ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ 1903 - 2007 Визионер со космополитски поглед

Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
433
Ве подценил и Кирил та ве описменил, ве подценил и Гоце ,кога не знаеле што зулум и сверства ке правите врз народот македонски , па и јазик и постоење ке му спорите. Или земете да напишете некој виц или одете си на форум ваш да мрсите муда .Ако немате идеја за некој ваш јунак да си побарате на вистинското место , http://www.tatars-bg.org/
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Е па во насловот на темата лежи и одговорот на дилемата ШТО БИЛ ГОЦЕ!!!
Гоце бил МАКЕДОНЕЦ кој ги сакал сите луѓе и сакал сите да ја имаат најсветата работа која тој самиот ја немал - НАЦИОНАЛНАТА, СОЦИЈАЛНАТА и ВЕРСКАТА слобода... А тоа што пропагирал демократија и не бил ТВРД НАЦИОНАЛИСТ се злоупотребува од страна на бугариве за да го поматат неговото како сонце јасно МАКДОНСКО ПОТЕКЛО.

Ист е случајот со Александар Македонски.Тој сакал глобална држава и ширел братство меѓу народите во неговата империја, а грците тоа го искористуваат да го грцизираат и него заедно со целиот Македонски сој...

А Гоце самиот кажал што е со последната желба.... САКАМ ГРОБОТ ДА МИ БИДЕ ВО ГЛАВНИОТ ГРАД НА НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА...
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Позволи ми един в'прос друже,
Која националността на един швејцарец, канадец, или австралиец ?
Или оште по-интересен случај; Која е националността на Кемал Ататјурк ?
Во таа група слободно можеш да ги ставиш и Грција и Бугарија зашто во нивните модерни држави имаат еден куп Македонци и други нации, а особено Грција со 96%??? грци во една балканска држава??? И сега јас да те прашам нешто. Како може Бугарија да биде мешавина од татари, словени и кој знае уште какви се не народи, а Македонија неможе (според нашата официјална историја) да биде мешавина од Македонци и староседелно население? И уште нешто зашто во Австралија Македонците од Егеј се сите на попис Македонци а не Бугари? Па нормално таму нема бугарска или било каква пропаганда, а во такви услови ете ти ја вистината за нивната националност.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
Виж сега,
много лесно мога да ти отговорја, само дето направо не бива, оти веднага ке ме изф'рлат од форумот...
Уште повеке, јаз не можам да сторам за тебе онова, што не са го сториле твоите учители.

Много ми е смешна таја дума - "староседелно"
Все ме кара да си спомнјам за Картаген и за сегашното население по тоја крај.
Зер и они треба да се сметат "староседелци" !?
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Добро бе, па префиксот пра во прабугари да незначи случајно дека се малку потазе од антички а? Вие имате далеку по СФ историја од било кој балкански народ па сепак не се сомневаш во нејзината веродостојност.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Малку оф топик ќе одам ама ште се врна во следнио пост.

Кој ја има ставено таа измислена граница??

Кој не скарал нас браќата??

Кој ја одделил "мајка" Блгарија од "нејзиното чедо" Македонија?

Те молам кажи, сите тука ги интересира. :pipi:
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
По начина на изразјаване е видно дека си интелигентен и образован.
Знаеш по-добре от мене кој и зашто попречи Македонија да биде цела.
Ние нема како да го вратиме времето назад.
Можехме обаче и можеме да живееме по-иначе.
Ако сакаш да кажеш дека ние во пиринско немаме ништо обшто со вас - ова е веке друга работа.
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
По начина на изразјаване е видно дека си интелигентен и образован.
Знаеш по-добре от мене кој и зашто попречи Македонија да биде цела.
Ние нема како да го вратиме времето назад.
Можехме обаче и можеме да живееме по-иначе.
Ако сакаш да кажеш дека ние во пиринско немаме ништо обшто со вас - ова е веке друга работа.

Чувај боже дека некој сака да кажи дека нема ништо заедничко меѓу Пиринците, Вардарците и Беломорците (Егејците)... Па сите сме МАКЕДОНЦИ!!! Само за жал вас ви е испран мозокот и се декларирате како бугари...Ако имаш стара баба или дедо прашај ги ако смеат да ти кажат кутро детенце...
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
Чувај боже дека некој сака да кажи дека нема ништо заедничко меѓу Пиринците, Вардарците и Беломорците (Егејците)... Па сите сме МАКЕДОНЦИ!!! Само за жал вас ви е испран мозокот и се декларирате како бугари...Ако имаш стара баба или дедо прашај ги ако смеат да ти кажат кутро детенце...
Мојот мозок е испран со "Ариел" - квалитетно...

Немало кој да го пере мозокот на старите луге во Македонија.
Во Пиринско лесно можеш да прочиташ архивите на храмовете,
оти они не са уништожени како во Вардарско и Егејско...

Најдов документ на мој предшественик и тамо пишува вака:

Б'ЛГАРСКА ПАТРИАРШИја

СВИДЕТЕЛСТВО ЗА СВЕТО КР'штЕНИЕ

В вториј ден на месец јулиј
на хилјадо деветстотин и седма година
роди се в с. .....
Неврокопска епархија, от православни родители:
...................и законната му с'пруга................
отроче от м'жки пол,
което биде кр'стено от свештеник .................
в еноријата на ц'рквата "Св.Богородица"
и се именува при Св. Кр'штение - Иван...
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Така бе Соколов... Македонците биле на овие земји долго пред да дојдат татарите (вашите ханови,канови или како и да ги нарекувате). Значи мнозинството од вас се Македонци на кои им е наметната власта и името Бугари (Болгари, Волгари и слично) и искрено мислам дека треба да се вратите кон корените Македонски.:salut:

Тоа со црквата не треба да го земаме во предвид затоа што и денес има негирања на СВЕТАТА МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА и на МАКЕДОНШТИНАТА од страна на сите соседни цркви (Српската и Грчката, јавно и активно, а Бугарската малку поскриено).

Во времето на Илинденците, територијата на Македонија била поделена на трите цркви и сите вршеле терор, асимилација и однебитување врз МАКЕДОНЦИТЕ, а тоа продолжило уште поагресивно по втората балканска војна со распарчувањето на Македонија...
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
Така бе Соколов... Македонците биле на овие земји долго пред да дојдат татарите (вашите ханови,канови или како и да ги нарекувате). Значи мнозинството од вас се Македонци на кои им е наметната власта и името Бугари (Болгари, Волгари и слично) и искрено мислам дека треба да се вратите кон корените Македонски.:salut:
ВИДИ СЕГА,
ТАМО ДЕКА СУМ РОДЕН И ОТ ПАМТИВЕКА СА ЖИВЕЛИ МОИТЕ ПРЕДЦИ,
ТАМО Е БИЛО ЦАРСТВОТО НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ.
НЕ МОЖЕДА НЕ Е ОСТАНАЛО ПОНЕ МАЛКО ОД НИВНАТА КР'В ВО МЕНЕ.
НО ПОСЛЕ ТУКА Е НАСТАНАЛА ТАКАВА МЕШАВИНА НА НАРОДИ,
ОТИ СМЕ НА ПУПОКОТ НА СВЕТОТ, ЧЕ Е НАИВНО ДА СЕ ОСЛАНјаМЕ НА ДРЕВЕН ПРОИДХОД.
НАЦИИТЕ СА СЕ ФОРМИРАЛИ МНОГО ПОДОЦНА.
А НАј-МЛАДАТА НАЦИја НЕЛИ ЗНАЕШ КОја Е ? :wink:
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
142
Поени од реакции
0
Така бе Соколов... Македонците биле на овие земји долго пред да дојдат татарите (вашите ханови,канови или како и да ги нарекувате). Значи мнозинството од вас се Македонци...
Тоа по методот на дедукцијата или...?
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
Незнам колку сте читале за Гоце и колку сте учеле Бугарофили

но само еден цитат на Гоце ќе ви го цитирам.​

пишува вака​

За мене оној кој што влече за Бугарија,Грција и Србија е добар Бугарин,Грк и Србин но не и добар МАКЕДОНЕЦ.​

Сега дали ви је јасно Бугарофилчина кој бил Гоце Делчев Војвода.​
ЕДНО Е јаСНО - ТРЕБА ДА СЕ НАУЧИШ ДА ЧИТАШ И МЕГУ РЕДОВЕТЕ...

"НИЕ ОТДАМНА ВЕКЕ НЕ СМЕ РОБИ НА ТУРЦИја ТОКУ СМЕ РОБИ НА ЕВРОПА" - думите са на Гоце.
Па ти го разбирај како сакаш.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Очигледно дека пријателите премногу те лажат, дали си го видел ти рачно напишаниот устав од Гоце Делчев и од Ѓорче Петров, да видиш што пишува во член 4...кој може да биде член на организацијата???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom