Во пораст семејното насилство врз мажите

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Морав да ти одговорм одма без да ја читам темава до крај.

Не се секирај. И денешниве мажи знаат да ги користат истите техники што ги користеле нашите дедовци и прадедовци да ги доведат во ред жените (читај: ќутек:)), само што денеска се оди во затвор ако ја исчукаш женати.
Ни го одзедоа најмоќното оружје.

Не викам дека е добро да се тепаат жените нити па мажите, само објаснувам зошто мажите никој не ги ферма.
Јас ни под разно не го оправдувам ќотекот , по минатото се знаело чиј е главен збор , сега во денешно време не се знае чиј е главен збор , јас овака да и кажам на мојата идна жена дека треба да ме почитува , да се знае кој е газдата во куќата , таа мене утре ќе ме пријави за насилство , затоа што не и се допаѓа да биде главна во куќата :icon_lol:
--- надополнето: 19 јули 2012 во 20:54 ---
Тогаш се знаеше кој е глава во куќата или старешина ( како сакате )
--- надополнето: 19 јули 2012 во 20:55 ---
Верувам дека има и такви мажи , не викам не :)
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Јас ни под разно не го оправдувам ќотекот , по минатото се знаело чиј е главен збор , сега во денешно време не се знае чиј е главен збор , јас овака да и кажам на мојата идна жена дека треба да ме почитува , да се знае кој е газдата во куќата , таа мене утре ќе ме пријави за насилство , затоа што не и се допаѓа да биде главна во куќата :icon_lol:

Тогаш се знаеше кој е глава во куќата или старешина ( како сакате )

Верувам дека има и такви мажи , не викам не :)
Традиционално мажите имале авторитет. Ама тој авторитет бил поддржан со моќта да истепаат кого сакаат во куќата. Ако во тоа време, жената не го слушала мажот и го вреѓала и го малтретирала вербално, психички, па муабет да не правиме за физички, нормално би се сметало за срамота. Тоа едно, друго, секој, ама СЕКОЈ кога би разбрал за таквата ситуација би ти рекол: удри и ќотекот, покажи и кој е маж во куќата. Тогаш било тоа општоприфатено како нормално. Денеска е смртен грев. И затоа денеска тие нас не тепаат и не вреѓаат и ни се дерат ради нивните емоционали срања итн.....
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
Охрабрува тоа што жртвите почнаа да го пријавуваат семејното насилство. Јас ги охрабрувам сите жртви да го сторат истото и да ја сопрат тортурата без разлика дали е физичка или психичка. Радува фактот и што мажите собрале сили да пријават.
--- надополнето: 19 јули 2012 во 20:17 ---

Ќе земе една суровица и ќе ти ја скрши од глава, шо не ти е јасно.
sto mislis koe e najcesto oruzje na zenata koga saka da ubie maz ???
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Zeni so maski lik i obratno
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.196
Поени од реакции
21.896
Ама тоа еднаш може да згреши и никогаш повторно. Не ми е јасно како машко во чиј ген е да тепа и коле, да трпи насилство константно, во подолг временски период :/
Па логично е да заклучиме дека му фали генот за машко;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.196
Поени од реакции
21.896
Замисли на колку ниско ниво треба да бидеш за проблемите со тупаници да ги решаваш. Замисли сите проблемите да ги решававме со тупаница, крвава нација ќе бевме. Остај ги девојчињата што лаат не касаат.
Оти со тупаници, ти одма во крајности одиш. Де тупаници де суровица( претпоставувам дрво некое) или секира.
Ако не пак шамарот е добро познат како воспитно едукативна мерка и од време на време се применува од двете, значи нагласувам ДВЕТЕ страни. ( ова морав да го нагласам пошто очите ке ми ги извајте да ви паднам враце по ваква изјава)
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.337
Поени од реакции
5.475
Еден маж сонува дека ја има под контрола жената , но се додека не биде разбуден од шлаканиците на жената , која и дава неколку наредби - хумористичен скеч
2:37 будењето

 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Педерите сакаат брак и жена маж да тепа :icon_lol:.
Само Чајна О Браен мажи тепаше на филм а во реалност не сум видел. Масло на ЕУ е тоа сака да ни ја одземе нашата машка воинственост како ете жените ги тепаат мажите тука кај нас мислам дај бе сум се изнагледал ситуации во спротивна улога ама ова го немало :icon_lol:.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Не ми влага во глава како ова може да се случи. Дури и мажот да е толку фин и културен па да не сака да врати, во секој случај барем лесно може да ја сопре. Ако е еден изолиран случај, можам да разберам - го фатила некако на препад или на спиење, али континуирано? Не ми е јасно
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Не ми влага во глава како ова може да се случи. Дури и мажот да е толку фин и културен па да не сака да врати, во секој случај барем лесно може да ја сопре. Ако е еден изолиран случај, можам да разберам - го фатила некако на препад или на спиење, али континуирано? Не ми е јасно
Љубов бе како тоа не ти е јасно :love:
--- надополнето: 19 јули 2012 во 23:01 ---
А којзнае колкав е бројот на мажи кој не пријавиле..
Стварно еј човек да се замисли
:LOL: :pos:
--- надополнето: 19 јули 2012 во 23:03 ---
ако има понасилна личност на форумов од леандра јас е.
ово да је мушко свет би проплакао.
Види само што и пишува под аватарот "Шо ги ебам ќе ги сечам!" :)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ќотекот т.е. физичкото насилство да се разбереме е најнегативна работа ........... секогаш треба проблемите во домот(и било каде) да се решаваат дипломатски т.е. со разговор ......... не со шлаканици, боксови, клоци, тегнење за коси и.т.н. ........ б.т.в. човек(било маж, било жена) ако е насилен/насилна и неурачунлив/а незнам зашто и таквата личност би влегувала во брак ............ значи зборам било да е машко или женско ........... бидејќи да бидеме реални, лудаци, насилни лица, нервозни и неурачунливи има ПОДЕДНАКВО и кај мажите и кај жените ........... како и мажите така и жените ги има доста(особено денеска кога животот е брз, динамичен и стресен) кои се нервозни, неурачунливи... така да на овој проблем треба да се гледа пошироко .......... да има и сеуште жени кои трпат насилство(и психичко и физичко) од мажите, но исто така факт е дека има и доста мажи кои трпат(пред се психичко) насилство од своите партнерки/жени !
Е сега некој претходно напиша како тоа мажите да дозволат жените да ги малтретираат(пред се психички се мисли) ....... епа зашто де .............. поради законите друже ........... порано машкото било подоминантно, денеска повеќе законите па им даваат сила на жените ........... значи рамноправност немало никогаш и никогаш нема ни да има ............ и пак ќе повторам секакво насилство и малтретирање(било физичко, било психичко) е негативно, работите треба да се решаваат со разговор и пак ќе повторам секој/а кој/а е неурачунлив/а, нервозен/нервозна, насилен/насилна и.т.н. подобро воопшто нека не влегува таквата личност во брак ............ бидејќи денеска никој не сака да трпи насилство(ниту физичко, ниту психичко) од својот/својата партнер/ка !
И да, кога веќе жените се жалат од своите мажи и кои тврдат дека се малтретирани(било физички, било психички), крајно време беше и ме радува фактот што почнаа и мажите да се жалат поради истите такви малтретирања(пред се психички) од своите жени !
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
мене да ме удира некоја жена јас нема да возвраќам доволно е со мојот џедајски поглед што и ѓаволот ќе избега а жената има два пати да сменат влошки и гаќи поради страв се измочала;)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
мене да ме удира некоја жена јас нема да возвраќам доволно е со мојот џедајски поглед што и ѓаволот ќе избега а жената има два пати да сменат влошки и гаќи поради страв се измочала;)
Не го употребувај премногу твојот џедајски поглед(за твое добро), бидејќи поради тој твој џедајски поглед можеш да одговараш ......... најозбилно ............. доволно ти е само да го употребиш тој твој џедајски поглед и да кажеш некој збор/реченица што не треба да и ги кажеш на жена ти(доколку си женет) и утре можеш да одговараш за семејно насилство ..... најозбилно ти кажувам ! :D
Е сега јас па имам страшен орелски поглед .......... али не го употребувам :icon_mrgr: ............. а и среќа не сум женет, инаку тешко мене поради мојот строг орелски поглед ! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom