Вранишковски на Србите им се прикажува како Србин, на Бугарите како Бугарин, а на Грците како Грк

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Ебате беља Србин и Бугар дискутираат за македонскиот бандит Вранишковски. Сулудо:vozbud:

Затоа пишав поназад дека уште гркот им фали и можат да почнат пак да делат
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Ти велам јас, до сабајле со тебе и па нема да се разбереме.
Охридската архепископија е една од 4-те апостолски цркви продолжение на архепископијата Јустинијана Прима, 6 век.
Кога Болгарите се копрцаа на источните брегови на Црното море, едно 1000 км од овде, Македонците градеа цркви врз старите светилишта.
Оној од Казан, нели линкот што ви го дадов, тој ви кажа дека од некого сте примиле христијанство на Балканот. Ако ми дажеш докази за Болгари во 6 век на Балканите, со култура, цивилизација, ако ми ги дадеш културните центри на Бугарите од местото од каде дошле од таа страна на црното море, да видам Охрид, Солун таму, да видам кои ви се учените, ас тука пред целиот аудиториум ќе станам благонадежен Блгарин.
Ама го нема тоа бе баче, се е тука во земјата на Македон.
Славјански
ќе одиме офтопик затоа само една слика ќе ти покажа.Б'лгарскијат владетел кесарот (Цезар) Тервел. Тоа е медальонат му таму пишува, Богородице чува го Цезар Тервел.Ти помисли ако не е христијанин ќе му даде ли некој титула Цезар идали ќе го пази Богородица
 
Член од
22 април 2012
Мислења
146
Поени од реакции
20
ФМИ ме изпревари, па Славјан сите знаем кои са Апостолските цркви, па недеј вака, ти си твориш сосем свободно историја, ама за тиа работи има документи во Ватикан и во Цариград, Ерусалим?! 6 век и бугари сега, ти отоври един важен впрос, а сега пак бугари? Но ФМИ е точен, мислам нема зошто да ги повтарјаме нештата. Поздрави, а инак сам сигурен дека ке се разберем, ако не говорим за политика и историја, по големо разбирателство от бугари и македонци нема, сношти на 24 мај го доказахме нагледно со едни многу паметни македонци. Поздрави и се пак врвим напред.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Сигурно у турско не се градени.


Иначе јас лично немам ништо со Вранишковски, СПЦ и МПЦ. Само информирам да знаете дека сите стари цркви се СРПСКИ !
Друже дојди во Македонија јас лично ќе ти обезбедам тура да го посетиш св Јован Бигорски па ќе те образовват малку таму.

Дали знаеш дека СПЦ(српската црква) се има одделено од Охридската Архиепископија ,а денес бараат ние од нив да бараме овластување?
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Прво во православниот свет има точно 4 апостолски цркви. Охридската архиепископиja не е една от нив и не е во апостолските цркви.Апостолските цркви са (Вселенска,Александриjска,Антиохиjска,Иерусалимска).
Охридска архиепископиja почнува да постои след 1018.
Не македонците, а Вселенската патриаршиja. Изградбата на цркви не се е правело со финансиране на локалното население во тоа време. Црквата,коja е била многу тесно поврзана со државата тогава го е правела.
Знам дека имаш симпатии ком Русиja, па да ти дадам да прочиташ малце повеке от нив
http://www.pravoslavie.ru/orthodoxchurches/41493.htm
http://www.pravoslavie.ru/orthodoxchurches/page_2974.htm
Както можеш да видиш, сите до еден охридски архиепископи са дел от бугарската православна црква.
Тоа,дека некоj одкупи со пари диоцеза от Вселенската патриаршиja не го прави првоприемник на Охридската архиепископиja. Суштност Вранишковски е представник на истите тези, кои со пари откупиха този диоцез.Нека Господ да ги казни за тоа.
Имате проблем очигледно со географијата.
На Балканот нема што да барате, изворот на народот Болгари е од таа страна на Црното Море.
Јас сакам да се искапам во информации од тој извор. Да ви ги видам духовниците, писателите, преродбениците, од таму, од тој извор. Кога ќе ми презентираш, настан, личност, акција која е поврзана со таа страна на Црното Море, ти ќе ја имаш должанта моја почит и ќе можеме да разврзиме дискусија.

Симпатиите мои се кон сите словенски народи. Оној момент кога ќе се искапат во вистината, во изворот на нивната култура и цивилизација тие ќе се препродат. Се дотогаш,ќе страдаат, вклучувајќи ги и Македонците.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Имате проблем очигледно со географијата.
На Балканот нема што да барате, изворот на народот Болгари е од таа страна на Црното Море.
Јас сакам да се искапам во информации од тој извор. Да ви ги видам духовниците, писателите, преродбениците, од таму, од тој извор. Кога ќе ми презентираш, настан, личност, акција која е поврзана со таа страна на Црното Море, ти ќе ја имаш должанта моја почит и ќе можеме да разврзиме дискусија.

Симпатиите мои се кон сите словенски народи. Оној момент кога ќе се искапат во вистината, во изворот на нивната култура и цивилизација тие ќе се препродат. Се дотогаш,ќе страдаат, вклучувајќи ги и Македонците.
Извини ,но времето во кое зборуваме сме овде. Време е да се искапеш во вистината и точно затоа ке ти цитирам едно малко парче от химната за Кирил и Методиj, па да те поздравам за 24 Маj,па како гледам повеке каj некои се слави 25 Маj.
Напред!Науката е слонце,
което во душите греj!
Напред! Народноста не пага,
там де знанието живеj!
 
Член од
22 април 2012
Мислења
146
Поени од реакции
20
Да интерсно ден на Малдостта, вчера во Куманово си викаха Живели, а 24 мај леко го проспаха, Славјан, ти ке сакаш интервју со Кирил и Методии на живо за доказ. Се пак зошто, кога сте Алфата и Омега на православието, на 24 мај руската, гр'цка и румунска црковни делегации беха со блгарската црковна делегација во Рим а не со македонската? И Русите ли не знаат шо става и шо е били.
За сите училе Културологиа и знаешти етапите при формирането на нациите ни е јасно шо се случува со Вас, което е нормално, но се пак да знаете, дека сите ходове са пределно јасни и очекивани, матрицата е една, вие само се опитвате да миксирате повеке ствари внатре. Ништо не каза за 4 апостолски цркви, поне едно малце погрешив...
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Друже дојди во Македонија јас лично ќе ти обезбедам тура да го посетиш св Јован Бигорски па ќе те образовват малку таму.

Дали знаеш дека СПЦ(српската црква) се има одделено од Охридската Архиепископија ,а денес бараат ние од нив да бараме овластување?
Тука сум ја друже не се секирај.

Не ми смета постоењето на МПЦ, Македонија и све остало што иде со тоа. Гледам само кое срање се прави од историјата, како им се подметнува на неистомислениците и сетоа тоа државата со своите институции го аминува, тоа ме нервира. Ја по дефиниција сум унијат и секогаш го гледам најдоброто во комшиите. Ја кога идам во Црква уопште не ми е битно чива е администрацијата, си барам прошка од Бога и се молам за здравје за моите најбилиски и себе си, сите луѓе кој ги гледам во Црква за мене се исти. Давање национална нота и институцијализирање на Црквата не носи никому добро.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Тука сум ја друже не се секирај.

Не ми смета постоењето на МПЦ, Македонија и све остало што иде со тоа. Гледам само кое срање се прави од историјата, како им се подметнува на неистомислениците и сетоа тоа државата со своите институции го аминува, тоа ме нервира. Ја по дефиниција сум унијат и секогаш го гледам најдоброто во комшиите. Ја кога идам во Црква уопште не ми е битно чива е администрацијата, си барам прошка од Бога и се молам за здравје за моите најбилиски и себе си, сите луѓе кој ги гледам во Црква за мене се исти. Давање национална нота и институцијализирање на Црквата не носи никому добро.
Добро тоа веќе друга работа е.
Фала богу и јас се согласувам со тој став.Еве и јас ќе кажам не мразам ниеден грк и посакувам пријателство и соработка(со србите не сме ни имале некое непријателство) со нив.Од историјава балканска можеш да видиш што се се случува од таа пуста омраза.
Ама не можам јас да им кажам тргнете ги емоциите на страна па решавајте го спорот , прости и малоумни има на двете страни и омразата опстанува.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom