ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ 1903 - 2007 Визионер со космополитски поглед

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Jane_S напиша:
Naslovot glasi, Goce Delcev- vizioner so kosmopolitski pogled

Zarem toa e nasiot nacionalen heroj, eden kosmopolitit??

Ne e ni cudo zosto vo minatoto ne snajde taa sudbina i zosto denes ne snaogjaa ovaa sudbina.
Колку глуп резон. Значи за да биде некој национален херој мора по дифолт да биде, националис, шовинист, ксенофоб па доколку има и тоталитаристички манири на однесување тоа е веќе 100%гаранција за национален херој.
Најголем дел од македонските преродбеници и револуционери биле токму обратно од она што го напишав погоре. Впрочем најголем дел од главните актери во настаните пред 1893година па се до крајот на турското владение во Македонија беа учители, а тоа не била и не е мала работа.
Малку е разочарувачки кога ќе се види дека наследниците на тие славни генерации учители и луѓе со широки погледи на светот, се загубени па не прават елементарна разлика меѓу космополитизам и тоталитаризам, но има време ќе помине и тоа.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
31
после ангажирање на циа и интерпол, ете го мојот избришан текст...

шо е мое, мое е :р)


а ти Јане, мислиш дека „јас го гледам светот како поле на размена на искуства и знаење меѓу народите” (се извинувам за цитатов од памет, ама ме мрзи да барам сеа како беше точно) НЕ Е доволно јасен доказ за неговото космополитско примање и гледање на светов?

или шо мислиш, и тој бил тенџере, ко тебе и на тебе слични?

ах да, заборајв, кај тенџерињата ko tebe, патриот = мразач на сите други, само вие сте најарни, сите други на нож...
ајде бе... бииип
ако зборот „тенџере„ некој го вреѓа, можам да елаборирам со кое право го користам...
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Goce Delcev e eden od najdobrite i najpametnite Makedonci mozebi do sega.Da imame denes takvi luge bi bile mozda i nekoi i nesto ama so Branko i Ljupco nema da stigneme nikade.
 
Член од
9 мај 2006
Мислења
150
Поени од реакции
6
Кога сме кај космополитизмот, Гоце е само нормален Македонец. Сте виделе ли нормален Македонец да мрази некоја одредена нација, или нации. Космополитизмот е надоградување на националното, ако ја сакаш својата нација ќе ги прифатиш и другите нации како нормални. Да разликуваме при ова шовинизам:nerv: - тоа е негирање на другите нации и издигнување само на својата нација.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Мијак напиша:
Кога сме кај космополитизмот, Гоце е само нормален Македонец. Сте виделе ли нормален Македонец да мрази некоја одредена нација, или нации. Космополитизмот е надоградување на националното, ако ја сакаш својата нација ќе ги прифатиш и другите нации како нормални. Да разликуваме при ова шовинизам:nerv: - тоа е негирање на другите нации и издигнување само на својата нација.
Не. Ама сум видел ѓомити нормални Макеоднци кои многу повеќе ги сакаат другите нации од колку својата.
 
Член од
9 мај 2006
Мислења
150
Поени од реакции
6
Jakov напиша:
Не. Ама сум видел ѓомити нормални Макеоднци кои многу повеќе ги сакаат другите нации од колку својата.
Точно. Такви ги има повеќе одошто ние би сакале, но за среќа не доволно за да направат катастрофални штети.
Мене повеќе ме плашат ѓомити нормални Македонци кои повеќе ги сакаат парите од својата нација.:nerv:
 

Slash_sk

GN'R zavisnik
Член од
9 мај 2006
Мислења
103
Поени од реакции
3
Гоце Делчев иако за многу од вас претставува великан јас го сметам за гробарот на македонија во својот манифест тој повикува браќа албанци власи турци грци ...... и др. Мислам па нема смисла што имаме ние братско со власите со турците. Требало да каже сите оние што се за самостојан Македонија нека ни се придружат и ајт со здравје а не вака од неговиот манифест па се до ден-денес ние си имаме проблени со разни наши браќа.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.538
Поени од реакции
878
Епа проблемот е во тоа што највеќе борци се приклучувале на ТМОРО од тие националности.......а за тоа дека бил касап или незнам уште што крив е народот затоа што многу слабо била поддржана идејата за ослободување и револуција, затоа и така неуспешно завршила....
 
Член од
9 март 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
Македонија за Гоце Делчев

Незнам колку сте читале за Гоце и колку сте учеле Бугарофили
но само еден цитат на Гоце ќе ви го цитирам.

пишува вака

За мене оној кој што влече за Бугарија,Грција и Србија е добар Бугарин,Грк и Србин но не и добар МАКЕДОНЕЦ.

Сега дали ви је јасно Бугарофилчина кој бил Гоце Делчев Војвода.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
15.247
Поени од реакции
38.003
Slash_sk напиша:
Гоце Делчев иако за многу од вас претставува великан јас го сметам за гробарот на македонија во својот манифест тој повикува браќа албанци власи турци грци ...... и др. Мислам па нема смисла што имаме ние братско со власите со турците. Требало да каже сите оние што се за самостојан Македонија нека ни се придружат и ајт со здравје а не вака од неговиот манифест па се до ден-денес ние си имаме проблени со разни наши браќа.

Ова сериозно мислам дека е нахнадно напишано ама ај нека им биде:toe:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.538
Поени од реакции
878
Гагаузов напиша:
ако немаш ништо против, думите 'като сме си б'лгари' от известното писмо с'што не са фалшификат
Еее баш така... „като сме си блгари“....само што ти не си ја сфатил поентата за таа реченица...а може и си ја сфатил ама срам ти е да ја кажеш :smir:
 
S

Sagan

Гостин
... „като сме си блгари”....

Значи, што да правиме ние Македонците кога наместо за наши, работиме за бугарски интереси, и кога поради нивната пропаганда почнавме дури и да се сметаме за Блгари?

Луѓе, па оваа мисла е универзална и севременска за македонскиот народ. Поради нивната пропаганда и политика со пасошите, почнавме намерно да измислуваме бугарски корени за да земеме пасош.

Е така ти е тоа ... „като сме си блгари”....
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.538
Поени од реакции
878
Во ниеден случај, Гоце не го мислел тоа „като сме си блгари” во позитивна смисла или самоопределување...Во контекст на целото писмо, напишаното доаѓа како узречица...самоказнување...Сосема друго значење има тоа...
 
L

Luki Junior

Гостин
Очигледно е дека Бугариве тука, си ги читаат нивните книги по историја од основно и средно училиште, и си ги редат мислите како што сакаат.
А ние, Македонците се трудиме да ги побиеме мислите и глупостите во учебниците на Бугариве.

Сепак на крај, ни ние ќе ги побиеме мислите, ни Бугарите ќе не убедат дека мозоците ни се исперени од Србите.

Ајт са да погледнеме малце објективно на животот на нашиов јунак, кој Македонија си го слави.

Роден во Кукуш, Не е Грк. Учел основно образование во Училиште на Егзархијата. Гимназија во училиште на Егзархијата. Во Солун, учел во Егзархиската Машка Гимназија. Завршил таму, не знам каков успех (а не е и важно). Во Солун има пристап до голема библиотека, потоа меѓународно пристаниште, доаѓа до допир со западните култури, доира до чувството на припадност. Почнува да чита литература, (забранета секако). Потоа оди во Софија, (да, пак во бугарско училиште) и учи за БУГАРСКИ офицер. Го избркуваат, бидејќи се заканувал на бугарскиот министер за одбрана. (Имало информации дека, сите македонски бугари нема да бидат произведени во офицери поради лична наредба од тогашниот бугарски премиер Стамболов, кој бил "скинат" во 1896 од едни палави и луди Македонци. (истите тие сакале да се ослободат и од Фердинанд).
Доаѓа во Македонија, станува учител, на Бугарската егзархија. Се зачленува во ТМРО, Тморо, ВМРО, Вморо, не е важна кратенката, и работи исклучиво во организирање на ВОЕНИОТ сектор. На крај краеви, тоа и му била специјалноста. Интересно е тоа, што иако бил школуван во овие бугарски училишта, некако не се вклопувал во системот. (Ова бугариве се трудат да го скирјат по секоја цена) Факт е дека е бил пролематичен човек, како за Турците, така и за нашиве браќа Бугари. Не знам до колкав степен му било развиено националното чувство, (дека е Македонец), но сум 100% сигурен дека не сакал да живее во една држава со Бугарите. (Тоа се потврдува со фактот дека Бугарите го нарекуваат сепаратист и анархист).
Интересен е и Податокот дека во официјалната книга на посети на Бугарскиот цар, никаде го нема името на Гоце Делчев. (Ги има иминњата на сите останати членови на ЦК на ТМРО/ВМРО)
Не знам каде, (ќе побарам ако треба) близок човек на Гоце изјавил " На еден или друг начин, кој преку прозорец, кој преку баџа, сите завршувавме во палатата на кралот, освен еден човек кој никогаш не ја наведна главата пред таа сила. Тој човек беше Гоце Делчев."

Како и да е, колку и да пишувам тука, не можам да ги доловам мислите, делата, идеите на овој човек. Факт е дека оставил трага зад себе. Дали добра или лоша, не сум јас кој треба да суди. Треба да кажат сите тие, поради кои Гоце, и сите останати ги положиле своите животи.:star:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
274
Поени од реакции
0
Тоа го казал Крсто Гермов - Шакир војвода:
„Дојдов да ти кажам уште една работа: сите пишувате, и порано пишуваа, внатрешни, надворешни, врховисти, централисти и слично, е, па додов да ти кажам дека на Дворот (мисли на бугарскиот двор во Софија) велгувавме сите: едни низ главаната врата, други низ малата врата, некои низ капиџик, некои низ прозорец, некои преку таван, а некои богами и преку баџа! Току да знаеш, сите влегуваа... освен еден човек... Таму не влезе само Гоце Делечев...“
( според Драган Кљакиќ, Времето на Колишевски. Скопје 1994. 182)
http://www.makedonskaistorija.com/item/17#fus57
 

Kajgana Shop

На врв Bottom