Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
8.921
Поени од реакции
21.382
Има некој извор за тоа како Југославија постапувала со воените инвалиди ?
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.230
Поени од реакции
18.494
Еи абе на Дидеј, сојузници укупно на пет плаже, умреле около 10 000.
За 24 сата.
Дали некој знае која е германска цифра, на шести?
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
595
Поени од реакции
478
Србија ја купи директивата со која Хитлер издал наредба за напад врз Југославија
Владата на Србија денеска соопшти дека земјата ја купила директивата „бр. 25“, со која германскиот канцелар Адолф Хитлер на 27 март 1941 година издал наредба за напад врз Кралството Југославија и Кралството Грција.

Во соопштението се наведува дека документот, чија содржина го означи почетокот на Втората светска војна на целата територија на Кралството Југославија, по својата важност е споредлив со телеграмата со која Австро-унгарската империја му објави војна на Кралството Србија на 28 јули 1914 година.

– Овој документ содржи и експлицитна наредба за спроведување на брутални воздушни напади и деноноќно бомбардирање на Белград, подготвеност да им предадат делови од својата територија на Бугарија и Унгарија по окупацијата на Југославија, како и тоа дека со политички ветувања на Хрватите ќе се заостри внатрешно-политичката тензија во Југославија – се наведува во соопштението.

Се додава дека содржината на таа директива резултирала, меѓу другото, и со создавање на сите неопходни предуслови за формирање на независна држава Хрватска, односно за иницирање геноцид врз припадниците на српскиот народ на целата нејзина територија.

Извор: https://novamakedonija.com.mk/svet/balkan/srbija-ja-kupi-direktivata-so-koja-hitler-izdal-naredba-za-napad-vrz-jugoslavija/

Цена: 42.500 долари

Diirektiva 1.jpg

Direktiva 2.jpg

Direktiva 3.jpg

Direktiva 4.jpg
 
Последно уредено:
Член од
29 декември 2007
Мислења
555
Поени од реакции
1.281
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.730
Поени од реакции
7.119
Факти кои не се пишувани од победниците:
од 2:55:00 колку притисок е извршен и какви све злодела врз Германци за евреите да ја остварат својата цел
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.357
Поени од реакции
11.265
Со малку доцнење.

На вчерашен ден, 27 јануари, пред точно 80 (ОСУМДЕСЕТ) години, заврши опсадата на Ленинград со ослободување на вториот најголем и најнаселен град во Русија и во Советскиот Сојуз.

Најдолгата и најкрвавата опсада во Втората Светска Војна и една од најкрвавите во историјата на човештвото заврши после 872 (ОСУМСТОТИНИ СЕДУМДЕСЕТ И ДВЕ) деноноќија и после над 1 (ЕДЕН) МИЛИОН советски цивилни жртви и над 523 (ПЕТСТОТИНИ ДВАЕСЕТ И ТРИ) ИЛЈАДИ советски воени жртви.

https://vk.com/video-221265170_456339005

https://vk.com/video-154921046_456264756

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.552
Поени од реакции
28.641
Штета што многу брзо идат титловите доле (текстот), мора да се паузира.

 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.122
Поени од реакции
2.750
Факти кои не се пишувани од победниците:
од 2:55:00 колку притисок е извршен и какви све злодела врз Германци за евреите да ја остварат својата цел
Најголем масакр извршен врз Германските недолжни цивили е масакрот во Дрезден...

Не биле само нацистите познати по своето душманско бомбардирање на европските градови, туку Енглезите и Јенките биле бетер од нив. Десет дена по Черчиловата изјава на конференцијата на Јалта, трите бомбардирања убиле 330000 цивили за петнаесет часа. Военото уништување на Дрезден било потполно бескорисно. Дрезден не се наоѓал на линијата на фронтот ниту бил значаен сообраќаен јазол и немал ниту некаква значајна индустрија. Не располагал со бункери, противвоздушна одбрана а имал 1250000 недолжни цивили. А во текот на бомбардирањето имало само стотина војници. Биле исфрлени 460000 фосфорни бомби и други експлозивни средства и 3000 воздушни мини.

Пред воздушниот напад на Дрезден на пилотите на бомбардерите им било речено дека со тој воздушен напад ќе ја „ликвидирале“ главната команда на Гестапо каде што наводно имало складови за муниција, фабрика за производство на отровни гасови и железнички пруги.

Но неколку дена после бомбардирањето пилотите увиделе дека нема никаква главна команда на Гестапо, нема никаква фабрика за отровни гасови, а железничката пруга била недопрена.

Исто така во 1944 година кога воздушните напада врз другите Германски градови над индустриските центри и фабрики ја достигнале кулминационата точка, германското воено производство е со рекордни постигнувања во споредба со почетокот на војната.

Но прашањето е: Зошто големите фабрики и фабриките што произведуваат оружја и воени материјали воопшто не биле засегнати? Тоа е затоа што капиталот е еден и сите на двете завојувани страни и на Германија и на САД и на Британија припаѓаат на Еврејските банкари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom