Втор факултет

Член од
27 септември 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Од оглед на тоа што денеска речиси 80% од луѓето се со факултети сакам да прашам како ја оправдувате одлуката за студирање втор факултет ? Најчесто со првиот факултет неможе да се најде работа или сме направиле тотална утка во смисла " не се пронаоѓам во тоа" ...Еве на пример јас погрешив во изборот на факултетот,запишав економски,дипломирав и уште сум без работа.Сега многу се каам зошто не студирав јазици и размислувам за втор факултет,па со оглед на ситуацијата во Мк би требало барем со едниот да работам приближно по струка :( Доколку запишам втор факултет сакам да бидам вонреден студент,има ли некој искуство околу студирање јазици вонредно?
 
Член од
9 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
21
Moja preporaka e ako sakas da se vrabotis (po struka) zapisi se na nekoj fakultet kaj sto bi imal poveke moznosti za vrabotuvanje, ekonomisti i tie sto zavrsile filoloski gi ima eden kup vo nasava drzava.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.638
Поени од реакции
38.820
Од оглед на тоа што денеска речиси 80% од луѓето се со факултети сакам да прашам како ја оправдувате одлуката за студирање втор факултет ? Најчесто со првиот факултет неможе да се најде работа или сме направиле тотална утка во смисла " не се пронаоѓам во тоа" ...Еве на пример јас погрешив во изборот на факултетот,запишав економски,дипломирав и уште сум без работа.Сега многу се каам зошто не студирав јазици и размислувам за втор факултет,па со оглед на ситуацијата во Мк би требало барем со едниот да работам приближно по струка :( Доколку запишам втор факултет сакам да бидам вонреден студент,има ли некој искуство околу студирање јазици вонредно?
Јас сум на англиски редовен студент, ќе ти кажам доколку планираш вонредно тешко ќе ти биде, има предмети кај што ти треба само книга и да набубаш али има предмети кај што треба да доаѓаш редовно за да бидеш во тек со наставата, пример современ англиски, методика. Али можеш да пробаш, да одиш кога можеш на консултации па и на предавања. Зш ако не одиш барем на консултации нема да знаеш ни што да учиш.
 
E

Epsilon

Гостин
Од оглед на тоа што денеска речиси 80% од луѓето се со факултети сакам да прашам како ја оправдувате одлуката за студирање втор факултет ? Најчесто со првиот факултет неможе да се најде работа или сме направиле тотална утка во смисла " не се пронаоѓам во тоа" ...Еве на пример јас погрешив во изборот на факултетот,запишав економски,дипломирав и уште сум без работа.Сега многу се каам зошто не студирав јазици и размислувам за втор факултет,па со оглед на ситуацијата во Мк би требало барем со едниот да работам приближно по струка :( Доколку запишам втор факултет сакам да бидам вонреден студент,има ли некој искуство околу студирање јазици вонредно?
Odi na zanaet, cirak na kalfata bidi i cesno zarabotuvaj pari. Vaka do 30+ ce teras i nisto od tebe nema da biduva.
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Нема смисла да учиш јазик башка па после тоа што веќе имаш завршено економски. Запиши инженерен факултет, дипломирај сума кум лауди и лапај пари некаде на страна:icon_mrgr: И да, у меѓувреме извади бг пасош за план Б.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Од оглед на тоа што денеска речиси 80% од луѓето се со факултети сакам да прашам како ја оправдувате одлуката за студирање втор факултет ? Најчесто со првиот факултет неможе да се најде работа или сме направиле тотална утка во смисла " не се пронаоѓам во тоа" ...Еве на пример јас погрешив во изборот на факултетот,запишав економски,дипломирав и уште сум без работа.Сега многу се каам зошто не студирав јазици и размислувам за втор факултет,па со оглед на ситуацијата во Мк би требало барем со едниот да работам приближно по струка :( Доколку запишам втор факултет сакам да бидам вонреден студент,има ли некој искуство околу студирање јазици вонредно?
Оди запиши некој курс за веб програмирање, имаш интензивни курсеви со кои за година дена ќе бидеш веќе во можност да работиш во тоа поле, повеќе ќе имаш бенефит од тоа, отколку да студираш втор факултет, особено ако запишеш јазици.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
По X-ти пак ќе го препорачам theodinproject.com . 0-100 web developer. Окулу 800-1000 саати ќе ти требаат цел да го завршиш, после тоа барај работа. 70 саати x 12 недели и тука си.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Сакам да прашам.. дали сеуште важи дека студентите кои запишуваат втор факултет на ист универзитет се ослободени од партиципација?се плаќаат ли некои додатни трошоци?(претпоставувам да али ај да прашам) Мене конкретно ме интересира за технолошко-металуршки факултет па некои + информации би биле добредојдени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom