Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.637
Поени од реакции
45.516
Па, не беа од седумдесет и некоја, туку од 70-та и помал дел 71-ва.
Инаку и ЈНА даваше такви стари месни нарезаци на војска.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.897
Поени од реакции
8.311
Па, не беа од седумдесет и некоја, туку од 70-та и помал дел 71-ва.
Инаку и ЈНА даваше такви стари месни нарезаци на војска.
Mene misterija mi e so mu napraja na konzervite od 69 :cautious:.
Da ne si zapoznaet so taa misterija slucajno?
P. S me razbiras vaka na severdjanski na latinica ili da odam na google translate da ti go prevedi na bugarski.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.897
Поени од реакции
8.311
Ocigledno ne tolku kolku tebe. Ti za edni konzervi kojznae so film si imas ili ti imaat napraveno, ne pak za drugi daleku poslozeni raboti.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
983
Поени од реакции
282
Дај те молам уште некој извештај од Бугарската полиција, баш тоа ме интересираше околу истражувањата за пописот во 1948 кој беше организиран од Бугарската држава и види чудо под присила од Бугарски полицајци некој место Бугар се пишувал Македонец. Има логика мора да се признае. Дај ми исто така некоја пресуда за ОМО Илинден Пирин, каде што се фино лепо одбиени заради тоа што го загрозувале уставниот поредок на Татаристан. Значи ако некој е Македонец ,тогаш тој е закана за Бугарија. Интересна логика, што до некаде може да е и точна со оглед на тоа дека надвор од Македонците во Татаристан остануваат монголоидните татари, циганите и турците.
1602985888828.png
1602985911296.pngЗа време на пописот, тие биле запишани како „Македонци“ по нарачка. Никој немал право да се самоопределува.

Пресудите на ОМО Илинден и другите македонистки организации немаат никаква врска со темата.
Нема проблем да се биде Македонец во Бугарија, има над 1500 луѓе.
 
Член од
21 август 2020
Мислења
56
Поени од реакции
20
Малко автентични кадри от МКД 1941 - 44. Дури да се чисто пропагандни, всепак има вистини.


Види на 8.29 и т.н. - "македонец" е пишано од една рака, значит не са се пишале лугьето, туку некој други им ги пишал иминјата.
Види ги сите епизоди на филмот.
Аз имам видени много филми на МРТ и други, видете и вие некои от БГ. само така ке се види "вистинската вистина".
Автоматски споено мислење:

Еве нешто од заедничката историја со татарите. А и денес не се воопшто променети, еднаш фашисти секогаш фашисти.
Прегледај го приврзокот 270745
Во текстот на вистниската снимка, веке има една лага - Не се масакрирани жители на село, а се партизани, стрелани во сражение..Масакриране е Ваташа, Богомила е друго...
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.276
Поени од реакции
3.493
Скоро 100 страни имаше нормална дискусија на темава, дури во еден период слободно можам да кажам најдобра на форумот. Ама ете доволни се 2-3 Бугари и бугарофили (и еден Хрват) за се' да се избербати...
Фали ли ви Србин? :D
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
5.780
Поени од реакции
11.367
Прегледај го приврзокот 270905
Прегледај го приврзокот 270906За време на пописот, тие биле запишани како „Македонци“ по нарачка. Никој немал право да се самоопределува.

Пресудите на ОМО Илинден и другите македонистки организации немаат никаква врска со темата.
Нема проблем да се биде Македонец во Бугарија, има над 1500 луѓе.
ХАХАХАХА да си жив ме изнасмеа. Еве уште 2-3 вакви ,,документи" чекам па да почнам и јас да убедувам други дека бил лажен пописот. Која очај и беда владее во турско-монголското државиче Татаристан тоа е чудо. Прават попис 1948 и пребројуваат 80% Македонци во ПМ, потоа за 10 години викаат 500 има Македонци. И после некој треба вака во туѓ двор да прави ментални гимнастики и да убедува со ,,документи". Дно, беда, очај, фашизам, нацизам и шовинизам.
Околу ОМО Илинден не знам дали да те верувам тебе дека све е регуларно и нема дискриминација или извештајот на ЕУ изгласан од Советот(или Парламентот беше небитно) каде што стои дека се кршат најосновните национални права на здружување на Македонците во Татаристан. Очајни сте бре монголчиња хановски гнасни.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
697
Поени од реакции
724
Има еден куп книги за Македонија во време на татарската окупација. Има филм од реален настан (фудбалски натпревар Македонија-Левски), исто има и документарци и обемна архива од сведоштва на партизани. До тебе ако не стигнало тоа не значи дека го нема.
Татарите не биле ништо подобри од Србите, исти курац друго паковање. Убивале Македонци како во Е.Македонија, така и во Вардарска. Дедо ти ако го дал газот и станал Татар не значи дека на сите им било мило да станат монголи. Македонците без татарите си ја ослободиле територијата, а Татарски партизани дошле како лешинари за да го ,,ослободуваат" Скопје. Дури и се местеле први да маршираат на парадата, иако со ништо не придонеле за да се ослободи главниот град, а можеле да јадат и по тиква, но за нивна среќа се поминало со збор и си се вратиле во касарните каде што биле сместени како гости. Исто Македонци учествувале во ослободување на Косово, Срем, Загреб со компактни воени формации, тоа бил антифашистички поход, а не лешинарењето од Татарите во Македонија. Исто Македонците им ги простија на Татарите воените репарации кои требаа да ги плаќаат заради тоа што беа наци-фашисти, па никој не се фаќа за тоа ден денес, зашто сте битни колку ланскиот снег.
А битки со Татари има насекаде низ В.Македонија, на пример на 11.10.1941 во Куманово и Прилеп, па потоа Првата Македонска Пролетерска Бригада при Богомилскиот поход(како дел од Февруарскиот поход) води битки со татари во Битолско, Охридско и Ресенско. Доста лажете и манипулирате гниди едни. Ако си станал Татар гуд фор ју, ама не замарај сега дека сите требало да сме фашисти и издајници како тебе.

За болдираното, Тито се правеше мангуп и простуваше воени репарации на кого ќе стигнеше.

Тоа е голема грешка што не се наплатени воени репарации, на некој начин тоа изгледа како жртвата самата да го аболицира криминалецот т.е џелатот.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.637
Поени од реакции
45.516
Кое пловило на Оската, последно во војната, соборило сојузнички авион?

Италијанската подморница Торели (Маркони класа) во служба на Јапонската царска морнарица, која била нападната од американски бомбардери кај Кобе, соборила еден со 13.2mm бреда ПА топ, пред самиот крај на војната.

....
Имено, после Боксерското востание, неколку европски земји добиле поседи во Кина. Меѓу нив и Италија.
Италијанците држеле мала површина во Пекинг, Шангај и малку повеќе во Тјенџин, кој го користеле и како пристаниште за своите далекуисточни воени пловила, кои пак во текот на војната, најчесто имале улога да ја спроведуваат ретката размена помеѓу Јапан и остатокот од Тројниот пакт.
Италија како потписник на Антикоминтерната и Тројниот пакт, во поглед на своите кинески поседи, останала незасегната од јапонската инвазија. Италијанските далекуисточни пловила и копнените ресурси во Кина, продолжиле да егзистираат несметано, за разлика од истите, на сојузничките земји, чии копнени поседи дошле под окупација на Јапан, а човечките ресурси во заробеништво.


Италијански маринци во Кина.

Кога во септември 1943-та Италија сменила страна, нивните човечки и други ресурси на далечниот исток се нашел длабоко во непријателска територија. Барем на хартија.
На копното Јапонците веднаш ги опколиле италијанските поседи и побарале од италијанската војска да се предаде или да продолжи да се бори на страната на Оската.
Во Шангај Италијаните држеле мала територија околу една радио станица, со стотина луѓе, наоружани само со рачни бомби и лесно стрелачко оружје. Не ми е баш најјасно зошто не се предале веднаш, бидејќи биле опколени со десеткратно поголема сила, опремена и со други категории оружја.
Почнала борба, во која Италијанците издржале 24 часа, при што одбиле неколку банзаи-јуриши. После се предале.
Во Тијенџин било покомпликувано. Таму имале околу 600 војници, со нешто лесна артилерија, оклопни коли Ланчија и доста италијански цивили. Храна и ресурси имале за една недела.


Ова се италијанските оклопни Ланчии во Кина. Четири имало. Велат дека во првичните борби во Тјенџин добро се покажале против јапонската пешадија.

И тие биле опколени со десеткратно поголема, подобро наоружана сила, но не сакале мирно да се предадат. Јапонците почнале со бараж, за да им доловат што ги чека. Почнале некои борби, но, набргу, Италијанците дознале дека се наближува уште поголема јапонска сила и највеќе заради цивилното население, се предале.

Поголем дел од Италијанците завршиле во лошо јапонско заробеништво, во потполно исти условии како и сојузничките заробеници. Дел од нив прифатиле да продолжат да се борат на страна на Оската.

Дел од пловилата на морнарицата биле потопени од самите Италијани, за да не паднат во раце на Јапонците (екипажот отишол во заробеништво), а дел продолжиле да се борат на страна на Јапонците и Германците (кои имале отворено воена поморска база во Малаја).
Tука треба да се спомне дека бројот на Италијани кои излегол од заробеништво и пристапил кон Оската, се зголемил по воспоставувањето на Република Сало.

Италија ја снабдувала и Кина со авиони и персонал, но тоа е пред официјалниот почеток на Војната и е друга приказна.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.115
Поени од реакции
1.125
За болдираното, Тито се правеше мангуп и простуваше воени репарации на кого ќе стигнеше.

Тоа е голема грешка што не се наплатени воени репарации, на некој начин тоа изгледа како жртвата самата да го аболицира криминалецот т.е џелатот.
Тито на никого не прости репарации. Само различни беа начините на исплата. Не се само пари туку исплатата може да биде и бо други работи - например опрема за фабрики (машини) возила, енергенси, роба за широка потрошувачка (скоро сите производи беа копирани од германските или директно внесени (на пример, АЕГ електрични шпориња во почеток, а потоа истите такви ама на нив пишуваше “Слобода“) хемиски производи и т.н.
Само на Бугарија и имаат доста простено (по туѓ грб и сто стапа не болат :(). Макар што и од неа има доста наплатено, ама од сите репарации Македонија доби најмалку. И она од Бугарија веројатно не заврши во Македонија.
 
Последно уредено:

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
983
Поени од реакции
282
Тито на никого не прости репарации. Само различни беа начините на исплата. Не се само пари туку исплатата може да биде и бо други работи - например опрема за фабрики (машини) возила, енергенси, роба за широка потрошувачка (скоро сите производи беа копирани од германските или директно внесени (на пример, АЕГ електрични шпориња во почеток, а потоа истите такви ама на нив пишуваше “Слобода“) хемиски производи и т.н.
Само на Бугарија и имаат доста простено (по туѓ грб и сто стапа не болат :(). Макар што и од неа има доста наплатено, ама од сите репарации Македонија доби најмалку. И она од Бугарија веројатно не заврши во Македонија.
Дали имаш каква било информација за материјалната штета предизвикана од Царството Бугарија на територијата на Вардарска Македонија управувана од него и што е подобрено таму? Да видим какви репарации бараш.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.637
Поени од реакции
45.516
Тито на никого не прости репарации. Само различни беа начините на исплата. Не се само пари туку исплатата може да биде и бо други работи - например опрема за фабрики (машини) возила, енергенси, роба за широка потрошувачка (скоро сите производи беа копирани од германските или директно внесени (на пример, АЕГ електрични шпориња во почеток, а потоа истите такви ама на нив пишуваше “Слобода“) хемиски производи и т.н.
Само на Бугарија и имаат доста простено (по туѓ грб и сто стапа не болат :(). Макар што и од неа има доста наплатено, ама од сите репарации Македонија доби најмалку. И она од Бугарија веројатно не заврши во Македонија.
Македонија секогаш добиваше најмалку во таа држава. Несразмерно со својата големина. Само на хартија беше рамноправна во таа држава. Буквално задња рупа на свирали.

И покрај тоа, пак боље и беше у таа држава неголи вака.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
697
Поени од реакции
724
Тито на никого не прости репарации. Само различни беа начините на исплата. Не се само пари туку исплатата може да биде и бо други работи - например опрема за фабрики (машини) возила, енергенси, роба за широка потрошувачка (скоро сите производи беа копирани од германските или директно внесени (на пример, АЕГ електрични шпориња во почеток, а потоа истите такви ама на нив пишуваше “Слобода“) хемиски производи и т.н.
Само на Бугарија и имаат доста простено (по туѓ грб и сто стапа не болат :(). Макар што и од неа има доста наплатено, ама од сите репарации Македонија доби најмалку. И она од Бугарија веројатно не заврши во Македонија.

Што можеле од Бугарија да се добие преку каква опрема за фабрики?
Кога и тие биле заостанати по технологија во тие времиња.

Кога ќе собереме и одземеме, тие кои беа на страната на фашистите прилично се извлекоа неказнети, трпеа 45 години доминација од СССР некои држави сојузници на фашистите ама имаа далеку помалку жртви во војната.

Единствено Чешка и Полска ниту виновни ниту должни мораа исто да трпат СССР диктат а не го заслужија тоа.
 
Член од
21 август 2020
Мислења
56
Поени од реакции
20
Повторно прашанье:
Дали имаш каква било информација за материјалната штета предизвикана од Царството Бугарија на територијата на Вардарска МакедонГија?
За штетите во С'рбија, се извршува т.анр. джиро клиринг.
Б'лгарија има да взема от Германија 100 млн. долара, Тие отиваат во југославија, преку планот Маршал, заштото активите на германија во Б'лгарија се однесени от СССР.
Т.е, Б'лгарија не плашта 70 млн. долари репарации, заштото не взима 100 млн. от Германија, които отиват во југославија, но само не и во Македонија.
Еве ви го "опроштаването" от страната на Броз Тито - танто за кукуригу...
 
Последно уредено:
На врв Bottom