Втор факултет

Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Нели имаше нешто за ако запишеш втор факултет да биде без партиципација? Или јас нешто сум сањал :). Ако имаше кај да барам да најдам или ако знаете условите кои се?
 
Член од
24 јануари 2011
Мислења
523
Поени од реакции
148
Нели имаше нешто за ако запишеш втор факултет да биде без партиципација? Или јас нешто сум сањал :). Ако имаше кај да барам да најдам или ако знаете условите кои се?
Мислам дека не си сањал.Така е.Втор факултет е бесплатен.Само мислам дека едниот треба да ти биде земен редовен а овој вториот вонреден.Така гласеше на рекламите ако добро се сеќавам :).Тие беа условите а пробај барај на страната на министерствово за образование.Толку од мене :):helou:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Ако е навистина бесплатно до есен се запишувам на уште еден.
Ако се најде некој кој ќе сподели информација повеќе околу ова ќе му бидам многу благодарен.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Интересно .. Некое време и мене ми се мотеше ваква идеја у глава.

- Дај некој нека сподели искуство т.е. некој што студира или пак завршил 2 факултети паралелно. Пред се мислам на време за учење - дали се' се постигнува на време, снаоѓање, трето, пето ..
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Интересно .. Некое време и мене ми се мотеше ваква идеја у глава.

- Дај некој нека сподели искуство т.е. некој што студира или пак завршил 2 факултети паралелно. Пред се мислам на време за учење - дали се' се постигнува на време, снаоѓање, трето, пето ..
Тоа би било ипак индивидуално , зависи како си се снаоѓаш сеа со 1 , ако мислиш дека си доволно добар за уште еден зимај... на крај краева.. бесплатен е ти е гајле :) и ја би земал али незнам што би... ништо друго не ме влече да учам освен економскиов
 

Gunner4ever

Vive la France
Член од
14 ноември 2009
Мислења
663
Поени од реакции
130
Тоа би било ипак индивидуално , зависи како си се снаоѓаш сеа со 1 , ако мислиш дека си доволно добар за уште еден зимај... на крај краева.. бесплатен е ти е гајле :) и ја би земал али незнам што би... ништо друго не ме влече да учам освен економскиов
Idi na elektro onaka da si ja probas srekata
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Idi na elektro onaka da si ja probas srekata
Аха да, сигурно ке му се посреќи.

Него не знам ја што би било попаметно. Јас оваа година планирам да завршам на Машински отсек Индустриски дизајн, и не знам дали да се запишам на постдиплимски или да запишам втор факултет исто на Машински само друг смер исто со 3 години, со што скоро пола од предметите ке ми бидат признаени од првиот факултет?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Jas se interesirav za paralelni studii na filoloski fakultet godinava i vtor fakultet ne e besplaten, MI kazaa deka se plaka kako za vonreden student odnosno so kofinansiranje, osven ako ne podneses molba do dekanatot zaradi visok prosek na prviot fakultet da ti odobrat da plakas 200 evra. Besplatno, ne postoi opcija, (citiram) takva kvota vo makedonskoto visoko obrazovanie ne postoi.

ова го извадив од форум ФЕМИНА ( гуглање )
 
I

Intex

Гостин
Опа, моја тема.:D

Вториот можеш да го запишеш во иста година со првиот?
Ако не, шо услови треба да се исполнат? Вториот ако го запишам од следната година, т.е. имам една исчистено од првиот и се запишам на втор, можам да изберам кој да биде вонреден, а кој редовен? Фала.:)
 
T

Tetro

Гостин
Опа, моја тема.:D

Вториот можеш да го запишеш во иста година со првиот?
Ако не, шо услови треба да се исполнат? Вториот ако го запишам од следната година, т.е. имам една исчистено од првиот и се запишам на втор, можам да изберам кој да биде вонреден, а кој редовен? Фала.:)
Можеш да запишеш два паралелно, одбираш кој ќе го студираш вонредно (кај некои факултети ја немаш таа привилегија)
 
I

Intex

Гостин
Можеш да запишеш два паралелно, одбираш кој ќе го студираш вонредно (кај некои факултети ја немаш таа привилегија)
Фала на информациите.
Се работи за електро струка и психологија.
Има можност да одат двата заедно?
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Ааа тоа, дали може да запишеш втор факултет, но на ДРУГ УНИВЕРЗИТЕТ ??

Еве на пр. јас сум на економски во УГД, а би сакал да студирам и политички науки на УКИМ (бидејќи на мојот уни. нема). Иии дали на сите универзитети е ист критериумот за запишување втор фак. , пред се мислам на мин. 8.00 просек - дали е ист за сите, или некои бараат повисок просек ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom