Враснат нокт (Unguis incarnatus)

  • Креатор на темата Roten 96
  • Време на започнување

mamba

UNITED MACEDONIA
Член од
13 декември 2009
Мислења
93
Поени од реакции
3
I jas go imam istiot problem veke podolgo vreme vo pocetokot me bolese nemozev da odam pravev hiruski zafat na ednata noga 3 pati na drugata 2 pati neuspesno, jas da gi namalam bolkite stavav pomegu noktot i mesoto pamuk taka da nemav bolki i ne tecese gnoj (vo pocetokot malku boli, prviot pat koga ke treba da go stavis pamukot pomegu noktot i mesoto ali se isplati podocna) so sto od toa se spasiv ali se uste izgleda grozno, sega pred godina dena na fudbal me nagazija na dvata palci od nogata so sto i mi otpadnaa sami i se obnovija ali kako rastese noktot pak navleguvase vo mesoto ne kako prviot pat, sega ne me boli nema gnoj ali imam mala otekotina na prstot. Jas veke se naviknav na nego osobeno sega koga poveke ne me boli ne mi tece gnoj ali mozno e da se obidam uste so edna hiruska intervencija pa ke vidime kako ke pomine.
 
Член од
18 јуни 2011
Мислења
28
Поени од реакции
1
И јас имам проблем со враснат нокт на палецот на десната нога. Отечен е прстот, на работ од прстот многу ме боли и кожата на тоа место станува тврда и боли. Се мислам дали да пробам со педикир (со тоа ме советуваше лекарот), па ако имате предлог каде да отидам, кај некои постручни, кажете :) ... или пак одма на операција да одам :S
 
S

Stef Bachatero

Гостин
И јас имам проблем со враснат нокт на палецот на десната нога. Отечен е прстот, на работ од прстот многу ме боли и кожата на тоа место станува тврда и боли. Се мислам дали да пробам со педикир (со тоа ме советуваше лекарот), па ако имате предлог каде да отидам, кај некои постручни, кажете :) ... или пак одма на операција да одам :S
Во козметичко студио.
До тогаш стави ја ногата во топла вода и стави јод.
Пробај малку да го намалиш притисокот со ноктарица да го исечеш делот каде што е пикнат ноктот.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Член од моето семејство имаше проблем со враснат нокт на палецот на ногата. Тогаш лекарите препорачаа да користи едни ампули кои сами ќе го излечат ноктот и навистина проблемот се среди. Така да пред да отидете на операција распрашајте се низ аптекиве дали ги држат уште тие ампули против враснат нокт (не ми текнува на името, но ги нема многу такви):)
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
Јас го имам истиот проблем бев кај хирирг ми го исече ноктот од едната страна но векје 1 и пол месец отокот од страната на прсто уште не е 100% повлечен, немам никакви болку, докторката ми рече дека не се работи за инфекција но сепак малку ми е чудно дека скоро 2 месеци отокот стои и тоа место е црвено, дали некој знае некој начин со кој би се надминал ваквиот проблем?
 
Член од
22 април 2012
Мислења
74
Поени од реакции
54
Јас го имам истиот проблем бев кај хирирг ми го исече ноктот од едната страна но векје 1 и пол месец отокот од страната на прсто уште не е 100% повлечен, немам никакви болку, докторката ми рече дека не се работи за инфекција но сепак малку ми е чудно дека скоро 2 месеци отокот стои и тоа место е црвено, дали некој знае некој начин со кој би се надминал ваквиот проблем?
Исто е и кај мене, местото остана такво црвено, но не чуствувам никакви болки...
Дај боже да остане така зошто ова е веќе 3 пат како го оперирам и сега за сега е супер.
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Ако не сакате да имате проблеми со тој нокт појдете на лекар и таму кажете се.. Имало некоја киселина што го гори ноктот и повеќе нема да има никогаш нокт таму... Само тешко кој би се нафатил да не спие 4-5 дена... Мене ми го извадија само тоа преврзките многу болеа!!! Ајде бе еден мој комшија со обични клешти го извади ноктот пред 2 години кога му падна железо од трактор врз палецот:pov::pov::pov::несвест::shook:... Но тешко кој би се нафатил на тоа со киселината... Јас имам ваков проблем на двете нози на палците... Сум добил габична инфекција, затоа не треба да користете ноктарици од секој или обувки и сл, може да се пренесе. Инаку сега за другиот палец ќе пробам со некои масти и сл. Ако не помогне ке идам повторно на лекар да ми го отстранат ноктот.
Доколку некој има пробано од ова нека ми каже дали помага:
http://mkbeautyblogspot.com/td/mk/minzdrav/?&TID=591328BE7EED7B2ED9065303

Кај мене влегува во месото ноктот + габична инфекција:tapp::shook::pov:. Ќе пробам со овој маст можеби ке помине.., гледам многу го фалат. :);)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Ако не сакате да имате проблеми со тој нокт појдете на лекар и таму кажете се.. Имало некоја киселина што го гори ноктот и повеќе нема да има никогаш нокт таму... Само тешко кој би се нафатил да не спие 4-5 дена... Мене ми го извадија само тоа преврзките многу болеа!!! Ајде бе еден мој комшија со обични клешти го извади ноктот пред 2 години кога му падна железо од трактор врз палецот:pov::pov::pov::несвест::shook:... Но тешко кој би се нафатил на тоа со киселината... Јас имам ваков проблем на двете нози на палците... Сум добил габична инфекција, затоа не треба да користете ноктарици од секој или обувки и сл, може да се пренесе. Инаку сега за другиот палец ќе пробам со некои масти и сл. Ако не помогне ке идам повторно на лекар да ми го отстранат ноктот.
Доколку некој има пробано од ова нека ми каже дали помага:
http://mkbeautyblogspot.com/td/mk/minzdrav/?&TID=591328BE7EED7B2ED9065303

Кај мене влегува во месото ноктот + габична инфекција:tapp::shook::pov:. Ќе пробам со овој маст можеби ке помине.., гледам многу го фалат. :);)
А оти не пробате со ова.

Баш го побарав на јутуб и вака ми изгледа дека би бркало работа, башка и не е нешто посебно скапо нити пак болно.
 
Член од
22 април 2012
Мислења
74
Поени од реакции
54
Значи вака. Имав проблем и на двата прста на нозете. Едниот го оперирав и уште полошо направив да знаев никогаш не би отишол пак на операција. После операцијата порасна уште еден нокт т.е 2 нокта на еден прст (луда работа). Додека прстот што не го оперирав ми помина лани летоска со 10 дена на море. Се исчисти цел прст од солта и како нов стана само го оставав да пробие од месото. Е сега овој што го оперирав му најдов и на него лек. Значи само сечење ноктот од месо со тие малите клешти на живо. Се сече само делот кај што е зараснат во месо.(најубаво на козметичар кој веќе има искуство со овој проблем) Боли јебига ама боље 1 ден болка, него 1 година патики да не можеш да облечеш. PS: Ги имам пробано сите бабини лекови и што ти не.. ништо не помага додека не се смири отокот и да се извади ноктот од месо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom