Во кое средно школо да се запишам?

Член од
25 декември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
Моментално сум 9то одд. и не сум размислувал многу каде да се запишам. Воедно, некои средни училишта како Браќа Миладиновци, Корчагин, Медицина, Орце Николов и Васил Антевски - Дрен не планирам да се запишам таму ни на крај памет. Ми кажуваат наставнициве ЈБТ да се запишам, ама не знам дали би бил добар избор. Од 6то до 8мо сум 5,00 , во 9то може да имам сега крај на година една четворка, ама изгледа пак сите 5 ќе бидат. Предложувајте средни и кажете ваши мислења... (Доколку темава е дупликат, се извинувам неможев да најдам)
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Зошто Корчагин, Орце Николов, Васил Антивски -Дрен и Медицина не?
Можеш ЈБТ, Георги Димитров, ГУЦ итн... Првин определи дали сакаш гимназија или стручно. Мој совет одбери кај што ќе ти се запишат повеќето од другарите и глеј да ти е блиску до дома.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.492
Поени од реакции
80.553
Запиши се у Моша, таму имаш
- Кладилни одма до школото
- Кафичи и чајџилници одма до кладилните
- Сендвичари и бурекџилници на секој метар,
- Амбуланта преку улица, во случај ако те натепаат браќата
- Одма до амбулантата ти е ПОУ "Иднина" во случај ако паднеш година...
- Одма до школото имаш играчница со компјутери, Сони 3 и 4
- Црква "Св. Никола" на 2 минути одалеченост ,да се помолиш после секој тест
- Ако те нервираат професорите, бесот можеш да ја исфрлиш на Железничката постојка "Скопје Север" мавајќи возови со камења. Можно е и браќата да ти се приклучат во овој чин, па ќе го прошириш кругот на пријателства (y)

Идеално школо за секој ученик...
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
Зошто Корчагин, Орце Николов, Васил Антивски -Дрен и Медицина не?
Можеш ЈБТ, Георги Димитров, ГУЦ итн... Првин определи дали сакаш гимназија или стручно. Мој совет одбери кај што ќе ти се запишат повеќето од другарите и глеј да ти е блиску до дома.
Гимназија,да можам после факултет кај сакам.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
346
Поени од реакции
424
Гледај во некое појако, Корчагин, Орце Николов, ЈБТ...
Всушност се зависи од тоа што сакаш да постигнеш. Па учи се од туѓи грешки.
Јас на времето не ми се учеше и гледав полесно да си пројдам, па се запишав во ЕМУЦ, кое важеше за крш школо во тоа време,
не знам како е сега и соученици ми беа од тоа селата Илинден, Арачиново, Бучимци, Бардовци итн, кои изгледа после школо си ги ораа нивите, никој не учеше ни се замараше.
Па и јас бев како нив. Е кога отидов на факултет сватив дека џабе сум ги изгубил тие 4 години. Барем да имаше женски школото, ова ништо, само бараби. :)
 
Член од
25 октомври 2017
Мислења
19
Поени од реакции
1
Прва година сум у Михајло Пупин школото е добро можеш нешто да научиш само што ке учиш со дегени и сељаци у клас и девојче ке гледаш само преку автобус. Хигиена од 0-10 чиста 9ка. Летоска е реновирано имаш смарт табли и табли со маркери не се со креди во некои училни имаш клими. Ова полугоди мибило најлесно до сега а имам 7петки 5 четворки и 2 тројки. Мислам дека јако се заебав што се запишав тука со автобус се возам 1 саат и 10мин. Нека не те лажат овие каде другарите таму и ти бидејќи заедно учам со уште 2ца до 9то другари и ме отфрлија од друшството. Ако се врати времето некако дефинитивно Георги или Орце. У ЈБТ никако! Ако сакаш да дремеш на часови без телефон и професорите не се ок. Лазар Танев бегај подалеку хулигани тепачи.
Ке ти пишам сеа листа каде е најдобро и краток опис

Асуц - Ако не ти се учи и барем три-4 пати да си тепан у година иди асуц
Михајло Пупин - Ако ти се учи со дегени и сељаци а за учење е лесно и девојчиња нема ( само 14 се у сите 4год ) иди пупин
Георги - Нешто најдобро / у градот е има девојчиња имаш иднина со и без факултет
Орце - Малце повисоко ниво од георги
Корчагин - Ако сакаш да ти го пукнат мозокот со знаење.
Гуц - не е нешо нешо нај ама добро е
Медицина - Џабе ке учиш школото е катастрофа
ПТТ - Исто како пупин нема девојчиња и дегени

Мислам дека ти помогнав малце од малце ако сакаш гимназија одбери си Георги ако сакаш стручно Пупин или ПТТ
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
Прва година сум у Михајло Пупин школото е добро можеш нешто да научиш само што ке учиш со дегени и сељаци у клас и девојче ке гледаш само преку автобус. Хигиена од 0-10 чиста 9ка. Летоска е реновирано имаш смарт табли и табли со маркери не се со креди во некои училни имаш клими. Ова полугоди мибило најлесно до сега а имам 7петки 5 четворки и 2 тројки. Мислам дека јако се заебав што се запишав тука со автобус се возам 1 саат и 10мин. Нека не те лажат овие каде другарите таму и ти бидејќи заедно учам со уште 2ца до 9то другари и ме отфрлија од друшството. Ако се врати времето некако дефинитивно Георги или Орце. У ЈБТ никако! Ако сакаш да дремеш на часови без телефон и професорите не се ок. Лазар Танев бегај подалеку хулигани тепачи.
Ке ти пишам сеа листа каде е најдобро и краток опис

Асуц - Ако не ти се учи и барем три-4 пати да си тепан у година иди асуц
Михајло Пупин - Ако ти се учи со дегени и сељаци а за учење е лесно и девојчиња нема ( само 14 се у сите 4год ) иди пупин
Георги - Нешто најдобро / у градот е има девојчиња имаш иднина со и без факултет
Орце - Малце повисоко ниво од георги
Корчагин - Ако сакаш да ти го пукнат мозокот со знаење.
Гуц - не е нешо нешо нај ама добро е
Медицина - Џабе ке учиш школото е катастрофа
ПТТ - Исто како пупин нема девојчиња и дегени

Мислам дека ти помогнав малце од малце ако сакаш гимназија одбери си Георги ако сакаш стручно Пупин или ПТТ
Ја не ни планирам, каде другари таму и ја. 1 ќе иде Фискултурно, другиот ПТТ, третиот да може не би ни дишел, МРЗА... Воглавно не се некој ученици. Кецови, двојки, и евентуално некоја тројка. Како и да е, сакам у некое школо кај што можам нешто стварно да научам, наставниците/професорите да ме потковаат, да не бидат некои дегени, шо се исфрустрирани од раѓање, па само да се дерат да не смеам да дишам. Инаку, доколку знаеш ај ако можеш објасни ми повеќе за Георги.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не сакал Корчагин и Орце кои се најдобрите гимназии, сакал ЈБТ да иде:icon_lol:
Знам дека ЈБТ не е тоа што беше одамна ама сега па ни Орце ни Корчагин не се тоа што беа. Плус, до детето е. Ако те интересира наука или одредена сфера, сам ќе си се заинтересираш. На, промер читај ја оваа или овој најбудалата од погоре. Ако сфаќаш според него што треба да има едно средно училиште јас еве..

Обрнување внимание на талентирани ученици и не знам што, само во Америка.

Мој совет ти е да си се запишеш некаде каде што ти е најблиску, да не патуваш многу.
 
Член од
25 октомври 2017
Мислења
19
Поени од реакции
1
Најважно е ти каде се гледаш понатака како и другиве што кажаа средното не е важно со факултетот. Ако се гледаш како програмер во ФИНКИ можеш пупин / корчагин каде математика тој смер највише се учи таму сум и ја.
Ако се гледаш како сметководител банкар такви работи економски ( да, ме реков за ДРЕН во дрен ке си запознаеш одлични другари кои се не се дегени )
За Георги не знам што друго да кажам има другар таму запишано ( сам од мој клас до 9то што бевме ) и баш добро се снајде до другари оценки вика одлично.
Важно е ти каде се гледаш после средното и слична со таа професија одбери го средното.
Примери

Програмер - Пупин имаш уште у прва год програмирање и до 4та год те спремаат за финки и само тоа учиш за да на финки издоминираш истотака можеш и со корчагин
Доктор такви работи - медицина / гимназија ( орце карев )
Граница транспорт - птт
Дизајн на објекти ( нез како се вика професијата ) - Георги посебен смер имаш
Тоа е тоа ако сакаш асално да те подготват и одлучиш да учиш имаш приватни школи и така. Али пази околу 70% од децата уште во прва год подпаѓаат на лошо друшство и такви работи.
Да надополнат за георги школото е супер професорите се ок како ми кажувале. Ако сакаш гимназија георги веруј нема да зажалиш
( И гледај поблиску до дома да ти биде не како мене од еден крај на скопје идам до друг со 3 автобуса идам до школо а кога ке видам вака да учам со дегени не се исплати БИРАЈ ШКОЛО КОЕ Е НАЈБЛИСКУ ДО ДОМА МОЈ СОВЕТ )
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.336
Знам дека ЈБТ не е тоа што беше одамна ама сега па ни Орце ни Корчагин не се тоа што беа. Плус, до детето е. Ако те интересира наука или одредена сфера, сам ќе си се заинтересираш. На, промер читај ја оваа или овој најбудалата од погоре. Ако сфаќаш според него што треба да има едно средно училиште јас еве..

Обрнување внимание на талентирани ученици и не знам што, само во Америка.

Мој совет ти е да си се запишеш некаде каде што ти е најблиску, да не патуваш многу.
Идев на пракса у Корчагин, школото е неколку класи над други. Идев и у Карев исто, и професорите и децата беа каде каде послаби од Корчагин. И за Орце колешки ми имаат кажувано добро, за јбт немам нешо позитивно чуено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom