Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Мислам, ако некој сака да чита.
Mногу википедија стручнаци овде...
дај бе ти дојди и збори за Втора Светска Војна, молимте покажи им на вики-стручњаците. Овие Лет3 и другиве се досадни со таа една те иста историја која новиот светски поредок ја напиша.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Пар предлози за читање и отварачи за очи (какви очигледно овде се во голем недостаток):

Wall Street and the Rise of Hitler: The Astonishing True Story of the American Financiers Who Bankrolled the Nazis

http://www.goodreads.com/book/show/1532441.Wall_Street_and_the_Rise_of_Hitler
https://www.amazon.co.uk/Wall-Street-Rise-Hitler-Astonishing/dp/1905570279

Wall Street and the Bolshevik Revolution: The Remarkable True Story of the American Capitalists Who Financed the Russian Communists
https://www.amazon.com/Wall-Street-Bolshevik-Revolution-Capitalists-ebook/dp/B00AO5OVLK/ref=mt_kindle?_encoding=UTF8&me=
https://www.voltairenet.org/IMG/pdf/Sutton_Wall_Street_and_the_bolshevik_revolution-5.pdf

Мислам, ако некој сака да чита.
Mногу википедија стручнаци овде...

P.S. http://www.theguardian.com/world/2004/sep/25/usa.secondworldwar
Да, ама Лав Троцки беше прогонет од сталиновиот СССР и подоцна убиен во Мексико Сити во август 1940 - по налог на Јосиф Висарионович Сталин, а сталиновиот СССР беше комплетно поинаква држава од државата која ја основаа Владимир Илич Ленин и Лав Давидович Троцки.

Очекувај отприлика ваква реплика од самопрогласените анти-сталинисти.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Имало разлика, али не би можело да се каже дека било комплетно друга држава. И за време на Ленин инмало чистки и други пиздарии.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Очекувај отприлика ваква реплика од самопрогласените анти-сталинисти.
Пошто западот е најдобар! Алтруизам, хуманизам, и демократија!! ;)
(а всушност го финансирале создавањето и доаѓањето на власт и на нацистите, и на комунистите/болшевиците)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Значи западот фактички ги создаде СССР и Рајхот за да се антагонизира со нив.

Знаев дека нешто не штима во официјалната историја.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Пошто западот е најдобар! Алтруизам, хуманизам, и демократија!! ;)
(а всушност го финансирале создавањето и доаѓањето на власт и на нацистите, и на комунистите/болшевиците)
Taka znaci, kuklovodite gi sozdadoa CCCP i Tretiot rajh za da fakjaat seir i jadat pukanki dodeka ovie se ubivaat i uspat ubivaat milioni evrei za sega vo 21 vek ni propagiraat liberalizam lgbt, i drugi levucarski sranja, koj film covece lele, pa toa ni vo holivud go nema. Sve toa bilo plan od togas ova sea sto ni se desava.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.846
Да, ама Лав Троцки беше прогонет од сталиновиот СССР и подоцна убиен во Мексико Сити во август 1940 - по налог на Јосиф Висарионович Сталин, а сталиновиот СССР беше комплетно поинаква држава од државата која ја основаа Владимир Илич Ленин и Лав Давидович Троцки.

Очекувај отприлика ваква реплика од самопрогласените анти-сталинисти.

George Washington i Abraham Lincoln ne se najsrekjni kako toa SAD izgleda denes, ama jbga, mutacija.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Имало разлика, али не би можело да се каже дека било комплетно друга држава. И за време на Ленин инмало чистки и други пиздарии.
Па, почнале со царското семејство (од позначајните личности мислам) :toe:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Значи западот финансиската елита фактички ги создаде СССР и Рајхот за да се антагонизира со нив да профитира од војната.
Сега е поправено, млад падавану.




П.С. Проверливите факти, се проверливи.

П.П.С. Неуките лузери, се неуки.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.846
Денот си го погодил. Ептен.
Инаку и Рон Хабард учествувал во IIС.В., на сила (и тоа од негова страна).:lolzz:
Не сум доволно паметен да ја сфатам твојата поента, биди љубезен соодветно на твоите интелектуални капацитети и де, надроби ми ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
пишуе у линкот што праел

(инаку, нема врска ова со Рон Хабард, со мојата реакција на твојот пост што си го постувал на ист ден кога е сликана сликата)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Тоа пишуе, ама шо врска има со сликата која ја постирав?
нема
сметај ги како два одвоени поста[DOUBLEPOST=1499898001][/DOUBLEPOST]Еве ќе ти надробам: сакав да те пофалам за сликата, и сосема неповрзано го постував тоа за Рон Хабард (како засебен пост). интересно ми се виде. А и е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom