Вработување во УБК

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Во случај да веруваш дека во државава се почитуваат правни акти и процедури, од член 70 до член 75 ти е се објаснето.
Меѓу другите глупости што се изнапишани овде, за да бидеш назначен директор треба да не си член на политичка партија. Дафак :facepalm:
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.052
Поени од реакции
12.510
Јас само би нафрлил дека поголеми се шансите да влезеш таму ако поткупиш некој од албанскиот блок.

Дал дуи,дал алијанса ќе се знае после 4 август.
Stay tuned.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
M

Macedon1um

Гостин
Спортски поздрав до тие шо читаат по службена должност :icon_lol:
Они тоа што треба не го читаат, а не па кајгана форум ќе читале :D

Инаку зар има директни огласи за работа во убк/анб, нели преку мвр прават трансфер на кадар ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Здраво, ме интересира дали воопшто некој знае кој е процесот за вработување во горенаведената институција? Претпоставувам дека имаат IT сектор.
Побогу зошто со IT би работел во државен сектор? На друго место би си го уновчил трудот пута пет, па и нема да мораш да стрепаш од секакви.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Здраво, ме интересира дали воопшто некој знае кој е процесот за вработување во горенаведената институција? Претпоставувам дека имаат IT сектор.
Поранешната УБК, а сегашна АНБ, а воедно и во Агенцијата за разузнавање (АР) и Управата за финансиско разузнавање (УФР) колку што знам, огласи даваат најчесто за тие у администрација што им се... Но за оперативци, тие работи одат без оглас, согласно Закон.

А за да влезеш во такви институции, богами ќе треба да ти се напраи безбедносна проверка и секако, да добиеш безбедносен сертификат од ДБКИ... А сите овие работи, знаеме како идат во земјава наша...

Да не спомнам дека највеќе што можеш, едино е да бидеш надворешен соработник, лице од интерес, да не речам по старо: кодош.

У превод, да се влагало така во безбедносно-разузнавачките служби, ех...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Побогу зошто со IT би работел во државен сектор? На друго место би си го уновчил трудот пута пет, па и нема да мораш да стрепаш од секакви.
Ех, престиж е да влезеш во кафана и бесплатно да нарачаш шопска, и мастика промешана со лубеница и кисела павлака, а сите околу тебе со страв гледаат кого ќе искодошиш сега. Кога јас бев млад УБК се викаше УДБ. Тогаш најефикасен начин за откривање на безбедносната закана и на непријателите на народот беше испитувањето со висок и со чепорешка (такозвана рашља). Сега можда има машини за куцање, компјутери и разни машини и модерни технологии, но тоа не тоа.
Ние добивавме и плата и надоместоци чија висина зависеше од бројот на пријавени противници. Така јас ги пријавив Отешево и цела Гевгелија, али инфлацијата на динарот ме зезна. Тогаш сендвичите беа боље, а и кокта даваа гратис. Сега работам хонорарно у зградата. Имам три шпиунки на вратата и прозорот стално ми е отворен. Другиот не го отворам пошто промаја.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Они тоа што треба не го читаат, а не па кајгана форум ќе читале :D

Инаку зар има директни огласи за работа во убк/анб, нели преку мвр прават трансфер на кадар ?
Не само шо читаат туку и пишуваат, индиректно, ко шо е редот за тајни служби :rolleyes:

Како се влегува/излегува во уќуматот не се разбирам :icon_lol:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.894
Поени од реакции
10.517
без препорака за било што нема влегување таму, уште помалку некој рандом лик преку оглас


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Никогаш не се викала УДБ :D
Орган за Заштита на Народот
Управа за Државна Безбедност
Служба за Државна Безбедност
Државна Безбедност и Контраразузнавање
Дирекција за Безбедност и Контраразузнавање
Управа за Безбедност и Контраразузнавање
Агенција за Национална Безбедност

Може хронолшки се измешани, тие шо читаат по службена должност нека ме корегираат во ПП :D
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
44
Побогу зошто со IT би работел во државен сектор? На друго место би си го уновчил трудот пута пет, па и нема да мораш да стрепаш од секакви.
Rabotam vo privaten sektor i sum dobro platen, ova e cisto informativno.
Автоматски споено мислење:

,,,na forum prashanje kako da se zaposlel vo ubk,,,majko mila zarem ima ushte takvi,,,:несвест:
Namesto ",,," se pisuva "...".Ne mi se veruva deka uste ima takvi na forumive...
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Не само шо читаат туку и пишуваат, индиректно, ко шо е редот за тајни служби :rolleyes:

Како се влегува/излегува во уќуматот не се разбирам :icon_lol:
Не ме издавај бре дека сум од АНБ или АР (ме шалтаат по потреба...) :(:place:
Не за џабе иам стаено слика од лик од таква серија, Berlin station (Берлинска агентура) еххехе :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom