Вселенски брод за Марс

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.625
Поени од реакции
7.033
добар тестов испаднал, али изгубиле контакт после 10 мин. Требало да слета ракетата но експлодирал делот со моторите.

Интересна симболика за бројот 33, а нормално ќе експлодира, кога удриле во небесната купола (firmament). :icon_mrgr:
После одвојувањето, каде отиде горниот дел од ракетата и зашто нема или не даваат видео од нејзе како пичи во вселената....

Ја изгубија технологијата за патување до месечината, ама затоа без проблем на Марс ќе идеме :confused:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.280
Поени од реакции
36.263
Интересна симболика за бројот 33, а нормално ќе експлодира, кога удриле во небесната купола (firmament). :icon_mrgr:
После одвојувањето, каде отиде горниот дел од ракетата и зашто нема или не даваат видео од нејзе како пичи во вселената....

Ја изгубија технологијата за патување до месечината, ама затоа без проблем на Марс ќе идеме :confused:
изгубиле и со бродот контакт, не знам дали е уништен или лебди некаде во бесконечноста. Иначе многу од тие мозоци работат за Маск. Ќе направат нов и подобар брод, и ова е успех што барем отишла во вселената ракетава.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.784
Поени од реакции
4.493
Ја изгубија технологијата за патување до месечината, ама затоа без проблем на Марс ќе идеме :confused:
Ако е изгубена не може нова да се развие?

Не е технологијата во таа смисла изгубена, него луѓето што работеле на Аполо програмата, како и процесите при развивањето и производството на компонентите се одамна заминати, секој во своја смисла.

Но и да не е така, не можеш со технологија стара повеќе од пола век да одиш напред.

Како главна причина или кочница за понатамошниот развој може да ја посочиме цената.
Едно лансирање на Сатурн 5 чинело преку 2 милијарди долари, пред 50тина години.
СпејсИкс, планира едно лансирање на Старшип да не чини повеќе од 2-3 милиони долари и помалку, т.е. само цената на горивото. Тоа е не 50%, не 3 пати, не 10, туку 1 000 пати подобрување во однос на цената.

Дури е да не ти е изгубена технологијата, не одиш далеку со таква пресметка.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.625
Поени од реакции
7.033
изгубиле и со бродот контакт, не знам дали е уништен или лебди некаде во бесконечноста. Иначе многу од тие мозоци работат за Маск. Ќе направат нов и подобар брод, и ова е успех што барем отишла во вселената ракетава.
Тие "мозоци", следен пат нека користат некоја подобра комуникациска технологија, греота е туку така да изгубат контакт :anco:

Ако е изгубена не може нова да се развие?
Па еве чекаме неколку децении, сеуште мозоците не успеале.

Не е технологијата во таа смисла изгубена, него луѓето што работеле на Аполо програмата, како и процесите при развивањето и производството на компонентите се одамна заминати, секој во своја смисла.

Но и да не е така, не можеш со технологија стара повеќе од пола век да одиш напред.
Да де, оправдувања колку сакаш. Старата ја нема, со новата па ич, ама битно на Марс идеме. :anco:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom