Гатање, видовитост

ReNaTa

-SHY- girl
Член од
1 декември 2007
Мислења
240
Поени од реакции
6
Го знае некој Дуле Бајачот од Велес.
Епа он има предвидено дека во Велес ке има земјотрес во 2004 ама за негова несреќа немаше:pos2: ..
:nesvest: sum slusnala za nego-mnogu luge go znaat i im videl mnogu raboti sto se tocni..
ako zgresil za nekoja rabota :pos2: pa sea ..se slucuva neli:toe: :pos2:
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Aбе какви врачови бе. Сите зинале за пари.Ама тоа ти е.
Глуп народ силна држава.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
Гатачкава Пера од Прилеп стварно погодува работи што ќе ви се случат или вејќе се случиле, гледа на кафе кошта 50ден така го дери народот.
Можете да ја најдите во населба Тризла:D:D мислам на улица беровска кај сокарата нз точно:)
еве сеа некој шо бил кај незе можи да кажи искуство какво има:)
Hehehe koga ke odam Prilep obavzeno odam kaj ovaja gatacka mozi ke mi pogodi nesto
 
S

StormRage

Гостин
не знам... во овие работи не е за вервење... ево за пример ќе е зеам Клеопатра... шо предвидвит „најточно“... имаше бабами чувано еден весник ке шо имаше пророштва од клеопатра... срање беше се... то беше нешо за југославија и така дека немат да се распаднит ќе бидит една од најјаките држави бла бла бла... а инаку Бора Чорба со погледај дом свој анџеле после 10 години од кога ја испеал песната се дојде така да е
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Знам дека ова не е тема за Клеопатра, но сепак ќе напишам нешто за нејзините способности, а не за тоа дали некогаш била машко или пак за начинот на кој медиумски настапува денес.
Јас првпат прочитав за неа во едно списание од бивша Југославија (Нада се викаше). Таму ги објавуваше своите пророштва. Тие најчесто се однесуваа лично, на разни читатели, кои праќаа писма со барања да им претскаже нешто (слично како што тоа го прави денес на телевизија и по други списанија). Но поретко имаше и пророштва кои беа општи (политика, спорт...). Еднаш кога налетав на такво пророштво, кое се однесуваше на некои идни 5-10+ години, решив да го запомнам за да видам дали ќе се обистини.
Пред да преминам на пророштвото морам да дадам осврт на времето и условите во кои беше искажано.
Станува збор за втора половина на '80-тите. Тогаш земјата веќе едно 5-10 години беше навлезена во голема економска криза, со инфлација, немаштија и сл. На чело на СФРЈ секоја година доаѓаше нов лидер (председател на председателството), но никој никако не успеваше да ја сопре инфлацијата и нуспродуктите. Секој од нив кога ќе застанеше на чело преземаше некакви мерки, нови програми и сл., но безуспешно.
Епа она предвиде дека ќе дојде некој кој ќе ја смири инфлацијата и економски ќе ја стабилизира државата. Тогаш тоа личеше на научна фантастика и мислам дека на никој не му се веруваше. Но неколку години подоцна се случи. Навистна се појави председател на председателството, кој економски ја среди некако работата (после се десија други срања, од поинаква природа, но нејзиното пророштво се исполни).
Во истиот број предвиде дека на поле на репрезентативниот фудбал земјата нема да постигне голем успех многу долго време. А дека успех може да се очекува на полето на клупскиот фудбал.
Тука морам да појаснам дека под голем успех, тогаш се сметаше освојување на СП или ЕП . И ова пророштво во тоа време беше малку чудно затоа што репрезентативниот беше многу подобар од клубскиот фудал.
По некоја година Црвена Звезда стана првак на Европа и Свет.
Тука отприлика хронолошки доаѓа крајот на СФРЈ.

Во врска со нејзините пророштва за иднината на Југославија (погоре наведени во нечиј пост), морам да ја подвлечам природата на тогашниот општествен систем, слободата на говор и печат, и општо човековите права. Кога ќе ги земете тие работи в предвид, ќе ви стане јасно дека има работи кои мора, работи кои може и работи кои не смее да ги изјавува најпопуларниот пророк во таква држава.

Со ова ги истакнувам моите лични искуства со способностите на Клеопатра, а не коментирам дали таа навистина ги поседува или не.
 
Член од
21 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
8
:nesvest: sum slusnala za nego-mnogu luge go znaat i im videl mnogu raboti sto se tocni..
ako zgresil za nekoja rabota :pos2: pa sea ..se slucuva neli:toe: :pos2:
abe gatackive ti se isto ko i horoskopot !!!!!
iam edna drugarka mn e po toa i mi vika mn stvari mi pogagjaat. ja fakam i go citam horoskopot i gleam DOKOLKU SE POTRUDITE POVEKE KE IMATE USPESI.
alooooo fala sho mi kazavte !!!!!!!!!
a i sho stvari kazuvaat gatackive.
u skoro vreme ti umrel nekoj blizok i ti teknuva deka nekoj striko ti umrel pred godina dena i odma fakash da veruesh.
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Sto se ovie sranja vo zivotot be?? Iskreno, za mene ako zboruvam, ne veruvam vo ovie raboti. Pred se, nema licnost so takvi sposobnosti da ja gleda idninata. Edinstven takov sto go poznavam e Master Yoda od Star Wras, samo toj mozese da ja vidi idninata, i toa ne jasno, samo maglovite.
Ajt
abe ne e deka nema nikoj takov. ima ama pokraj site lazgovci tie nemozat da se dokazat. na pr nostradamus on go pogodil hitler,1 i 2 svetska vojna i mn drugi raboti

Знам дека ова не е тема за Клеопатра, но сепак ќе напишам нешто за нејзините способности, а не за тоа дали некогаш била машко или пак за начинот на кој медиумски настапува денес.
Јас првпат прочитав за неа во едно списание од бивша Југославија (Нада се викаше). Таму ги објавуваше своите пророштва. Тие најчесто се однесуваа лично, на разни читатели, кои праќаа писма со барања да им претскаже нешто (слично како што тоа го прави денес на телевизија и по други списанија). Но поретко имаше и пророштва кои беа општи (политика, спорт...). Еднаш кога налетав на такво пророштво, кое се однесуваше на некои идни 5-10+ години, решив да го запомнам за да видам дали ќе се обистини.
Пред да преминам на пророштвото морам да дадам осврт на времето и условите во кои беше искажано.
Станува збор за втора половина на '80-тите. Тогаш земјата веќе едно 5-10 години беше навлезена во голема економска криза, со инфлација, немаштија и сл. На чело на СФРЈ секоја година доаѓаше нов лидер (председател на председателството), но никој никако не успеваше да ја сопре инфлацијата и нуспродуктите. Секој од нив кога ќе застанеше на чело преземаше некакви мерки, нови програми и сл., но безуспешно.
Епа она предвиде дека ќе дојде некој кој ќе ја смири инфлацијата и економски ќе ја стабилизира државата. Тогаш тоа личеше на научна фантастика и мислам дека на никој не му се веруваше. Но неколку години подоцна се случи. Навистна се појави председател на председателството, кој економски ја среди некако работата (после се десија други срања, од поинаква природа, но нејзиното пророштво се исполни).
Во истиот број предвиде дека на поле на репрезентативниот фудбал земјата нема да постигне голем успех многу долго време. А дека успех може да се очекува на полето на клупскиот фудбал.
Тука морам да појаснам дека под голем успех, тогаш се сметаше освојување на СП или ЕП . И ова пророштво во тоа време беше малку чудно затоа што репрезентативниот беше многу подобар од клубскиот фудал.
По некоја година Црвена Звезда стана првак на Европа и Свет.
Тука отприлика хронолошки доаѓа крајот на СФРЈ.

Во врска со нејзините пророштва за иднината на Југославија (погоре наведени во нечиј пост), морам да ја подвлечам природата на тогашниот општествен систем, слободата на говор и печат, и општо човековите права. Кога ќе ги земете тие работи в предвид, ќе ви стане јасно дека има работи кои мора, работи кои може и работи кои не смее да ги изјавува најпопуларниот пророк во таква држава.

Со ова ги истакнувам моите лични искуства со способностите на Клеопатра, а не коментирам дали таа навистина ги поседува или не.
ja nekako ne i veruvam
a za toa deka bila masko i ja iam cueno dusan se vikala
 

BountyHunter

нинџа и пол
Член од
29 јануари 2007
Мислења
202
Поени од реакции
10
Доказ за видовитост?

Денес ова шо ми се деси беше у п***у матер морничаво.
Се спремам за да одам на Мизар свирката и поминвам од кај баба ми дома и да си земам некој денар. Никој немаше... и после десетина минути сите идет. Со нив уше една жена. Прв пат во живот ја гледам. Влегвит ја поздравив како чоек и фати да ме прашвит работи за мене или да ми кажвит работи за мене. Женава како шо мислам беше видовита. Пази сеа шо ми зборвит.
Прво ме праша кај сум учел. И реков Гимназија. Ме прашвит дали сум имал некој другар Димитар или Даниел. Прво и реков не ама после ми текна дека Даниел ми е другар. Ама ништо не и кажав за то. Ми рече да сум бегал понатаму од Даниел или Димитар пошо биле лоши луѓе. Даниел освен шо пушит и пиет не е лошо дете. Следно шо ми рече беше дека многу сум сакал компјутери да работам. Јас планирам образование а после и професионално да се заимавам со компјутери. Ми рече дека без музика не можам да живеам и дека сум сакал да свирам ама сум немал можност. Слушам музика нон-стоп (освен ко ке спијам), а сакам да свирам гитара ама моиве не ме оставаат да купам гитара. После ми рече дека имам два расипани заби или два корења од заби останати на левата страна од вилицата. Имам два корења од заби на деснава страна на вилицава ама гледано од нејзе на левата страна се. И реков дека едниот го извадов вчера. Таа ми рече дека иам несоници заради корењата. Јас не можам да заспијам веќе......една година. После то ме праша дали некој ми зел патики. Тука не разбрав шо сакаше да ми кажит ама и реков не. После ме праша класниот раководител дали ми бил машко или женско. Јас реков женско. Таа ми рече дека класната многу ме ценела и дека ме опоменувала повеќе пати за да не грешам. Јас реков дека таа го сакат само син и што учит со мене. Оваа рече дека така изгледат. Ама таа ги сакала сите освен едно дете. Најморничаво беше шо го опиша Даниел. Многу време поминато во местење на фризурата, обоена коса, лузна на лицето. Не и спомнав ништо за Даниел. После ми рече дека ке ја ишишам косава заради некоја женска после мојот роденден. Всушност косава ја чувам заради женска..... Ми рече дека сум ја зафркал училишната година но има време да се поправи. Годинава искрено кажано ептен ја заебав. Рече дека имало некој период кога не сум знаел што да прам заради проблеми на школа. Па можит да се речит дека неделата ко ги добив двата кеца по математика ми беше пеколна. На крај ми рече дека следната година ке ми биде подобра отколку оваја. Освен за мене таја кажвеше за цела фамилија. Го опиша карактерот на вујна ми како цел живот да ја познавала. Ја опиша сестра и. Го опиша дури и од вујко ми возилото што го возел на работа иако никој во куќата освен мене не го имаше видено. Си отиде и јас се распрашав во куќата која е таја жена. Баба ми ми рече дека прв пат ја гледаат. Ја нашле на визита и толку ги заинтересирала шо морале да ја донесат дома. По патот за дома кажала дека некој од внуците има роденден крајот на јуни и го опишала неговиот карактер. Таа фактички ме опиша мене. Роденден имам на 23 Јуни. Ја опишала сестра ми иако таја беше тој момент на пат низ Македонија. Ја опишала како тотална различност од мене. Точно е, таа е ептен различна од мене.
На крај им рече дека вујко ми ке има уште едно дете. Детето ке е направено на грешка ама се ке заврши убаво. Дури и кажа дека фамилијата на баба ми имала генетска болест. Зглобот на коленото се нишал. Кај мене е така. Да знаев дека е видовита ке снимав и ке приложев видео запис. Ама не знаев. Се шо кажа не ми текнува сега. Ама мислам и ова е доста. Јебига. Beleve it or not то е то. Мене морници ме лазеја ко ми зборвеше овааа. Иначе жената е од Струга и ја нашле дедо ми и баба ми на некоја визита. Ако ја знајт некој нака пишит име овде пошо го заборајв името на женава. Иначе не се истакнуват како гатачка, мислам не земат пари за то шо ке ти кажит. Барем нас не ни зеде.


П.С. Дани не се љути пишам овде то шо ми кажа таја.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
па незнам баш.. не верувам којзнае колку во вакви работи.... али јбг.. може има нешто...
кажи која е да појдам да ми каже дека никоаш нема да се мажам:) шала
 

BountyHunter

нинџа и пол
Член од
29 јануари 2007
Мислења
202
Поени од реакции
10
епа да знаев која е женава нема да мислев дека е видовита. прв пат ја гледам. така од нигде се појави. ме изгуши ме избаци го цел живот да ме познавала. ке се распрашам кај можиш да ја најдиш и ти викам дека ептен морничаво ке ти бидит искуството. ама работата е шо јас нишо не ја прашав. само почна да ми раскажвит. сеа не ке можам да спијам. ке мислам на то цело време.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
ја мислам дека ради корењата нема да можеш да спиеш. како година уназад што ти е. не ради глупостиве...
 
А

Ајсшутер

Гостин
Во Велес исто има човек вака што идат луге кај него од цела Македонија името не го спомињам кој сака да го најде ке се распраша,многу луге ми имаат кажувано дека многу работи им погодил.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Баунти хаунтер, се што ти кажала може лесно да се дознае, ништо не ја прави видовита.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Баунти хаунтер, се што ти кажала може лесно да се дознае, ништо не ја прави видовита.
Оооо, ми го украде зборот од уста. :)

Нормално дека има илјадници начини за да дознае се` за тебе. Опасно време дојде бре, секој може се` да дознае за тебе без многу труд...
Ај што ти кажала - ти кажала, како дознала - нејзина работа, ама јас ти препорачувам веќе и да ја видиш, и да дознаеш која е, да не и` се приближуваш...
Не знам за тебе, ама јас веќе не би сакала ни еден збор да разменам со неа, уште да ми каже нешто за иднината и да ме стави во мисла... :)
Туку, што не си ја прашал дали навистина крајот на светот е во 2012 година? :pos2:
Се зезам, не ја прашувај аман, ако е вистина ќе ме стегне срцето... :pos:

П.С. Да додадам уште нешто... кажа некој погоре и се согласувам со него..приказнава нема ни "Д" од "доказ"...
Пак ќе кажам: Секој може да дознае се` за тебе кога и да посака..само да е малце поснаодлив. :wink:

П.С.1. Само да додадам дека се согласувам со Shorty, има големи шанси и родителите да ја пратиле и се да и кажале за вашата фамилија... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom