Генерална дискусија за IT секторот во Македонија и странство (плати, даноци, барање работа, отварање на своја фирма)

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Фин бизнис е ова со мобилни апликации. Фирмата на еден мој сограѓанин е правење игрици, 10 вработени и лани клап нешто над 2 милиона нето добивка и беа во првите по профити во Македонија кога го објавуваа списокот нашите бизнис портали. Толку се некаде, 10тина души со се програмери, дизајнери, маркетинг и тестинг. 2 апликации игрички, 150+ милиони даунлоуд на playstore двете и пуштај реклами. Звучи едноставно ама иди направи игрица што ќе има 150+ милиони даунлоуд и задржи ги да ја играат.

Имав обид за учење овие што се користат за мобилни апликации ама не бев мотивиран.


Само блокчејн бајо мој, а и со дата нешто.

1664644342948.png
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Фин бизнис е ова со мобилни апликации. Фирмата на еден мој сограѓанин е правење игрици, 10 вработени и лани клап нешто над 2 милиона нето добивка и беа во првите по профити во Македонија кога го објавуваа списокот нашите бизнис портали. Толку се некаде, 10тина души со се програмери, дизајнери, маркетинг и тестинг. 2 апликации игрички, 150+ милиони даунлоуд на playstore двете и пуштај реклами. Звучи едноставно ама иди направи игрица што ќе има 150+ милиони даунлоуд и задржи ги да ја играат.

Имав обид за учење овие што се користат за мобилни апликации ама не бев мотивиран.


Само блокчејн бајо мој, а и со дата нешто.

Прегледај го приврзокот 346841
Не сум баш во тек со тој дел, лично не сум работел никогаш ниту на игри, ниту на мобилни апликации.
Она што навистина носи пари е маркетингот, битно е да најдеш начин како да го спроведуваш, инаку послатки пари од продавање на магла со мала инвестиција здравје.

Блокчеин е сеуште нов терен, ќе видиме како ќе се одвива и како ќе се примени во сите индустрии. На проектите што работам во моментов не гледам негова примена, но не значи дека ќе остане така во наредниот период.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.477
Ја иам во Unity праено, ама продуктот мој беше печен за во 90ти :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
@Lester Freamon
SWIFT и remote за странска компанија = $$$$$
Прегледај го приврзокот 346901
Да, тоа е методот, само најмногу одговара ако си сениор. Јас така работев одреден период пред да се проширам.
Зависи и таму како ќе ти се погоди, во мојот случај беше апла динамично, и за да стигнам морав да работам по 10-16 саати на ден (платен на дневница, теоретски според нив тоа се стигнало за 7.5 саати на ден ;)), и немаш бекап ако заглавиш на некој проблем (овие беа непрограмерска фирма, и бев сам на себе за решавање на секој проблем).
Добро искуство, направив ок пари, научив да работам во уште полуда околина од претходно, само што не видов живот и стресот ми беше на упм висок левел.
Е има и поразлични искуства од моето, познавам луѓе кои фатија полесни проекти и едвај работат по 4-5 саати на ден, а заработуваат над 3к евра месечно.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.944
Она што навистина носи пари е маркетингот, битно е да најдеш начин како да го спроведуваш, инаку послатки пари од продавање на магла со мала инвестиција здравје.
Учете SEO :D
 

Attachments

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Искрено никогаш не сум се посветил на ова, додека беше бумот со крипто работев со маркетинг ама со ботови.
Што би препорачал како материјали за SEO?
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.944
Искрено никогаш не сум се посветил на ова, додека беше бумот со крипто работев со маркетинг ама со ботови.
Што би препорачал како материјали за SEO?
Овие канали се добри за почеток



Повеќе за дата и Google Analytics



Серификати и курсеви, бесплатни: Semrush, Moz Academy (овие најчесто се плаќаат, Achref (на Јутјуб има туторијали), Hubspot, Google Skillshop и Google Digital Garage
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.249
Поени од реакции
3.173
Google analytics ќе иде во заборав колку што знам. Иначе има data bias во податоците заради што вклучува и фриленсери и некаде има малку податоци, па го креваат/спуштаат просекот.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.944
Google analytics ќе иде во заборав колку што знам. Иначе има data bias во податоците заради што вклучува и фриленсери и некаде има малку податоци, па го креваат/спуштаат просекот.
Старата верзија на Google Analytics, Universal Analytics ќе оди во заборав од следната година. Се мигрира на новата, Google Analytics 4.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405


Незнам дали се точни сите бројки, но еве актуелно е твитер и мета(фејсбук) за тие бројки. Профилот на вработени кои се отпушени не се знае, но секако ќе има и ИТ кадар. Како и да е се спремаат фирмите и кратат уште сега.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932


Незнам дали се точни сите бројки, но еве актуелно е твитер и мета(фејсбук) за тие бројки. Профилот на вработени кои се отпушени не се знае, но секако ќе има и ИТ кадар. Како и да е се спремаат фирмите и кратат уште сега.
Се што е поврзано со крипто тука во Аус веќе отпуштаат вработени, и трае со месеци.
На клиентите кон УК имаме доста пад на работата, т.е се намали обемот и се откажаа проектите кои беа во план. Ние требаше да примаме уште мин 4 луѓе, али на крај трчавме да довлечкаме уште клиенти за да има доволно работа за тековните. Очекувам уште да се заебаваат работите, им оди лошо на многу фирми во Европа, со каматите нема толку ефтин кеш и припазуваат со инвестиции.

Ќе биде лошо, особено до наредно лето, и тест колку фирми би преживеале.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom