Геноцид, погром и етничко чистење

Член од
28 август 2013
Мислења
4.136
Поени од реакции
12.601
Во денешно време етничкото чистење го прават источкани, марионетски влади(наместени од оној кој го врши етничкото чистење), насекаде низ балканот. Уништуваат образование, здравство, економија, војска, полиција. Го уништуваат финансиски, а потоа му го кршат и духот на населението и го тераат само да се отсели од државата.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Глупости, не постои такво нешто како геноциден народ. Сите народи во една или во друга прилика низ историјата имаат вршено некакви етнички чистења или геноциди од помал или поголем степн. Најблиску до геноциден народ може да се сметаат Хутите во Руанда каде што грото од популацијата одеше со мачети и убиваше по улици се што е Тутси.
Најважно е да се уважат работите од минатото, ако е доволно свежо и има живи учесници да се казнат кривците и да се учи од тоа да не се случува никогаш повеќе.

Дали Хрватите се геноциден народ кога преку 100 се одликувани како праведници меѓу народите за спасување на Евреи во Холокаустот или фактот што имаше преку 120.000 партизани Хрвати, меѓу кои и некои од најистакнатите водачи на движњето? Тие вредат помалку од можеби 10.000 усташи кои беаводачите на режимот и дел од единиците кои ги вршеа масакрите и ги чуваа логорите?

Србинот што ги спаси моите прабаба и прадедо 91ва од стрелање е геноциден како и мал милион кои што со ништо не ги окрвавија рацете?

На крајот од краиштата друштвото на „геноцидни народи“ и не е така лошо да се биде....германци, јапонци, сите колонијални сили, руси, турци, американци итн. итн. Што е исто поинтересно, дали е дел од геноциден народ некој црнец од Америка? И тој како и белецот чии претци протерувале Индијанци се сметаат себе си за американци. Ако можеме да ги ставиме белите американци како генецидни народи, дали во такви спаѓаат и тие чии што претци се населени после геноцидите на индијанците?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.436
Поени од реакции
4.264
белецот чии претци протерувале Индијанци се сметаат себе си за американци. Ако можеме да ги ставиме белите американци како генецидни народи, дали во такви спаѓаат и тие чии што претци се населени после геноцидите на индијанците?
Fun fact:Индијанците исто така се колеле. Зборам апослутно се ништеле едни со други пред да ги колонизираат....
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Fun fact:Индијанците исто така се колеле. Зборам апослутно се ништеле едни со други пред да ги колонизираат....
Јасно е тоа, но ете на крајот испадна индијанците да се во глобала ебаната странка, а Американците да ја издоминираат цела Северна Америка.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.436
Поени од реакции
4.264
Јасно е тоа, но ете на крајот испадна индијанците да се во глобала ебаната странка, а Американците да ја издоминираат цела Северна Америка.
* Главно англичани. Кои се бореле против шпанци и французи(и целиот багаж што тоа го носи), потоа против англија , потоа против себеси.И еднаш против мексико. Isnt history fun?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.416
Поени од реакции
4.893
Геноцид има над македонскиот народ од страна на грците, кој после тој на хрватите над србите и евреите е најголем на Балканот.
Најгеноциден народ на Балканот се хрватите, па албанците(хинт убивање, палење имот, крадење, силување над христијани во турско доба), па грците. Нормално тука ги исклучувам турците, кои со своите десетици пати поголеми империјални ресурси буквално пола Балкан го збришуваат.
Албанците бе, идите бе у пм
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Албанците бе, идите бе у пм
Албанците се истурена пешадија на турците, а и после турското чистат територии како во фашизмот, така и при војните после распадот на Југославија. Дефинитивно геноциден народ ср со векови наназад. Освен хрватите никој друг не може да им парира тука.
И да, и јас тебе да ти споебам све по список геноцидно.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.416
Поени од реакции
4.893
Албанците се истурена пешадија на турците, а и после турското чистат територии како во фашизмот, така и при војните после распадот на Југославија. Дефинитивно геноциден народ ср со векови наназад. Освен хрватите никој друг не може да им парира тука.
И да, и јас тебе да ти споебам све по список геноцидно.
Се гледа дека си по тешки дроги, оди рехабилитирај се некое време па врати се.
Албанците биле втор геноцидарен народ во Балканот, мора и ретардација да има мешано прсти во пишаново.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Се гледа дека си по тешки дроги, оди рехабилитирај се некое време па врати се.
Албанците биле втор геноцидарен народ во Балканот, мора и ретардација да има мешано прсти во пишаново.
Па бројки се во прашање, не е нешто неопипливо. Истурена пешадија биле албнците на турците 100 години минимум, дури христијаните немале право да носат оружје се до крајот на XIX век. Во тој период минимум 100К христијани заклале, украдиле, запалиле и што уште не. Тоа не е нешто тајна, пишувано и пишувано е на таа тема. Потоа во времето кога беа фашисти истото го правеа, дури ја имаа привилегијата да бидат една од 3-те нации кои имале СС дивизија во Европа(најозогласените фашистички животни), па за на крајот нивната геноцидност повторно да се докаже и при војните после распадот Југославија на Косово и во РМ. Протерувања, убивања, шверцања на човекови органи, палења на имоти и останати лудории беа дел од албанскиот фолкрор во 90-тите, а геноцидноста ја влечат со генерации наназад.

За сите останати балкански геноцидни народи може да се каже дека имале одредена епизода од по 5-10-15-20 години во историјата, но кај албанците алармантното е што истата се пренесува од колено на колено со векови наназад.
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.436
Поени од реакции
4.264
Се гледа дека си по тешки дроги
Вие сте тие што продавате такви ствари. Може ли месец дена без вез да има на вести дека фатиле ваши на граница да шверцуваат нарко ствари или премногу барам.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.982
Поени од реакции
84.526
Ако одиме малце поназад, Монголците газеле се пред себе кога се ширеле на запад, убивања, силувања, крадење деца итн.
Американците (енглези, французи, шпанци) направиле покољ во Америка.

Интересно е што најголемиот војсководец Аце и неговата фаланга не правеле зулуми, тие директно оделе само против војските на другите држави, населението не го чепкале :)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.416
Поени од реакции
4.893
Па бројки се во прашање, не е нешто неопипливо. Истурена пешадија биле албнците на турците 100 години минимум, дури христијаните немале право да носат оружје се до крајот на XIX век. Во тој период минимум 100К христијани заклале, украдиле, запалиле и што уште не. Тоа не е нешто тајна, пишувано и пишувано е на таа тема. Потоа во времето кога беа фашисти истото го правеа, дури ја имаа привилегијата да бидат една од 3-те нации кои имале СС дивизија во Европа(најозогласените фашистички животни), па за на крајот нивната геноцидност повторно да се докаже и при војните после распадот Југославија на Косово и во РМ. Протерувања, убивања, шверцања на човекови органи, палења на имоти и останати лудории беа дел од албанскиот фолкрор во 90-тите, а геноцидноста ја влечат со генерации наназад.

За сите останати балкански геноцидни народи може да се каже дека имале одредена епизода од по 5-10-15-20 години во историјата, но кај албанците алармантното е што истата се пренесува од колено на колено со векови наназад.
100000 христијани заклале?
Ок, доволно интернет за денеска.
И во двата примера кај двете империи албанците се обични платеници, како имаше кај сите други балкански народи.
Но да ми цитираш некој масакар налик Сребреница или Олуја? Може? Чим имаш материјали.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
100000 христијани заклале?
Ок, доволно интернет за денеска.
И во двата примера кај двете империи албанците се обични платеници, како имаше кај сите други балкански народи.
Но да ми цитираш некој масакар налик Сребреница или Олуја? Може? Чим имаш материјали.
Геноциди колку сакаш на Косово. Еве поблиску ти цитирам Мавровски работници. Не се ништо 100К за истурена османска пешадија за 100-200 години, дури и повеќе се. Колку само сведоштва има во галичко, струшко, тетовско од турско време. Ете побарај по другиве историски теми, а и сам имаш коментирано пред некој ден на истите. Албанците се геноциден народ од генерација на генерација, нивната омраза кон се што е словенско е добро препозната од османлиите, австријците, фашистите и американците, па поради тоа се секогаш погодни се за убивање, протерување, силување, цртање тригонометриски фигури на мавровски работници, сечење глави, продавање на човекови органи итн.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Турција се вади дека немало геноцид над Ерменците затоа што Конвенцијата за геноцид е од крајот на 40тите години на ХХ век!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.827
Поени од реакции
80.375
Глупости, не постои такво нешто како геноциден народ. Сите народи во една или во друга прилика низ историјата имаат вршено некакви етнички чистења или геноциди од помал или поголем степн. Најблиску до геноциден народ може да се сметаат Хутите во Руанда каде што грото од популацијата одеше со мачети и убиваше по улици се што е Тутси.
Најважно е да се уважат работите од минатото, ако е доволно свежо и има живи учесници да се казнат кривците и да се учи од тоа да не се случува никогаш повеќе.

Дали Хрватите се геноциден народ кога преку 100 се одликувани како праведници меѓу народите за спасување на Евреи во Холокаустот или фактот што имаше преку 120.000 партизани Хрвати, меѓу кои и некои од најистакнатите водачи на движњето? Тие вредат помалку од можеби 10.000 усташи кои беаводачите на режимот и дел од единиците кои ги вршеа масакрите и ги чуваа логорите?

Србинот што ги спаси моите прабаба и прадедо 91ва од стрелање е геноциден како и мал милион кои што со ништо не ги окрвавија рацете?

На крајот од краиштата друштвото на „геноцидни народи“ и не е така лошо да се биде....германци, јапонци, сите колонијални сили, руси, турци, американци итн. итн. Што е исто поинтересно, дали е дел од геноциден народ некој црнец од Америка? И тој како и белецот чии претци протерувале Индијанци се сметаат себе си за американци. Ако можеме да ги ставиме белите американци како генецидни народи, дали во такви спаѓаат и тие чии што претци се населени после геноцидите на индијанците?
Преку кур сте ми и вие и Србите, а секако и Албанците на форумов. Па пичка му матер вас лично да ви го правеа вашите, тоа што им го правеа на другите, да видам дали вака ќе лижевте усрани гаќи (само затоа што припаѓаат на некој ваш), како ти што правиш сега.
исто и за Албанците и Србите на форумов
 

Kajgana Shop

На врв Bottom