Втор пензиски столб

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Не го сфаќам ова со прв и втор пензиски столб.

Некоја идеја зошто на извештајот за пензиска заштеда на индивидуална сметка ми пишува "вие сте распределен член"?
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Не го сфаќам ова со прв и втор пензиски столб.

Некоја идеја зошто на извештајот за пензиска заштеда на индивидуална сметка ми пишува "вие сте распределен член"?
После твоето прво вработување, можеш да избереш да станеш член во еден од двата пензиски фондови: НЛБ и КБ. Твојот избор е ограничен во рок од 90 дена, ако ти не избереш, автоматски системот те распределува во еден од двата фонда.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.983
Поени од реакции
11.880
Ај јас да прашам тука, го добив зелениот плик за 2021 година, па се логирав на порталот. На порталот покажува помалку расположливи средства, иако ги вклучува уплатите и за овие 2 месеци. Единствено што видов е промена на сметководствени единици, на порталот беа помали?
Некој да објасни како го калкулираат ова?
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Ај јас да прашам тука, го добив зелениот плик за 2021 година, па се логирав на порталот. На порталот покажува помалку расположливи средства, иако ги вклучува уплатите и за овие 2 месеци. Единствено што видов е промена на сметководствени единици, на порталот беа помали?
Некој да објасни како го калкулираат ова?

Вредноста на сметководствената единица се добива така што вкупната нето-вредност на Пензискиот фонд се дели со вкупниот број на сметководствени единици од сите членови на соодветниот Фонд.
Се пресметува секој ден и истата зависи од неколку фактори: принос од поединечни инвестиции, движењето на цените на хартиите од вредност во кои се инвестираат средствата на задолжителниот пензиски фонд, девизниот курс и слично.

Пример:
  • Доколку Вие, како член на задолжителниот пензиски фонд имате една сметководствена единица на лична сметка
  • Фондот има вкупно 1.000 сметководствени единици
  • Во тој случај Вие сте сопственик на 0,001 дел, односно 0,1 % од Фондот (1/1.000).
 
Член од
21 март 2014
Мислења
511
Поени од реакции
375
Може некој малку повеќе да разјасни што се случува со уплатите во прв/втор пензиски столб?

Сфаќам дека се уплаќа околу 2:1 во корист на првиот, но што се случува со тие во првиот столб? Дали целосната сума е „солидарна“ и е поткрепа за некоја основна пензиска гаранција или и таму се водат пресметки во зависност од уплатите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom