Гатање, видовитост

Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Видовит може да стане најобичен човек во било која доба од неговиот живот, тогаш кога ќе ги разбере случувањата од секојдневието, кога работите ќе знае да ги протолкува, кога ќе знае дека секое случување е некаков знак дека се што ќе види значи нешто но да знае и што значи, е тогаш ќе биде човек кој знае се, браво но тие се многу ретки кој сакаат животот да го посветат на тоа. И точно тие се со бога зошто само со него е возможно да се научат сите тие работи. И уште нешто што разбрав пред скоро време е тоа дека видовитите луѓе ги предизвикуваат случувањата односно ги активираат. Ако имало мнногуу мала веројатност да се случи нешто, а во меѓувреме видовитиот ја види случката таа веќе се случува..веќе ја активирал... искрено јас се исплашив кога разбрав за ова..

Е како ја активирал? Мене ова ич не ми е јасно...

И уште нешто ако може- Зашто си се исплашил ?
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Е како ја активирал? Мене ова ич не ми е јасно...

И уште нешто ако може- Зашто си се исплашил ?
Можда е плашлив по природа ..инаку не ми е јасно како би гледал во иднината .. ако може да се гледа во иднината , тогаш постои судбина и сите наши животи се предвреме определени ..
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Можда е плашлив по природа ..инаку не ми е јасно како би гледал во иднината .. ако може да се гледа во иднината , тогаш постои судбина и сите наши животи се предвреме определени ..


Е тоа и јас сакав да кажам ама ај викам да не филозофирам ќе начнам друга тема :pos::pos:.


Јас на пример не верувам во судбина. Демек животов наш е филм па гатачкава ќе го смота филмов, ќе види што ќе ни се деси и ќе го врати па назад. Не ми е јасно како гледа? Гледа слики или што?
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Е тоа и јас сакав да кажам ама ај викам да не филозофирам ќе начнам друга тема :pos::pos:.


Јас на пример не верувам во судбина. Демек животов наш е филм па гатачкава ќе го смота филмов, ќе види што ќе ни се деси и ќе го врати па назад. Не ми е јасно како гледа? Гледа слики или што?

Да де ..

Ако веруваш во гатачки и гледање во иднината , мораш да веруваш и дека животот ти е определен од раѓање .. тоа не бива .. нема логика ..е сега јас личо не сум бил на гатање , пошто го сметам за сра.е , али имам еден тон другари и другарки кои биле и кои тврдат дека им погодиле се од животот , имиња , работа , женски , дечковци , школа итн.. е сега , овие ли се трескат од земја или гатачките се некако со mindcontrol abilities ..?
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Абе шо оправате политики? демек секор нормален човек кој малку размислува неможе да свати дека гатањево е бетер од лажењето на политичарите?
Мајке ми и ја знам да гатам.Еве на Типсер се му кажав за него (мсн) и што гатачка сум сега?
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Е како ја активирал? Мене ова ич не ми е јасно...

И уште нешто ако може- Зашто си се исплашил ?
моја мисла би била (на сериозна нота сеа) дека го прават тоа со позитивно мислење и визуелизирање - all form follows thought. Мислата и намерата е почеток само. Ако и се дава големо внимание и ако си оформуваме доволно реални слики у глава, кога и да е, ќе се деси. :toe:

Е тоа и јас сакав да кажам ама ај викам да не филозофирам ќе начнам друга тема :pos::pos:.


Јас на пример не верувам во судбина. Демек животов наш е филм па гатачкава ќе го смота филмов, ќе види што ќе ни се деси и ќе го врати па назад. Не ми е јасно како гледа? Гледа слики или што?
според филозофијата дека времето се случува сега - и прошлост, сегашност и иднина се случуваат моментално, може да се добие слика од блиска иднина. Али, тоа не е запишано у камен, затоа што тоа е само една можност која би била последица од одредена одлука. Ако одлуката се смени, и иднината се мењава
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Za vidovitost ne znam, seuste ne sum sretnal covek koj sto mi pogodil nesto, taka da sega za sega poveke sum naklonet kon veruvanjeto deka nema takvi. A za luge koi sto imaat nekakvi "nadprirodni moki", kakvi i da se, ili pak obicni luge koi sto znaat nacini kako na metaficki nacin da dejstvuvaat, kako gi vikaat-crni magii i takvi sranja, i da mu nastetat nekomu radi zloba, zavist, pari i red drugi raboti veruvam deka postojat zosto samiot sum bil svedok na mnogu takvi slucaevi. No isto taka ima i luge koi taa mok ja koristat za izlecuvanje na lugeto od razni bolesti za koi sto medicinata ne uspeala da napravi nesto, gi lecat lugeto od tie "crni magii". Znam deka seto ova zvuci banalno i glupavo, i premnogu sueverno, ama jebiga koga so svoi oci ke vidis i te kako ke veruvas. Imase slucaj koga sin na eden doktor bese onaka " poremeten " i zalepen za invalidska kolicka bas radi takvii crni magii, tatko mu se obide po cel svet, ne najde lek, i nikomu ne mu bese jasno stu mu se slucuva. Edni dvajca uspeaja da go spasat....

Sepak ja ostavam otvorena moznosta da bilo nekoe psiko-fizicko poremetuvanje na organizmot za koe sto naukata do sega ne znae sto pretstavuva, sto ne znaci deka i vo idnina ke bide isto. No sepak cudno e kako tie dvajca go izlecija...
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
малце ми е морничаво ама да, верувам дека постојат луѓе со необична сила што можат да претскажуваат, како и нормално постојат и такви што се занимаваат со магии и сл глупости. досега не сум била кај некој да ми гледа на кафе ама многу сум љубопитна, па од кај д азнам можеби некогаш ќе ми текне да отидам :pos2::pos2::pos2:
 
U

UnholY

Гостин
Верувам дека сите шо се на форумов од Велес, а можеби и дел од останатите имаат слушнато за Дуле гледачот.
Кога би имал можност, би му удрил таков ќотек шо веќе поимите како видовитост и гатање ќе му се ибришат од меморијата. Пред неколку години, предвиде силен земјотрес кој ќе резултира со огромен број жртви и тешка материјална штета, а народов беше толку глуп така шо буквално целиот градски стадион се исполни со преплашени луѓе, секој со по еден куфер, исчекувајќи го земјотресот. Земјотрес нормално немаше, а Дуле успеа да им ги испразни џебовите на голем дел од простиов народ. Имам познаници кои ми имаат кажувано дека биле кај него за да го тестираат, и тврдат дека кажува тотално глупи работи кои немаат врска. Ама се додека постои глупав народ, ќе постојат и вакви кретени.
 
Член од
11 јуни 2008
Мислења
32
Поени од реакции
2
luge koi sto imaat nekakvi "nadprirodni moki", kakvi i da se, ili pak obicni luge koi sto znaat nacini kako na metaficki nacin da dejstvuvaat, kako gi vikaat-crni magii i takvi sranja, i da mu nastetat nekomu radi zloba, zavist, pari i red drugi raboti veruvam deka postojat zosto samiot sum bil svedok na mnogu takvi slucaevi.
И јас имам поминато низ една ваква работа...неќам да навлегувам во таа тема што било како било зошто сепак тоа ми е интима...
Се случи во моја фамилија и после долго време сосема случајно испадна све тоа да треба да се лечи...како не е битно.. меѓутоа тоа се правеше пред мои очи...исто како и вие така и мене не ми се верувало...али кога ќе го видиш...:nesvest: spooky

Страшно што све луѓето па и роднините би ти направиле од љубомора :(
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
jas slusnav za eden covek od edno strumicko selo i otidov...cudo!se mi pogodi se za mene i mojata familija jas neznam kakva mok imaat tie luge-strav me faka
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
170
Поени од реакции
20
Видовитите луѓе воопшто не се страшни и морничави,сепак се обични луѓе.
Во нивниот ментален екран гледаат некои работи,некои видовитоста ја стекнуваат,а некои се вродени како такви.
Со активирање на третото око може да се види блиската иднина.
 

Johnnie Walker.

Keep Walking™
Член од
1 јуни 2008
Мислења
173
Поени од реакции
5
znae li nekoj ama sea najseriozno za takov nekoj covek u makedonija sakam da idam mislam deka treba da idam otvoriv tema ama nemozam da si ja najdam izglea mi ja izbrisal nekoj?ako znae seriozno nekoj neka pise ve molam....
 
Член од
11 јуни 2008
Мислења
217
Поени од реакции
11
И што ако и кажала тоа ????? од кај знаеш деак тоа не им го кажува на сите, ако била редовна пред ГТЦ може те видела и тебе и брат ти заедно со мајка ви, а мајкати може носела и црно и по тоа видела дека жали е тука шансите и биле 50-50 и и се погодило.

ОВА СЕ СРАЊА.

и кај туку отварате теми за вакви Бабини стотинки,. те за Пера од Прилеп те за Крсте од Свирипичино....
xexexex
 

Johnnie Walker.

Keep Walking™
Член од
1 јуни 2008
Мислења
173
Поени од реакции
5
daj be prasv nesto ako ima nekoj da mi piomogne ete neka se sranja i takvi stvari ama ako moze nekoj da mi pomogne?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom