Во пораст семејното насилство врз мажите

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Интересно размислување... сум била во многу села и како мала сум поминувала по 3 месеци во село.. и верувај ми таму и младо и старо и женско и машко работи..
Жените на село се многу по работливи и многу по измачени за разлика од оние во градот... затоа е во право дарданиа што вели дека е грев на таквата жена да и најдеш замерка и да ја потценуваш.
за болдот... очигледно не си бил подолго во село ..
Ги тера некој да работат толку многу ?
ете и мојата баба ја болат нозе па не се жали толку многу , напротив работи до полноќ , јас не сум видел дедо ми да ја тера да работи стално многу ....
значи до жените си е , не е до мажот ...
Жената ако сака и немора да работи , а такви ги има многу ( за жал )
изгледа ти не си многу набљудувал/а
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Ги тера некој да работат толку многу ?
ете и мојата баба ја болат нозе па не се жали толку многу , напротив работи до полноќ , јас не сум видел дедо ми да ја тера да работи стално многу ....
значи до жените си е , не е до мажот ...
Жената ако сака и немора да работи , а такви ги има многу ( за жал )
изгледа ти не си многу набљудувал/а
Не треба да ги тера некој за да работат... кога си со некого во брак треба да му помагаш и да бидете тим.. не е финтата кој повеќе ќе се изнаработи..
тоа е повеќе лечење комплекси.. демек еј ја сум маж ја работам.. затоа ти има да ќутиш и ќе ме слушаш .. тоа го има само кај простиот народ и кај оние со мали пениси.
Твојата баба работи .. и мојата исто така... без разлика што да почне да прави дедо ми, таа оди и му помага.. ама не за после да се фали оти се изнаработила или да се жали.. туку затоа што знае дека му треба помош и затоа што не сака да го остава да се мачи.
Никој не го негира фактот дека мажите работат... далеку од тоа... али многу неблагодарно и лудо е да кажеш дека голем дел од селските жени не работат.. туку дека ги оставаат своите мажи и деца да ја работат потешката работа, додека тие уживаат дома под климата. Ако е за така.. помини накај тиквешијата вој период и само загледај ги жените малку... да видиш каква им е кожата од сонцето... а тоа баце не се добива од лежење под клима дома.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Не треба да ги тера некој за да работат... кога си со некого во брак треба да му помагаш и да бидете тим.. не е финтата кој повеќе ќе се изнаработи..
тоа е повеќе лечење комплекси.. демек еј ја сум маж ја работам.. затоа ти има да ќутиш и ќе ме слушаш .. тоа го има само кај простиот народ и кај оние со мали пениси.
Твојата баба работи .. и мојата исто така... без разлика што да почне да прави дедо ми, таа оди и му помага.. ама не за после да се фали оти се изнаработила или да се жали.. туку затоа што знае дека му треба помош и затоа што не сака да го остава да се мачи.
Никој не го негира фактот дека мажите работат... далеку од тоа... али многу неблагодарно и лудо е да кажеш дека голем дел од селските жени не работат.. туку дека ги оставаат своите мажи и деца да ја работат потешката работа, додека тие уживаат дома под климата. Ако е за така.. помини накај тиквешијата вој период и само загледај ги жените малку... да видиш каква им е кожата од сонцето... а тоа баце не се добива од лежење под клима дома.
Леле ...

Јас во ниеден пасус не спомнав дека селските жени не работат , напротив сите ми се исти и во села/приградски ....
Сега јас сум луд :facepalm:
Само нешто пњкаат и мешат баби и жаби , ти збори едно они друго ...
ние не сме прост народ , како што спомнав погоре , ниеден маж нема да ја остави својата жена во "Цедило" , ако има некоја физичка работа ќе се помогне ( пренесување , овој-онoј )
Јас до сега 10 години , не сум го видел татко ми да ја натера мајка ми да излезе и да носи дрва на рамења или во раце :facepalm:
Затоа и спомнав, секој си има своја посебна задача и улога , жените си ги работат "поситни" работи , а мажот "покрупни"
Кажи ми , си видел жена да оди да сече дрва во шума ?
Ни ова роми-жени не го работат , а не ние :tapp:
Значи според твое размислување , мажот треба да и помогне во миење садови , чистење клозети :facepalm: , фрижидери , да се постелјат алишта ,
Ако не знаеш , поситни работи ти се домашни работи , секако под наводници , како што пишав горе , пренесување , миење тепих и остали ситници
друг пат прочитај го текстот не еднаш , не двапата туку 3-ри пати за да ти стане појасно :facepalm:
--- надополнето: 20 јули 2012 во 17:16 ---
Жените треба да знаат дека постои и машка гордост :tapp:
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Јас знам примери,посебно еден пример каде жената го млати чоекоф нејзин.Човеков е фин,не е таков да враќа,а ваа му се имала нафрлано кујзнае по колку пари со тупаници со гребење..
од психичка тортура,да не зборувам.Арно ама,го држи во ракав,и затоа си дозволува.А овој не може ништо да направи.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Леле ...

Јас во ниеден пасус не спомнав дека селските жени не работат , напротив сите ми се исти и во села/приградски ....
Сега јас сум луд :facepalm:
Само нешто пњкаат и мешат баби и жаби , ти збори едно они друго ...
ние не сме прост народ , како што спомнав погоре , ниеден маж нема да ја остави својата жена во "Цедило" , ако има некоја физичка работа ќе се помогне ( пренесување , овој-онoј )
Јас до сега 10 години , не сум го видел татко ми да ја натера мајка ми да излезе и да носи дрва на рамења или во раце :facepalm:
Затоа и спомнав, секој си има своја посебна задача и улога , жените си ги работат "поситни" работи , а мажот "покрупни"
Кажи ми , си видел жена да оди да сече дрва во шума ?
Ни ова роми-жени не го работат , а не ние :tapp:
Значи според твое размислување , мажот треба да и помогне во миење садови , чистење клозети :facepalm: , фрижидери , да се постелјат алишта ,
Ако не знаеш , поситни работи ти се домашни работи , секако под наводници , како што пишав горе , пренесување , миење тепих и остали ситници
друг пат прочитај го текстот не еднаш , не двапата туку 3-ри пати за да ти стане појасно :facepalm:
--- надополнето: 20 јули 2012 во 17:16 ---
Жените треба да знаат дека постои и машка гордост :tapp:
Добив впечаток дека се навреди од мојот пост.... извини ако е така.. не ми беше тоа намерата.. иако ти си имаш веќе некое мислење а по тоа што го пишуваш се гледа дека си немал искуство за многу работи.. не знам стварно како да ти објаснам некои работи како функционираат... едноставно мора да созрееш да за ги сватиш и за да можеш да се сносиш со одредена одговорност.
Нема поситни и покрупни работи... потешки и полесни....секоја работа си има своја тежина и ако ти мислиш дека е понижувачки за мажот да измие садевче или да помогне при миење тепих или постилање алишта .. тогаш стварно треба да се замислиш малце каде ќе те одведе таквото размислување. :)
Како што реков.. бракот не е натпревар.. треба разбирање да има од двете страни, а кога тоа го нема, тогаш настануваат проблемите и психичкото и физичкото насилство.
Се надевам ме разбра..
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Секое насилство и малтретирање(било физичко, било психичко) е лоша работа ........... без разлика дали тоа насилство и малтретирање го спроведува мажот врз жената или жената врз мажот ............... мој совет до партнерите(маж и жена) кои водат ’’војна‘‘ меѓусебе е да се разведат и секој нека си тргне по својот пат .............. не можам да сфатам како тоа некоја жена може да трпи насилство од мажот и тоа со години, исто така не можам да сфатам како тоа некој маж може да трпи насилство од својата жена со години ........... подобро нека се прекина таквата врска/брак !
Не поддржувам никакво насилство и малтретирање(ниту физично, ниту психичко) исто како што мажот треба да има почит спрема сопругата, исто така и сопругата треба да има почит кон својот маж, како што всушност и би требало да изгледа еден горе-доле нормален брак, иако 100% идеален и нормален брак не постоел, не постои и никогаш нема да постои, бидејќи луѓето едноставно не се роботи, сите сме различни со различни сфаќања, идеи, желби, погледи, начини на живот... така да невозможно е еден маж и една жена да имаат 100% согласувања по сите можни прашања .......... супер би било барем 70% да имаат согласувања и се би било горе-доле ОК !
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
како и да е,мажите и жените работат подеднакво зависи какви задачи,а децата треба да следат нивниот пример без трошка од малтретирање и тортури од Тато и Мама зашто тоа може да се пренесе и на децата каков што е случај жената го малтретира мажот и обратно.
Но за жал постојат такви случки што жените ги малтретира мажите, но нема шанси жената да го силува мажот освен ако нешто им турил во пивото:):D
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Мислеш во пораст е папучартвото :D

Од порано има сеемејно насилство жена врз маж , само шо сеа полесно кажуват , порано мажите ептен тешко признаваа. Замисли да кажеш дека женати те малтретира, не дај Боже те мава со сукалото или влечката. Другарите има да го закопат у земја од заебавање :pos:.

Се си зависи од личностите како се постават. Знам лино и мажи и жени кои трпат доста понижување од партнерите , ама не се делат од нив , никако да ги остават. Се е индивидуално.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Се е тоа индивидуално, зависи кој како ќе си се постави, зависи до карактерот, до воспитувањето, значи сето тоа си е на индивидуална база, неможе сите да се ставаат во ист кош, било машки, било женски !
Не се сите мажи насилници и сељаци у смисол ако не ми ги испереш чорапите ќе те шлапнам/учукам, или ако не ми направиш ручек ќе те избркам, мислам дајте луѓе тоа се стари муабети од пред еден век и денес ретко кој градски маж е таков(зборам за помладата популација секако), според мене се се решава со нормална дискусија и домашните работи треба да си се поделат меѓусебно, а не само жената или пак само мажот да изиграва магаре низ куќа !
Од друга страна пак и жената треба да има почит кон мажот, но исто така и кон неговите родители, ако не друго барем лице нека им прави на родителите од мажот !
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
(зборам за помладата популација секако)!
Допрва следи НАЈЗАБАВНОТО од нив (y)
Не за џабе процентот за насилство се зголемува ....
мислам дека требаше да се наведат години , да знаеме за секој случај , па после да не трескамо глупости , можеби се помладиве кој знае ...

Незнае човек што да очекуеш од нив o_O
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Допрва следи НАЈЗАБАВНОТО од нив (y)
Не за џабе процентот за насилство се зголемува ....
мислам дека требаше да се наведат години , да знаеме за секој случај , па после да не трескамо глупости , можеби се помладиве кој знае ...

Незнае човек што да очекуеш од нив o_O
?????????? ......... Aj малце појасни ! ....................... :)
 

baksterski

Националист тип 500
Член од
22 февруари 2010
Мислења
431
Поени од реакции
277
За жал голем дел од мажите станаа коркачи, во друштво се јаки а дома се под папуча.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
?????????? ......... Aj малце појасни ! ....................... :)
Велам чудно е во бракот жената постара од ( пример ) 50 години да удри маж постар од неа или во исти години се , одма би и залепил една ...
И затоа велам , требале да ги кажат од прилики годините , дали се млади или стари , па после да не лупетамо :D
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
За жал голем дел од мажите станаа коркачи, во друштво се јаки а дома се под папуча.
под папуча ........................... :pos::pos::pos:
и под сукалка (n):LOL:
--- надополнето: 21 јули 2012 во 21:02 ---
Велам чудно е во бракот жената постара од ( пример ) 50 години да удри маж постар од неа или во исти години се , одма би и залепил една ...
И затоа велам , требале да ги кажат од прилики годините , дали се млади или стари , па после да не лупетамо :D
Ај малце ние самите да ги поанализираме работите ......... :)
На пр. да тргнам од моја/наша куќа .......... татко ми е 60ка, а мајка ми е 54 ............. никогаш до сега татко ми нема кренато рака врз мајка ми никогаш, ниту пак мајка ми кренала рака(така да се изразам) врз него, е сега одвреме-навреме малце ќе си го дигнеле тонот еден кон друг(дискусија значи, не карање), но тоа е нормална работа во брак од 32 год. ........ друг пример да ги земам родниниве ......... сите се возрасни луѓе и сите се во брак по 2/3/4 децении и никогаш до сега ниту сум видел, ниту сум чул некој некого да тепа или да малтретира по дома, ај да го земам и цело маало ........... повеќето се возрасни лица кои се повеќе децении во брак и досега никаде не сум чул, ниту пак сум видел некој некого да тепа или малтретира, освен во 2-3 куќи(во цело маало) каде што за жал мажите се тешки пропалици и алкохоличари и честопати од тие куќи/дворови се слушаат голем број на пцовки и виканици ......... но пази само во 2-3 куќи во цело маало, значи рарирет е тоа ........ и причина е алкохолот и да таквите алкохоличари(како нив)треба да се сместат на електричен стол, но од друга страна нормалните луѓе(партнери) водат дискусија што е најнормална работа во брак и без никакви малтретирања(било физички, било психички) .............. е сега да познавам(ова не зборам за во мое маало)туку пошироко и лица кои се разведени, но 90+% од оние кои ги познавам а се разведени причината за тоа е што некој од партнерите(некаде мажот, некаде жената) шврљале настрана и затоа се развеле, но на мирен начин, без тепање и колење меѓусебе !
Така да сума-сумарум бракот е сериозна работа во секој случај, не е заебанција ....... браковите на постарите луѓе, како и на средовечните луѓе се горе-доле во поголем процент ’’успешни‘‘ намерно ставив под наводници, бидејќи ај да речеме дека и самата традиција и менталитет си го правеле своето у смисол неможеш да го/ја трпиш маж ти/жена ти, но поради срамот од околината(комшии, роднини, колеги/колешки...) и ред други работи ај бракот ќе продолжи и ќе тера до крај, ама денеска е модерно време, постои полова еднаквост, сите(и машко и женско) се еманципираат, образоваат, работат, никој од никого не зависи, а башка и во последниве две децении попримивме западњачки систем и западњачки вредности Капитализам, Либерализам, Демократија... а плус и Феминизмот кој исто така е (мејд ин вест) и него го попримија и тоа на-велико помладиве наши МК женски генерации ................. така да во иднина ќе видиме како ќе се одвиваат работите, а што се однесува до мене искрено и не ми е ни гајле, сеедно ми е и што биде нека биде ....... ич чур не ми куе, а вие снаоѓајте се ............. гуд лак :icon_mrgr: !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom