Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.257
Поени од реакции
78.897
Имаше една приказна за кралот Мида, прочитај ја.
Види вака, ако тебе ти е криво што има успешни и богати, кои се снашле, не мора сите така да се чувствуваат.
Ја на пример, вчера на берза свртев 100 кила. И сега што? Треба вам - на обичното селанство, да ви полагам сметки?
Зарем сум крив што сакам да идам у Куба барем еднаш годишно и си го дозволувам тоа?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Види вака, ако тебе ти е криво што има успешни и богати, кои се снашле, не мора сите така да се чувствуваат.
Ја на пример, вчера на берза свртев 100 кила. И сега што? Треба вам - на обичното селанство, да ви полагам сметки?
Зарем сум крив што сакам да идам у Куба барем еднаш годишно и си го дозволувам тоа?
Таман работа дека ми е криво.
CEO сум на фирма која произведува харвер за софверот на Mons Pubis, лоцирани сме во Њу Јорк а имаме и експозитура во Онтарио (Канада) и Скопје (на Ѓуро Ѓаковиќ). Кратко време соработувавме и со Илон Маск (пред да стане славен и ја формира Тесла).

Моментално престојувам во Енрот, ќе се вратам во Македонија за 2 Афгуст...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Таман работа дека ми е криво.
CEO сум на фирма која произведува харвер за софверот на Mons Pubis, лоцирани сме во Њу Јорк а имаме и експозитура во Онтарио (Канада) и Скопје (на Ѓуро Ѓаковиќ). Кратко време соработувавме и со Илон Маск (пред да стане славен и ја формира Тесла).

Моментално престојувам во Енрот, ќе се вратам во Македонија за 2 Афгуст...
:uzi:Eксплататор!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Поентата ми е дека на интернец може да биде се што ќе посакаш а не си.
Исто можеш да тролаш...и да се правиш дека не си во контакт со реалноста. Целиов муабет е без поента и го сведе на ад хонимем аргументи. Кај и да е ќе почнат пак за Хитлер споредби и муабети. Мислам дека модератор треба да ги избрише последните 10 коментари. Ако ти се зеза може и по ПП.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.257
Поени од реакции
78.897
Таман работа дека ми е криво.
CEO сум на фирма која произведува харвер за софверот на Mons Pubis, лоцирани сме во Њу Јорк а имаме и експозитура во Онтарио (Канада) и Скопје (на Ѓуро Ѓаковиќ). Кратко време соработувавме и со Илон Маск (пред да стане славен и ја формира Тесла).

Моментално престојувам во Енрот, ќе се вратам во Македонија за 2 Афгуст...
Епа пеер, знаеш како е. Сите тројца ги тргаме истите маки. Дајте да не се караме, него да соработуваме.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Таман работа дека ми е криво.
CEO сум на фирма која произведува харвер за софверот на Mons Pubis, лоцирани сме во Њу Јорк а имаме и експозитура во Онтарио (Канада) и Скопје (на Ѓуро Ѓаковиќ). Кратко време соработувавме и со Илон Маск (пред да стане славен и ја формира Тесла).

Моментално престојувам во Енрот, ќе се вратам во Македонија за 2 Афгуст...
Mons Pubis :icon_mrgr:
Енрот (y)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Jas sin na roditeli od najniskata radnicka klasa tatko cuvar i majka cistacka dvajcata so 4 odelenie...ziveev vo taa SFRJ,( dolgo vreme) mnogu podobro nego izminative 30 godini vo M xxxx
kako li tek togas ziveele decata na onie pukovnici i potpukovnici vo JNA ili na direktori i sefovi vo Pelagoija , Granit , Slavija ili Centro.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Jas sin na roditeli od najniskata radnicka klasa tatko cuvar i majka cistacka dvajcata so 4 odelenie...ziveev vo taa SFRJ,( dolgo vreme) mnogu podobro nego izminative 30 godini vo M xxxx
kako li tek togas ziveele decata na onie pukovnici i potpukovnici vo JNA ili na direktori i sefovi vo Pelagoija , Granit , Slavija ili Centro.
Директорот на Гранит е милионер сега тогаш ни за 1000 марки и ситни бенефиции работел.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Директорот на Гранит е милионер сега тогаш ни за 1000 марки и ситни бенефиции работел.
ama vo toa vreme napravil toj ili drugi vila na Sapka edna a druga vo Mavrovo, a i nekolku stana kolku da se najdat za vnucite.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
ama vo toa vreme napravil toj ili drugi vila na Sapka edna a druga vo Mavrovo, a i nekolku stana kolku da se najdat za vnucite.
Сега многу повеќе се заработува и како директор а може и малцински акционер.
На кратко Ју ќе беше добра да немаше диктатор на власт и затвори и прогонство и да немаше убиства на политички противници и нормално да не беше комунистичка туку капиталистичка. Или у превод углавно лоша помалку добра.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
.....Pruga Brčko-Banovići duga 92 km, građena 6,5 mjeseci.
Pruga Šamac-Sarajevo duga 242 km, građena 7,5 mj. Pruga Dugo Selo - Križevci duga 38 km, gradi se godinama i graditi će se još godinama...


Пругата кон Бугарија се гради еден и пол век

а голем к*р што се обнови пругата од Битола до грчка граница кога воз НЕМА ... а имаше пред 35 години, роднини мои од Атина со воз доаѓаа преку Битола

сега нема ни воз до Тхесалоники, а на времето имаше и воз и Гемии низ Вардар
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom