ГТЦ vs. Рамстор?

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Да во темава сакам да ги искажете ваѓите мислења за овие две трговски (шопинг) центри.

Кога се отвараше Рамсторе тој беше вистинска конкуренеција за ГТЦ, како прво затоа што е во Цeнтар, второ затоа што беше планирано (и сеуште е така) да работи 365 дена по 12 часа на ден. Па така отварањето на Рамсторе ги уплаши трговците од ГТЦ, и тие решија тогаш да го продолжат работното време со цел да ги задржат купѕвачите.

Кога се отвори Рамстор тој беше вистинска атркација и за купувачите а и за трговците (особено за големите брендови), па на почетокот требаше многу унапред да се резервира простор. Сега гледам дека има доста празни продавници.

Од друта страна гледам дека во ГТЦ особено во последно време се отвoрија неколку нови продавници на големи брендови (меѓу кои и најк).

Што мислите, кој е поатрактивен за купувачите, а соодветно не тоа и за компаниите?

Каде има подобра понуда и подобри цени? Во стилот „соодветни цени за соодветен квалитет“.

Каде одите на шопинг во Рамстор или во ГТЦ?

Кој е вашиот избор за пиење на кафе (кафилуњата во Рамстор или ГТЦ)

Дали можеби високите цени се она што го прави Рамсторе место за прошетка (затоа што е прв комплетно затворен трговски во Скопје) а не за купување?

И секако кои се предностите и негативностите на овие два трговски комплекса?
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
156
Поени од реакции
0
Бесплатен паркинг :)

Барем до сега...
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Иако Рамстор е многу поубав има повеке работи од големите трендови... сепак мене повеќе ми се допаѓа ГТЦ:toe: али не е лошо и во Рамстор да си заседнеш некаде :helou:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.641
Поени од реакции
13.091
Mene poveke mi se dopagja GTC zatoa sto e od otvoren tip (svez vozduh celo vreme). Ne sakam premnogu klimatizirano.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
абе секој си има своја предност, и беверли има појке работи од ГТЦ и Рамстор, а за Мавровка шо да збориме...

У секој случај појке ми се допага Рамстор оти е почист, има повеке обезбедување... попријатно е...
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
За изглед без конкуренција е Рамстор со понови содржини и слично меѓутоа јас сепак би се одличил за ГТЦ,новите ексклузивни продавници,големината на самиот центар,кафулињата на кеј...
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
ГТЦ се разбира има многу повеќе работи и продавници од Рамстор
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Факт е дека имаме поголема навика да седнеме или да купиме нешто од ГТЦ затоа што тој прв ни пага на памет кога е излегување или купување во прашање.Можеби затоа што е постар и така, но искрено досега само неколку пати сум зуела во рамстор иако живеам блиску ама последниот пат ога бев седната таму се почувствував навистина пријатно.Ми изгледа посредено и попријатно.Изгледа некако светски.:pos2:
 

Chejo

Мрзата
Член од
9 февруари 2007
Мислења
320
Поени од реакции
1
Подобар ми е ГТЦ затоа што не е затворен ко рамстор.
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
ГТЦ бе...Ептен ми е филингот тамо,а Рамстор е ногу софистициран. Во превод: Не ми лизгат во клошарскиов хранопровод:)
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Abe luge.. GTC e smekot na Skopje.. Plostadot, Kejot i GTC.. Toa e Skopje.. Bas ko so kazav smekot i najinteresnoto.. Onaka.. Naviknati sme na toa.. A i vredi za toa.. Go lici.. Bas zaso ne e celo TIP TOP.. Kakvo go izgradile takvo ostanalo si ima onaka nekoj INTERESEN nacin na raspaganje so bar spored mene go pravi specificen.. Ramstor i mn podobri sranja od Ramstor segde ke se najdat.. Ama GTC si e GTC.. Good Old :D
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
ГТЦ бидејќи е многу поголем, со повеќе продавници, а како што кажаа и другите таму се и кафичите на кеј.hehe:
 

Filip89

Македоникус
Член од
1 март 2007
Мислења
528
Поени од реакции
4
GTC, taka sum naviknat prvo tamu, a posle i vo Ramstore idam ama poretko.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Рамстор дефинитвно..попријатно се чувствувам...поубав ми е,посреден...
 
Член од
6 март 2005
Мислења
772
Поени од реакции
5
ГТЦ е многу добро архитектонски направен, додека Рамстор е обична кутија, ама нова и посредена, плус и чувари има на влезовите да не им влезе некое куче. :)

А мислам дека пребрзо се вози тука на улицата пред Рамстор, би требало лежечи полицајци да стават.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom