Геноцид, погром и етничко чистење

Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
928
Ти как казваш понеже аз см имал фалшиви спомени :D Не, не, много добре ми е во спомен 1:7 а при Југославија 1 марка беше 9 динари.

Тоа со инфлациите е подоцна, од време на СР Југославија на Милошевиќ кога штампаа банкноти од 100 милијарди динари, пост распадот 91-92. Македонија беше 27 денари за марка до 97 кога бидна 30 и остана до појавата на еврото исто. Друго паметам имаше спец-заведенија исклучиво за странци со паспорт каде имаше западна роба и се плаќаше во странски валути, нешто како фри-шоп. Е тоа беше добра ствар, сеуште имам едно добри 20-25 винилки купени тогаш, мал бев и со саати висев во одделот за музика :D дупли албум Best of Queen, па Falco, Ray Charles, New Wave hits, Eurodisco hits и тоа за многу поволни цени, да не речам џабе.

Како стигнавме од геноциди до Реј Чарлс?!
да 1989
1марка=3лв на црно=7лв
1долар=5лв на ц'рно 9-10лв
плата на чистачка во тоа време навистина беше 150-160лв
али во тоа време левот имаше голема вредност, со 1 лев можеше да се купат да речем 4 бјурека и две бози ,со 1лев на бензинска полниш 3 литри бензин и т.н
,,фри-шопа''за кој зборуваш беше државен ланец и се нарекуваше Кореком(Corecom)
нај тежки икономски години во Б'лгарија беа 96-97
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.591
да 1989
1марка=3лв на црно=7лв
1долар=5лв на ц'рно 9-10лв
плата на чистачка во тоа време навистина беше 150-160лв
али во тоа време левот имаше голема вредност, со 1 лев можеше да се купат да речем 4 бјурека и две бози ,со 1лев на бензинска полниш 3 литри бензин и т.н
,,фри-шопа''за кој зборуваш беше државен ланец и се нарекуваше Кореком(Corecom)
нај тежки икономски години во Б'лгарија беа 96-97
Да, паметам во 1997 РМ ви подари жито и некои останати основни намирници.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
928
Да, паметам во 1997 РМ ви подари жито и некои останати основни намирници.
Така беше кажано во Македонија ,но всушност беше платено (размена)со нафта(дизел).Тој дизел никогаш не стигна во Македонија ,зато што одма го продадохте на југославија и дизелот от Бургас дирекно патуваше за Ниш.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.591
Така беше кажано во Македонија ,но всушност беше платено (размена)со нафта(дизел).Тој дизел никогаш не стигна во Македонија ,зато што одма го продадохте на југославија и дизелот от Бургас дирекно патуваше за Ниш.
:pos: Ок чим така кажале во Бугарија. Платено си дизел, ама и платен транзитот да оди директно за Ниш.
Еден гест не сте спремни да признаете, а не па ќе сте граделе добрососедство. Фашисти бевте и останавте.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
928
:pos: Ок чим така кажале во Бугарија. Платено си дизел, ама и платен транзитот да оди директно за Ниш.
Еден гест не сте спремни да признаете, а не па ќе сте граделе добрососедство. Фашисти бевте и останавте.
Добро, кажи колко жито сте подарили на Б'лгарија, и аз ке ти благодарјам за гестот
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.591
Добро, кажи колко жито сте подарили на Б'лгарија, и аз ке ти благодарјам за гестот
Да не случајно очекуваш да памтам бројка од пред 25 години? Не мора да му се заблагодаруваш на некому, тоа е човечки гест кој е нормален за Европска држава, а посебно кога загрозениот е братски народ. Секако поимот гест без ништо за возврат за вас е чуден, зашто не го практикувате и веднаш барате нешто затскриено или се служите со оцрнување.
Кај нас е тоа нормално, им се помогна и на Косовски цивили при војната кај нив, а им се помогна и на Срби и Бошњаци при поплавите.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
928
Да не случајно очекуваш да памтам бројка од пред 25 години? Не мора да му се заблагодаруваш на некому, тоа е човечки гест кој е нормален за Европска држава, а посебно кога загрозениот е братски народ. Секако поимот гест без ништо за возврат за вас е чуден, зашто не го практикувате и веднаш барате нешто затскриено или се служите со оцрнување.
Кај нас е тоа нормално, им се помогна и на Косовски цивили при војната кај нив, а им се помогна и на Срби и Бошњаци при поплавите.
прогуглај ке ми биде интересно што се збори за случаиот кај вас .Ти тврдиш дека е подарено аз тврдам дека е купено .Ти не памтиш бројки аз ги знам имената на фирмите што са го внесували во Б'лгарија и на која цена са го платили.
...Секако поимот гест без ништо за возврат за вас е чуден, зашто не го практикувате'...--Дали си нормален колко геста е направила Б'лгарија кон вас ,кога сме барали нешто за возврат или да ни благодарите за нешто. Тоа што си го напишал можам јаз да ти го напишам не ти на мен но никогаш нема да се симнам толку низку
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.591
прогуглај ке ми биде интересно што се збори за случаиот кај вас .Ти тврдиш дека е подарено аз тврдам дека е купено .Ти не памтиш бројки аз ги знам имената на фирмите што са го внесували во Б'лгарија и на која цена са го платили.
...Секако поимот гест без ништо за возврат за вас е чуден, зашто не го практикувате'...--Дали си нормален колко геста е направила Б'лгарија кон вас ,кога сме барали нешто за возврат или да ни благодарите за нешто. Тоа што си го напишал можам јаз да ти го напишам не ти на мен но никогаш нема да се симнам толку низку
Океј одјеби, еден нормален муабет со вас се нема направено на форумов без мерење на курови.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.836
Во ред, иако на темава има бугари, реалноста е дека бугарскиот народ не е геноциден, сега кој колку помагал или не е друго прашање, многу прашина се дигна со тие 150 Т-55 од кои РМ во тоа време прифати 96 исправни, исто имаше 36 Т-55 од Чешка и 300 ВВ Илтис од немачка, 65 Хамви од САД и уште мнооогу други стари па и остали земји помогнаа за да се направи каква таква COIN стратегија. Проблемот е што никој освен бугарите не ја исполитизира помошта.
Сепак, голема дамка на бугарската историја ќе остане соработката со геноцидот на Рајхот на териториите подаредни од немачка за "администрација" при што 7500 евреи и неутврден број роми се однесени предимно во Треблинка. Или како што пееше Давор Гобац = Тамне мрље прошлости, веш машина будучности, никад нече опрати :D

За разлика од бугарите, на темава имаме и четници и усташи, претставници на геноцидни народи, фали уште балија некој или муџа.
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
@callejón de la muerte
Како само си ги категоризирал народите на геноцидни и тревопасни, алал да ти е :)
Мислам повеќе има смисла ако се поделат на народи кои во минатото извршиле геноцид, бидејќи имале мотив, способност и соодветна идеологија која ќе ја уништи емпатијата сосе разум и народи кои досега ја немале таа чест и невидено јунаштво да извршат некакво геноцидно дејание кон малцинства и слични тревопасни створенија.
Сепак мислам дека тука е поважно да се поделат геноцидалните народи на покајнички и непокајнички. Еве и сам си даде пример во воведот, германците и јапонците.
Ми се чини дека нацизмот кај германиците бил еден вид на крајно-десничарско фундаменталистичко милитантно секуларно народно христијанство-протестантство (простете), и коренот на тоа може да се бара во теократичниот теутонски ред, од кој произлегла самата држава Прусија, почетоците на германската колонизација на Источна Европа... Погромите, гледиштата на Мартин Лутер кон евреите, пруското државно Лутеранство, анти-Католицизам/анти-Полонизам, неспособноста на црквите да се справат со теории на еволуции и научен расизам во тоа време, губење на заеднички вредности во религиски и идеолошки разединета нација и обединување преку Лидер со партија која цели кон национално единство (познато од некаде?), економска, политичка и духовна криза, немање превод на фразата All men are created equal... и така genocide goes brrr :facepalm:
Така мислам дека со денацификацијата се отстраниле овие елементи од германската психа и општество, колку толку, и дошле повеќе до израз почовечките христијански обележја и концепти, како на пример meekness (имање мотив и способност/моќ за геноцид, но и морал и воопшто разум), одговорност и покајание, социјална правда, солидарност, социјална пазарна економија, граѓанско општество... сето тоа со амин и благослов од американците, и тоа најдобро се гледа во владата на Конрад Аденауер и христијанско-демократските CDU/CSU партии. Централно-десни и сеуште конзерви, но конзерви со срца <3
И тоа е разликата овде, што на јапонците не му е многу добро познат концептот на грев, одговорност и покајание за гревовите на нацијата, и тоа може да се види најдобро од овој Шинто храм, јапонската Валхала, каде до ден денес се честуваат воени злосторници, силувачи и крвожедници... Но сепак благодарение на американците, и таму се постигна секуларизација, демилитаризација и американизација-христијанизација, колку толку, ако не дешинтоизација на самото општество...
И двата народи одтогаш се малку потчинети на американците, иако германците сега почнаа да гледат на америве од моралната висока земја, а колку се во право нека каже објективниот морален алтиметар, ама и тој во Западот слабо се користи овие денови а некои веќе не ни веруваат дека постои...

За балканските народи што да речам, види нешто православие, нешто неможност/неспособност да се раздели националност и црква, нешто средновековен менталитет и свест, нешто трауми од турско-исламско робство... Господ знае.

И да не заборавам, геноцидот си е сепак природна работа:But hey, let's just all do it like they do on the Discovery Channel ;)

 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.051
Поени од реакции
74.568
@callejón de la muerte
Како само си ги категоризирал народите на геноцидни и тревопасни, алал да ти е :)
Мислам повеќе има смисла ако се поделат на народи кои во минатото извршиле геноцид, бидејќи имале мотив, способност и соодветна идеологија која ќе ја уништи емпатијата сосе разум и народи кои досега ја немале таа чест и невидено јунаштво да извршат некакво геноцидно дејание кон малцинства и слични тревопасни створенија.
Сепак мислам дека тука е поважно да се поделат геноцидалните народи на покајнички и непокајнички. Еве и сам си даде пример во воведот, германците и јапонците.
Ми се чини дека нацизмот кај германиците бил еден вид на крајно-десничарско фундаменталистичко милитантно секуларно народно христијанство-протестантство (простете), и коренот на тоа може да се бара во теократичниот теутонски ред, од кој произлегла самата држава Прусија, почетоците на германската колонизација на Источна Европа... Погромите, гледиштата на Мартин Лутер кон евреите, пруското државно Лутеранство, анти-Католицизам/анти-Полонизам, неспособноста на црквите да се справат со теории на еволуции и научен расизам во тоа време, губење на заеднички вредности во религиски и идеолошки разединета нација и обединување преку Лидер со партија која цели кон национално единство (познато од некаде?), економска, политичка и духовна криза, немање превод на фразата All men are created equal... и така genocide goes brrr :facepalm:
Така мислам дека со денацификацијата се отстраниле овие елементи од германската психа и општество, колку толку, и дошле повеќе до израз почовечките христијански обележја и концепти, како на пример meekness (имање мотив и способност/моќ за геноцид, но и морал и воопшто разум), одговорност и покајание, социјална правда, солидарност, социјална пазарна економија, граѓанско општество... сето тоа со амин и благослов од американците, и тоа најдобро се гледа во владата на Конрад Аденауер и христијанско-демократските CDU/CSU партии. Централно-десни и сеуште конзерви, но конзерви со срца <3
И тоа е разликата овде, што на јапонците не му е многу добро познат концептот на грев, одговорност и покајание за гревовите на нацијата, и тоа може да се види најдобро од овој Шинто храм, јапонската Валхала, каде до ден денес се честуваат воени злосторници, силувачи и крвожедници... Но сепак благодарение на американците, и таму се постигна секуларизација, демилитаризација и американизација-христијанизација, колку толку, ако не дешинтоизација на самото општество...
И двата народи одтогаш се малку потчинети на американците, иако германците сега почнаа да гледат на америве од моралната висока земја, а колку се во право нека каже објективниот морален алтиметар, ама и тој во Западот слабо се користи овие денови а некои веќе не ни веруваат дека постои...

За балканските народи што да речам, види нешто православие, нешто неможност/неспособност да се раздели националност и црква, нешто средновековен менталитет и свест, нешто трауми од турско-исламско робство... Господ знае.

И да не заборавам, геноцидот си е сепак природна работа:But hey, let's just all do it like they do on the Discovery Channel ;)

Све супер ова, само идеологијата на Хитлер, нема баш таква врска со христијанството, туку е контрадикторна суштински со него и тоа нацистите не го криеле. Тие се згрозувале од христијанските постапки, од типот на - сврти го другиот образ и нивната идеологија има многу повеќе пагански елементи, отколку христијански. Но, морале да прават на тоа поле разно-разни козметички компромиси заради огромната христијанска традиција.
 
Член од
21 август 2020
Мислења
53
Поени од реакции
35
Сепак, голема дамка на бугарската историја ќе остане соработката со геноцидот на Рајхот на териториите подаредни од немачка за "администрација" при што 7500 евреи и неутврден број роми се однесени предимно во Треблинка.
Големата дамга е за б'лгарите, македонците, с'рбите и г'рците..
П'рво, г'рците се соработиха со германците да ги изпратат всичките солунски евреи во Гарманија..50 000 солунски евреи...
Второ, б'лгарите и с'рбите во Пиротско се соработиха за изпраштането на Покраинските евреи(б'лгари)..
Трето, тракијски б'лгари во б'лгарски полициски, военни, чиновнически униформи изпратиха беломорско тракијските евреи во Гарманија...
Четв'рто и најважно македонски б'лгари(родени или со потекло от Македонија) собраха битолските и скопските евреи и ги изпратиха во Германија...не се дошле некакви татари от Мизија..
През 1943 г. 90% от војската, полицијата, жандармеријата, судството, чиновничеството, лекарите, инженерите во т.нар. граждански корпус се родени или со потекло от Македонија.
Воглаве со Александ'р Белев, роден во Лом, но с потекло от Охрид..

Срам за нас, деко го премолчахме предавството..спасихме своите евреи...премолчахме предавството на беломорските, вардарските и пиротските евреи...
Бар немаше ли некој една бомба на пругите да сложи ...и наши партизани и ваши партизани....никој не се спречи пред возовете...
Една само звездичка има да објаснуване - тогаш никој не е знаел дека, ке ги возат за Треблинка во газовите камери...
Информацијата била дека ке ги водат во трудови лагери и после ке ги вратат..
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.836
@callejón de la muerte
Како само си ги категоризирал народите на геноцидни и тревопасни, алал да ти е :)
Мислам повеќе има смисла ако се поделат на народи кои во минатото извршиле геноцид, бидејќи имале мотив, способност и соодветна идеологија која ќе ја уништи емпатијата сосе разум и народи кои досега ја немале таа чест и невидено јунаштво да извршат некакво геноцидно дејание кон малцинства и слични тревопасни створенија.
Сепак мислам дека тука е поважно да се поделат геноцидалните народи на покајнички и непокајнички. Еве и сам си даде пример во воведот, германците и јапонците.
Ми се чини дека нацизмот кај германиците бил еден вид на крајно-десничарско фундаменталистичко милитантно секуларно народно христијанство-протестантство (простете), и коренот на тоа може да се бара во теократичниот теутонски ред, од кој произлегла самата држава Прусија, почетоците на германската колонизација на Источна Европа... Погромите, гледиштата на Мартин Лутер кон евреите, пруското државно Лутеранство, анти-Католицизам/анти-Полонизам, неспособноста на црквите да се справат со теории на еволуции и научен расизам во тоа време, губење на заеднички вредности во религиски и идеолошки разединета нација и обединување преку Лидер со партија која цели кон национално единство (познато од некаде?), економска, политичка и духовна криза, немање превод на фразата All men are created equal... и така genocide goes brrr :facepalm:
Така мислам дека со денацификацијата се отстраниле овие елементи од германската психа и општество, колку толку, и дошле повеќе до израз почовечките христијански обележја и концепти, како на пример meekness (имање мотив и способност/моќ за геноцид, но и морал и воопшто разум), одговорност и покајание, социјална правда, солидарност, социјална пазарна економија, граѓанско општество... сето тоа со амин и благослов од американците, и тоа најдобро се гледа во владата на Конрад Аденауер и христијанско-демократските CDU/CSU партии. Централно-десни и сеуште конзерви, но конзерви со срца <3
И тоа е разликата овде, што на јапонците не му е многу добро познат концептот на грев, одговорност и покајание за гревовите на нацијата, и тоа може да се види најдобро од овој Шинто храм, јапонската Валхала, каде до ден денес се честуваат воени злосторници, силувачи и крвожедници... Но сепак благодарение на американците, и таму се постигна секуларизација, демилитаризација и американизација-христијанизација, колку толку, ако не дешинтоизација на самото општество...
И двата народи одтогаш се малку потчинети на американците, иако германците сега почнаа да гледат на америве од моралната висока земја, а колку се во право нека каже објективниот морален алтиметар, ама и тој во Западот слабо се користи овие денови а некои веќе не ни веруваат дека постои...

За балканските народи што да речам, види нешто православие, нешто неможност/неспособност да се раздели националност и црква, нешто средновековен менталитет и свест, нешто трауми од турско-исламско робство... Господ знае.

И да не заборавам, геноцидот си е сепак природна работа:But hey, let's just all do it like they do on the Discovery Channel ;)

Не може да се бара корен на германската геноцидност во христијанството или протестантизмот, а не може ниту во прускиот милитаризам. Што се однесува на нацизмот, таа појава ќе изненадува генерации историчари кои доаѓаат, настрана досегашните, затоа што не може рационално да се објасни. Да, има варијабили кои се поклопиле за да такво лудило стане државна политика, но сепак постоењето на таков режим е недофатливо за сфаќање.
Во лутерово време немало нит идеја за германство како што ја знаеме денес.

Германскиот срамен геноцид врз народот Хереро во нивната колонија Германска југозападна Африка и Силувањето на Белгија 1914-18 (меѓу друго палеле библиотеки, оттука британскиот израз the Hun) укажува дека како обединета целина, германството е геноцидно. Па германците започнаа не една, него две светски војни во 25 години! Среќа што ги скопија пост WW2, па сега нема опасност, иако никогаш не вели никогаш.

Нема ништо "природно" во геноцидот, тоа што шимпанза се млателе или мрави се бореле има ништавно значење за човечката цивилизација. Ако беше природен ќе беше присутен во сите војни и ќе го правеа сите етноси. Но како што знаеме, го немало во сите војни и бројот на етноси кои се впуштале во геноцидни дејанија е само мал процент.
Чист пример се Фокланди. При инвазијата, аргентинските сили заробиле неколку стотици британци. Се однесувале према нив према правила на женевска конвенција и подоцна ги ставиле на брод и ги пратиле во Чиле каде што биле повторно на слобода.
Друг пример е Вуковар. Што се случи по неговиот пад и какви ѕверства правеа четниците.
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.591
Не може да се бара корен на германската геноцидност во христијанството или протестантизмот, а не може ниту во прускиот милитаризам. Што се однесува на нацизмот, таа појава ќе изненадува генерации историчари кои доаѓаат, настрана досегашните, затоа што не може рационално да се објасни. Да, има варијабили кои се поклопиле за да такво лудило стане државна политика, но сепак постоењето на таков режим е недофатливо за сфаќање.
Во лутерово време немало нит идеја за германство како што ја знаеме денес.

Германскиот срамен геноцид врз народот Хереро во нивната колонија Германска југозападна Африка и Силувањето на Белгија 1914-18 (меѓу друго палеле библиотеки, оттука британскиот израз the Hun) укажува дека како обединета целина, германството е геноцидно. Па германците започнаа не една, него две светски војни во 25 години! Среќа што ги скопија пост WW2, па сега нема опасност, иако никогаш не вели никогаш.

Нема ништо "природно" во геноцидот, тоа што шимпанза се млателе или мрави се бореле има ништавно значење за човечката цивилизација. Ако беше природен ќе беше присутен во сите војни и ќе го правеа сите етноси. Но како што знаеме, го немало во сите војни и бројот на етноси кои се впуштале во геноцидни дејанија е само мал процент.
Чист пример се Фокланди. При инвазијата, аргентинските сили заробиле неколку стотици британци. Се однесувале према нив према правила на женевска конвенција и подоцна ги ставиле на брод и ги пратиле во Чиле каде што биле повторно на слобода.
Друг пример е Вуковар. Што се случи по неговиот пад и какви ѕверства правеа четниците.
Воглавно сите лудачки идеи се од еден човек. Ти ја препорачувам книгата Hitler speaks од Herman Rauchning. Колку само болесни и лудачки работи има од таа особа е нешто неверојатно. Фашизам како тоталитарен режим рака на срце имало и пред него, ама далеку бил од овие налудничави идеи. Може да се каже дека бил сличен по крутоста, едноумието и тоталитаризмот на стаљинизмот(што не е нешто позитивно, но е далеку ,,похумано" од хитлеризмот).
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.836
Воглавно сите лудачки идеи се од еден човек. Ти ја препорачувам книгата Hitler speaks од Herman Rauchning. Колку само болесни и лудачки работи има од таа особа е нешто неверојатно. Фашизам како тоталитарен режим рака на срце имало и пред него, ама далеку бил од овие налудничави идеи. Може да се каже дека бил сличен по крутоста, едноумието и тоталитаризмот на стаљинизмот(што не е нешто позитивно, но е далеку ,,похумано" од хитлеризмот).
Имам на листа на стенд бај барем 10-12 книги, ќе ја ставам и оваа, гледам има пдф по нет, па здравје кога дојде на ред :)

Италија е прва, а Португалија втора фашистичка земја, иако и таму имало лудило, не било пуштено до нивото кое било во Германија (Mare Nostrum, Estado Nuovo)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom