Вработување во Hi Tech Corp

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.744
Поени од реакции
1.496
Господо! Налетав на овие коментари. Навистина е ужасно да се коментира на ваков начин. Јас работев во оваа фирма, во два наврати, неколку години. Имам право да го дадам моето мислење, кое нема баш да се совпадне со наведените. Бев важна карика во синџирот на работењето на оваа компанија. Напуштив од мои причини. Тоа е компанија, која е ретка од овој вид. Компанија која работи на база на уникатен квалитет, точна испорака и високи побараувања од страна на клиентите. Тоа го постигна Саво! Од таа причина, во компанијата нема место за денгубење, блефирање, нестручност. Јас бев во одржување и често бев нервозен поради „децата" кои ракуваат со машините и кои можеби и до ден денес на научиле како се ракува со нив. Нормално е дека секој што ќе конкурира мора да помине обука. Нема место за седење во канцеларија и работење навидум нешто важно, а без резултати. Од таа причина и доаѓа до напната атмосфера. Голем број од луѓето кои продефилираа таму очекуваа дека денот ќе им помине и платата ќе стигне. Така беше во некогашните фирми во кои работев претходно. Од факултет во конструктивно одделение и као нешто се создава. Замислете личност на 50 годишна возраст, кој кариерата ја поминал цртајќи глупости и останал на тоа ниво, убедувајќи се дека создал нешто, а појма нема. Кај Саво кој ќе помине обука, барем ќе совлада практична работа и ќе научи нешто конкретно. Лошо е што многу често помеѓу вработените се прераскажуваат лоши работи и тоа зема замав, па се добива впечаток дека нешто не чини. На сите кои сакаат да конкурираат нека конкурираат. Таа фирма барем нуди работни места. Видете ги огласите кои се објавуваат. Само глупости. Овдека барем ќе имате прилика да работите во одржување, каде се бара умешност, искуство и огромно знаење, во КАМ станица, каде е потребна креативност брзина и точност или пак на производни линии каде се бара знаење и ангажираност. Се работи нормално. Најнормално како и во секоја фирма и подобро одошто од фирми каде газдите содзале малку, или со туѓ грб, а се однесуваат како да се нешто големо. Оваа компанија има што да понуди, но бара и ангажирање на вработениот. Бара дисциплина и сериозност. Ова ви го велам најискрено. Не сум поткупен од Саво. Дури имам и причина да зборувам лошо, но тогаш не би бил објективен. Навистина сум изненаден од лошите коментари за оваа компанија. Ваква компанија нема во околинава, односно таква идеја и таков развој. Јас одамна не сум таму, но објективноста ме натера да ви ја оставам мојава препорака. Кому не му се допаѓа, нека си замине или нека не конкурира. Но не треба да се пишува сé и сешто. И никаде не е идеално. Светот нема да ве гали. Излезете сами на ветрометината на бизнисот, па вработувајте несериозни луѓе. Да ве видам!
Заборави да кажеш дека обуката која трае три месеци не ти е платена. Значи ти работиш , а не земаш ни денар за јадење таму не мислиш оти ти е обезбедено ама другото сметки како да платиш ? Не се лажете јака е тоа киселината многумина се здобиле со оштетн вид или недајбоже со неплодност по работата таму.
 
Член од
10 јули 2005
Мислења
1
Поени од реакции
1
Za hajtec moze da kazam los gazda rabotis se i sesto za koja plata sto podaleku od ovaa firma rabotev kako cuvar vo firmata rabotev magaciner kurir i cuvar za na kraj da rece ovde ne ti e mestoto
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Знае некој дали фирмава се занимава со програмирање, односно дали вработуваат php програмери?
Денес ми се јавија од една фирма ме препорачале за работа во хајтеч ама дали тоа е таа или има некој друга хајтеч појма немам.
 
Член од
1 јули 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Знае некој дали фирмава се занимава со програмирање, односно дали вработуваат php програмери?
Денес ми се јавија од една фирма ме препорачале за работа во хајтеч ама дали тоа е таа или има некој друга хајтеч појма немам.
Дали беше на интервју?
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
1
Zdravo na site koi nemaat kogo da prasaat za Hi Tech Corp. Sakam da kazam moe mislenje nakratko za firmava. Nemoj da se lazite ni da pocnuvate so rabota vo ovaa firma zatoa sto nema polosa vo drzavava!!! Podobro bi bilo da ostanete tamu kade sto ste otkolku da odite vo Hi Tech vo Oresani. Licno jas nemav kogo da prasam za firmava i go citav forumov pred da pocnam, gledav deka se mn stari objavite i si rekov mozebi e smeneto nesto od 2016g no ispadna poloso. Vo Oresani se raboti so hemikalii polosi od Ohis!!! Mozno e da ve izlazat deka ke rabotite vo novata fabrika vo Bunardzik no toa nema vrska LAGA! Se raboti 8:30 min ja nema ni zakonskata pauza od 30 min zatoa sto ti si ja odrabotuvas. primer zavrsuvas vo 14:30 trgnuvas od Oresani vo 14:40 doma si okolu 15:40. Pozz
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Ти не знаеше дека дома ќе си еден саат покасно? Мислеше дека за 15 минути ќе си дома?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
5 март 2020
Мислења
1
Поени од реакции
5
Ebati firmata kade sto e zabraneta komunikacija so kolegite za rabotata, se vrsi mobing i dobivas sekoj den zabrani, pretnji i uceni...
Zalno e sto firmata raboti ko da ste vo 12 vek, a ne vo 21 vek...
Suvisno e da se komentira!
E sega vaka,rabotev vo hi tech do pred nekoj mesec,nemojte da se lazete ni pod razno da odite tamu da rabotite.Imam rabotno iskustvo i sum so diploma od tehnicki fakultet .Odis na intervju uste ne si sednal oni ti cestitaat deka si primen.Bev primena na inzenerska pozicija megjutoa pred da dojdes to taa pozicija treba da odis na obuka niz celo proizvodstvo za da go naucis procesot sto e normalno.Prviot mesec bese sjajno do nekade se dodeka ne zapoznaes lugje i si gi otvoris ocite da vidis kako stvarno stojat rabotite vo firmata.Nekogas se slucuvalo da rabotam i po 7 dena vo nedelata i da me lazat deka ke mi bide plateno no ne mi bese plateno,dodeka si na rabota ne daj boze da te vidi deka zboruvas so nekoj kolega baska mi se pogodi edna gadna shefica iskompleksirana licnost koja za sebe veli deka ima 4 doktorati ama sepak zavrsila da raboti vo Hi-tech (DEMEK FIRMA SO EVROPSKI STANDARD AMA MAKEDONSKA PLATA) a nejzinoto odnesuvanje ne pokazuvase deka nekogas bila student(odis da ja prasas nesto ako imas nejasno DERENJE I VIKANJE SO POGRDNI ZBOROVI)sto vo evropska firma e ednakvo na MOBING.Tamu ostanuvaat da rabotat lugje koi nemaat izbor i moraat da sedat tamu ili eventualno nekoj koj zivee blisku do fabrikata si ja naucil rabotata i dobro mu e .Direktorot se odnesuva kako samo on da postoi i kako samo on da treba da jade leb im se kacuva na site na glava demek upravuva so NASA.Lugje koi rabotat tamu mi imaat kazuvano deka nemaat nikakvo pokacuvanje na platata vekje 10 godini arno ama jas bev na pocetok pa si vikav ajde ne sme za isto dojdeni site moze na mene nema taka da mi se sluci . Sekoja vtora nedela doagjaat po 2-3 novi drugi si odat,te motaat po procesi ajde sega vamu pa tamu ama fintata bilo da si popolni mesto on da ima koj da mu raboti pa koga ke ostavi nekoj inzener rabota togas ke te stavat tebe za toa sto ti vetile ,duri ednas mi ima kazano edna koleska deka toa mozda ke se sluci za 5 godini.Bel den nemav videno za toa vreme sto rabotev tamu. EJJJ a ne daj boze da napravis greska nekoja odma ti secat od plata.Moja preporaka vi e NIKOGAS GJAVOL DA NE VE NATERA DA OTIDETE NI NA INTERVJU A KAMO LI DA POCNETE DA RABOTITE KE BIDETE IZLAZANA I MALTRETIRANI BEL DEN NEMA DA VIDITE posebno ako aludirate na pozicija za koja e potrebno visoko obrazovanie.Pozdrav
Автоматски споено мислење:

Aha i ova zaboraviv ,moze i da se sluci i preku nokj da vi se javat i da vi kazat ejj utre dojdi prva smena a po raspored ti bilo treta.Uste mi nema plateno za prekuvremenoto rabotenje ama kaj i da e ke otidam i ke go izbrukam za 50 evra
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
5
E sega vaka,rabotev vo hi tech do pred nekoj mesec,nemojte da se lazete ni pod razno da odite tamu da rabotite.Imam rabotno iskustvo i sum so diploma od tehnicki fakultet .Odis na intervju uste ne si sednal oni ti cestitaat deka si primen.Bev primena na inzenerska pozicija megjutoa pred da dojdes to taa pozicija treba da odis na obuka niz celo proizvodstvo za da go naucis procesot sto e normalno.Prviot mesec bese sjajno do nekade se dodeka ne zapoznaes lugje i si gi otvoris ocite da vidis kako stvarno stojat rabotite vo firmata.Nekogas se slucuvalo da rabotam i po 7 dena vo nedelata i da me lazat deka ke mi bide plateno no ne mi bese plateno,dodeka si na rabota ne daj boze da te vidi deka zboruvas so nekoj kolega baska mi se pogodi edna gadna shefica iskompleksirana licnost koja za sebe veli deka ima 4 doktorati ama sepak zavrsila da raboti vo Hi-tech (DEMEK FIRMA SO EVROPSKI STANDARD AMA MAKEDONSKA PLATA) a nejzinoto odnesuvanje ne pokazuvase deka nekogas bila student(odis da ja prasas nesto ako imas nejasno DERENJE I VIKANJE SO POGRDNI ZBOROVI)sto vo evropska firma e ednakvo na MOBING.Tamu ostanuvaat da rabotat lugje koi nemaat izbor i moraat da sedat tamu ili eventualno nekoj koj zivee blisku do fabrikata si ja naucil rabotata i dobro mu e .Direktorot se odnesuva kako samo on da postoi i kako samo on da treba da jade leb im se kacuva na site na glava demek upravuva so NASA.Lugje koi rabotat tamu mi imaat kazuvano deka nemaat nikakvo pokacuvanje na platata vekje 10 godini arno ama jas bev na pocetok pa si vikav ajde ne sme za isto dojdeni site moze na mene nema taka da mi se sluci . Sekoja vtora nedela doagjaat po 2-3 novi drugi si odat,te motaat po procesi ajde sega vamu pa tamu ama fintata bilo da si popolni mesto on da ima koj da mu raboti pa koga ke ostavi nekoj inzener rabota togas ke te stavat tebe za toa sto ti vetile ,duri ednas mi ima kazano edna koleska deka toa mozda ke se sluci za 5 godini.Bel den nemav videno za toa vreme sto rabotev tamu. EJJJ a ne daj boze da napravis greska nekoja odma ti secat od plata.Moja preporaka vi e NIKOGAS GJAVOL DA NE VE NATERA DA OTIDETE NI NA INTERVJU A KAMO LI DA POCNETE DA RABOTITE KE BIDETE IZLAZANA I MALTRETIRANI BEL DEN NEMA DA VIDITE posebno ako aludirate na pozicija za koja e potrebno visoko obrazovanie.Pozdrav
Автоматски споено мислење:

Aha i ova zaboraviv ,moze i da se sluci i preku nokj da vi se javat i da vi kazat ejj utre dojdi prva smena a po raspored ti bilo treta.Uste mi nema plateno za prekuvremenoto rabotenje ama kaj i da e ke otidam i ke go izbrukam za 50 evra
Знам дека си огорчен/а, ама едно искуство повеќе, како не треба да се работи!
 
Член од
22 февруари 2023
Мислења
2
Поени од реакции
2
И во 2023 ништо не е сменето во оваа фирма. Менаџмент катастрофа. Држете се подалеку!
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
А каков да биде менаџментот, божем јапонци ги купиле лани :D
 
Член од
22 февруари 2023
Мислења
2
Поени од реакции
2
А каков да биде менаџментот, божем јапонци ги купиле лани :D
Стварно не ми е јасно како опстојуваат овие фирми во Македонија. Мислам дека пола население избега ради вакви забегани газди. Како и да е, поработев таму кратко, споделувам тука да не се излаже некој да аплицира на огласите што ги објавуваат секој ден.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.495
Поени од реакции
5.274
Стварно не ми е јасно како опстојуваат овие фирми во Македонија. Мислам дека пола население избега ради вакви забегани газди. Како и да е, поработев таму кратко, споделувам тука да не се излаже некој да аплицира на огласите што ги објавуваат секој ден.
Сигурно ги чекаат пакистанците за да им работат за 200 до 300 евра плата :pos: :https://www.vrabotuvanje.com.mk/Vest/18757/Hi-Tech-Corporation-VRABOTUVA-kandidati-SO-ili-BEZ-iskustvo/77/
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Стварно не ми е јасно како опстојуваат овие фирми во Македонија. Мислам дека пола население избега ради вакви забегани газди. Како и да е, поработев таму кратко, споделувам тука да не се излаже некој да аплицира на огласите што ги објавуваат секој ден.
Ехе во златните времиња за претпиемништвото во Македонија (кога имаше 40% невработеност) Саво можеше да се пофали со магистри по електротехника на лента. Веројатно најквалификуваните работници у свет за таа позиција.

Сега, со моменталната економија во држава не ми е јасно ни мене како опстојува. За секое лонче има капаче вајда.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Mene mi e misterija kako posle tolku godini use zaglavuva nekoj kaj Savo.
Mozhe poise da napises okulu toa, kako uspea da ne procitas ili cues bar edno od milionite vakvi iskustva prethodno?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom