Во сообраќајка загина Шабан Шаулиќ 17.02.18

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Нека почива во мир.

А како бе така возачот нема возачка дозвола и пијан бил?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Починува човек од болест во постела или ненадејно од излив, инфаркт исл.
Ова е класично загинување во несреќа, па посоодветно би било "загина".
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
Огромна загуба, во таа музичка сфера беше можеби и најдобриот. Ја има отпеано една од трите најтажни фолк песни
Мене лично автобиографска ми е
Кад Шабан пева и оџа пије ќе напише некој рандом на Ју Туб. Меѓутоа моќта на неговите песни најубаво се гледа преку следново видео. Станува збор на прослава на некоја локална гангстерска фаца, појава која во нормални денови може да ти го крцне вратот без трепкање на око или грижа на совест. И тогаш доаѓа Шабан, пее и го претвора во мало дете.
Антологиски ќе му остане запишана Жал како најслушана песна
А ги има и многу други, Доџи да остаримо заједно, Видиш ли ми стару љубав, Краљице мога срца, Шадрвани, Снег је опет Снежана.
И ден денешен сите што не сум ги видел одамна ги поздравувам со-Сад да те видим не бих те познао.
Сепак најубава и најпсиходелична барем за мене ќе остане-Два галеба бела. Виолините симфониски ја предат приказната за смртта, љубовта и предавството на оваа морска птица. Не се раѓа ваков глас и вакво музичко патешествие. И за крај позајмен цитат од јутуб од некое негово видео-Сви сте ви шабани, али само један је Шаулич.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
577
Поени од реакции
830
Жално е бе жално,кралот замина!:place:
Нека почива во мир

Проклет да биде пијаната будала што удри во возилото,само тоа ќе речам проклет,пу!

 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Во некои медиуми се пишува дека починал од дисекација на аортата, на која веќе имал аневризма. Од фотографиите на несреќата се гледа дека таа настанала на дел од автопатот каде имало работа на автопатот и обично на тие места има ограничување од 80/km на час па доколку ибицата на Шабан возела со 80/km од сликите се гледа по оштетувањето на Маздата дека возачот на Маздата не возел побрзо од 130/km на час.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
577
Поени од реакции
830
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Пишува сега дека Шаулуќ излегол сам од возилото, дури и немал видливи повреди, но на крај срцето му откажало во болница, сепак скоро 70 години имаше.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Aj sto e Turcin nema vrska problemot e sto vozel do 180km na cas (taka pisuvaa) i bil pijan i nemal validna vozacka. Isto taka kolata ne bese negova tuku pozajmena. Aj sto e Turcin ama glup e kako daska, tolku prekrsoci pa uste pijan i so preterana brzina, stvarno na dusa zede 2 lugje poradi kretenizam do daska. Za zal iako ke lezi nekolku godini nema da se smeta za ubivstvo i so toa zatvorskata kazna e ogranicena mislam do pet godini mozebi nekoja godina plus.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Мислам дека информацијата дека Турчин (муслиман) го убил (условно кажано) Шабан Шаулич, сама по себе е расистичка и треба да не се споделува многу-многу.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Шаулиќ не е муслиман?
За него ништо негативно не се збори, нека почива во мир (ако поминал погребот), ама очигледно е дека некој обвинува муслиман, сеуште без судска пресуда дека е крив за нешто. Тоа расистички ми личи и звучи.

Како и да е, не е баш чисто дека единствена причина за смртта е сообраќајката.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
За него ништо негативно не се збори, ама очигледно е дека некој обвинува муслиман, сеуште без судска пресуда дека е крив за нешто.
Онака ме интересираше што е по што другарка на жена ми е мажена за негов внук од брат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom