Во кој спорт се трошат најмногу калории?

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.548
Поени од реакции
2.391
За некое чудо и во Формула се трошат бајаги калории од потење. До 3-4 кила од вожња може да симнат возачите.
Покрај тоа, во пливање мислам дека би требало најмногу калории да се трошат (ако не го земеме во обзир триатлонот) .
 
M

Muranyi

Гостин
Jiu-jitsu-со се загревање,техники на нога и на земја,отприлика околу 850 калории за еден час,а нема ни да осетите умор(y)
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.529
Поени од реакции
5.058
Мислам дека не можеш да кажеш точно , имаш баскет , футбал , рагби каде има многу трчање , после имаш атлетика исто се троши доста калории , боречки вештини , земи ги овие од MMA или UFC калории летат ко луди ..
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.999
Поени од реакции
7.599
Член од
9 јули 2017
Мислења
381
Поени од реакции
80
ФИЗИЧКИ АКТИВНОСТИ СОГОРУВАЊЕ КАЛОРИИ

Основни физички активности За 1 час За 30 минути
Пешачење 370 калории 185 калории
Основно одржување на градината 330 калории 165 калории
Танцување 330 калории 165 калории
Голф 330 калории 165 калории
Возење велосипед - помалку од 16км 290 калории 145 калории
Одење - 5км/час 280 калории 140 калории
Лесни основни вежби 220 калории 110 калории
Истегнување 180 калории 90 калории

Тешки физички активности За 1 час За 30 минути
Трчање/Џогирање 8км/час 590 калории 295 калории
Возење велосипед - повеќе од 16км 590 калории 295 калории
Пливање - слободен стил 510 калории 255 калории
Аеробик 480 калории 240 калории
Одење - 8км/час 460 калории 230 калории
Одржување на градината 440 калории 220 калории
Кондициони вежби 440 калории 220 калории
Кошарка 440 калории 220 калории
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.153
Поени од реакции
190.020
ФИЗИЧКИ АКТИВНОСТИ СОГОРУВАЊЕ КАЛОРИИ

Основни физички активности За 1 час За 30 минути
Пешачење 370 калории 185 калории
Основно одржување на градината 330 калории 165 калории
Танцување 330 калории 165 калории
Голф 330 калории 165 калории
Возење велосипед - помалку од 16км 290 калории 145 калории
Одење - 5км/час 280 калории 140 калории
Лесни основни вежби 220 калории 110 калории
Истегнување 180 калории 90 калории

Тешки физички активности За 1 час За 30 минути
Трчање/Џогирање 8км/час 590 калории 295 калории
Возење велосипед - повеќе од 16км 590 калории 295 калории
Пливање - слободен стил 510 калории 255 калории
Аеробик 480 калории 240 калории
Одење - 8км/час 460 калории 230 калории
Одржување на градината 440 калории 220 калории
Кондициони вежби 440 калории 220 калории
Кошарка 440 калории 220 калории
Тешки глупости
 
На врв Bottom