Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
а како ти би го нарекол?
И ни туц ни муц за лоповлукот во Македонија погоре споменат од неколкумина
Епа не читај со прескокнувања де. Пишав ама изгледа не доволно јасно
Пишав дека мизеријата продолжи со, еве нов збор, уште поголем интензитет.

Изгледа ти и уште 2-3 члена сакате да се карате а не да дискутирате. Сто пати пишав дека старата држава, со сите мани, имаше капацитет да се извлече и да застане на здрави нозе за многу кратко време.
Доказ е доаѓањето на Анте Марковиќ. Не е ваљда да не се сеќаваш на тој период? Човекот направи деноминација на динарот, ја турна инфлацијата на нула итн.
Ја оправи работата

Се додека она говедо Милошевиќ тајно не отпечати динари за да исплати плати и пензии (ваљда во Србија) и тоа практично ја распадна Југославија.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Да не е капитализмот ќе немаше мобилен и кајгана немаше да постои. А јас немаше да дремам тука и да пишувам.
Пазарот (капиталистички) не измисли ништо, еспешали не мобилна телефонија и интетнет.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Изгледа ти и уште 2-3 члена сакате да се карате а не да дискутирате.
напротив, споредуваме периоди. Досега не забележав дека сега е подобро отколку претходниот систем. И не само економски, не само безбедносно, не само стамбен фонд, инфраструктура, фабрики и комбинати туку пред се и преку социјализирање, дружење и човечки однос помеѓу луѓето.

Еве неколку дијаграми од различни области, образование (од 2001, со надолен тренд), индустриско производство 1947-1958 со раст од 288% и 2007-2018 со раст од 18% и превоз на патници со воз (од скоро 7 милиони, намалени на половина милион). За споредба ставив дијаграм од Европа каде бројот на патници со воз е во нагорна линија

50283527_2059205127489369_2633462002156044288_o.png

54257660_2148814861861728_4910175993412452352_o.jpg

Rail_transport_in_Europe.png

61082921_2248499271893286_3223848790779756544_n.png

И пак не знам што те збуни со она "подготовка за распад" кое го нарекуваш моќен збор.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Да не е капитализмот ќе немаше мобилен и кајгана немаше да постои. А јас немаше да дремам тука и да пишувам.

Да не беше Социјализмот немаше да имавме 8 часовно работно време од Понеделник до Петок.

Да не беше Социјализмот немаше да имаме Вселенски мисии Спутник 1 1957 година, кучето Лајка, и првиот човек во Вселената Јуриј Гагарин...

А да беше тој правиот Капитализам и ден денеска како во периодот од 1666 - 1920 година ќе работевме од понеделник до недела по едно 16 - 18 часа дневно, ќе умиравме на работното место и ќе имавме просечен животен век од едно 35 - 40 години.

Ќе бевме третирани како потрошен материјал, како употребена салфетка, употребена тоалетна хартија, употребен куртон,,, во трката по профитот ...

Во Најлоша положба во капитализмот се рударите!!!

Рударите не страдаат само од несреќни случаи поради експлозивните гасови или пак од уривање карпа.
Други проблеми на Рударите се и лошата вентилација во Рудниците за јаглен, така што луѓето едвај таму можат да дишат, тие со тоа се онеспособуваат за секој вид работа...
Околу 1860 година во англиските јагленокопи неделно гинеле по 15 рудари. За 10 години во периодот од 1852-1861 вкупно во Англија загинале 8.500 рудари. Но овој број е премал бидејќи во првите години кога инспекторите штотуку биле поставени, а реоните на нивната работа биле преголеми, голем број од несреќните и смртните случаи не биле соопштени. Овие човечки жртви во поголемиот дел се должат на алчноста и скржавоста на газдите на рудниците кои на пример често пуштале да се ископа само една шахта, поради тоа не само што немало ефикасна вентилација, туку не бил возможен и никаков излез, штом едниот бил затрупан...
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Да и Јасеновац беше градинка за деца а во Блајбург правеа ражниќи од Усташи. Под никот ти стои "психијатриски случај", јас се согласувам со таквото поимање за самиот тебе бидејќи да веруваш дека денес животниот век е поголем од 1991 треба да си баш таков.Она што постои е збег, ко оној на усташките орди накај Блајбург.
Поглавниче, во 1950-1954 сеуште не ги имаа дочистено твоите претци по шумите и тие убиваа по селата во потрага по храна. Овде качаци харале до 1953.Во 1945 во Хрватска имало нула педофилски дејанија а во 2019 имало шо знам 5000. Тоа значи дека педофилијата експлодирала со прогласувањето на независноста на Хрватска.
Дали знаеш како се пресметува и како се доаѓа до тие 410 евра "просечна плата" кои одзвонуваат во твојот мозок како песничка од Томпсон? Значи си седи Трупер, слуша вести и таму кажуваат 410 евра просек.
Искрено, твојот пост ме замисли. Си реков мора чим е вака бахат и самоуверен да има некое инфо, да проверил нешто и видел нешто што сум пропуштил. Па така јас си седнав уште еднаш да си ги проверам изворите. Седам јас така куцам бројки, барам статистики, копам методологии во статистиката, барам формули и ми испаѓа дека тресеш глупости. Toгаш во тој момент ми текна на Данинг-Кругеровиот ефект, кога лица со помала способност ја преценуваат својата вештина/способност/интелект.Тоа во комбинација со старата комунистичка, подлажи малце и окриви ја секоја критика кон социјалистичкиот рај како усташлук.
p.s Fun fact! Моите претци од сите страни беа партизани. Еден дури и во ОЗНА беше, командуваше заробенички логор на кратко :tapp:
Попис не е направен 17 години. Дали тоа светска банка има направено попис? Знаеш како сметаат дека се наголемило население и животен век? Употребувајќи го растот од пописите за време на СФРЈ кога навистина имало стабилен раст :) плус 94 и 02 и сметајќи дека према тоа постои раст и денес.Не постои раст, тоа е проекција базирана на пописи од порано. Проекција.
Неколку фактички грешки.
1)Растот на популација никаде не го спомнав.
2)Растот на популација (иако јас воошто не спомнав такво нешто), т.е неговата проекција се базира врз природното движење на населението и бројкта на пријавени и одјавени граѓани - не врз претходните пописи. Проблемот е во второто, бидејќи најголемиот дел од тие што си отлишле не се пријавиле кај нас како отселени. Македонија во најдобар случај има 1.8 милиони жители.
3) Животниот век нема никаква врска со пописот.Се гледаат бројките за морталитетот и возраста на починатите лица. Просечниот покојник во Македонија има околу 71-72 година, а покојничка 75. Пресметувана е просечната возраст на сите умрени лица.Инаку и без пописи може да се процени горе-доле просечниот животен век на луѓето и во минатите векови, па имаш и пресметки дури и за римско доба и среден век.
Најјако е она млади биле па затоа имале носталгија за младоста.Ќе видиме како ќе ја паметат Сев.РМ денешниве генерации во иднина, дали за 2010 да кажеме би кажале дека се живеело добро и дали ќе полемизираат на таа тема. Чисто се сомневам.
Носталгијата и боење на минатот во розево е многу добро позната појава во психологијата. Ако погледнеш назад илјадници години имаш пишувања како „младите денес се невоспитани“, „во наше време беше подобро“, „сега веќе нема пријателства/вредности“, „порано се знаеше редот“, „јас на твои години што праев“ итн. итн. Исти тврдења од анткиката до денес, но ги дава различна генерација.
И Трупер си мисли дека Државен завод за статистика отишол во УЈП, ги собрале нето платите на сите вработени на територија на СЕВ.РМ и добиената сума ја поделиле со бројот на вработени и опа - 410 еура.А тоа да ти сметале по сектори. Значи арбитрарно си направиле 15-16 сектори, меѓу кои и оној - авијација пази, значи сите пет пилоти кои земаат по 5000 евра и 45,000 во текстилна кои земаат по 180 евра имаат иста вредност во количникот кој се кажува како просек. Тој просек е толку неточен и кроен до танчина што е срамота за возрасно лице да верува во тоа.
Ајде оди на линкот до заводот до статистика и дигитрон во рака или ако знаеш Excel. Просекот од 410 евра не е по сектори, бидејќи ако беше сметан како што тврдиш ти, просечната плата ќе беше 446.5 евра. Ако го земеме просекот на сите потсектори (90 и кусур на број) е околу 430 евра.На крајот од краиштата си кажува убаво во текстот „Просечна исплатена месечна нето-плата по вработен“.Е сега друг муабет е тоа просекот не е идеален показател за тоа што стварно заработува народот, но тоа е бројката која што ја земале и во Југославија кога рачунале колку ти треба за една кола.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Искрено, твојот пост ме замисли. Си реков мора чим е вака бахат и самоуверен да има некое инфо, да проверил нешто и видел нешто што сум пропуштил. Па така јас си седнав уште еднаш да си ги проверам изворите. Седам јас така куцам бројки, барам статистики, копам методологии во статистиката, барам формули и ми испаѓа дека тресеш глупости. Toгаш во тој момент ми текна на Данинг-Кругеровиот ефект, кога лица со помала способност ја преценуваат својата вештина/способност/интелект.Тоа во комбинација со старата комунистичка, подлажи малце и окриви ја секоја критика кон социјалистичкиот рај како усташлук.
p.s Fun fact! Моите претци од сите страни беа партизани. Еден дури и во ОЗНА беше, командуваше заробенички логор на кратко :tapp:
Неколку фактички грешки.
1)Растот на популација никаде не го спомнав.
2)Растот на популација (иако јас воошто не спомнав такво нешто), т.е неговата проекција се базира врз природното движење на населението и бројкта на пријавени и одјавени граѓани - не врз претходните пописи. Проблемот е во второто, бидејќи најголемиот дел од тие што си отлишле не се пријавиле кај нас како отселени. Македонија во најдобар случај има 1.8 милиони жители.
3) Животниот век нема никаква врска со пописот.Се гледаат бројките за морталитетот и возраста на починатите лица. Просечниот покојник во Македонија има околу 71-72 година, а покојничка 75. Пресметувана е просечната возраст на сите умрени лица.Инаку и без пописи може да се процени горе-доле просечниот животен век на луѓето и во минатите векови, па имаш и пресметки дури и за римско доба и среден век.

Носталгијата и боење на минатот во розево е многу добро позната појава во психологијата. Ако погледнеш назад илјадници години имаш пишувања како „младите денес се невоспитани“, „во наше време беше подобро“, „сега веќе нема пријателства/вредности“, „порано се знаеше редот“, „јас на твои години што праев“ итн. итн. Исти тврдења од анткиката до денес, но ги дава различна генерација.
Ајде оди на линкот до заводот до статистика и дигитрон во рака или ако знаеш Excel. Просекот од 410 евра не е по сектори, бидејќи ако беше сметан како што тврдиш ти, просечната плата ќе беше 446.5 евра. Ако го земеме просекот на сите потсектори (90 и кусур на број) е околу 430 евра.На крајот од краиштата си кажува убаво во текстот „Просечна исплатена месечна нето-плата по вработен“.Е сега друг муабет е тоа просекот не е идеален показател за тоа што стварно заработува народот, но тоа е бројката која што ја земале и во Југославија кога рачунале колку ти треба за една кола.
Од партизаните од 45-та кои облекуваа униформи на мртви партизани и ги фрлаа црните, за да спасат глава? Па ок, имало куп усташки кодоши врбовани во ОЗНА.

Тоа што го пишува и како пресметуваат се две различни категории, едната е за народ (450 евра) а друга е реална која е некаде во дебелото црево на министар и премиер.
Сериозно треба да си удрен во глава да веруваш дека Просек е 25К при минималец од 12К, статистика се штелува како сакаш и кога сакаш, зависи од потребите.

А за Даунинг-Кругер чек малку, сеа ти ќе ни објасниш, стручњак од факс во Прдејци.
Врз која основа, кое истражување пост2002 дошле до тоа инфо бе усташа? Од каде се излезени тие цифри за морталитет. Ако нема попис КАКО се дели, кој количник се употребува, слободна процена на професор Курофски? Јака диплома имаш, нема што.
Во секое село отворија факсови, јебал те Томпсон.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Од партизаните од 45-та кои облекуваа униформи на мртви партизани и ги фрлаа црните, за да спасат глава?
Не :kuracc:

Тоа што го пишува и како пресметуваат се две различни категории, едната е за народ (450 евра) а друга е реална која е некаде во дебелото црево на министар и премиер.
Сериозно треба да си удрен во глава да веруваш дека Просек е 25К при минималец од 12К, статистика се штелува како сакаш и кога сакаш, зависи од потребите.
Ти прво тврдеше дека се пресметува просекот од просеците на секторите и ти докажав дека не е така. Просекот е тој, дуби на глава, пизди, пцуј, набивај го во дебело цреве на кого сакаш тоа е бројката.
Тоа што просекот е фаличен показател тоа е друг муабет.
Инаку колку за твоја информација просчната и минималната плата скоро секаде се во однос 2:1. Во Хрватска минималец 3000 куни, просечна плата 6470. Однос од преку 2:1. Во Германија во голема мерка зависи од даноците што ги плаќаш, но бруто просекот и минимумот се во преку 2:1 однос. Во Србија на 240 евра евра минималец имаш просек од 470.

А за Даунинг-Кругер чек малку, сеа ти ќе ни објасниш, стручњак од факс во Прдејци.
Врз која основа, кое истражување пост2002 дошле до тоа инфо бе усташа? Од каде се излезени тие цифри за морталитет. Ако нема попис КАКО се дели, кој количник се употребува, слободна процена на професор Курофски? Јака диплома имаш, нема што.
Во секое село отворија факсови, јебал те Томпсон.
Фала што ми ја потврди тезата/дијагнозата.
Инаку повторно промаши цел фудбал. Да ја пресметаш просечната возраст на умрените не ти треба попис. Само ти треба редовна евиденција за тоа колку луѓе умреле и на која возраст. Каков морталитет какви бакрачи, за тоа никогаш не стана збор.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Просечната нето плата е еден од основните индикатори за пазарот на труд. Просечната бруто плата се користи во одредени пресметки (основици и слично).
Инаку постојат и други податоци (покрај индексот на нееднаквост) како показател за дистрибуција на платите по вработени изразени во %.
Пример
најголема концентрација вработени е од 10-14000.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Не :kuracc:


Ти прво тврдеше дека се пресметува просекот од просеците на секторите и ти докажав дека не е така. Просекот е тој, дуби на глава, пизди, пцуј, набивај го во дебело цреве на кого сакаш тоа е бројката.
Тоа што просекот е фаличен показател тоа е друг муабет.
Инаку колку за твоја информација просчната и минималната плата скоро секаде се во однос 2:1. Во Хрватска минималец 3000 куни, просечна плата 6470. Однос од преку 2:1. Во Германија во голема мерка зависи од даноците што ги плаќаш, но бруто просекот и минимумот се во преку 2:1 однос. Во Србија на 240 евра евра минималец имаш просек од 470.


Фала што ми ја потврди тезата/дијагнозата.
Инаку повторно промаши цел фудбал. Да ја пресметаш просечната возраст на умрените не ти треба попис. Само ти треба редовна евиденција за тоа колку луѓе умреле и на која возраст. Каков морталитет какви бакрачи, за тоа никогаш не стана збор.
Се гледа дека си растен во усташко семејство, тамница народа и тие ствари...
Не се пресметува така просек. Просек е колку денари одат на вработен, собрани сите плати во СРМ, вклучително и оние од нула денари (каснења, неисплатени, превари) со бројот на вработени.Како што подолу гледаш за структурата на примања далеку најголем дел се од 160-220 евра. Каков црн просек од 410 евра, дали си ти човече нормален?

Дај да видиме извор за "просечна" плата на ниво на Германија.

Ајде да видиме тие бројки, врз која статистичка база се формирала таа бројка за просек на година на умрени. Можеш лесно статистички да извлечеш од репрезентативен примерок кој ти одговара, пример од Водно, Капиштец ама да не ги внесеш од Шутка и Чаир. Чери пикинг за политичко-идеолошки цели. Јас можам статистички да ти докажам дека просек на умирачка е и 84 години а просек плата 59.000 денари.

Просечната нето плата е еден од основните индикатори за пазарот на труд. Просечната бруто плата се користи во одредени пресметки (основици и слично).
Инаку постојат и други податоци (покрај индексот на нееднаквост) како показател за дистрибуција на платите по вработени изразени во %.
Пример
најголема концентрација вработени е од 10-14000.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Се гледа дека си растен во усташко семејство, тамница народа и тие ствари...
Не се пресметува така просек. Просек е колку денари одат на вработен, собрани сите плати во СРМ, вклучително и оние од нула денари (каснења, неисплатени, превари) со бројот на вработени.Како што подолу гледаш за структурата на примања далеку најголем дел се од 160-220 евра. Каков црн просек од 410 евра, дали си ти човече нормален?

Дај да видиме извор за "просечна" плата на ниво на Германија.

Ајде да видиме тие бројки, врз која статистичка база се формирала таа бројка за просек на година на умрени. Можеш лесно статистички да извлечеш од репрезентативен примерок кој ти одговара, пример од Водно, Капиштец ама да не ги внесеш од Шутка и Чаир. Чери пикинг за политичко-идеолошки цели. Јас можам статистички да ти докажам дека просек на умирачка е и 84 години а просек плата 59.000 денари.
Што е тоа СРМ?
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Една порака од мене на сите што ја мразите СФРЈ: „Се ви се сведува на жими мајка, немоќни сте пред аргументите, само повторувате едни исти нешта што се побиени безброј пати, како примерите со полни кафани, ресторани, дискотеки, полни улици со коли, полни супермаркети... Живеете во заблуда и ги сметате за одпадници сите што ви укажуваат на тоа.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Епа не читај со прескокнувања де. Пишав ама изгледа не доволно јасно
Пишав дека мизеријата продолжи со, еве нов збор, уште поголем интензитет.

Изгледа ти и уште 2-3 члена сакате да се карате а не да дискутирате. Сто пати пишав дека старата држава, со сите мани, имаше капацитет да се извлече и да застане на здрави нозе за многу кратко време.
Доказ е доаѓањето на Анте Марковиќ. Не е ваљда да не се сеќаваш на тој период? Човекот направи деноминација на динарот, ја турна инфлацијата на нула итн.
Ја оправи работата

Се додека она говедо Милошевиќ тајно не отпечати динари за да исплати плати и пензии (ваљда во Србија) и тоа практично ја распадна Југославија.
За време на Анте Марковиќ СФРЈ имаше раст на БДП од -6% ја втурна Анте Марковиќ Бивша Југославија во Економска Депресија. Дури и во најлошите период во РМ во 90тите МК немаше толку голем пад на Економијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom