Враснат нокт (Unguis incarnatus)

  • Креатор на темата Roten 96
  • Време на започнување
R

Roten 96

Гостин
Имав и јас ваков проблем, имав среќа со добро си поминав.Мала хируршка интервенција, една недела одмарање на ногата и добро помина.Инаку, другите да ги советувам внимавајте каде одите и распрашајте се за лекарот пред да отидете кај него.Јас најпрво бев во кавадарци, каде што лекарот после исцрпното гледање на прстот од нецели 2 секунди заклучи дека треба ноктот да го „измукниме“(извлечиме) и ке го направеше тоа да не бев алергичен на пеницилин.Сакаше типот да ме носи во хируршка сала и таму да ме „оперирал“,Ништо од тоа не се случи, отидов кај друг лекар кој за 15 минути успеа да го одстрани проблемот, не бев во хируршка сала, и бев свесен цело време и најважно мојот нокт не беше „измукнат“(изваден).Таму дознам и за лошите искуства на некои пациенти од велес, имено еден од тамошните лекари ги вадел ноктите без да им стави анестезија(WTF?), можете само да замислите колкава е таа болка...
И јас поминав добро инаку проблемот го имав цели две години..ако почекав уште малку којзнае што ке беше можеше д адојде и до отстрнување на целиот прст...ве советувам штом ви се појави веднаш на лекар..
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
И јас поминав добро инаку проблемот го имав цели две години..ако почекав уште малку којзнае што ке беше можеше д адојде и до отстрнување на целиот прст...ве советувам штом ви се појави веднаш на лекар..
Апсолутно се слагам со постирачот погоре, нвистина знаат да направат компликации враснатите нокти така да...на лекар под итно
 
R

Roten 96

Гостин
Апсолутно се слагам со постирачот погоре, нвистина знаат да направат компликации враснатите нокти така да...на лекар под итно
така е..јас премногу чекав играв фудбал со болки во прстот..добро е што немаже некои поголеми компликации..две години го имав проблемот..добро поминав и сега немам проблеми..али треба веднаш да се оди на лекар да..
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Дали е можно да се повтори проблемов?Еднаш бев опериран ама деновиве повторно се појавија сите знаци :( Не ми прави никакви проблеми кога сум по дома, но облеков ли патики(макар и на 30 минути) проблемите започнуваат.Сите симптоми наведени во првиот пост.Лекарот кој што ме оперираше ме убедуваше дека не е можно повторно да се појави :(
Деновиве ке одам на лекар само незнам што да очекувам :( Повторно хируршки зафат? Збунет сум од целава ситуација....
 
I

indigo child

Гостин
^ Патлиџан. Го топи гнојот, има некоја киселина ил не знам што.
Брат ми на времето имаше проблеми му се собираше гној на палците, и со патлиџани му помина и веќе му се нема повторено.
 
R

Roten 96

Гостин
Дали е можно да се повтори проблемов?Еднаш бев опериран ама деновиве повторно се појавија сите знаци :( Не ми прави никакви проблеми кога сум по дома, но облеков ли патики(макар и на 30 минути) проблемите започнуваат.Сите симптоми наведени во првиот пост.Лекарот кој што ме оперираше ме убедуваше дека не е можно повторно да се појави :(
Деновиве ке одам на лекар само незнам што да очекувам :( Повторно хируршки зафат? Збунет сум од целава ситуација....
може да се повтори уште еднаш...еве и јас се плашам да не ми се повтори..бидејќи повторно иста процедура а нај мака ми е оти ке треба да седам дома 3 недели...
затоа сега и внимавам на тесни патики,чорапи и слично...
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Патлиџан не помага, веќе пробано.Таа киселината што ја спомнуваш, најверојатно е она калиум перманганат ставен во топла вода, но тоа само врши дезинфекција ништо повеќе.Сите методи сум ги пробал пред да отидам на лекар ништо не помогна, едниствено имаше едни лисја од едно растение, не се сеќавам како се викаше, тоа го влечеше гнојот но попусто, наредната ден повторно имаше гној.
Инаку денес кога си дојдов од училиште, немаше пуштено крв, ниту гној..огромен напредок..Се надевам дека така ке остане и дека ке исчезне.
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
Патлиџан не помага, веќе пробано.Таа киселината што ја спомнуваш, најверојатно е она калиум перманганат ставен во топла вода, но тоа само врши дезинфекција ништо повеќе.Сите методи сум ги пробал пред да отидам на лекар ништо не помогна, едниствено имаше едни лисја од едно растение, не се сеќавам како се викаше, тоа го влечеше гнојот но попусто, наредната ден повторно имаше гној.
Инаку денес кога си дојдов од училиште, немаше пуштено крв, ниту гној..огромен напредок..Се надевам дека така ке остане и дека ке исчезне.
Мораш да идеш на лекар барем да направат некоја дренажа на гнојот ако го имаш нели...
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Мораш да идеш на лекар барем да направат некоја дренажа на гнојот ако го имаш нели...
Бев вчера на лекар, докторката ми препиша таблети, лидаприм и ми рече откако ке сум ги испиел да сум одел на контрола.
Исто беше и минатиот пат кога бев, тогаш апчињата не помогнаа, најверојатно бидејки не отидов на лекар веднаш штом се појави проблемот.Белки ке помогнат овој пат.
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
Бев вчера на лекар, докторката ми препиша таблети, лидаприм и ми рече откако ке сум ги испиел да сум одел на контрола.
Исто беше и минатиот пат кога бев, тогаш апчињата не помогнаа, најверојатно бидејки не отидов на лекар веднаш штом се појави проблемот.Белки ке помогнат овој пат.
Tие што ти ги дала се антибиотик, не дека нешто ќе ти намалат болка или оток туку спречуваат секундарна инфекција, инаку нема лек за гнојот мора да излезе да се дренира, инаку органзимот нема како да го реши сам по себе тоа
 
R

Roten 96

Гостин
Здраво!
Ја отворив тогаш темата бидејќи на мене ми се има случено ова значи и на двете нозе ми падна ноктот,на едната израсна правилно а на другата еправилно и навлезе во кожата и формираше болно место кое ми беше скоро една година присутно а јас не се замарав и не водев грижа околу тоа..е сега во Јуни месец годинава ми беше отстранет хируршки..но ете поминаа неколку месеци повторно почнав д аиграм не осеќав никакви болки,никакви проблеми, но денес имавме натпревар футсал и се удрив баш на тој нокт на кој ми беше правено операција и сега ми е син потемнет делумно значи не целосно поотемнет ми е од другата страна не од таа каде што бев сечуван то ест не на таа страна каде што беше болното место...но како и предходниот пат кога се удрив и на двете нозе тжми потемнеа ноктите од ударот па паднаа па дали и сега ке мбиде така дали има некој вакво искуство дали му се има случено на истиот тој нокт повторно да си го удри и да му потемне делумно и д аима болку дали ке панде ноктот пак..или едноставно ке исчезне темнилото каде што е удрен ноктот...да посетам ли лекар треба ли да се интервенира за да се спречат комплукации некакви или ке помине само...битно ми е дали ке падне ноктот тоа сакам да го знам .?? Не напишав во темата Дежурна ординацја бидејќи еве има тема за ова посебно за овој проблем па така гледам дека многумина сте се среќаале со овој проиблем можеби некој и што го немал ова знае како да ми помогне? некаков третман мирување ли што ти ја знам..помош?...благодарам однапред!
:)
 
Член од
10 јануари 2012
Мислења
131
Поени од реакции
28
ја читам темава затоа што нормално и јас имам ваков проблем..досега се справував со тоа што ги сечев ќошовите на ноктот..али сеа ситуацијата се заеба..морам да одам на доктор нема друго чаре..само вие кажете во кое одделение да го барам тоа незнам јас..
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Патлиџан не помага, веќе пробано.Таа киселината што ја спомнуваш, најверојатно е она калиум перманганат ставен во топла вода, но тоа само врши дезинфекција ништо повеќе.Сите методи сум ги пробал пред да отидам на лекар ништо не помогна, едниствено имаше едни лисја од едно растение, не се сеќавам како се викаше, тоа го влечеше гнојот но попусто, наредната ден повторно имаше гној.
Инаку денес кога си дојдов од училиште, немаше пуштено крв, ниту гној..огромен напредок..Се надевам дека така ке остане и дека ке исчезне.
Ја купив калиум перманганат меѓутоа не знам колку од тоа треба да ставам во вода. има некој идеја?
 
Член од
21 април 2012
Мислења
14
Поени од реакции
5
Ноктот не ми расте веќе 1 година, потемнет е и маааалце отечен. Дали станува збор за кандида или е во прашање нешто друго?
Лек? :oops:
 

Attachments

Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
Ноктот не ми расте веќе 1 година, потемнет е и маааалце отечен. Дали станува збор за кандида или е во прашање нешто друго?
Лек? :oops:
Најубаво да си одиш налекар, да не чекаш, не е нормално да не ти расте, па 1 година не е малку. Јас имав проблем со ноктот, што не му ставив, мислев ќе ми помине. И на крај ми го извадија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom