Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

Член од
20 април 2012
Мислења
2.952
Поени од реакции
7.047
Џабе се расправате кој извршил повеќе геноциди во текот на војните.Тоа го одлучуваат победниците.Ево во последно време Србите ги прогласуваат за геноциден народ,а од Косово и Краина се збришани.Не дека не направија злосторства ама и другите не беа нешто милосрдни кон нив.Кај нас за 2001 ва беа осудени 2ца Македонци за воени злосторства, додека УЧК и покрај злосторствата шо ги направи мутира во партија која ето се борела за човекови права.Едноставно така одлучија големите сили,толку од муабетот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.531
Поени од реакции
9.556
Pobednikot ja pisuva istorijata i toa e toa. Nema tuka nekoja golema filozofija :toe:
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.952
Поени од реакции
7.047
Pobednikot ja pisuva istorijata i toa e toa. Nema tuka nekoja golema filozofija :toe:
Кај нас е посебен случај.И покрај тоа шо на терен ја добивавме војната,мораше да потпишиме капитулација,тоест Рамковен договор.Големите сили и меѓународната заедница никогаш не ни биле наклонети.Бугарија немаше да не притиска вака ако немаше амин од големите сили.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.139
Поени од реакции
51.827
Џабе се расправате кој извршил повеќе геноциди во текот на војните.Тоа го одлучуваат победниците.Ево во последно време Србите ги прогласуваат за геноциден народ,а од Косово и Краина се збришани.Не дека не направија злосторства ама и другите не беа нешто милосрдни кон нив.Кај нас за 2001 ва беа осудени 2ца Македонци за воени злосторства, додека УЧК и покрај злосторствата шо ги направи мутира во партија која ето се борела за човекови права.Едноставно така одлучија големите сили,толку од муабетот.
Амнестирањето на воени злосторства што се случи кај нас, е единствен пример. Но, не е тоа темата.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
691

Јапонскиот генерал Јамашита е осуден на смрт за злосторства по командна одговорност што го поставува стандардот за во иднина (освен за големите играчи нормално) иако е можеби единствен Јапонски офицер во Втора Светска Војна кој стриктно забранувал злосторства и дури ги стрелал своите војници кои ке направеле злосторство.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.660
Поени од реакции
7.727
Што пишуваш бре, се читаш ли? Фокусирај се некако, најди начин, премногу хаотични постови имаш.
Изгубив број колку пати на тебе сме ти го посочиле тоа за твоите коментари, но ти си имун на коментари за твоите хаотични постови.

Амнестирањето на воени злосторства што се случи кај нас, е единствен пример. Но, не е тоа темата.
Е па мора некој да направи пример за нови рекорди на дното.

Колумбијците потпишаа сличен договор со ФАРК во историската 2016 година, ама таму па народот на референдум рече НЕ, ФАЛА, со излезеност помала од 40%, но сепак резултатите ги признаа за конечна одлука на народот.

Имаме некои заеднички карактеристики со Колумбијците, и тие си имаа свој уставоавтор наречен Пабло Ескобар, кој им издејствува уставни измени кои ќе ја спречат неговата екстрадиција од Колумбија во САД. За секој случај си изгради и своја тврдина која се простираше низ 3 хектари и ја нарече затвор - за да имал каде да си ја издржи затворската казна. Да не остане покус, колумбискиот уставоавтор издржуваше затворска казна во затвор со џакузи, фудбалско игралиште, бар и некои други ситници, а му беше дозволено и да си ги бира чуварите кои ќе го држат под око.

Ако не за нешто друго, барем до денешен ден дури и најсиромашниот Колумбиец може да се пофали дека неговиот производ завршил на пазарите во богатите и развиените држави - па макар и на црниот пазар, додека овие нашиве ни магла не знаат да извезат.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
2.952
Поени од реакции
7.047
Амнестирањето на воени злосторства што се случи кај нас, е единствен пример. Но, не е тоа темата.
И тоа се случи под притисок на големите сили како дел од Рамковниот договор.Зошто иначе овие од Хаг не повикаа ниту еден припадник на УЧК?Мислиш не знаеа за Мавровските работници,Бриони итн?Ама после Арачиново нештата станаа појасни.Не знам до сега случај каде шо терористичка оргнизација е извлекувана од тотален пораз со автобуси на во моментов најголемата сила во светски рамки?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
Џабе се расправате кој извршил повеќе геноциди во текот на војните.Тоа го одлучуваат победниците.Ево во последно време Србите ги прогласуваат за геноциден народ,а од Косово и Краина се збришани.Не дека не направија злосторства ама и другите не беа нешто милосрдни кон нив.Кај нас за 2001 ва беа осудени 2ца Македонци за воени злосторства, додека УЧК и покрај злосторствата шо ги направи мутира во партија која ето се борела за човекови права.Едноставно така одлучија големите сили,толку од муабетот.
Офтопик е, но Србите и тоа како извршија геноцид над Бошњаците во Сребреница и го држеа под опсада Сарајево 44 месеци целејќи кон цивили. Тука нема никаква негативна пропаганда против нив, баш напротив тие сега со доскочици и преку нивната силна пропаганда се обидуваат да се исперат за тоа дека направија сериозни злосторства во име на нивниот нивниот великосрпски хегемонизам со нашите оружја купени од нашите пари. Краина исто, пола Хрватска ја окупираа, да не очекуваа случајно со бомбоњера да ги пречекаат Хрватите? Тоа дека Усташи колеа цивили после Олуја и Блијесак е башка истражено и докажано, но факт е дека илијадници се иселија заради гадните.
За казните се согласувам дека дел од нив се политички конструирани. Над Хрвати не сум запознат дали имало казни. Готовина мислам дека лежеше во Хаг, а и Туѓман имаше некакви обвиненија. Сега ги собраа Албанските УЧК-ари во Хаг, ќе видиме што ќе биде. Нашите учкари ние самите ги амнестиравме, никакви плачки не смее да има кон никого кога сме неспособни. Сега ќе ги трпиме, кога сме неспособни.

Да не сум скроз офтопик, точно е дека победниците ја пишуваат историјата, но за ВСВ е предобро истражено и има премногу писмени документи, снимки, сведоштва и што уште не за да се процени бројот на жртвите. Непобитен факт е дека Германците, Јапонците и останатите нивни привезоци(кој помалку, кој повеќе) беа злото во таа војна. Никакви демек злосторства од Совјети нема да ги исперат агресорите од тоа, кога истите тие парампарче ја направија Русија и истите тие нападнаа, организираа логори за Евреи итн. Татарите, НДХ и останата багра можат да направат уште милион документарци, но времето никогаш нема да ги испере од причина што ВСВ е документирана до многу ситни детали. Не се ова игри на тронови во Византија, па од 2 писма да се толкува период од 20 години.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.139
Поени од реакции
51.827
И тоа се случи под притисок на големите сили како дел од Рамковниот договор.Зошто иначе овие од Хаг не повикаа ниту еден припадник на УЧК?Мислиш не знаеа за Мавровските работници,Бриони итн?Ама после Арачиново нештата станаа појасни.Не знам до сега случај каде шо терористичка оргнизација е извлекувана од тотален пораз со автобуси на во моментов најголемата сила во светски рамки?
Не е точно ова. Сум зборел и сум давал линкови околу ова на други теми.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.932
Поени од реакции
2.989
Кажав дека има колективна вина за тоа време. Причините се многу подиферентни. Хитлер од 33та сите што можеле да му пречат ги уби, избрка или прати по логори. Други сами заминаа во егзил. Исто така владее страв на отпор јасно е што следи. Потоа првичните успеси им носеле сатисфакција и предност на Германците. Нагло се врти стуацијата. Имало отпор ама малку. После 68ма дојде до големи промени во општеството. Денес во Германија секако има десничарски потенцијал каде во други држави. Ама од друга страна отпорот на цивилното општество е голем, има голем коректив. И имала Германија од 45та економски кризи и ете пак не се врати нов Хитлер. Секако дека треба да се спречи него да се лечи ама одвибам да ги класифицирам Германците по дифолт како нацистички и геноциден народ.
Кои тоа кризи ги имала Немачка пост 1949? Единствена поголема беше 2007-08 глобалната криза. И види случајност, баш после таа криза во Немачка имаме брутален пораст на крајна десница која денес достигна 94 пратеници во Бундестаг, настрана помали и уште поекстремни партии.
А таа криза од 2007-08 е детска игра од забавиште према онаа 1929-33.

Би сакал да грешам, да не сум во право и скраја било некаква криза поголема од онаа 2007-08 нема да породи неонацизам како победник на некои избори.

Да, има десничарство во други земји, но не е исти контекст со тој во Германија поради минатите гревови, геноциди и зулуми од кои мрзне крвта.
Има приме имбецили во Русија кои мавтаат со наци знамиња, ако се знае што доживеа СССР со тие нацисти, таквите маргинални групи остануваат без контекст.
Но Германија, Италија, Јапан, Хрватска, Унгарија, тоа треба да се внимава.
Автоматски споено мислење:


Јапонскиот генерал Јамашита е осуден на смрт за злосторства по командна одговорност што го поставува стандардот за во иднина (освен за големите играчи нормално) иако е можеби единствен Јапонски офицер во Втора Светска Војна кој стриктно забранувал злосторства и дури ги стрелал своите војници кои ке направеле злосторство.
Јамашита бил одговорен за масовен грабеж, невиден уште од времето на Монголите, низ цела Азија а посебно на Филипини кои ги одрал до последна цента. Бродовите со пленот патувале за Јапан виа Филипини. Денес на Филипини имало околу 134 тајни локации на кои се наоѓал пленот носен таму од цела Азија (главен координатор на грабежите бил братот на Хирохито) а кој поради америчката блокада не успеал да стигне во Јапан, една локација била пронајдена во 70-те од страна на аматер-ловец на богатство но за жал не успеал да се обогати туку завршил во затвор а парите (1,3 милијарда долари во денешни пари) завршиле кај диктаторот Маркос и неговата свита. А тоа е само една локација од 134 !
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.139
Поени од реакции
51.827
Не ги стрелал тие што ќе направеле злосторство, туку при инвазјата на Малаја/Сингапур ги стрелал тие кои ги фатил како пљачкаат после битката.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.952
Поени од реакции
7.047
Јапонциве дефинитивно можат да им парираат на Нацистите според извршените злосторства.Во Манџурија вршеле експерименти врз мали деца заразувајки ги со чума,тифус и други заебани болести.Идеата им било да се нападни Америка со биолошко оружје.Планот се викал Ноќен Цвет.Ако ги споредиме зверствата шо се дешавале во други држава а богами и во поранешна Југославија,Македонија и не поминала така лошо за време на ВСВ.Ова особено важи за Охридскиот крај.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.056
Поени од реакции
14.156
@callejón de la muerte

Malce offtopic ama vcera taze pokrainski izbori vo dve zapadni pokraini. Vo dvata pobedija levi partii ubedlivo (Zeleni i Socijaldemokrati) AFD izgubi 1/3 (-5% i -4%) od predhodnite izbori.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.673
Поени од реакции
4.169
Офтопик е, но Србите и тоа како извршија геноцид над Бошњаците во Сребреница и го држеа под опсада Сарајево 44 месеци целејќи кон цивили. Тука нема никаква негативна пропаганда против нив, баш напротив тие сега со доскочици и преку нивната силна пропаганда се обидуваат да се исперат за тоа дека направија сериозни злосторства во име на нивниот нивниот великосрпски хегемонизам со нашите оружја купени од нашите пари. Краина исто, пола Хрватска ја окупираа, да не очекуваа случајно со бомбоњера да ги пречекаат Хрватите? Тоа дека Усташи колеа цивили после Олуја и Блијесак е башка истражено и докажано, но факт е дека илијадници се иселија заради гадните.
За казните се согласувам дека дел од нив се политички конструирани. Над Хрвати не сум запознат дали имало казни. Готовина мислам дека лежеше во Хаг, а и Туѓман имаше некакви обвиненија. Сега ги собраа Албанските УЧК-ари во Хаг, ќе видиме што ќе биде. Нашите учкари ние самите ги амнестиравме, никакви плачки не смее да има кон никого кога сме неспособни. Сега ќе ги трпиме, кога сме неспособни.
Дај бе не шљапај глупости за тему за коју немаш две чисте... некој од страну ако те чита крсти се колко си глуп и неинформиран...

Инаку за геноцидот во сребреница никој не спомнува дека биле убиени само ратоспособни мажи, нели геноцид кога се прави се прави истребување на одреден народ врз основ на религија, нација, раса, а не само ан луѓе кои ратувале... и да, не велам јас дека моиве ги немаат испрљано рацете во тој хаос тешко е да останеш со ладна глава, но во меинстрим медиумите од кои се информира и куртонот бланко никој не го спомнува Кравице на божиќ, тоа нема да го најдете на снн, фокс и остала куртонијадна пропаганда од која се информира бланко... исто така нема да најдете никаде во меинстрим медиумите за срамното судење на Насер Ориќ, каде документавно со слики на коњи има како влегуваат во Кравице и да ке гледате во нареден период филмови за злобните срби који пијат крв од деца и на тоа куртонијада како бланко ке се пали као млад мајмун, а реалноста е малку поинаква од неговат малоумна перцепција која се базира на пропагандни бљувотини.

еве тоа како изгледа:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom