Генерална дискусија за IT секторот во Македонија и странство (плати, даноци, барање работа, отварање на своја фирма)

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.596
Поени од реакции
18.018
Па нели рекоа дека од 2023 дека ќе има 0 посто данок за ИТ работници?
Таче реко, Таче пореко. Имајте разбирање за ситуацијата, владата 3 години ви покрива поскапа струја и гас, плус избори се ближат, мора гладни усти од некое тетовско село да се ранат, како иначе наталитетот ќе го одржаваме?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934

Република

42history

Живеат во Скопје и не се програмери или банкари, а заработуваат и до 1500 евра месечно
КАЛЕИДОСКОП14.08.2022 / 14:09


Живеат во Скопје и не се програмери или банкари, а заработуваат и до 1500 евра месечно

Не мора да си програмер или банкар за твојата плата да е поголема од 1000 евра
Ова го потврдуваат двајца скопјани кои за Скопје Инфо раскажуваат дека работат по 12 часови на денот, но платата на месечно ниво им достигнува и до 1500 евра. Велат дека имаат висока стручна подготовка, но за конкретната работа, таа воопшто не е потребна.
За предизвиците и спецификите на работните професии и разговараме со еден бербер и таксист од Скопје. Тие се потврда за онаа реченица која често ја слушаме во последно време, дека веројатно работа има, но нема кој да ја работи.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.596
Поени од реакции
18.018
Имаш повеќе опции.
На пример?

Знам за Payoneer, ама сигурен сум дека пред неколку години имаше некаков договор меѓу наша влада/ујп и нив, дека Payoneer се обврзуваат да и даваат на УЈП информации за македонски државјани кои имаат сметки кај нив.
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
На пример?

Знам за Payoneer, ама сигурен сум дека пред неколку години имаше некаков договор меѓу наша влада/ујп и нив, дека Payoneer се обврзуваат да и даваат на УЈП информации за македонски државјани кои имаат сметки кај нив.
Кај има за ова да се прочита официјално нешто?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Според ова за плата од 180000 имаш 15% персонален, 19 % пензиско 8% здравство, 1% инвалидско и на трошење 18% ддв. Данок 61% Или од бруто од 280000, 150000 се за државата 130000 за тебе.
Wait what? Па толку не е ни во Данска. Има некаде линк од целиот закон или уште подобро некој краток текст со примери?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Wait what? Па толку не е ни во Данска. Има некаде линк од целиот закон или уште подобро некој краток текст со примери?
Рачуна дека ако ги потрошиш парите и на нив ќе платиш 18% ДДВ. Ако го додадеш тоа во Данска, многу полошо ќе излезе. :D
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Рачуна дека ако ги потрошиш парите и на нив ќе платиш 18% ДДВ. Ако го додадеш тоа во Данска, многу полошо ќе излезе. :D
Ме збрка на момент, си викам од кај ДДВ на плата , а не прочитав "трошење". Според неговите проценти испаѓа 43%, пак конкурираме на скандинавците.
Како и да е и 5% е многу кога знаеш дека пак парите некој комуњар и љоч ги крадне.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
@Емкаа
Делоит во Македонија е пред гасење, ако не знам дека сите вработени избегаа.
Еве јас работев за искуство скоро година во друга форма од БИГ4, и нема големи отстапувања. Како и секоја корпорација, унапредувањата и качувањето на платите по сезона е смешно. Евентуално има по некој бонус - 1 плата плус, некој тим билдинг (кафана, излет) 2-4 пати годишно. Разликата е максимум до 100 евра, иако јас имам повеќе од 6 години искуство. ПВЦ моментално е најдобра од БИГ4 во Македонија со разни контрибуции за интернет - работа од дома и слично. Така да, гачки ти е муабетот и се убиваат од работа и сметководство, ревизија па посебно, јака сезона од ноември до јуни, ќе цркнеш од работа, просек 10 саати, плус терените, превоз,патувања.


Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Тука терајте муабет за ова :)

Инаку нема индустрија каде не се лупа прекувремено, само секој мисли дека неговиот товар е најтежок.
Според ова за плата од 180000 имаш 15% персонален, 19 % пензиско 8% здравство, 1% инвалидско и на трошење 18% ддв. Данок 61% Или од бруто од 280000, 150000 се за државата 130000 за тебе.
Луди се овие, тука имам 37% и ако си вратам данок, или ако реинвестирам испаѓа дека во АУС ќе платам помалку пари на државата отколку во МКД :D
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Мене ме интересира , што ако овај месец извадам 2000е и платам огромен данок за пнезиско и здравствено , а наредните 4 месеци не вадам ништо

дали кје имам стаж и здравство за 5 месеци или за 1 . бидеќе ќе пратам огромна сума ?
 
Член од
27 февруари 2009
Мислења
11
Поени од реакции
2
Добро прашање :) ама не, ќе си бидеш неосигуран во месеците кога нема да плаќаш, а исти здравствени услуги добиваш и ако плаќаш здравствено осигурување на 500 евра и на 5000 евра, а и ако не си осигуран воопшто, доволно е да се водиш како невработен :)
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Добро прашање :) ама не, ќе си бидеш неосигуран во месеците кога нема да плаќаш, а исти здравствени услуги добиваш и ако плаќаш здравствено осигурување на 500 евра и на 5000 евра, а и ако не си осигуран воопшто, доволно е да се водиш како невработен :)
Не е здравството проблем , туку пензиското , дека ќе правиш сто прекини и ке платиш мнпгу , а на крајот ич стаж
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Мене ме интересира , што ако овај месец извадам 2000е и платам огромен данок за пнезиско и здравствено , а наредните 4 месеци не вадам ништо

дали кје имам стаж и здравство за 5 месеци или за 1 . бидеќе ќе пратам огромна сума ?
Додека не излезат измените никој не може да ти каже за сигурно.
Ако го направат на годишно ниво, пример како кај фирмите 2 милиони денари, тогаш можеби ќе ти ги земат на крај од годината, дури и за тоа што ти покриле пензиско/здравствено и тн.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Додека не излезат измените никој не може да ти каже за сигурно.
Ако го направат на годишно ниво, пример како кај фирмите 2 милиони денари, тогаш можеби ќе ти ги земат на крај од годината, дури и за тоа што ти покриле пензиско/здравствено и тн.
Добро прашање :) ама не, ќе си бидеш неосигуран во месеците кога нема да плаќаш, а исти здравствени услуги добиваш и ако плаќаш здравствено осигурување на 500 евра и на 5000 евра, а и ако не си осигуран воопшто, доволно е да се водиш како невработен :)
Повлечен е предлогот за придонеси на хонорари. Така да нема ништо да се случи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom