Во кој спорт се трошат најмногу калории?

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.202
Поени од реакции
190.233
Во триатлонот и животот ти се троши, не па калории :)
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.783
Поени од реакции
1.551
Кај се потиш најмногу т.е. зависи од времето.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Ватерполо , пливање и моите две омилени

кик бокс и маратонски секс.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.847
Поени од реакции
309
My vote go to F1 :). Da oslabes 3-4 kilogrami za vreme na edna trka sto trae 1.30 maksimun 2 casa ne e mala rabota. Isto taka i vaterpoloto e sport kaj sto se trosat mnogu kalorii.
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Барав по интернетов скапан една табела која ја имав видено не толку одамна, во која беше нагласено во кој спорт се тросат најмногу калории. Неприкосновен спорт број еден беше велосипедизмот(Tour De France етапа) во која се горат околу 10-12000 калории. Кој беше вториот спорт во кој се горат најмногу калории не ми текнува но имаше некоја бројка од околу 7-8000 калории.

p.s Табелата со потрошувачката на калории беше направена врз некоја студија и во официјалните резултати влегуваа спортските натпревари со целокупното времетрање(еден фудбалски натпревар, една велосипедска трка итн итн)
 
С

Спенсер

Гостин
Барав по интернетов скапан една табела која ја имав видено не толку одамна, во која беше нагласено во кој спорт се тросат најмногу калории. Неприкосновен спорт број еден беше велосипедизмот(Tour De France етапа) во која се горат околу 10-12000 калории. Кој беше вториот спорт во кој се горат најмногу калории не ми текнува но имаше некоја бројка од околу 7-8000 калории.

p.s Табелата со потрошувачката на калории беше направена врз некоја студија и во официјалните резултати влегуваа спортските натпревари со целокупното времетрање(еден фудбалски натпревар, една велосипедска трка итн итн)
зависи тоа....фудбалот може да заврши за 90 мин,ама може и 120...велосипедизам не се знае,може е угорница или надоле...неможе точно да се знае...
 
Член од
27 јули 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Jas od lichno iskustvo ( plivach ) ke vi kazam deka na plivachkiot maratonot se troshat najmnogu kalorii ... mi se spie sega najiskrajno podetalno ke vi otvoram tema vo narednive denovi ...
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Па во кошарката кик боксот боречките вештини се трошат калории и со скејтбординг кога возиш ролерки а зависи од интензитетот и време траењето....
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.867
Поени од реакции
1.407
1.Трчање
Согорува околу 450 калории за 30 минути активно трчање, трчањето исто така е фантастичен кардиореспираторен тренинг.Силата на нозете и издржливоста се зголемуваат, но малкумина имаат значаен придонес на горниот дел од телото. Пред да трчате загрејте се убаво,носете соодветни спортски обувки и задржите умерено темпо за да се избегнат несаканите повреди.
2. Пливање
Пливањето ви нуди одлично вежбање на целото тело,согорува до 360 калории за половина час,во зависност на јачината на савеслаите.Меѓутоа, на повеќето луѓе им е тешко да пливаат непрекинато без паузи, затоа најсоодветно е да испливате две должини,направет емала пауза и продолжете повторно.
3.Возењето Велосипед
Велосипедизмоте е спорт каде тежината од нашето тело не ни е дополнителен товар. Во зависност од брзината се согорува околу 300 или 400 калории за половина час активно возење. Велосипедизмот е одличен кардио тренинг, и одлично ги зацврстува мускулите на подколеницата. Но не добивате никаков бенефит на горниот дел од телото.
4.Бокс
Доколку саката да се бавите со овој спорт за половина час ќе согорите околу 320 калории. Како бенефит ќе ви се подобри вашиот кардиоваскуларен систем,ќе ви се зацврстат мускулите на горниот дел од телото и издржливоста ке се искачи на високо ниво.
5. Кајакарство
Е прекрасен спорт кој се изведува во природа а согорува околу 170 калории за 30 минути. Веслањето е одличен начин за да се ослободите од вишокот енергија. Исто така ја подобрувате силата и издржливоста на мускулите од раменскиот појас,рацете и стомакот.
6. Тенис
Еве една забавна игра која бара брзина, агилност, сила и брза реакција. Се троши околу 250 до 300 калории за половина час , ова е одлична можност да го согорите вишокот на калории, и го подобрува кардиореспираторниот систем. Носете соодветни обувки за да избегне повреди на глуждот.
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
675
Поени од реакции
417
Сајтов е малку комплициран на прв поглед, но нема шо нема кога се во прашање согорени калории, слабеење и слично. Исто така има страшно голем број активности во листата.

http://www.caloriesperhour.com/index_burn.php
 
Член од
6 декември 2010
Мислења
238
Поени од реакции
158
Негде читав дека нордиско трчање и сквош се едни од спортовите каде најмногу се трошат калории, но тие не се баш активности кои секој може да ги практикува, така да пливањето веројатно е број еден, башка не е толку напорно.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
805
Поени од реакции
251
јас дека тренирам кикбокс знам дека кога правам спаринг се испотувам повеќе отколку трчање 10 км.... многу се троши и се поти кога се трча бавно
 
На врв Bottom