Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.241
Поени од реакции
7.338
Ja ќе се вратам на Патон.

Дизајнирал сопствена униформа и фудбалски шлем (златен). И мислел дека е многу јако све тоа.


Тоа што не можел таа униформа да ја носи, надокнадувал со шлемот.
Американските генерали, на терен оддалеку изгледаат како обични војници (слични шлем, униформи...), од разбирливи прични.
Пошто он не е како нив, он е посебен, неброено многу пати ги доведувал во опасност оние на првите борбени линии, посетувајќи ги, со ваков златен шлем.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.194
Поени од реакции
51.910
Kога не го носел тој шлем, носел обичен, ама некогаш знаел да биде бескрајно изгланцан, што сјае. И така, пак ги доведувал во опасност линиите на фронтот каде што ќе се појавел.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.906
Поени од реакции
18.759
Kога не го носел тој шлем, носел обичен, ама некогаш знаел да биде бескрајно изгланцан, што сјае. И така, пак ги доведувал во опасност линиите на фронтот каде што ќе се појавел.
Прилично ретардирано, за паметен човек...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.194
Поени од реакции
51.910
Прилично ретардирано, за паметен човек...
Егото му го надминувало паметот.


Тој бил агресивен, женкар, знаел да биде многу суров, екстровертен. Бил од многу богата фамилија. Татко му бил главен обвинител во Лос Ангелес. А се оженил во уште побогата фамилија, на веројатно најголемите фармацеути у тоа време. Високо образован, елитист. Зборел неколку јазици и играл поло.
Кога официри биваат префрлани кај него, пцуеле, пошто обично им се пуштал на нивните жени.
Еднаш, во војната, кога се движел со војска (тенкови), на некој мост сопреле затоа што некои мазги не сакале да се тргнат. Отишол напред и ги убил, пред очи на сопственикот. Тоа не било добро примено од печатот (човек да се чуди каков печат имале у тоа време), исто како кога шамарал војници. Матер му ебаа за тоа шамарање, кое не било со исправен повод, ама па од карши германскине генерали стрелаат на лице место иљадници војници, без суд и без ништо.
Кристи суспензијата за тенкови, што ја земале Русите од Американците, за Т-34. Патон бил тој, кој ја одобрил нејзината употреба во американската армија. Он рекол таа суспензија да ја земат.
Нема везе, народ го сакал, али не врвот. Сите у војска го мрзеле.
Има он многу достигнувања, со неговиот смел, агресивен пристап (он ја добил првата копнена битка за Американците и многу други, да не набројувам), но прилично бил запоставуван секогаш кога требало да се додели главнокомандна функција, уште од Факел, па натаму.
Последните шест месеци од војната успеал да си створи многу непријатели и тој дел е приказна за себе.

Работата е, што цивилизирани демократски општества, за какво себе си се сметало американското, немаат интенција да ствараат такви убици, предатори. Не е тоа крајната цел на такво општество. А сепак, доаѓа момент кај што им требаат такви типови и Патон фино си го нашол своето место. Во хаосот на војната. Но, после тоа, кога војната ќе заврши, може и да нема место во новото општество за нив и разумните лидери како Ајзенхауер, да речеме, тоа го знаеле. Па кој како сака нека го сфати тоа.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.906
Поени од реакции
18.759
Работата е, што цивилизирани демократски општества, за какво себе си се сметало американското, немаат интенција да ствараат такви убици, предатори.
Не би се согласил дека немаат интенција да создаваат таков профил на кадар, го ствараат, секогаш може да дојде ситуација да им притреба. Ама да, проблемот настанува кога такви луѓе стануваат популарни.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.194
Поени од реакции
51.910
Не би се согласил дека немаат интенција да создаваат таков профил на кадар, го ствараат, секогаш може да дојде ситуација да им притреба. Ама да, проблемот настанува кога такви луѓе стануваат популарни.
Не е тоа нешто кон кое јавно се стреми тоа општество.
А не дека не ги ствараат, ете, има зашто.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.938
Поени од реакции
3.002
затоа што аз ја ставих снимката ке обеснјам.Сликата е од Софија.После освободуването на Македонија и јужна С'рбија Б'лгарските армии се вракат во Софија к'де има парада декември 1944 сликата е от тамо .Надписот митровица е зашто учествувал во борбите таму на другата слика којато ставих има надпис на тенкот НИШ но таа е направена во самиот Ниш. После декември 1944 на сите тенкове се стават петокраки и тогаш тр'гнуват кон Белград.
Eве една слика на бугарски тенк веке со петокрака,сликата е после победата во дравската операција и е сликана во Унгарија(маджарска) март 1945
На сликата со четата Пз-4 на нив имаше црн андрејевски крст кој влегува во употреба 1940 во Бугарија, заменувајќи го царскиот грб пошто бил многу комплициран и арчеле многу боја (?!), така да таа слика не може да биде пост 9.сеп.1944.
Оваа да, тука јасно се гледаат пентаграми (петокраки)
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.257
Поени од реакции
903
На сликата со четата Пз-4 на нив имаше црн андрејевски крст кој влегува во употреба 1940 во Бугарија, заменувајќи го царскиот грб пошто бил многу комплициран и арчеле многу боја (?!), така да таа слика не може да биде пост 9.сеп.1944.
Оваа да, тука јасно се гледаат пентаграми (петокраки)
пентаграми(петол'чки) нема на ни един бугарски тенк пред крајот на декември 1944.до тогаш се користи црниот Х .Не е било никаков проблем затоа што само бугарите и германците имат тенкове во овој дел Ниш, Косово,Македонија
Пентаграмот се поставува кога тргнуват кон Белград ,тамо веке има тенкове на 3- украински фронт(от кои реално е дел и бугарската армија)

23 октомври 1944 Крива Паланка


декември 1944 Софија
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.157
Поени од реакции
1.187
Овие иксовите (Х) на тенковите се насликани за непријателот полесно да ги гаѓа? Да нишани во “Х“ -овите?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.938
Поени од реакции
3.002
пентаграми(петол'чки) нема на ни един бугарски тенк пред крајот на декември 1944.до тогаш се користи црниот Х .Не е било никаков проблем затоа што само бугарите и германците имат тенкове во овој дел Ниш, Косово,Македонија
Пентаграмот се поставува кога тргнуват кон Белград ,тамо веке има тенкове на 3- украински фронт(от кои реално е дел и бугарската армија)

23 октомври 1944 Крива Паланка


декември 1944 Софија
Дали те интересира нешто друго освен бугарската минорна улога во WW2? Дали си чул за Сталинград, Ржев, Смоленск, Севастопољ, Ардените, Седан, Мидвеј, Лејте, Сингапур итн. зошто не се вклучувате во дискусија за други ситуации кои ги има премногу за WW2?
Јас знам за национализам ама ова вашето е претерано.

Овие иксовите (Х) на тенковите се насликани за непријателот полесно да ги гаѓа? Да нишани во “Х“ -овите?
Несташица на боја, најсериозно (до 1940 знакот им бил царски грб). Штедња.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.938
Поени од реакции
3.002


Oва е се што носел со себе, секој американски падобранец кој учествувал во Маркет/Гарден.
Само 70+10 куршуми за полуавтоматска Гаранд, not good. Чудно што и редови имале sidearm, ова е Колт М.11 ако не се лажам. Три рачни бомби ваљда стандард.
Боксер за блиска борба, злу нетребало :D
Кај нас имаме од ЈНА тотален сет нераздолжен пошто распадот се деси, од шатор до една чудесија на расклапање која служи за храна, веројатно алуминска според малата тежина.

Колку што ми текнува не се прославија со Маркет-Гарден сојузниците.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.241
Поени од реакции
7.338
126904919_4234854669865044_3118841133448088428_n.jpg


На сликата има еден модифициран носач за муниција од ПСВ кој бил наменет за Springfield M1903 а сега пренаменет за М1Garand, на тој носач има 10 пачки (clips) со по 8 кушуми (стандард за М1 Garand) плус bandolier со 6 клипови спремни за употреба. Интересно е шо муницијата за M1 Garand на линијата на фронтот се носела во сандуци веќе наредена на пачки и во тие платнени (canvass) носачи, спремна за употреба и лесна за распределба.

126904919_4234854669865044_3118841133448088428_n.jpg


Има ознака на 101ва воздушно-десантна дивизија, заедно со 82ра дивизија како елитни единици на САД први биле комплетно опремени со М1 Garand, додатно дури и војнички чинови им биле издавани пиштоли, доста револвери од ПСВ биле во служба, пред се поради тоа што се по-безбедни за носење во condition one т.е спремни за влечење, за разлика од Colt M1911 кој е единечна акција, обата биле во Colt .45 ACP калибар.

На сликата има повеќе ножеви и боксирач, покрај бајонет, падобрански гравитациски нож, како борбен нож на самиот почеток на опремување им биле издадени рововски ножеви (trench knife) останати од ПСВ,
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.938
Поени од реакции
3.002
Прегледај го приврзокот 275778


На сликата има еден модифициран носач за муниција од ПСВ кој бил наменет за Springfield M1903 а сега пренаменет за М1Garand, на тој носач има 10 пачки (clips) со по 8 кушуми (стандард за М1 Garand) плус bandolier со 6 клипови спремни за употреба. Интересно е шо муницијата за M1 Garand на линијата на фронтот се носела во сандуци веќе наредена на пачки и во тие платнени (canvass) носачи, спремна за употреба и лесна за распределба.

Прегледај го приврзокот 275778


Има ознака на 101ва воздушно-десантна дивизија, заедно со 82ра дивизија како елитни единици на САД први биле комплетно опремени со М1 Garand, додатно дури и војнички чинови им биле издавани пиштоли, доста револвери од ПСВ биле во служба, пред се поради тоа што се по-безбедни за носење во condition one т.е спремни за влечење, за разлика од Colt M1911 кој е единечна акција, обата биле во Colt .45 ACP калибар.

На сликата има повеќе ножеви и боксирач, покрај бајонет, падобрански гравитациски нож, како борбен нож на самиот почеток на опремување им биле издадени рововски ножеви (trench knife) останати од ПСВ,
Не е чудно што многу се останати од прва светска, тогаш имало и makeshift боздогани, томахавки и секакви чудесии за блиска борба. Во ровови и нема многу простор за маневрирање, пушка со бајонет е гломазна и може да закачи некаде, затоа се појавиле машиненпистоле и подоцна автоматите. Америте брзале да го усвојат Томпсон кој имал буренце со 100 куршуми .45 АЦП но војната завршила па Томпсон,користејќи дупка во законот го пласирал автоматот на цивилен пазар, оттаму оние филмови со мафијаши за време прохибиција кои со пура во уста и Томи-ган под рака прават зулуми.

За време на втора светска автоматот добива универзална употребност, меѓу нив и Томпсон за кој се прават класични шаржери за 20-30 куршуми поради тежината на буренцето.
Интересено што Југославија добила неколку илјади Томпсони заедно со остали оружја од САД пост-информбиро,ги држеле во резерва или во ТО до 1990-ти па во екс-ју војните повторно се појавува Томпсонот иако во ограничени количини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom