Вработување како студент

  • Креатор на темата мојќен
  • Време на започнување
М

мојќен

Гостин
Ако има негде слична тема нека ја префрлат админстраторите.
Вчера си ја зедов дипломата од факултет и му кажав дека ми е за вработување, али ми кажаа дека како редовен студент нема да можам да се евидентирам како невработен.Во разговор со колеги ми кажаа да ја пресликам само дипломата и да ја заверам на нотар.
Дали после со таа диплома ќе биде во ред за работа и нема да има ефекти на факултетов?
Фала
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Дипломата се зема со риверс(како и да е), и се враќа за 5 работни дена. Вака е на Економски.

Кој ти кажа дека неможеш да се водиш како невработен? Иди у завод, пријави се, ќе пополниш тоа што ќе ти дадат, ќе појдеш у една сала да кажеш демек што би сакал да работиш во иднина, за да ако немој му треба човек од таа област, полесно да бидеш најден, и фала чао пријатно.
Дипломата служи за пријавување во завод како доказ за завршен одреден степен на образование. Ако се пријавиш со свидетелства до 8-мо одд, ќе се водиш како невработен со основно образование, ако се пријавиш со дипломата за завршено средно образование, ќе се водиш како невработен зависно од средното кое што си го завршил. Кај мене беше „Гимназија - Општествено хуманистичко подрачје“ мислам. Ако отидеш со диплома од факултет, ќе бидеш Дипломиран Економист, Правник, Електро Инџенер итн итн.

Откако ќе се пријавиш, само врати ја дипломата и толку.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Ако не галамиш многу и не им кажуваш зошто ја земаш ќе си бидеш вработен и во државна квота. Ако галамиш многу дека си вработен ќе те префрлат вонредно. За среќа АВРМ и факултетите немаат соработка за автоматско префрлување, освен ако не си изгаламиш самиот дека си вработен.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Јас сум и редовен студент и вработен. Во трудот нема да те водат како невработен, туку како граѓанин кој бара работа. Разликата е таа што фирмата во која ќе се вработиш, нема да можи да ги користи бенефиците кои ги дава државата за вработување на млади лица до 28 години (или до колку е таму појма немам)
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
А што е проблем да си се пријавиш во аврм како со ССС/гимназиско и да си бидеш на факултет. Ако најдеш работа и онака без завршен факултет не може да кажеш дека си дипломиран инжинер или (нешто). Кога ќе завршиш само ќе однесеш дипломата и ќе те префрлат во високо образован невработен кадар. Ако бараш работа сигурно нема да пишеш дека си вечити студент туку со тоа што имаш веќе завршено а ако можеш да стасаш со предавањата и работа никого не би требало да го интересира што ти правиш кога не си на факс или кога не си на работа. Може да си тераш паралелно. Само некој а те прашаша некој на факс зошто пропушташ предавања да речеш ами бев трета смена на работа ми се спиеше :)
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Дечки ке ми треба дипломата од средно да ја земам од факултет поради вработување. Ме интересира, дали откако ке ја земам од факс, и дадам за да ме пријават како вработен, ми ја враќаат назад, за да можам да ја вратам на факс? Дали во Агенцијата за вработување, можам да дадам копија заверена на нотар или мора оригиналот да се даде?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom