Вувузела труби - да се забранат или не?

Забрана, да или не?


  • Вкупно гласачи
    117

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Вувузела труби (Vuvuzela horns) ЗА или ПРОТИВ

Наместо вовед линк. За понатаму и самите знаете, сите гледаме светско и ги трпиме/уживаме нивните досадни/прекрасни звуци. Цел на дискусија: дали да се забранат или таквиот начин на навивање е ОК и прифатлив.


Дискусијава ја отворам поради неколку групи за или против кои се појавија на фб. Мене искрено ова "навивање" ми е одвратно и главата ме боли од постојаниот - никаков звук кој се добива од илјадниците вувузели.

 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Против! Што побрзо нека ги забранат или ограничат, ни навивање се слуша ни ништо. Се губи некако убавината на фудбалот..главата тапан дома пред ТВ, а можам да замислам таму на стадион. Како оси да ми зујат во главата :)
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
ДА СЕ ЗАБРАНАТ! Ќе ми се одгледа и СП и се ако ги послушам уште 2-3 утакмици! Да им еб*м племето. Да не може да се слушне ни навивање ни ништо.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Против бе!!

Па стварно го расипуваат убавината на еден фудбалски меч!
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Као муви да зујат се досадни. Јас не ги разбирам тие тамо на трибина како не ги заболи глава.
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
ПРОТИВ !!!

Глава боли,вадат звук како рој пчели :tapp: Како можат стварно не ми е јасно 90 минути без престан
Се гледа дека се најзаостаната раса во светот,незнаат нормално како цел свет да навиваат :tapp:
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.205
Поени од реакции
7.990
Не ми е јасно од каде им е силата цел меч да дуваат во тие срањата. Што капацитет на бели дробови ќе имаа племе им ебам. У гз нека си ги начукаат.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Прекрасни се, весели и симпатични. ЈА ИМААТ ЦЕЛАТА МОЈА ПОДДРШКА! На кој му смета има Mute на телевизорот.
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
2.553
Поени од реакции
841
Aпсолутно ПРОТИВ овие муиве. После секоја одгледана утакмица ми зујат ушиве, и низ глава ми се врти звукот од вувузеливе, мајку им њихову.
 
Член од
3 април 2010
Мислења
260
Поени од реакции
41
Ми се одмили да гледам СП од овие срања...Блатер превземи нешто човек пукнаа ми ушите! :ija:
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Не се за Европа нека си гу чуваат во Африка :smir:

Колку што знам за почеток во Германија на стадиони се забранети (не дека некој се потепа да ги земе со него на стадион) заради бучноста (ако ти збрмчи некој во уво може да има последици) и заради големина. А и тие што се продаваат по улици се со намалена јачина на звук во однос на африканските оргинали.

Инаку кого гледам пренос или кога сум на натпревар сакам да слушам/учествувам во навивање (викање, урлање, навивачки песни...). Вувузелиуте го уништуваат тој момент. Но добро - дел се од африканска навивачка култура, СП се одржува во ЈАР па ќе издржиме еден месец...
 
Е

експерт

Гостин
Порано децата ги плашеја со вештерки. Отсега ќе ги плашат со Вувузела
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Прекрасни се, весели и симпатични. ЈА ИМААТ ЦЕЛАТА МОЈА ПОДДРШКА! На кој му смета има Mute на телевизорот.
А ти опции да си купиш една и да си дуваш колку сакаш, да си го појачаш звукот на телевизор до крај и да уживаш и трето да одиш таму и со нив да уживаш во целост во "разновидноста на културите".
 
Н

'Никола'

Гостин
Против сум и тоа многу. Кај по цели ноќи се расправам со комарци што ми бучат над глава, па уште ова фалеше.

Прекрасни се, весели и симпатични. ЈА ИМААТ ЦЕЛАТА МОЈА ПОДДРШКА! На кој му смета има Mute на телевизорот.
Немам ништо против тоа што тебе ти се допаѓаат, само да ти кажам дека ја нема магијата на фудбалот ако го гледаш без глас. Тоа иде некако ко да слушаш филм на радио.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
А ти опции да си купиш една и да си дуваш колку сакаш, да си го појачаш звукот на телевизор до крај и да уживаш и трето да одиш таму и со нив да уживаш во целост во "разновидноста на културите".
Тоа би било прекрасно, веднаш би отишла. Јас до крајот на светското ќе уживам, а ти отварај теми и нервирај се.

--- надополнето ---

Против сум и тоа многу. Кај по цели ноќи се расправам со комарци што ми бучат над глава, па уште ова фалеше.



Немам ништо против тоа што тебе ти се допаѓаат, само да ти кажам дека ја нема магијата на фудбалот ако го гледаш без глас. Тоа иде некако ко да слушаш филм на радио.
Знам фала Богу дека ја нема магијата така, само јас понудив лек за тие на кои тоа им е толку ТРАГИЧНО. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom