- самите можеме да се пресметаме со локалните крвници, не се сомневај многу за тоа
И што ако ни земале мислиш доста е, едно ливче тоалетна хартија и завршија амбициите на нашите соседи, немој друже не ме радуј.

Ајде да резимираме, значи ние треба сега да навиваме за распад на европа и нато и губење на хегемонијата на сад затоа што кога ќе се случи тоа ние ќе влеземе со србите во сојуз поддржан од новиот светски полицаец Русија кој најверојатно ќе прерасне во поширок сојуз (бугарија,грција и црна гора ќе се придружат) и ќе се истераат албанците од балканов, претпоставувам во Јадранско. Ако е одговорот твој на ова Да да почнеме да го разглобуваме

вчера предлагаше помирување со бугарите, овде предлагаш измеќари кај србите
злобни усти се би рекле Ванлоче друже
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.301
Поени од реакции
29.769
Сакаш да резимираме?
Тргни од фактот дека ЕУ не мора да навиваме да се распадне пропадне економски, самите одлично ја работат таа работа (по налог на америте).

значи ние треба сега да навиваме за распад на европа и нато и губење на хегемонијата на сад затоа што кога ќе се случи тоа ние ќе влеземе со србите во сојуз поддржан од новиот светски полицаец Русија кој најверојатно ќе прерасне во поширок сојуз (бугарија,грција и црна гора ќе се придружат) и ќе се истераат албанците од балканов, претпоставувам во Јадранско. Ако е одговорот твој на ова Да да почнеме да го разглобуваме
Ако гледаме идеален исход, и Албанците идеално би биле вклучени во идната конфедерација (се разбира само отпосле решавање на проблемите со западните инфилтрирани елементи и со територијалните претензии). Така било и некогаш постоечкото решение кое го минирал ЈБТ (под западно влијание и со желба да ја задржи сопствената позиција). Прочитај си ја историјата Едиславе. Не дека горам од желба за зедничка држава со спомнатите, ама тоа е неспоредливо подобар компромис од ова сега што се случува - робови на крвниците, за само неколку генерации ќе станеме малцинство додека врз грбот ни паразитираат паразити кои треба да станат мнозинство. Тоа е реалноста сега.

Колку е сето ова можно тоа е друг муабет, ама од некаде треба да се почне - а според мене тоа е антимакедонското делување на САД и западот општо. Тоа како завршиле поранешните сојузи во регионов и обидите за пошироки сојузи, па факт е дека таквите исходи било под директно влијание на западот. Но овде размислуваме што е можно ако тоа влијание ослабе или ако го снема.


Инаку не е случајно тоа што многу пати ти посочив дека се криеш зад флоскули. Никако не ми објасни како ќе ги помириш двете целосно спротивни работи: истовремена подршка за САД и западот, и подршка за македонските национални интереси. Јас ти напишав повеќе пати во детали што ни се случува под амерички/западен јарем, и дека од интерес ни е да бараме друг пат.

Никако да објасниш како ги гледаш нашите интереси во сегашнава констелација на работите со западните „сојузници и пријатели“. До сега од тебе има или игнорирање на ова, или ѕидови од флоскули каде не кажуваш ништо суштинско за темата.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.253
Поени од реакции
78.887
не барам влакна, од каде твоето мислење е секогаш најлогичниот и најверојатниот развој, полекате малце


какво пресметување? Како би изгледало ова и кој би го водел, орган специјален ќе има како ОЗНА или?



Претпоставувам за србите зборуваш така? Прво на 5 кура седат и знаеме колку сигурен играч на русија се. Второ предлогов твој е од амерички вазали да станиме српски вазали? Тоа би било огромен напредок се согласувам. Трето со никој не се во добри односи, со сите што граничат сем нас би биле во војна 15 минути по исчезнувањето на светски полицаец, едино се во релативно добри односи со грците. Ако мислиш Сојуз ние бугарите грците србите, немој молимте, знаеме како завршија таквите 'сојузи' предходно. Генерално јас очекував од тебе многу повеќе од муабетот што го слушам в такси, по биртии и сегде кај што имаш рандом маалски стручњаци, тхе холи алајанс филмот што секој знае дека може само да заврши со парчење на Македонија, за сите овие ние сме само subjects што треба да си се вратат под круната.


И што ако ни земале мислиш доста е, едно ливче тоалетна хартија и завршија амбициите на нашите соседи, немој друже не ме радуј.

Ајде да резимираме, значи ние треба сега да навиваме за распад на европа и нато и губење на хегемонијата на сад затоа што кога ќе се случи тоа ние ќе влеземе со србите во сојуз поддржан од новиот светски полицаец Русија кој најверојатно ќе прерасне во поширок сојуз (бугарија,грција и црна гора ќе се придружат) и ќе се истераат албанците од балканов, претпоставувам во Јадранско. Ако е одговорот твој на ова Да да почнеме да го разглобуваме

вчера предлагаше помирување со бугарите, овде предлагаш измеќари кај србите
злобни усти се би рекле Ванлоче друже
САД и ЕУ не се одговорни за состојбата во земјава, ерго не ја водат цврсто цело време, ерго нашите политичари земјава ја водат независно од нив?

тоа ли сакаш да го кажеш


или сакаш да кажеш дека не си им роб на Албанците тука, не плаќаш за нив струја и данок, не важат само за тебе законите, мерките, казните у земјава?


Што од овие две ствари проблематизираш? Тоа дека САД и ЕУ немаат врска со потчинетата состојба што ја имаш тука?

Кажи кое од овие мислиш дека е на сцена, одма со миљарда примери да те побијам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
еј сега на оваа тема ќе се чепкаш стручњак :icon_lol:
не треба да се брани поентата е треба да си епски морон да навиваш да изгуби воен сојуз во кој си ти
тоа ти е како во всв да си русин а за германците да навиваш
сем инает јас не гледам никаква друга логика во нештото али вие геостратезиве еве можда ќе ми појасните за бенефитите од Руската хегемонија во светот
односно како љопките во арачиново ќе почнат да плаќаат струја кога ќе се распадне нато
Ами насила влеговме во тој сојуз по неуспешен референдум, во слободна терминологија ова беше секс без согласност.
Оти ако беа толку заинтересирани за нас не не пикнаа во ЕУ, па да ни фрлат некоја милијарда помош, па после ќе плаќавме рекет на САД?

НАТО за мкд ти е исто како рекетарите за бизнисите, само што тие прво те оставаат да пркнеш, па после бараат рекет, а овде плаќаш или нема да постоиш.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Ами насила влеговме во тој сојуз по неуспешен референдум, во слободна терминологија ова беше секс без согласност.
Оти ако беа толку заинтересирани за нас не не пикнаа во ЕУ, па да ни фрлат некоја милијарда помош, па после ќе плаќавме рекет на САД?

НАТО за мкд ти е исто како рекетарите за бизнисите, само што тие прво те оставаат да пркнеш, па после бараат рекет, а овде плаќаш или нема да постоиш.
без разлика
јас нигде не го спорам ова што си го пишал
да пишев јас после 7 децении се исполни вековниот стремеж на Македонците да бидат дел од нато за што и сите одлучија едногласно на референдум па да ти држи вода муабетов
дали сакаме ние или не сакаме не е релевантно
таму сме и готово, јас сум само прагматичен што добиваме со пораз на сојуз во кој сме ние?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Ами насила влеговме во тој сојуз по неуспешен референдум, во слободна терминологија ова беше секс без согласност.
Оти ако беа толку заинтересирани за нас не не пикнаа во ЕУ, па да ни фрлат некоја милијарда помош, па после ќе плаќавме рекет на САД?

НАТО за мкд ти е исто како рекетарите за бизнисите, само што тие прво те оставаат да пркнеш, па после бараат рекет, а овде плаќаш или нема да постоиш.
Badijala se objasnuvate so nekoj severni kopilinja, abe pobrzo ke zemat lajna ke jadat nego da prifatat deka pokraj siptarskive gnidi tie se najgolemiot rak na Makedonija.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.301
Поени од реакции
29.769
јас сум само прагматичен што добиваме со пораз на сојуз во кој сме ние?
Баш тоа избегнуваш да го анализираш и да го одговориш. Не сум само јас на ова мислење, неколкумина отворено одговорија што добивеме ние од овој „сојуз“ и од овие „партнери“. Само ти никако да кажеш што добиваме ние сега од ропството ахем, од „сојузништвото“.
...како ќе ги помириш двете целосно спротивни работи: истовремена подршка за САД и западот, и подршка за македонските национални интереси. Јас ти напишав повеќе пати во детали што ни се случува под амерички/западен јарем, и дека од интерес ни е да бараме друг пат.

Никако да објасниш како ги гледаш нашите интереси во сегашнава констелација на работите со западните „сојузници и пријатели“.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Ако гледаме идеален исход, и Албанците идеално би биле вклучени во идната конфедерација (се разбира само отпосле решавање на проблемите со западните инфилтрирани елементи и со територијалните претензии). Така било и некогаш постоечкото решение кое го минирал ЈБТ (под западно влијание и со желба да ја задржи сопствената позиција). Прочитај си ја историјата Едиславе. Не дека горам од желба за зедничка држава со спомнатите, ама тоа е неспоредливо подобар компромис од ова сега што се случува - робови на крвниците, за само неколку генерации ќе станеме малцинство додека врз грбот ни паразитираат паразити кои треба да станат мнозинство. Тоа е реалноста сега.
ајде вака еден алтернативен тајмлајн да разгледаме
која беше улогата на љопките овде и зошто се инсталирани
баш за да бидат против тежа и фактор на дестабилизација заради таквите можни конфедерации
затоа се фактор во Македонија, Црна Гора и Србија за да се спречи можна баш таква конфедерација која после би била Руски центар на балканов и опасност за западната хегемонија, од тука и извира сета нивна важност и потреба американците со еден куп привилегии да ги држат во оваа позиција
со излегување на русија од равенката балкан и притиснување на србија to play ball со западот Албанците стануваат тотално не релевантни и крајно непотребни, криминалните активности можат да си ги тераат и без сето друго политичко mumbo jumbo
а сите знаеме што се случува со сојузниците кога ќе станат непотребни
колку поголеми непријатели стануваме ние србите и црногорците на западот толку е поголема важноста на Албанците и нивната позиција не знам како не го разбирате ова
глупавите козоебачи секако ништо не постигнаа во нивните 30 години пушење кај американците, и покрај тоа што им беа главен играч
за разлика од грците например кој квалитетно ја искористија ситуацијата да бидат единствен западен играч тука па изградија армија инфраструктура трговска флота и станаа релевантен играч во европски а не во балкански води. Немаат ни пат, ни војска, ниту пак нешто којзнае што постигнаа моќ во регионите каде што ги има, се што треба е да ја изгубат релевантноста. И ова барем во мои очи е далеку повозможен исход него некои свети алијанси и прекројување на цела европа и цел свет само да почнат да плаќаат струја во арачиново
ова и те како е Македонски национален интерес и се поклопува со интересот на НАТО русија да стане не релевантен фактор во Европа
Автоматски споено мислење:

чику
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
без разлика
јас нигде не го спорам ова што си го пишал
да пишев јас после 7 децении се исполни вековниот стремеж на Македонците да бидат дел од нато за што и сите одлучија едногласно на референдум па да ти држи вода муабетов
дали сакаме ние или не сакаме не е релевантно
таму сме и готово, јас сум само прагматичен што добиваме со пораз на сојуз во кој сме ние?
Епа добиваш, само толку разбирате. Со тековната економска и енергетска криза, единствената победа за нас како држава е брз крај на војната. Таков во моментов е возможен само во 3 сценарија: прекин на достава на оружје со што во рок од 1-2 месеци ќе цвикнат и ќе седнат на маса, хардкор притискање од страна на Русија со цела техника (вклучително и нуклеарно) или екстремно бомбардирање на цивилни цели со што секој нормален лидер би потпишал капитулација (иако наркоманов е сомнителен), атентат врз Путин и внатрешен притисок за пад на сите негови соработници (за ова треба години, дури и да го отепаат него може да дојде некој со поекстремни ставови што значи последното е најнесигурна опција.
Најлесно е првото, затоа и тврдиме дека со секој поминат ден во војна НАТО ја уништува Европа, не Русија. Oвие ем национализираа се што беше од странски бизниси, ем шиткаат гас во Азија, ем рубљата им е во облаци, а европските валути/канадските/австралиски се е отидено упм.
За САД да прави профит трпиме цел свет, лудаците отидоа до следна крајност и дигнаа во воздух гасовод, еееј, таква дрскост не си допуштале ни нацистите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom