Во која банка има најмала провизија?

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Јас пак(будала)прочитав
Во која банка има најмила..... и помислив на шалтерска госпоѓа и веднаш отворив да читам па да од утре се префрлам во таа банка...ама не било тоа, Јазк...
ама ако има некада пак кажете,не кријте.
 
Член од
1 ноември 2014
Мислења
72
Поени од реакции
120
Треба да добијам поголема сума во US долари од странство.
Која банка зема најмала провизија?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.964
Поени од реакции
2.867
Со австралиска картичка од која банка би земала најмалку провизија при вадење од банкомат?
 
Член од
1 ноември 2014
Мислења
72
Поени од реакции
120
За 10 месеци по 2000$.
Денес бев во НЛБ и ми кажаа дека нема никаква провизија кај нив :confused: (само ако не ги подигнам парите во првите 5 дена).
А во Шпаркасе е 0.25%
Не знам дали е можно банкиве да прават конверзија од долари во евра па така да ми го сместат...
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
За 10 месеци по 2000$.
Денес бев во НЛБ и ми кажаа дека нема никаква провизија кај нив :confused: (само ако не ги подигнам парите во првите 5 дена).
А во Шпаркасе е 0.25%
Не знам дали е можно банкиве да прават конверзија од долари во евра па така да ми го сместат...
ako otvoris devizna smetka vo USD,nema konverzija. zosto bi imalo konverzija?
jas sum primal i USD i EUR i GBP. i koga odis na shalter, ti davaat istata valuta sto ti e pratena od stranstvo.
na prviot priliv, kje moras da odis i da potpises po koj osnov ti stigaat parite. i toa ne cekaj da te baraat oni. stom dobies potvrda od stranstvo deka ti se prateni,utredenta kje si odis vo banka
NLB konkretno ima `pool` kaj sto sedat neraspredelenite sredstva. dur ne otides da potpises izjavata,tie pari ne ti legnuvaat na tvojata smetka, nego sedat na taa osnovna `pool` smetka na NLB. od koga kje potpises izjava po koj osnov ti stigaat parite, togas ti tecat tie 5 dena. osven ako ne ti e po osnov plata. ako ti e po osnov plata,mozes da gi podignes istiot den.
za danok, bankite seuste nemaat obvrska da prijavuvaat vo UJP. seuste e na tvoja odgovornost. osven za epten golemi sumi, mislam nad 15 000 lump sum da ti dojde so edna transakcija.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
497
Поени од реакции
679
Која банка зема најмала провизија?
  • Odi otvori devizna smetka vo Komercijalna Banka (smetkata ke ti vazi za site valuti), odmah ke ti dadat "wire transfer information" t.e. IBAN i swift code. Izjava za prilivot ako e od fizicko lice ne treba dodeka ako e od pravno lice ke potpisuvas samo ednas i ako imas drugi prilivi od istiot isvor po avtomatizam ke ti gi knizat sredstvata. Provizijata ti e "0" t.e. nemas i parite moze da gi koristis vo uste od moment koga kje ti legnat na smetka (ne mora da cekas 5 dena ili 7 dena ili ta plakjas tolku provizija bidejki gi zemas unapred). Napravi e-banking, aktivraj aplikacija i za sekoj priliv kje imas notifikacija za pristignat priliv online.
  • znaci seto toa kje ti bide bez nikakva provizija.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
update
NLB ja krenala online provizijata od 11 na 15 denari po nalog.
znaci im namaluvas guzva na shalter,i za vozvrat ti ja kacuvaat provizijata za 36%
ete kako se stanuva najdobra banka vo mkd
em pomalce realna rabota za shalterdziite,em pogolemi provizii.
 
M

martin64

Гостин
Кажете ми за пп50 уплатница треба да уплатам на нбрм 50 денари колку е провизија? И во која банка
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Кажете ми за пп50 уплатница треба да уплатам на нбрм 50 денари колку е провизија? И во која банка
Ако уплатиш во пошта 50 ден. е провизија, во деловните банки е 40 ден. провизија.

Банките се легални лихвари.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво,
некој да не има искуство со вадење пари на банкомат од Хрватска картичка? Ме интерсира каде земаат најмала провизија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom