Вулгарното и сексот во литературата

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.483
Поени од реакции
5.942
Сте читале ли таква литература, ви се допаѓа, не ви се допаѓа и зошто да или зошто не?

Во светот еротиката е доста популарна и Американците особено сакаат да читаат такви дела, додека пак во нашите книжарници при некои спроведени анкети вработените велат дека Македонците се срамат да купуваат такви книги, на пример книгата „Нов бесплатен чоколаден секс“ била продадена во многу мал број примероци само заради тоа што во насловот го содржи зборот - секс.

Странските автори пак, во последно време избегнуваат да пишуваат на таа тема затоа што постои награда за „Лош опис на секс“ во литературата. Номинирани за оваа награда биле Салман Ружди, Габриел Гарсија Маркез, Џон Апдајк...

Во македонската книжевност постојат благи описи на секс чин, зачинети со многу метафори, каков што е оној во „Вештица“ на Венко Андоновски.

Постои и листа на најеротски литературни дела:

1. „Фани Хил“ - Џон Клиланд (првата британска „порнографска новела“, која е забранета поради „непристојната“ содржина во 1821 година).
2. „Госпоѓа Бовари“ - Гистав Флобер (објавена по судскиот спор во 1857 година. Приказна за бунтовноста на жената против верноста, преданоста и бракот).
3. „Љубовникот на Лејди Четерли“ - Д.Х. Лоренс (официјално објавена во 1960 година. Експлицитно секс-четиво).
4. „Улисис“ - Џејмс Џојс (забрането поради експлицитните сексуални сцени во 1930 година. Еротска фантазија).
5. „Брегот на Венера“ - Анаис Нин (напишана во 1940, објавена во 1975 година. Книга за сексуалните фантазии на жените).
6. „Раковиот напоредник“ - Хенри Милер (напишана во 1930, објавена во 1961 година. Полуавтобиографска книга за сексуалниот живот во Париз во 1930-тите).
7. „Болката на Портној“ - Фили Рот (објавена во 1969 година. Кратка историја на мастурбацијата и желбата за секс).
8. „Страв од летање“ - Ерика Јонг (објавена во 1973 година - феминистичка еманципација на сексот со непознати мажи).
9. „Базенска библиотека“ - Алан Холингхрст (1988 година, роман за промискуитетниот живот на хомосексуалците во Лондон).
10. „Глас“ - Николсон Бејкер (1992 година - приказна за сексот по телефон).

Сте читале ли нешто од ова, и каков коментар би дале?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
Сте читале ли таква литература, ви се допаѓа, не ви се допаѓа и зошто да или зошто не?

Сте читале ли нешто од ова, и каков коментар би дале?
незнам дал може овде да ја вбројам и „Сок од простатата„ од Јован Павловски - неа ја имам прочитано пред неколку години
 
L

Liberation

Гостин
“Македонски еротски приказни“ мислам дека стануваше збор за собрани народни приказни со еротска тематика, автор не ми текнува :pos:

Инаку текстовите на мнооооогу македонски народни песни изобилува со метафори за секс. Е*ачка нација сме :)
 
T

Tetro

Гостин
“Македонски еротски приказни“ мислам дека стануваше збор за собрани народни приказни со еротска тематика, ......
Подоцна прераскажани од Б. С. Џумерко и направен е аудио запис на магнетна трака. :)
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Имам другар кој пишуваше еротска поезија: "сакам да ти ги разкрепостам нозете, со мојата суштина во проникнам во тебе..." :) Ги објави и во книга, додуша не знам во колкав тираж ама важно се испродаде.

Мене лично еротиката во литература (+филм, музика...) ми е ОК кога се користи како алатка за да искаже нешто, но не баш кога е цел самата по себе. Ама тоа е со секој друг вид на литература.

Инаку "Ulysses", колку што знам на македонски е "Улис"
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.723
Поени од реакции
888
Искрено...мене ме фаќа смеа кога ги читам. Мислам ОК ментална слика, ама деталите ми се смешни. „Влегува тој со неговата машкост во нејзината женственост“ ...Ooooookey!:uvo:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ја имам читано под број 6. и под број 8.

Tropic of Cancer е ремек дело кое не е само еротска литература за дркање по ќебе иако Милер има навистина сочен речник. (Препоручуем)
Под број 8 го читав многу оддамна знам дека ми остави впечаток тогаш но навистина го имам подзаборавено, ќе треба да го порачам на Киндлето за да се потсетам
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Страв од летање ми е читана одамна и многу глупа ми беше.
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.098
незнам дал може овде да ја вбројам и „Сок од простатата„ од Јован Павловски - неа ја имам прочитано пред неколку години
Jа имам читано и јас пред неколку години и да можам да кажам изобилува со еротски сцени и вулгарност.

Искрено...мене ме фаќа смеа кога ги читам. Мислам ОК ментална слика, ама деталите ми се смешни. „Влегува тој со неговата машкост во нејзината женственост“ ...Ooooookey!:uvo:
Тоа е литературно изразување, мислам дека кога би било напишано како што е во секојдневниот говор не би имало уметничка вредност, некои луѓе токму на тоа се возбудуваат на начинот на кој е изразено.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Или на пример романот Нечиста крв мора да има и вакви еротски романи затоа има различен профил на читателска публика
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.483
Поени од реакции
5.942
Или на пример романот Нечиста крв мора да има и вакви еротски романи затоа има различен профил на читателска публика
Нечиста крв на Бора Станковиќ?

Патем, сега се потсетив и на книгите на Мелиса П. „Сто потези со четка пред спиење“ и „Мирисот на еден здив“, ми се чини едни од најлошите книги што ги имам прочитано, ако не и најлоши. Главната финта беше да бидат продавани благодарение на контроверзноста во нив, со тоа и голема заработувачка, што до некаде и успеа на малата авторка.
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.098
Нечиста крв на Бора Станковиќ?

Патем, сега се потсетив и на книгите на Мелиса П. „Сто потези со четка пред спиење“ и „Мирисот на еден здив“, ми се чини едни од најлошите книги што ги имам прочитано, ако не и најлоши. Главната финта беше да бидат продавани благодарение на контроверзноста во нив, со тоа и голема заработувачка, што до некаде и успеа на малата авторка.
Тоа е тоа комерцијалност, напишат некое сексуално искуство без некоја посебна приказна и луѓето се затрчаат мислат кој знае што е. Јас поштувам кога има содржина книгата, кога има убава приказна и има еротски моменти, едно на друго се надоврзуваат.
Може тука да ги сместеме и книгите на Веј Хуј, Шангај Бејби и Венчавка со Буда. Интересен стил на раскажување, на моменти малку монотоно, на моменти провакативно и интересно.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Нечиста крв на Бора Станковиќ?

Патем, сега се потсетив и на книгите на Мелиса П. „Сто потези со четка пред спиење“ и „Мирисот на еден здив“, ми се чини едни од најлошите книги што ги имам прочитано, ако не и најлоши. Главната финта беше да бидат продавани благодарение на контроверзноста во нив, со тоа и голема заработувачка, што до некаде и успеа на малата авторка.
Да на таа книга мислев искрено да ви кажам мене повеќе ме привлекуваат драмите биографиите такви книги сакам не дека и овие се нешто лоши ама лично не ги преферирам :smir:

--- надополнето ---

Тоа е тоа комерцијалност, напишат некое сексуално искуство без некоја посебна приказна и луѓето се затрчаат мислат кој знае што е. Јас поштувам кога има содржина книгата, кога има убава приказна и има еротски моменти, едно на друго се надоврзуваат.
Може тука да ги сместеме и книгите на Веј Хуј, Шангај Бејби и Венчавка со Буда. Интересен стил на раскажување, на моменти малку монотоно, на моменти провакативно и интересно.
Туку ме интересира дали сега на плоштад во Скопје се продаваат се уште книгите од матица мислам беше и дали има попуст пошто можи да дојдам викендов Скопје :smir:
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.479
Поени од реакции
18.657
Можете на пример да ги земете делата на Ерик ван Лустбадер не да има секс и еротика и ако се трилери, така описно убаво опишано до допир, бакнеж, гради галење... да се намокри човек, треба да ѕирнете екстра е, ем напети ситуации ем еротика до уши :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.723
Поени од реакции
888
Jа имам читано и јас пред неколку години и да можам да кажам изобилува со еротски сцени и вулгарност.Тоа е литературно изразување, мислам дека кога би било напишано како што е во секојдневниот говор не би имало уметничка вредност, некои луѓе токму на тоа се возбудуваат на начинот на кој е изразено.
ОК, јасно е тоа, сепак има многу автори што ептен добро ги доловуваат тие моменти користејќи ги регуларните зборови.

И да бидеме на чисто, не постои такво нешто како „лоши“ или „вулгарни“ зборови. Ако сте уметник за вас таквите стеги и клише размислувања треба да креираат непокор кон она што општеството ви го наметнува како стандард на изразување.

Замисили како би било ако голотијата во сликите би изгледало вулгарно и неетички сега ќе бевме опсипани со калуѓерски цртежи (платичен пример).

А замисли екстазата (оргазмот) на Св.Тереза (Бернини)...ЕРЕС!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom