Втор брак на вдовец/вдовица?

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Па нема што многу да се пишува, прашањето е јасно- Дали оправдувате втор брак на вдовец или вдовица? Ако може образложите зошто да или зошто не.
Јас за втор брак после развод би оправдал, ама после смртта на мажот-/жената мислам дека е многу глупаво. А вие?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не знам, ако човекот смета дека треба да продолжи со животот понатаму и најде личност која му помага, која е покрај него и смета дека треба, зашто да не?
Секој има право да си продолжи со животот.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Па нема што многу да се пишува, прашањето е јасно- Дали оправдувате втор брак на вдовец или вдовица? Ако може образложите зошто да или зошто не.
Јас за втор брак после развод би оправдал, ама после смртта на мажот-/жената мислам дека е многу глупаво. А вие?
Нема што тука да се мисли, а пак најмалку ти на 17:)
Седи мирно и не си ја предизвикувај судбината па да видиш, како би постапил во таква ситуација....
Бреј напредна генерација, на се мисли:nesvest:
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Нема што тука да се мисли, а пак најмалку ти на 17:)
Седи мирно и не си ја предизвикувај судбината па да видиш, како би постапил во таква ситуација....
Бреј напредна генерација, на се мисли:nesvest:
Иначе јас отворам тема на муабет, за да видиме кој како мислит, а не отворам за да видам како да постапам ако имат потреба НЕ ДАЈ БОЖЕ. Иначе сите теми ако се отворени на тој начин како шо мислиш ти... Тешко тој шо имат отворено теми за НЛО или за Бермудски Триаголник на пример. Страшна работа.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
A зошто да не? Бо како се нервирам со овие стереотипите и предрасудите. Демек ако е вдовец/вдовица нема право да го продолжи животот.
Па на секој му треба љубов,поддршка, внимание, заштита. И секој заслужува да ја добие!
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Иначе јас отворам тема на муабет, за да видиме кој како мислит, а не отворам за да видам како да постапам ако имат потреба НЕ ДАЈ БОЖЕ. Иначе сите теми ако се отворени на тој начин како шо мислиш ти... Тешко тој шо имат отворено теми за НЛО или за Бермудски Триаголник на пример. Страшна работа.
Потполно те разбирам младичу...Добро е да се внимава на иднината и опасностите кои доаѓаат со зрелоста....НЕ ДАЈ БОЖЕ:)
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
A зошто да не? Бо како се нервирам со овие стереотипите и предрасудите. Демек ако е вдовец/вдовица нема право да го продолжи животот.
Па на секој му треба љубов,поддршка, внимание, заштита. И секој заслужува да ја добие!
Ако стварно си го почитуват партнерот, јас мислам дека не би требало да прави такви потези. А тоа што викаш со потребата на љубов или на внимание, тоа може да го добие и од пријатели а најмногу од децата или поблиските од фамилијата.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ако стварно си го почитуват партнерот, јас мислам дека не би требало да прави такви потези. А тоа што викаш со потребата на љубов или на внимание, тоа може да го добие и од пријатели а најмногу од децата или поблиските од фамилијата.
Нема врска почитта...Спомените и почитта секогаш ќе бидат присутни кај него.

Инаку добро знаеш дека не е истата љубов од фамилија и пријатели и онаа со партнер.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Ако стварно си го почитуват партнерот, јас мислам дека не би требало да прави такви потези. А тоа што викаш со потребата на љубов или на внимание, тоа може да го добие и од пријатели а најмногу од децата или поблиските од фамилијата.
Шо збораш ле?
Демек ако се мажи/жени нема да го/ја почитува?
Арно рече Крејзи..Почитта кон него/неа, останва засекогаш и никогаш нема да исчезни. Баш и самите тие кои починале, би сакале да ги гледат нивните партнери среќни, затоа што заслужват.

Едит:
Ами ај ко така, ја имаш сета почит и љубов и внимание од родителите и пријателите. Не фаќај женска. Можи така?
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Taтко ми е пример за еден вдовец со две деца. Беше во брак со мајка ми од 1990та, до 1998а кога се случи сообраќајна несреќа каде што таа загина. Во 98та тој имаше 40 години. Втор брак нема.
Но, според мене е ок да се прежениш посебно во случај кога на многу млади години си оставен/а сам/а да ги изгледаш децата, у исто време да немаш помош од никого. Ова никого и не е баш никого, бидејќи татко ми се пресели во гевгелија каде што баба ми и дедо ми му помогнаа во гледањето, но едноставно друго е партнер, а друго е семејство. И не го гледам бракот или новиот партнер како губење на почитта кон стариот(партнер). Го гледам само како конечно пребродување на тоа што го снашло во животот и вртење на нова страна, барајќи подршка во нова личност кога знаеш дека веќе старата никогаш нема да се врати. :toe:
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Абе луѓе тоа е судбина,така требало да биде тој човек требало да остане сам и не го оправдувам вториот брак после смрта на првиот партнер!Нема шанси ептен е тапа!
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Секој човек има право да живее.Како што кажаа погоре форумџиките не значи дека ако најде нов партнер/ка дека се намалува почитувањето кон предходниот.И јас го имав мислењето дек не треба.Не значи дека ако се затвори понатака дека ќе ја врати саканата личност.Остануваат спомените и љубовта но едноставно мора да се продолжи со животот.Затоа што во подоцнежните години не се работи за љубов туку за поддршка која му е потребна на секој.Да има некој со кој ќе ја подели староста.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Леле ама мислење на тој што ја напишал темата...:tapp: свашта
Зошто да не? Значи ако и умрел мажот пример таа нема право да живее?? Треба цел живот да го помине жалејќи го мажот и да пати?? Со тоа нема да го врати него назад, а животот оди напред! Секогаш ќе се сеќава на него и ќе го жали, но има право остатокот од животот да го помине со некој бидејќи на секој му е потребно поддршка, заштита, љубов еве да речам, секс, и се друго, па и на 25 да останала вдовица, и на 40 и на 50!
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Ако стварно си го почитуват партнерот, јас мислам дека не би требало да прави такви потези. А тоа што викаш со потребата на љубов или на внимание, тоа може да го добие и од пријатели а најмногу од децата или поблиските од фамилијата.

Оф леле :tapp:
Партнерот нејзин веќе го нема, умрен е, крај прича! Го почитувала кога бил жив, се сакале,сега готово е! Таа сеуште ќе го почитува и памети во целиот нејзин живот таа нема да го заборави, но тоа не значи дека треба да пати и цел живот да кука по него! Се помируваш со судбината и одиш напред! Не можеш да ги запоставиш потребите!
Значи според твое тие луѓе немаат право на живот како зборуваш така?? или да има секс со кој било од на улица и нека зборуваат за неа лоши работи?? или подобро е да се мажи втор пат и со него се да си има??
А за она другото....како ти се молам можеш да споредеш љубов од деца и фамилија со љубов од партнерот??:tapp: Епа ај вака...Тогаш ти немој да се жениш и немој женски да фаќаш, бидејќи си имаш љубов од родителите, братучеди, пријатели, брат или сестра...Што ќе ти е тогаш партнерска љубов? имај секс со нив! Свашта :tapp:
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Прашање на темава, ама од перспективата на другата странка:

Дали сакате партнерот со кој ќе одлучите да го проведете остатокот од животот да биде среќен? А после Вашата смрт?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom