Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Шешељ рече им рековме убаво скрачена Југославија се умешаа Американците и тиква пуче доѓе до туче а така сите срби и сите муслимани ќе беа у една држава, добро не ми се допаѓа неговиот антикомунизам, но ако некој рече епа сеа тоа помина да ама пак сега највеќе привилегии имаат оние кои од тој социјализам добија се, бесплатно станаа доктори на науки, се добија од тој социјализам и сега плукаат по него, то не ваља. Иначе се знае боље се живееше у СФРЈ сега не можеш ни да киднеш, ко вол за слама рмбаш а те плаќаат помалку него шо е социјална помош у Шведска Германиа и напредните факат социјалистички земји.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
I pored toga što je socijalistička Jugoslavija bila zemlja jedne partije, cenzure i autocenzure, bilo je ljudi koji su bili slobodni duhovi. Unutar tog sistema ipak se ulagalo u kulturu, pa makar i ona bila komunistički ''kanonizirana'' u pravilima i ljubljenju države u guzicu. Uvijek su se nalazili ljudi koji su svojim entuzijazmom i sa malo sredstava radili remek-djela, sjetite se Crnog talasa i npr. Žike Pavlovića.

Ono što nam se sad dešava i što je gore od novčanog siromaštva je kulturni genicid koji traje par decenija. Ta pustinja u ljudskim dušama je smrtonosnija od gole sirotinjske guzice. Kad gledam ovo bude mi krivo i prekinem brzo. Ne želim se sjećati, a znam da je bilo bolje, i pored svega bilo je bolje. Mlađe generacije o tome nemaju pojma. Ljudi su bili otvoreniji, sve je bilo opuštenije.

To se osjećalo i u dubokoj provinciji SR Hrvatske gdje sam ja živio i odrastao.
Danas ljudi ne znaju za bolje i gube vrijeme uz Turske i Indijske gluposti s TV-a, slušaju nusproizvode kulturnog sakaćenja zvanog turbo-folk.

Zgadi ti se narod što je toliko glup i pasivan kada je makar tvoje lično duhovno uzdizanje u pitanju. Ovdje u ovoj žabokrečini žive podanici, a nije dovoljno što je država dotukla sve pametne, to rade i ostali koji slobodne duhove, pa nek su i malo uvrnuti, nazivaju frikovima, odbacuju ih.

Političarima populistima ne pada na pamet da apeliraju na ostatke inteligencije. Njihova izgrađena baza je bezoblična masa, svjetina. Oni su neprijatelji inteligentnih ljudi i inteligentni ljudi moraju biti njihovi neprijatelji, jer vlast za inteligenciju i kritičko razmišljanje ne mari. Nekada je postojala umjetnost i bila je polemična, nekada su postojale Sonje Savić i bile su prst u oko glupacima.

Danas sve što je ostalo su sjećanja na You Tube-u.
https://www.youtube.com/watch?v=x2Hw6-yRbx8
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Јас паметам како дете,бабами ме праќаше во аптека да и земам теблети,и само со рецепта,не се плаќаше ништо...цело здраство беше бесплатно:)
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.743
Јас паметам како дете,бабами ме праќаше во аптека да и земам теблети,и само со рецепта,не се плаќаше ништо...цело здраство беше бесплатно:)
јас како дете паметам баба ми ги крпеше чорапите за да не и излезат прстите.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.743
Па и сега бабите ги крпат чорапите и одден на ден повеќе луѓе бараат помош:([DOUBLEPOST=1461920614][/DOUBLEPOST]
Па и сега бабите ги крпат чорапите и одден на ден повеќе луѓе бараат помош:(
значи на исто сме, бадијла фалење на некоја/и усрани држави.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
значи на исто сме, бадијла фалење на некоја/и усрани држави.
не сме на исто. Ти кажува дека лековите беа бесплатни. Најважно е дека ги имаше. Многу нешта беа бесплатни, сега за се се плаќа. А дали бабите ќе крпат чорапи многу е понебитно пошто тогаш имавме квалитетна облека, сега во продавница се фалат ако ти понудат турска наместо кинеска роба. А турската што ја носат према онаа југословенска (која и сега постои ама колку од македонците носат такви алишта е питање) е далеку испод било која класа. Од нашите Тетекс, преку Центротекстил до Мура.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom