Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.159
Поени од реакции
181.259
Ам сега ако гледаш така и Југото било многу добро во споредба со многу коли произведени во крајот на 40-тите и почетокот на 60-тите...
Нормално дека било ама сакаат да ви кажат погоре дека не треба да чекаш некоја работа да застане или да се расипе само за да ја замениш. Као порано, сите имаат ТВ со катода, искачаат ЛЦД и сега ти треба да имаш стандард да си купиш ЛЦД кога искачаат а не да чекаш катодата да рокне па тек тогаш да купиш ЛЦД.
Сигурно и во осумдесетите имало адекватни примери на развој на технологијата ама ако си купел фрижидер во осумдесетите, што ќе ти е да купуваш пак во деведесетите нова технологија. Ако работи, работи, ќе си купувал дефрост, нема шанси, ќе си ринеш мраз со лопатче додека работи и оро ќе играш.
Не да се купува технологија секоја година фала богу ама зошто да не си купиш нов ТВ на 4-5 години, не е тоа курназење, во сите европски земји сем Македонија, Косово и Бугарија тоа е нормална работа зошто сме утепани и се водиме по наравот - додека работи, нека работи иако длабоко во себе си коментираме еј новоно Сони страва у пичку матер како ќе ми легне во дневна.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.667
Поени од реакции
1.822
Ам сега ако гледаш така и Југото било многу добро во споредба со многу коли произведени во крајот на 40-тите и почетокот на 60-тите...
Тојота не ни најдобра кола шо е смешниот дел. Ја најмногу гледам бмв , форд фоклсбавген и шкода. И не ми кажувај скупа била оваква била онаква била. Најбоља е таа шо најмногу се продава Како шо кажав, мерење кур измеѓу евнуси. ЗА ебано ЏАБЕ!
Автоматски споено мислење:

Нормално дека било ама сакаат да ви кажат погоре дека не треба да чекаш некоја работа да застане или да се расипе само за да ја замениш. Као порано, сите имаат ТВ со катода, искачаат ЛЦД и сега ти треба да имаш стандард да си купиш ЛЦД кога искачаат а не да чекаш катодата да рокне па тек тогаш да купиш ЛЦД.
Сигурно и во осумдесетите имало адекватни примери на развој на технологијата ама ако си купел фрижидер во осумдесетите, што ќе ти е да купуваш пак во деведесетите нова технологија. Ако работи, работи, ќе си купувал дефрост, нема шанси, ќе си ринеш мраз со лопатче додека работи и оро ќе играш.
Не да се купува технологија секоја година фала богу ама зошто да не си купиш нов ТВ на 4-5 години, не е тоа курназење, во сите европски земји сем Македонија, Косово и Бугарија тоа е нормална работа зошто сме утепани и се водиме по наравот - додека работи, нека работи иако длабоко во себе си коментираме еј новоно Сони страва у пичку матер како ќе ми легне во дневна.
Пошо на овие простори сите дефекти и реџекти ги испраќаат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.159
Поени од реакции
181.259
Тојота не ни најдобра кола шо е смешниот дел. Ја најмногу гледам бмв , форд фоклсбавген и шкода. И не ми кажувај скупа била оваква била онаква била. Најбоља е таа шо најмногу се продава Како шо кажав, мерење кур измеѓу евнуси. ЗА ебано ЏАБЕ!
Автоматски споено мислење:


Пошо на овие простори сите дефекти и реџекти ги испраќаат.
Епа фаќај канали со вилушка на нишкиот ТВ, што да ти кажам друго, важно масоните нема да те прават будала. Мислам муабетов, за со нарезок и пиво пред коперација. :)
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.667
Поени од реакции
1.822
Какви масони какви бакрачи. Учи основна економија па ќе разбереш.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.309
Поени од реакции
1.820
Нормално дека било ама сакаат да ви кажат погоре дека не треба да чекаш некоја работа да застане или да се расипе само за да ја замениш.
Е јас таков принцип имам. Оној момент кога нешто ќе се расипе тогаш нов купувам...

Па поубаво така да прам отколку да купувам нон стоп нови бели техники со кредити од банки, лихвари и да се задолжам со заеми на еден куп најблиски роднини и пријатели... Мирна глава!!!
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.116
Поени од реакции
2.587
Значи Југо кое можеш сам да си го поправиш е подобро од Тојота која треба мајстор да ти ја поправи?
Добро сега југото е произведено многу одамна, за жал не дочекавме да има понови модели кои би можеле да ги споредуваме со цена/квалитет на сегашниве. Ама еве и кај Американците се бунеа за слична работава, старите трактори можеа и самите земјоделци да ги поправат - извади дел од стар стави на нов и терај не чекаш на сервиси ни ништо што е особено важно во таквите работи. А новиве работи навидум ни нудат поголем комодитет ама затоа стануваме еден вид робови на истите компании што ни ги продаваат производите, пример за шпорет што спомнавме погоре не гледам нешто огромна разлика што стариов мој Слобода со новите во поглед на функционалност и технологија па затоа и не гледам причина зошто би го менувал по секоја цена да бидам „модерен“ во тек со времето.

Со мобилниве телефони компаниите уште појако не заебаваат, извади нов модел со минимална разлика.. заеби софтвери надоградби на старите и терај ги луѓето секоја година-две да купуваат нов телефон
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.159
Поени од реакции
181.259
Е јас таков принцип имам. Оној момент кога нешто ќе се расипе тогаш нов купувам...

Па поубаво така да прам отколку да купувам нон стоп нови бели техники со кредити од банки, лихвари и да се задолжам со заеми на еден куп најблиски роднини и пријатели... Мирна глава!!!
Ама упорно не сфаќаш :D Фала богу дека нема да се задолжуваш по лихвари, во секој случај подобро да си трошиш колку што имаш. Муабетот е дека народот во МКД има низок стандард и мора да чека нешто да се расипе за да купи, бидејќи парите му се однапред планирани за поважни работи. Секој треба да има стандард да си дозволи конзумеризам од време на време.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.309
Поени од реакции
1.820
Ама упорно не сфаќаш :D Фала богу дека нема да се задолжуваш по лихвари, во секој случај подобро да си трошиш колку што имаш. Муабетот е дека народот во МКД има низок стандард и мора да чека нешто да се расипе за да купи, бидејќи парите му се однапред планирани за поважни работи. Секој треба да има стандард да си дозволи конзумеризам од време на време.
Оооо, ти не ја разбра поентата на муабетот... Сакам да кажам дека некои луѓе немаат потреба од купување на нови работи, ама нови работи купуваат те со кредити, те со заеми од роднини и пријатели...Се со цел да се чаламат пред луѓето. И сликите со купените работи ги ставаат на фејсбук...

Е што де ти @Ilumious толку ли не знаеш дека доста луѓе се задолжени по банки, лихвари, роднини, пријатели, и недоплатена работа на некој мајстор што ти работал дома (ѕидар, водоводџија, електричар, столар)???
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.548
Поени од реакции
9.793
Најголем дел техника маркетиншки го продаваат као нешто подобрување, а во суштина технологија им се нема сменето барем 50 години. Едина разлика е што се жива пластика и побрзо се расипуваат. И додадено едно копче-греен или еко. Пошто со префикс еко, се продава храна и техника као алва.
За колите, барем сме купувале нови коли од салон, кои не коштале како сегашните ѓаолипол за разни маф ламбда и други сензори, чек енџини и други скапи новотарии, стари коли по 10-15 години кои само за проверка на тие електроники ти бараат по 10 евра.
За мобилните, не гледам потреба од 2 камери, не знам каква резолуција и џи 5. Истата работа (треба да) ја вршат како и оние зелени нокии. З сурфање по фб има компјутери, нема потреба од седење со друштво и штракање во мобилен по фејсбуци. За сликање постојат фотоапарати. Затоа и сме имале албуми со стотици слики, спомени од деца, внуци. Сеа ги имаш само на телефон што не го сметам за предност.
Па повеќе сме се дружеле без мобилни, со фиксни со двојник притоа, неголи сега со честитки на фб за родендени, имендени и чек аут кај сум бил на ручек.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.318
Поени од реакции
1.937
Зависи за што зборите. Шпоретот освен овие тач рингли (кои лично не ги користам оти не ми се потребни) има иста функционалност, со разлика 1 вентилатор ставен во релната. Освен нофрост, се продаваат и обични фрижидери кои се користеа и во ексју-долен дел и горе комора со ладилник. Некому требаат и такви или...уште побитно, нема 24-5 илјади да плати за халф нофрост.
Понатаму машините за перење-исти им се функциите само што некои имаат бесполезно часовниче, а се жива пластика. Е сега, велат штедливи се на енергија, лош трик кој на сметка на количеството вода, штедат струја. А во суштина скоро секоја жена што сум ја слушал вели додавам вода, на суво не се пере. Тоа им е едина разлика. Бојлерите исто се апарати кои беа далеку поквалитетни. Имав Мулинекс миксер, траеше не знам, 15тина години. Сега земавме Филипс, на 3 вклучување замириса па зачуре па го менувавме во сервис па и другиот Филипс замириса...а кај миксерите нема нешто застареност во технологија. Врти и тој и тој.
Постојат мал милион уреди кои овие 40-50 години нема никаков напредок, а траат помалку од гаранцијата. Двапати вклучи го и пука. Од правосмукалки, фенови, тостери...а разликата во трајноста е огромна во корист на оние произведени во поранешниот систем (или увезени, без разлика). И не само трајноста туку и цената за поправка (ако воопшто овие новите може да се поправат) е голема разлика.
Поентата на овие муабети не е само сега слабиот квалитет во старт (во видеодата секој втор тв беше ЛГ и слични јаки марки, самошто извадени од продавница) или мерење на можностите туку колку биле квалитетни, колку траеле тогаш апаратите, колку сега. И колку тоа изискува од домашниот буџет на просечен македонски граѓанин во текот на 1 година.
Јас употребувам проточен бојлер Штибел Елтрон, изработен од немачки радници (не аутсорснат во Кина) кој како ми кажуваат бил врсник со мене :) Механичари ми имаат кажувано дека денешниве проточни не можат технолошки да се споредат до Елтрон иако има 35+ години од неговото производство.
Во некои сектори технолошки се отиде во регрес. Е сега тогаш тие машини изискувале многу повеќе од домашниот буџет во старт но затоа се отплаќале со квалитет и трајност, денес се купуваат кинески производи наменети за ЈИ Европа и суб-сахарска африка (зона 3 кај кинезиве им е тоа) кои бараат многу помало вложување ама затоа и траат колку што траат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.548
Поени од реакции
9.793
Еве уште нешто, додека ги слушам Modern Talking. Кога се пушта музика по забави и свадби, главни се т.н. евергрини, оние од 70ти, 80ти. Како македонски, така и светски. Кога ќе ги надминат во број на пуштања (со чест на исклучоци) по афтерворк или свадби Ac DC, Whitesnake, Abba, Modern Talking, Duran duran, Guns'n roses, Queen, Славе Димитров, Оџаклиевска, Мијалковски, Нови Фосили, Кики и Пилоти, Парни Ваљак, Чорба...Томовска, Бадев, Селимова Желчевски, Манчевски, нека пишат.
Епа затоа се евергрини
Едино до средина на 90тите имаше еден бран млади музичари оптимисти во Македонија па и нив ги снема.
Најголемата колекција македонска народна музика (па и забавна) беше творена во бившиот систем, како и најголемиот број КУД кои ја претставуваа таа народна музика и ора од Македонија. Сега патриотски којзнае колку и како работат тие друштва.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.318
Поени од реакции
1.937
Еве уште нешто, додека ги слушам Modern Talking. Кога се пушта музика по забави и свадби, главни се т.н. евергрини, оние од 70ти, 80ти. Како македонски, така и светски. Кога ќе ги надминат во број на пуштања (со чест на исклучоци) по афтерворк или свадби Ac DC, Whitesnake, Abba, Modern Talking, Duran duran, Guns'n roses, Queen, Славе Димитров, Оџаклиевска, Мијалковски, Нови Фосили, Парни Ваљак, Чорба...Томовска, Бадев, Селимова Желчевски, Манчевски, нека пишат.
Епа затоа се евергрини
Едино до средина на 90тите имаше еден бран млади музичари оптимисти во Македонија па и нив ги снема.
Најголемата колекција македонска народна музика (па и забавна) беше творена во бившиот систем, како и најголемиот број КУД кои ја претставуваа таа народна музика и ора од Македонија. Сега патриотски е**авме мајката на пола од тие друштва.
За музика подобро да не почнуваме, нема крај тоа, неспоредлив е квалитетот, креативноста со денешниве звуци но тоа е глобален тренд нажалост, кај нас само има свои специфики како шабанерија и полушабанерија, на свадби избегнувам да одам, чиста тортура :(
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.878
Поени од реакции
9.431
Еве уште нешто, додека ги слушам Modern Talking. Кога се пушта музика по забави и свадби, главни се т.н. евергрини, оние од 70ти, 80ти. Како македонски, така и светски. Кога ќе ги надминат во број на пуштања (со чест на исклучоци) по афтерворк или свадби Ac DC, Whitesnake, Abba, Modern Talking, Duran duran, Guns'n roses, Queen, Славе Димитров, Оџаклиевска, Мијалковски, Нови Фосили, Кики и Пилоти, Парни Ваљак, Чорба...Томовска, Бадев, Селимова Желчевски, Манчевски, нека пишат.
Епа затоа се евергрини
Едино до средина на 90тите имаше еден бран млади музичари оптимисти во Македонија па и нив ги снема.
Најголемата колекција македонска народна музика (па и забавна) беше творена во бившиот систем, како и најголемиот број КУД кои ја претставуваа таа народна музика и ора од Македонија. Сега патриотски којзнае колку и како работат тие друштва.
Ау, Пикац брате, колко си се ти уредио вечерас....

Кој ти е овој аргумент бе? :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
 
На врв Bottom