Гастритис

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Гастрит има 101 врста, секоја индивидуа си има специфичен....
Јас имам гастрит од 1960, тогаш користев УЛТЕР Н, а понатака што не , дури и бизмут каша...
Најдобро се покажа Необеласекал ( на база Атропа Беладона, на Лек Љублјана)..во 2015 е укинат и од Софарма БГ, сега нешто слично но појаки дози има само во Канада и Тајланд и треба рецепт од нивен лекар...
користев и домашни работи, а сега пак активирамв, 1/2 мала чашка Узо или Мастика на гладно..
Мене ми помага и малку слатко од дива смоква, сок од жолт цитрон, вишни марели на гладно...
ако ептен ме фдати, а немам НАОД на Хелико бактер, тогаш земам 10-15 дена по 15мг Ланзук навечер...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ме болеше заб и пиев апчиња против болка (кетонал), а потоа откако ми отече забот пиев неколку дена антибиотици (панклав) и ми се јави неколкудневна силна болка во пределот на желудникот, но освен во пределот на желудникот болката како да одеше и надоле накај цревата, имав и доста киселини кои морав да ги повраќам, дали се ова симптоми на гастритис !
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.816
Ме болеше заб и пиев апчиња против болка (кетонал), а потоа откако ми отече забот пиев неколку дена антибиотици (панклав) и ми се јави неколкудневна силна болка во пределот на желудникот, но освен во пределот на желудникот болката како да одеше и надоле накај цревата, имав и доста киселини кои морав да ги повраќам, дали се ова симптоми на гастритис !
Кога пиеш антибиотик се пие исклучиво после јадење иначе ќе ти го изгори желудникот, исто така и пробиотик се зема еднаш во денот.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Желудник ме боли дури и да испијам мала количина на алкохол, дури и пиво што има само 5% алкохол, но уште поголема болка имав од антибиотиците !
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Желудник ме боли дури и да испијам мала количина на алкохол, дури и пиво што има само 5% алкохол, но уште поголема болка имав од антибиотиците !
Гастритис имаш 100%. Избегнувај кетонал, најди супститут а за антобиотици пиј ги со б комплекс,
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.304
Поени од реакции
7.282
Желудник ме боли дури и да испијам мала количина на алкохол, дури и пиво што има само 5% алкохол, но уште поголема болка имав од антибиотиците !
Направи лабораториска анализа, доколку редовно консумираш алкохол можно е да е панкреасот во прашање. Иначе има 5 вида на гастритис и секој се третира на различен начин затоа доколку ова продолжува подолго потребно е да направиш и гастроскопија.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Направи лабораториска анализа, доколку редовно консумираш алкохол можно е да е панкреасот во прашање. Иначе има 5 вида на гастритис и секој се третира на различен начин затоа доколку ова продолжува подолго потребно е да направиш и гастроскопија.
Поретко конзумирам жестоки пијалоци, а почесто пиво, но пивото има околу 5% алкохол и не би требало да прави проблеми на гастро-интестиналниот систем ?!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Поретко конзумирам жестоки пијалоци, а почесто пиво, но пивото има околу 5% алкохол и не би требало да прави проблеми на гастро-интестиналниот систем ?!
Без разлика колку проценти е, сепак е алкохол и ја иритира слузокожата. Не да се откажеш скроз ама треба да намалиш колку што можеш.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Поретко конзумирам жестоки пијалоци, а почесто пиво, но пивото има околу 5% алкохол и не би требало да прави проблеми на гастро-интестиналниот систем ?!
Кај мене така почна...таму негде 2011та, почнав да приметувам и сосема малку да се напиев пиво и/ли газиран сок, почнуваше да ме врти стомаков...
Фаст форвард 2019та, само вода и (некои) чаеви можам да пијам, све друго ми смета дури и обичниве сокови
Иначе има 5 вида на гастритис и секој се третира на различен начин
Може повеќе за ова?
Што се не се испитував и по 2 пати и што не сум пиел досега и не можат да ми најдат ништо освен премногу киселини а стално (овој месец секоја недела) имам многу болни грчеви после кои најчесто иде пролив исто и подуеност со жежење во долниот дел од стомакот на моменти
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Поретко конзумирам жестоки пијалоци, а почесто пиво, но пивото има околу 5% алкохол и не би требало да прави проблеми на гастро-интестиналниот систем ?!
Пивото е од житарици, кои се тешки за дигестија, проблемот не е од гастритисот, него од твојста лоша дигестија т.е. ниска стомачна киселина, нajверојатно H Pylori.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.304
Поени од реакции
7.282
Може повеќе за ова?
Што се не се испитував и по 2 пати и што не сум пиел досега и не можат да ми најдат ништо освен премногу киселини а стално (овој месец секоја недела) имам многу болни грчеви после кои најчесто иде пролив исто и подуеност со жежење во долниот дел од стомакот на моменти
Симптомиве што ги кажуваш е можно да укажуваат на проблеми со панкреасот. Доколу навистина имаш пролив и болки после јадење, особено масна храна, потребно е да се проверат панкреасни ензими и евентуално еластаза во столицата да се види дали има знаци на панкреасна инсуфициенција (настаната од хроничен панкреатитис кој во 70% од случаевите причината е конзумираето на алкохол кај возрасната популација во друг помал дел причина се проблеми со жолчните патишта)
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Симптомиве што ги кажуваш е можно да укажуваат на проблеми со панкреасот. Доколу навистина имаш пролив и болки после јадење, особено масна храна, потребно е да се проверат панкреасни ензими и евентуално еластаза во столицата да се види дали има знаци на панкреасна инсуфициенција (настаната од хроничен панкреатитис кој во 70% од случаевите причината е конзумираето на алкохол кај возрасната популација во друг помал дел причина се проблеми со жолчните патишта)
Да, одма после јадење значи до 1 минута, наеднаш јаки грчеви доле напред околу пупакот и ќе ме спотера, некогаш исчезнуваат кога ќе се испразнам, некогаш траат и 2-3 сата после тоа и постепено се намалуваат додека не ме пушти.
Некогаш не е пролив (кој не е течен него кашест повеќе), си има форма столицата ама искача брзо целата количински за секунда-две. И само еднаш ќе отидам и толку не ме тера пак.
Знаело и од спиење да ме пробуди во ниедно време и тогаш почнува и да ми се врти и гади, откако ќе се испразнам све поминува.
Алкохол, газ. сокови не пијам од тогаш од 2011та, се случувало да ме фати криза ама не се исплати, и после неколку години пауза да се напијам макар и малку ќе ме искинат одма грчеви и ќе ми се иритира стомаков после 3-4 дена како некој со шмиргла да ми го поминал одвнатре.
Ензими, пиев Дигестон 2 месеци и не ми помогнаа...и додека ги пиев имав тегоби.
Масна храна, на пр. мекици неам јадено од 2011та исто, зш само што ќе ја изедев мекицата ќе ми се подуеше стомаков и ќе се осеќав како да сум голтнал некој камен и ми тежи.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.304
Поени од реакции
7.282
Да, одма после јадење значи до 1 минута, наеднаш јаки грчеви доле напред околу пупакот и ќе ме спотера, некогаш исчезнуваат кога ќе се испразнам, некогаш траат и 2-3 сата после тоа и постепено се намалуваат додека не ме пушти.
Некогаш не е пролив (кој не е течен него кашест повеќе), си има форма столицата ама искача брзо целата количински за секунда-две. И само еднаш ќе отидам и толку не ме тера пак.
Знаело и од спиење да ме пробуди во ниедно време и тогаш почнува и да ми се врти и гади, откако ќе се испразнам све поминува.
Алкохол, газ. сокови не пијам од тогаш од 2011та, се случувало да ме фати криза ама не се исплати, и после неколку години пауза да се напијам макар и малку ќе ме искинат одма грчеви и ќе ми се иритира стомаков после 3-4 дена како некој со шмиргла да ми го поминал одвнатре.
Ензими, пиев Дигестон 2 месеци и не ми помогнаа...и додека ги пиев имав тегоби.
Масна храна, на пр. мекици неам јадено од 2011та исто, зш само што ќе ја изедев мекицата ќе ми се подуеше стомаков и ќе се осеќав како да сум голтнал некој камен и ми тежи.
По муабетов се работи за панкреасна инсуфициенција. Нека ти препише матичниот Креон и ќе видиш разлика.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.816
Да, одма после јадење значи до 1 минута, наеднаш јаки грчеви доле напред околу пупакот и ќе ме спотера, некогаш исчезнуваат кога ќе се испразнам, некогаш траат и 2-3 сата после тоа и постепено се намалуваат додека не ме пушти.
Некогаш не е пролив (кој не е течен него кашест повеќе), си има форма столицата ама искача брзо целата количински за секунда-две. И само еднаш ќе отидам и толку не ме тера пак.
Знаело и од спиење да ме пробуди во ниедно време и тогаш почнува и да ми се врти и гади, откако ќе се испразнам све поминува.
Алкохол, газ. сокови не пијам од тогаш од 2011та, се случувало да ме фати криза ама не се исплати, и после неколку години пауза да се напијам макар и малку ќе ме искинат одма грчеви и ќе ми се иритира стомаков после 3-4 дена како некој со шмиргла да ми го поминал одвнатре.
Ензими, пиев Дигестон 2 месеци и не ми помогнаа...и додека ги пиев имав тегоби.
Масна храна, на пр. мекици неам јадено од 2011та исто, зш само што ќе ја изедев мекицата ќе ми се подуеше стомаков и ќе се осеќав како да сум голтнал некој камен и ми тежи.
тоа више ти е колон иритабиле или IBS на англиски изгуглај, по мекиците те приметив. Глутенот што го има во лебот е најголем активатор покрај мрсната храна, газираното, зелени непреработени ствари исто.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Пивото е од житарици, кои се тешки за дигестија, проблемот не е од гастритисот, него од твојста лоша дигестија т.е. ниска стомачна киселина, нajверојатно H Pylori.
Точно секој би се посомневал на Helicobacter Pylori, но мене на лабораториските анализи ми пишува резултат Helicоbacter Pylori 0,400 значи нормални граници, мислам дека е преку 1.0 границата за оваа бактерија или што ли е тоа Helicobacter Pylori што гледам цел народ трча по лаборатории и го испитува токму ова ?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom