Геноцид, погром и етничко чистење

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Преку кур сте ми и вие и Србите, а секако и Албанците на форумов. Па пичка му матер вас лично да ви го правеа вашите, тоа што им го правеа на другите, да видам дали вака ќе лижевте усрани гаќи (само затоа што припаѓаат на некој ваш), како ти што правиш сега.
исто и за Албанците и Србите на форумов
Се заборавив да му искоментирам прееска, а имав намера. Поочаен пост не сум сретнал на форумов, а со албанци и пикса сум се карал и тоа доста.
Дно дна, го испуибле цел Балкан, а типот пишал дека 100 мирољупци имало и не знам колку партизани. Дури и на дарди срам би му паднало ова со мирољупциве да го пише.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Геноциди колку сакаш на Косово. Еве поблиску ти цитирам Мавровски работници. Не се ништо 100К за истурена османска пешадија за 100-200 години, дури и повеќе се. Колку само сведоштва има во галичко, струшко, тетовско од турско време. Ете побарај по другиве историски теми, а и сам имаш коментирано пред некој ден на истите. Албанците се геноциден народ од генерација на генерација, нивната омраза кон се што е словенско е добро препозната од османлиите, австријците, фашистите и американците, па поради тоа се секогаш погодни се за убивање, протерување, силување, цртање тригонометриски фигури на мавровски работници, сечење глави, продавање на човекови органи итн.
Качачки банди ли ќе коментираме сега во тема геноцидни народи?
Заради качачките банди албанците втори во балканот, замисли, пред грците, пред србите, пред бугарите кои буквално го окупираа скоро целиот балкан неколку пати.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.481
Поени од реакции
5.981
"Немаат сите народи правено такви дела, денес постојат мислам околу 6.500 етнички заедници во светот а само шака од нив имаат правено геноциди и етнички чистења, можеби 2-3%. "
Се сомневам во тоа. Никој, апсолутно никој не е невин. Гарант во одредена точка на историјата имаат направено нешто што може да се квалификува за такво...
Е ајде де, што имаат направено ирци, велшани пример? Кога и каде? Секако дека тие кои вршеле такви дела се тешка мањина.

Од една страна, болдираното, ја имаш дефиницијата за што тоа претставува геноцид, од десната викаш дека не е геноцид. :icon_lol:
Можеби е, немам увид во точни бројки, има преувеличени и намерно намалени, ако имаш некои бројки сподели ги на темава.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.481
Поени од реакции
5.981
Глупости, не постои такво нешто како геноциден народ. Сите народи во една или во друга прилика низ историјата имаат вршено некакви етнички чистења или геноциди од помал или поголем степн. Најблиску до геноциден народ може да се сметаат Хутите во Руанда каде што грото од популацијата одеше со мачети и убиваше по улици се што е Тутси.
Најважно е да се уважат работите од минатото, ако е доволно свежо и има живи учесници да се казнат кривците и да се учи од тоа да не се случува никогаш повеќе.

Дали Хрватите се геноциден народ кога преку 100 се одликувани како праведници меѓу народите за спасување на Евреи во Холокаустот или фактот што имаше преку 120.000 партизани Хрвати, меѓу кои и некои од најистакнатите водачи на движњето? Тие вредат помалку од можеби 10.000 усташи кои беаводачите на режимот и дел од единиците кои ги вршеа масакрите и ги чуваа логорите?

Србинот што ги спаси моите прабаба и прадедо 91ва од стрелање е геноциден како и мал милион кои што со ништо не ги окрвавија рацете?

На крајот од краиштата друштвото на „геноцидни народи“ и не е така лошо да се биде....германци, јапонци, сите колонијални сили, руси, турци, американци итн. итн. Што е исто поинтересно, дали е дел од геноциден народ некој црнец од Америка? И тој како и белецот чии претци протерувале Индијанци се сметаат себе си за американци. Ако можеме да ги ставиме белите американци како генецидни народи, дали во такви спаѓаат и тие чии што претци се населени после геноцидите на индијанците?
Очекував ваков одговор, хрватите се геноциден народ, ништо не ги пере од НДХ иако морам да признам дека се движат во позитивна насока, за разлика од комшиите со шајкачи.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.529
Поени од реакции
28.945
Интересно е што најголемиот војсководец Аце и неговата фаланга не правеле зулуми, тие директно оделе само против војските на другите држави, населението не го чепкале
Kako ne pravele, cel fenikijski anticki grad Tir, koj vazel za eden od najvaznite pristanista go sramnile so zemja i site gi ispoubile.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.145
Поени од реакции
81.174
Качачки банди ли ќе коментираме сега во тема геноцидни народи?
Заради качачките банди албанците втори во балканот, замисли, пред грците, пред србите, пред бугарите кои буквално го окупираа скоро целиот балкан неколку пати.
Па сега, не се само качачки банди, имаш балисти, УЧК и други.
Ја лично, не би ве ставил историски пред Грците или Србите, али работата е што за разлика од сите народи тука, вие и понатаму се занимавате со тоа. Така да, у догледно време, ќе ги стигнете со резултати.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.481
Поени од реакции
5.981
Албанците бе, идите бе у пм
Албанците во случајот на македонија, се служат со т.н. меки методи односно демографија и купување имоти. Поретко се дешаваат физички напади но тоа е стихијно, пошто не верувам во можноста на албанците за координација, не ги преценувам многу.
Никој не е крив на македонците што немаат никаква национална стратегија, на власт имаат само клептократи и битанги, се однесуваат кон своите сонародници полошо од најголем душман, дали било вработување, дали бирократија, така да може да се каже дека македонците се автогеноциден народ, кованицава :D

Но треба да се има предвид дека екс-ју историјата ради мир у кучи не ги споменувала востанијата против србијанската окупација на Македонија која била ужасна, колеле стотици мажи пред масовна гробница во Тиквешија, автоматски ги прогласиле сите македонци и сите остали мањини за срби, им додале само "иќ" и жестоко го сузбивале секој обид за подобрување на ситуацијата на рајата.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Качачки банди ли ќе коментираме сега во тема геноцидни народи?
Заради качачките банди албанците втори во балканот, замисли, пред грците, пред србите, пред бугарите кои буквално го окупираа скоро целиот балкан неколку пати.
Јас многу повеќе ги сакам хрватите отколку албанците, србите, грците или бугарите, ама не сме на фудбалска утакмица тука, па затоа сметам дека најобјективно за темава е да се раководам од бројки. А гледано по бројки во последните 200 години албанците се на второ место со тенденција да станат први. Е сега ако одиме во Среден век, тешко би се преброиле, пошто изворите се многу поштури, затоа се ограничувам на времињата кога се релативно богати изворите.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.481
Поени од реакции
5.981
Албанците се истурена пешадија на турците, а и после турското чистат територии како во фашизмот, така и при војните после распадот на Југославија. Дефинитивно геноциден народ ср со векови наназад. Освен хрватите никој друг не може да им парира тука.
И да, и јас тебе да ти споебам све по список геноцидно.
Во никој случај не може албанците да се втори на Балкан во геноцидност, го разбирам твојот анимозитет, но да ги ставиш пред сврбите, турците, грците нема основа, сакаш по број на жртви, сакаш по влијание на иднината.
Автоматски споено мислење:

Ако одиме малце поназад, Монголците газеле се пред себе кога се ширеле на запад, убивања, силувања, крадење деца итн.
Американците (енглези, французи, шпанци) направиле покољ во Америка.

Интересно е што најголемиот војсководец Аце и неговата фаланга не правеле зулуми, тие директно оделе само против војските на другите држави, населението не го чепкале :)
Како тоа мислиш, па еден Персеполис го срушиле со земја, заповед била ни куче ни маче да не преживее, имаш и други места каде Ацета правел геноцидни дејанија. Нема империја без геноциди и етнички чистења, тоа оди автоматски заедно. Едина војна што ми текнува да немало такви срања се Фокланди, но тоа поради изолацијата.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.529
Поени од реакции
28.945
Не биле турците, и во Ерменија и тука албанците биле во првите редови.
Kako sakas misli, ama momentalno vie ste najagresivni demografski, a i bukvalno vo regionot i site ve gledaat popreku, kako opasnost.

Mislam, koga najpoznatata i najbogatata od vas koja pred 3 godini prv pat strapna u kosovo a rodena u london, postira sliki od golema albanija... Sto da mislam za prosecniot albanec.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Во никој случај не може албанците да се втори на Балкан во геноцидност, го разбирам твојот анимозитет, но да ги ставиш пред сврбите, турците, грците нема основа, сакаш по број на жртви, сакаш по влијание на иднината.
Турците пишав дека пола Балкан го збришале, но ги исклучив од причина што не се балкански народ моментално, а и се империја.
Е сега за другиве две нации се сомневам дека повеќе исклале од албанците. Од причина што се подзаборавени нивните ѕверства во турското доба, кои се континуирани, т.е. ги има секоја седмица, месец, година, деценија, па така стигнуваат до доста сериозни бројки. Да не заборавиме дека христијаните во тоа време со до 1900-тата година немаат право да учествуваат во полицијата и да носат оружје, а од друга страна албанските паши палат, колат, бесат и се посилни и од регуларната полиција. Читнете малку за овој период има ептен многу зулуми.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.145
Поени од реакции
81.174
Kako ne pravele, cel fenikijski anticki grad Tir, koj vazel za eden od najvaznite pristanista go sramnile so zemja i site gi ispoubile.
Тир е претскажано во Библијата дека ќе биде срамнет со земја. Морало така да биде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom