Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Не постои земја под капата небесна каде има некој стабилен и одржлив, секаде е или некоја дубара за прибирање пара или СЕ КРЕДИТИРА...на пипета , кај посреќните поднебја шаком и капом...Мораш и ти да признаеш дека е невозможна мисија , кога пензионери ти се множат екпоненцијално насекаде.... , а останатите бегаат од плаќање давачки кон системот ко ѓавол од лук и.....крст. Сите ние одиме по тенка жица, голема среќа е шти никој тоа не ни го кажува...:sneaky:
Има капитално осигурување тоа е стабилно и се има за старост. Комуњарите оставија систем кој не функцинира а овие новиве не го средија пак слична шема тераат. Неможе млади да плаќаат за стари. Кој колку си заштедил толку ќе си има за во пензија.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Има капитално осигурување тоа е стабилно и се има за старост. Комуњарите оставија систем кој не функцинира а овие новиве не го средија пак слична шема тераат. Неможе млади да плаќаат за стари. Кој колку си заштедил толку ќе си има за во пензија.
..не плаќаат младите за стари туку уплатуваат во својот ПЕНЗИСКИ ФОНД. Старите уплатувале кога биле млади...па до пензија. Проблемот е во тоа што во целава ствар во некое време ДРЖАВАТА почнала да го третира тој фонд како крава музара или бафер за балансирање.
Инаку и капиталното осигурување оди у красни к..ац , ако дојде стани-пани , што и се случило многу пати , во многу држави..и ситуации. Среќа луѓето се смртни , па со нив умираат и случаите и приказните...
Да не спомнувам што светот старее, па нема млади за да се одржува системот во нормална кондиција и функционалност. Но тоа е веќе друга тема....
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.579
Има капитално осигурување тоа е стабилно и се има за старост. Комуњарите оставија систем кој не функцинира а овие новиве не го средија пак слична шема тераат. Неможе млади да плаќаат за стари. Кој колку си заштедил толку ќе си има за во пензија.
па СФРЈ го изеде пензискиот фонд со печатење пари во Топчидер... а уште тогаш, еден хрват во сојузната скупштина бараше придонесите да бидат евидентирани во дојч марки или уса долари... всушност и сфрј се распадна поради печатењето пари, а и третата Југославија, Црна Гора не прифаќаше ју динари ...
Но кај нас се дотолчи фондот на Пиом кога влегоа железарци во собрание и го демолираа, после на сите државата им го призна стажот иако РЖ немаше плаќано придонеси...
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
..не плаќаат младите за стари туку уплатуваат во својот ПЕНЗИСКИ ФОНД. Старите уплатувале кога биле млади...па до пензија. Проблемот е во тоа што во целава ствар во некое време ДРЖАВАТА почнала да го третира тој фонд како крава музара или бафер за балансирање.
Инаку и капиталното осигурување оди у красни к..ац , ако дојде стани-пани , што и се случило многу пати , во многу држави..и ситуации. Среќа луѓето се смртни , па со нив умираат и случаите и приказните...
Да не спомнувам што светот старее, па нема млади за да се одржува системот во нормална кондиција и функционалност. Но тоа е веќе друга тема....
Ова не е вистина т.е. е лага. Пензиски систем е формиран по ослободувањето и тоа како пирамидална шема ала Тат. Првите пензионери ништо не уплатувале и немале пари туку живееле на грбот на вработените така е и денес. Каде им се парите на тие што уплатувлае во СФРЈ па и денес до 2003...НИКАДЕ непостојат се е кражба системот не функционира порадит тоа како во секоја Пирамида треба да има се повеќе ново влезени и измамени луѓе да за функционира ама тоа не се случува. Дури и пред 70 години се знаело дека популацијата ќе старее и сега се знае не е нешто изненадувачки ама кој размислува за тоа и што остава зад себе.
Капитално осигурување е најстабилно и најреално има пари кој се реално таму а како и секој систем има флуктоции на движење на обврзници и се е до менаџментот на системот. И овој со 3 столба не е ок ама е подобар од комунистичкиот.
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
па СФРЈ го изеде пензискиот фонд со печатење пари во Топчидер... а уште тогаш, еден хрват во сојузната скупштина бараше придонесите да бидат евидентирани во дојч марки или уса долари... всушност и сфрј се распадна поради печатењето пари, а и третата Југославија, Црна Гора не прифаќаше ју динари ...
Но кај нас се дотолчи фондот на Пиом кога влегоа железарци во собрание и го демолираа, после на сите државата им го призна стажот иако РЖ немаше плаќано придонеси...
Југославија беше проект на некои надворешни сили после прва светска војна и се распадна како што и беше составена ама тоа е друга приказна.
Во СФРЈ немаше фонд и пари за пензии се беше базирано на ветување на државата дека ќе дава дел од идни несобрани даноци за новите пензионери.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
се беше базирано на ветување на државата дека ќе дава дел од идни несобрани даноци за новите пензионери.
Хммм, на која ли друга држава ова ме потсеќа...
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Југославија беше проект на некои надворешни сили после прва светска војна и се распадна како што и беше составена ама тоа е друга приказна.
Во СФРЈ немаше фонд и пари за пензии се беше базирано на ветување на државата дека ќе дава дел од идни несобрани даноци за новите пензионери.
Европска Унија е проект кој на крајот ќе пропадне,САД е проект кој ќе пропадне,Кралството Комонвелтот се проекти кои ќе пропаднат , само Маќедонија Вечна :oeoeoe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Знам, ама не кажувам. :pipi:
не кажувај, само дискретно погледни ја таа држава[DOUBLEPOST=1451579242][/DOUBLEPOST]
... Јас секако, веќе кажав дека имам почит кон оние кои зеле учество во НОВ, но не и на насилно одземање од чесните луѓе..
Денес не зимаат насилно од чесните луѓе?

Ти доаѓа мистер икс и ти вика да му ја шитнеш фирмата за будизашто. Неќеш.
По некое време ти доаѓаат милион инспекции и ти пишуваат милион казни. "Морам да те казнам." - ќе чуеш од било кој од нив. Џабе што нема никаква причина за тоа.
После ти доаѓа пак мистер икс и ти ја бара фирмата за помалку од будизашто. Затвараат инаетчиите кои не сакаат да трпат неправди. Прагматичарите ја препуштаат фирмата на Фамилијата.

Примери милион. Коа ќе се тргнат од власт предавнициве, ќе испливаат на површина.
еве еден аkтуелен пример:

"...- Притисоци и закани предизвикаа непријатности во моето семејство кое е скромно. Најмалку беше проблемот што јас живеев во Германија, туку тоа што моите родители не се навикнати да ги поднесуваат заканите од разни инспектори и началници… Токму затоа одлучивме да се ослободиме од притисоците преку продавање на фирмата, а која всушност ги поседуваше концесиите и токму заради нив имавме притисоци.Признавам, не можевме да издржиме на притисоците, се предодовме. Решивме да ги огласивме за продажба овците и козите. Кога ми се јави лицето Миленко Неделковски стана појасно која е причината за притисоците, барем во еден дел. Во првата фаза јас му отстапив само 30 отсто од фирмата, затоа што Миленко немал пари за да го исплати износот што го договоривме, а тој износ беше тој што сме го давале за концесиите до преземањето на фирмата од страна на Миленко, ...."
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2015
Мислења
128
Поени од реакции
72
Прабаба ми, која била вдовица на стари години значи некаде во шеесетите години во сфрј немала пензија. Ја издржувал дедо ми, нејзиниот син, и давал пари за леб да има.
Така да проверете си ги фактите околу пензии во таа славна и преубава сфрј.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Прабаба ми, која била вдовица на стари години значи некаде во шеесетите години во сфрј немала пензија. Ја издржувал дедо ми, нејзиниот син, и давал пари за леб да има.
Така да проверете си ги фактите околу пензии во таа славна и преубава сфрј.
Сакаш да кажеш дека прабаба ти, иако не работела, не добила пензија?
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
128
Поени од реакции
72
Сакаш да кажеш дека прабаба ти, иако не работела, не добила пензија?
Била оставена без никаква егзистенција на стари години во таа прекрасна сфрј. Да не бил синот нејзин добар и воспитан и ако не и давал пари ќе умрела од глад најверојатно.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Била оставена без никаква егзистенција на стари години во таа прекрасна сфрј. Да не бил синот нејзин добар и воспитан па да и дава пари ќе умрела од глад најверојатно.
Никој во тоа време не умрел од глад. Не ми одговори на прашањето, на прабаба ти и следувало пензија, а не ја добила?
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
128
Поени од реакции
72
Никој во тоа време не умрел од глад. Не ми одговори на прашањето, на прабаба ти и следувало пензија, а не ја добила?
Индиректно ме прашуваш како го рачунале стажот во шеесетите години. Тоа на други места да провериш.
Јас ти кажувам факти кои ги знам. Од државата не добила пензија (зошто и како не знам), всушност не добила ништо не само пенизја. Селото нејзино се одселило и била еден од ретките жители што останале бидејчи дочекала длабока старост. Значи била оставена била без егзистенција од страна на сфрј. Не умрела од глад затоа што синот и помагал инаку била заборавена од страна на сфрј.
Инаку денес доколку жената не исполнува услови за пензија, по смртта на мажот продолжува ја зема неговата пензија. Така да во однос на тоа денес е посредена таа работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom