Во кој спорт се трошат најмногу калории?

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од direktorot, 10 август 2007.

 1. direktorot

  direktorot

  Член од:
  31 јануари 2007
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  0
  Според мене во ватерполото...
   
 2. xcult.sr

  xcult.sr

  Член од:
  17 јуни 2007
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Se znae deka vo Sportskoto Kacuvanje se trosat najveke kalorii.
   
 3. Potato

  Potato Cold hearted

  Член од:
  18 мај 2007
  Мислења:
  4.924
  Допаѓања:
  86
  Vo sahot =))

  Stvarno nemam pojma, ne se zamaram so takvi raboti :)
   
 4. Cocacola

  Cocacola

  Член од:
  6 февруари 2007
  Мислења:
  1.791
  Допаѓања:
  25
  Vo boks, kik boks i tie takvi sportovi i u rakomet..
   
 5. STARTER

  STARTER Urbana ninja

  Член од:
  31 август 2007
  Мислења:
  903
  Допаѓања:
  40
  Brzo trcanje, trcanje po nagornina, po skali nagore, kik boks za saat vreme praktikuvanje nekoja od ovie aktivnosti lice od 80 kg trosi nad 1000 kalorii
   
 6. jkd

  jkd one name one country united macedonia

  Член од:
  13 септември 2007
  Мислења:
  1.261
  Допаѓања:
  25
  sekoj saglam izveden aeroben trening trosi mnogu kalorii bez razlika tenis vaterpolo kik boks itn znaci doveduvanje na srcevata rabota do max.granici
   
  На Lady A му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Gorco

  Gorco WEHADAHFUKDOWAHNODAT

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  559
  Допаѓања:
  30
  Најабрзо и најповеќе во јадене чипс XXL пакување и 2л сок. Зависно колку ти се погоди моментот може да потрошиш 1500-2000 калории за неполни 30 минути... убаво вика Potato.

  Шала на страна, се зависи од интензитетот и времетраење на спортската активност.
   
 8. зунза

  зунза Модератор

  Член од:
  27 јануари 2006
  Мислења:
  3.301
  Допаѓања:
  57
  Не знам точно,веројатно во некоја активност која е поагресивна да речам. Аеробик, кик-бокс,кошарка, нешто кај шо буквално ораш ко да си на нива. :)))
   
 9. Koljo_Cornholio

  Koljo_Cornholio

  Член од:
  12 септември 2007
  Мислења:
  502
  Допаѓања:
  4
  возење точак,бапни го во 18 да видиш,се топиш ко сладолед
   
  На The Wild Boy и GSP50 им се допаѓа ова.
 10. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  74.653
  Допаѓања:
  151.245
  Во маратони(пливање,атлетика...).
   
  На Океј и ZiniZin им се допаѓа ова.
 11. Mike Tyson

  Mike Tyson Never,never,NEVER GIVE UP!

  Член од:
  20 август 2007
  Мислења:
  2.630
  Допаѓања:
  156
  a zasto da ne bide oranje vo niva so trcanje:)
   
 12. Грмуш

  Грмуш Пичкмајчин

  Член од:
  11 октомври 2007
  Мислења:
  1.118
  Допаѓања:
  89
  najmnogu kalorii i tezina se gudi vo F1.Gubat prosecno po 3-4 kg.po trka,a na kvalifikacii od 1.5-2kg.Ako ne veruvate procitaj te vo enciklopedijata 1000 novi prasanja i odgovori od izdavacka kuka TOPER
   
 13. Necrophilia

  Necrophilia GSM Модератор

  Член од:
  13 август 2006
  Мислења:
  7.638
  Допаѓања:
  137
  копање, зимаш копачот и да ти ја дадам цела нива на дедоми да ја ископаш од 120 кила ке станеш за една недела 70 кила максимум.

  ќе пљукнеш една рака, друга рака - да ги подмачкаш со пљуканка да не ти се лизне копачот и - Ој, козарооо ој ој козарооо - густа шума.. бла..бла..


  без заебанција и теорички - не значи дека ако спортот те испотува дека се трошат калории - пример во пливањето многу малку се потиме а се трошат повеќе калории одколку во боксот каде после 2 рунда тече вода од луѓето.

  сепак спорт каде највеќе се трошат калории е брзото одење.
   
 14. DuFFy

  DuFFy

  Член од:
  16 февруари 2006
  Мислења:
  2.830
  Допаѓања:
  19
  Во пливање не се гледа дека се испотуваш зашо си во вода цело време Нерко...
  Според мене Ватерполо....мислам дека таму највеке се трошат
   
 15. petar_joker

  petar_joker OLD ROCKER

  Член од:
  5 септември 2007
  Мислења:
  1.249
  Допаѓања:
  57
  И јас мислам дека премногу калории се трошат во ватерполо. Исто така треба и многу енергија. Имам еден пријател од Србија, бивш ватерполист и тој ми кажвеше за ова. Ми кажа и една случка. Биле тимов (не се сеќавам точно кој) во некој ресторан и таму се појале. И излегуваат кувариве да видет кој е седнат шо има толку многу изедено. И еден од тимов го зема цвеќето, го става в уста и вика: Ајде бе побрзајте со то јадењето, па веќе умревме од глад (а веќе се имале сомелено).
   

Сподели преку: