Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Никој не тврди дека капитализмот е лош, треба да се престане еднаш со тој спин и етикетите од типот комуњари. Работата е едноставна, во услови кога корупцијата завзема хорнични размери, како што е случајот со нас, ниту еден систем не може да го достигне својот целосен потенцијал. Може и Господ да слезе на земјата и да не води, ако во општеството царува корупцијата тоа ќе биде џабе.

И во социјализмот владеело корупција и во турско време. Впрочем кај нас корупцијата е вродена во менталитетот на народот уште од турско. Ако сакаш да завршиш некоја работа кај кадијата наједноставен начин било да си платиш рушфет. Од тогаш па наваму се функционира по ист принцип. Не дека системот е толку лош/добар, тоа пред се зависи од менталитетот на народот.
Кај нас не постои култура за водење бизнис ниту пак реално гледано услови за човек да се зафати за таа работа, освен ако не е спремен да го даде газот под кирија на локалниот моќник.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Еве @callejón de la muerte ти е пример за таков комшија. Кој кутриот и покрај "толкава" интелигенција, најверојатно живее скромно за Македонски услови и не може да поверува дека некој на чесен начин може да заработи милиони во Македонија. Плус на цела таа интелигенција успева од форумов да процени дека членот @StefusRefus нема капитал милион евра.
Да гледал јутуб клипчиња можеби ќе сфател дека заработката не зависи од големината на интелигенција, туку од нешто друго :icon_mrgr:

Љубомора, завидливост пуштена на најсилно. Кутрите напатени интелектуалци, што ли и да треба да значи тоа :toe:



Зашто депопулација а и кој тоа ќе одлучува кој да раѓа деца а кој не ... Некако многу сурови одлуки носиш ко за "либерален" тип :cautious:
Како не бе, јас и прашував како се обогатиле толку на поштен начин тука ама никој не ми одговори, сега во неможност на поштен начин да станам милионер ќе морам да ве замолам да ми покажете што е тоа живот, Мекларенот покажете го само да се сликам до него, ќе ја чувам сликата за внуци правнуци да ја гледаат, да ме повозите на јахтата укотвена во Ибица, да местите некоја бифша Викторијас сикрет типка, со приватниот џет да ме однесете до Лас Вегас, ќе се згребам и некоја линија бело сигурно дури го надлетуваме Гренд Кењон и јас сиромав да видам како живеат богаташите, да ме фати мајата па може после ќе изгледам 50 клипа од либертаријанци на Youtube и ќе видам како се печалат милионишта, ако не во реалноста, тогаш барем како некои тука, во фантазиите.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Може има нешто и во тоа, капитализмот или она што тука поминува за капитализам = барем дава илузија и им остава простор и на, како да се изразам, лица со скромна интелигенција да си фантазираат дека се Ворен Бафет.
Скромна-нескромна интелигенција ако сакаш да живеш убаво и да се среќен САМО КАПИТАЛИЗАМ. Пружа многу повеќе можности од СФРЈ. Супер си е си седиш дома си искачаш секоја вечер, си се зезаш со другари и девојки. Има за јадење пиење...фин дом плус и шетање. Си работиш тоа што ти е мерак и колку ти е мерак...од време на време ќе патуваш и така. МК ленд оф пленти.
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Скромна-нескромна интелигенција ако сакаш да живеш убаво и да се среќен САМО КАПИТАЛИЗАМ.
Факт е дека луѓето имале повисок стандард и биле посреќни за време на социјализмот, дискутирано е милион пати овде на форумот и од страна на батки кои се занимаваат со психологија, социологија, филозофија итн. има анкети, студии кој го интересира.

Тврдењето дека само во некој одреден систем може да живееш среќно, згора на тоа не дефиниран поим "среќа" ти е игноранство lvl. 99 тинејџер кој игра дота. Да не навлегувам на кое ниво ни е социјалната дисциплина после падот на бившиот ситем и која е релацијата со "среќата" која што толку ја милуваш, ќе ти падне се во вода. Или пак да зборуваме за криминалот (од секој аспект), кој е де факто индикатор за нефункционалноста на еден систем. За "морални делкити" па ич.

А тоа дека се јадело само тоа и тоа или десерт било само тоа и тоа ти е како да ти кажам, идиотски. Нема да помине ниту кај 3 годишни деца.[DOUBLEPOST=1531061052][/DOUBLEPOST]
Пружа многу повеќе можности од СФРЈ. Супер си е си седиш дома си искачаш секоја вечер, си се зезаш со другари и девојки. Има за јадење пиење...фин дом плус и шетање. Си работиш тоа што ти е мерак и колку ти е мерак...од време на време ќе патуваш и така. МК ленд оф пленти.
Ова ти е субјективно гледиште, следствено на тоа; поимање на реалноста според твоите плитки гледишта - денешниот живот македонскиот квази капитализам е подобар од социјализмот од времето на СФРЈ?

Хех.

Да почнеме од почеток;
- Кои се тие повеќе можности?
- Дали за време на социјализмот не постоеле тие социјални активности кои ги спомнуваш?
- Потрошувачка кошница денес вс. бившиот систем ?
- Стамбено прашање денес вс. бившиот систем ?
- Слобода на движење т.е. мкд пасош вс ју пасош (со кој слобоно си можел да биднеш економски емигрант) и финансии ?
- Избор на професија денес вс. бившиот систем ?

Еланборинранај.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Факт е дека луѓето имале повисок стандард и биле посреќни за време на социјализмот, дискутирано е милион пати овде на форумот и од страна на батки кои се занимаваат со психологија, социологија, филозофија итн. има анкети, студии кој го интересира.

Тврдењето дека само во некој одреден систем може да живееш среќно, згора на тоа не дефиниран поим "среќа" ти е игноранство lvl. 99 тинејџер кој игра дота. Да не навлегувам на кое ниво ни е социјалната дисциплина после падот на бившиот ситем и која е релацијата со "среќата" која што толку ја милуваш, ќе ти падне се во вода. Или пак да зборуваме за криминалот (од секој аспект), кој е де факто индикатор за нефункционалноста на еден систем. За "морални делкити" па ич.

А тоа дека се јадело само тоа и тоа или десерт било само тоа и тоа ти е како да ти кажам, идиотски. Нема да помине ниту кај 3 годишни деца.[DOUBLEPOST=1531061052][/DOUBLEPOST]

Ова ти е субјективно гледиште, доживување на реалноста и според твоите плитки гледишта денешниот живот, македонскиот квази капитализам е подобар од социјализмот од времето на СФРЈ?

Хех.
Тоа форсирање на идеи дека само еден систем е исправен а сите други не се обично е пат кон тоталитарен ум, не разбираат дека нема универзален одговор, има разлики во историски развој, култура, психологија, наследени проблеми, милион фактори кои даваат слика кој систем каде одговара.

Гледаат видеа за САД, место неспоредливо со тука во ниту еден параметар, најмалку од се во историскиот пат кој го изодиле луѓето таму и навиките кои се створиле поради тие услови.
Социјализмот бил кобен за една Чехословачка или Источна Германија но не и за Југославија и Македонија како дел од неа, напротив, капитализмот 1913-44 и 1991-2018 покажува дека не ја бидува таа работа тука, тоа се скоро 60 години, резултатите се тие што се, не може да измислиме нешто што го нема.

Може има по тие видеата што ги гледаат нешто, некој рецепт како да се направи clean slate и да се почне од нула, да се преобратиме во протестанти за радна етика барем, или како да се всади претприемчивост, хазардерство, бизнис сенс на Балканот па да види народ што е живот. Ако нема тогаш излегува дека таквите кои гледаат такви видеа би служеле како замена со јазик за тоалетна на Минчо или Чифлиганец.

Кога некој ти објаснува дека 200 евра им биле и премногу на луѓето, тоа се моментите кога човек жали што нетот е достапен за секого.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Тоа форсирање на идеи дека само еден систем е исправен а сите други не се обично е пат кон тоталитарен ум, не разбираат дека нема универзален одговор, има разлики во историски развој, култура, психологија, наследени проблеми, милион фактори кои даваат слика кој систем каде одговара.
Иако социјализмот, (според мене) има извозено повеќе километри кон таа тоталитарност сепак има дадено повеќе решенија околу некои општесвени проблеми (или решено; целосно или делумно). (зборувам ја ЈУ)

Денес, место системот да бара нови решенија (различни од бившиот систем) - системот профитира од самиот проблем. Фундаментална разлика, не за џабе социјализмот е сенка на капитализмот т.е. се обидува да го корегира.

Последно што сум видел (ќе го земам како аналогија) се овие рекламите на Џамбазов, Вучиќ, Весна Бејби околу тие, брзи, потрошувачки кредити. Неможам да опишам колку е апсурдно да го споредуваш ова што се случува денес со социјализмот а не пак со вистински, развиен капитализам.[DOUBLEPOST=1531063740][/DOUBLEPOST]
Може има по тие видеата што ги гледаат нешто, некој рецепт како да се направи clean slate и да се почне од нула, да се преобратиме во протестанти за радна етика барем, или како да се всади претприемчивост, хазардерство, бизнис сенс на Балканот па да види народ што е живот. Ако нема тогаш излегува дека таквите кои гледаат такви видеа би служеле како замена со јазик за тоалетна на Минчо или Чифлиганец.
Едноставно ние немаме таква "традиција", не функционираме така тоа треба на сите да и е јасно. (немаме еволуирано во тој правец ради милион историски незгоди)
Постоел приватен сектор за време на ЈУ, постои и сега па еве гледаме што се случува т.е. колку може да функционираме според тие начела.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Факт е дека луѓето имале повисок стандард и биле посреќни за време на социјализмот, дискутирано е милион пати овде на форумот и од страна на батки кои се занимаваат со психологија, социологија, филозофија итн. има анкети, студии кој го интересира.

Тврдењето дека само во некој одреден систем може да живееш среќно, згора на тоа не дефиниран поим "среќа" ти е игноранство lvl. 99 тинејџер кој игра дота. Да не навлегувам на кое ниво ни е социјалната дисциплина после падот на бившиот ситем и која е релацијата со "среќата" која што толку ја милуваш, ќе ти падне се во вода. Или пак да зборуваме за криминалот (од секој аспект), кој е де факто индикатор за нефункционалноста на еден систем. За "морални делкити" па ич.

А тоа дека се јадело само тоа и тоа или десерт било само тоа и тоа ти е како да ти кажам, идиотски. Нема да помине ниту кај 3 годишни деца.[DOUBLEPOST=1531061052][/DOUBLEPOST]

Ова ти е субјективно гледиште, следствено на тоа; поимање на реалноста според твоите плитки гледишта - денешниот живот македонскиот квази капитализам е подобар од социјализмот од времето на СФРЈ?

Хех.

Да почнеме од почеток;
- Кои се тие повеќе можности?
- Дали за време на социјализмот не постоеле тие социјални активности кои ги спомнуваш?
- Потрошувачка кошница денес вс. бившиот систем ?
- Стамбено прашање денес вс. бившиот систем ?
- Слобода на движење т.е. мкд пасош вс ју пасош (со кој слобоно си можел да биднеш економски емигрант) и финансии ?
- Избор на професија денес вс. бившиот систем ?

Еланборинранај.
Заработив +2000% поврат на капитал за минатите 15-20 години. Во Социјализмот тоа нема шанси. Ако потрае оваа а ќе за 10 години ќе имаа Х100 од тоа што го имав во 2000та. Јас сум сега за сега многу задоволен од системот. Но треба уште либерализација...и тоа многу.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Заработив +2000% поврат на капитал за минатите 15-20 години. Во Социјализмот тоа нема шанси. Ако потрае оваа а ќе за 10 години ќе имаа Х100 од тоа што го имав во 2000та. Јас сум сега за сега многу задоволен од системот. Но треба уште либерализација...и тоа многу.
Ти си заработил, ти си задоволен а тоа не значи дека системот е подобар.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Ти си заработил, ти си задоволен а тоа не значи дека системот е подобар.
Што нуди можност е подобар од предходниот кој не нудеше таква можност. Кажи ми како можеше да се збогатиш во комунизмот?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Што нуди можност е подобар од предходниот кој не нудеше таква можност. Кажи ми како можеше да се збогатиш во комунизмот?
Абе нарцис, дека тебе ти важно да се збогатиш тоа е тотално ирелевантно со целиот муабет кој од прилика оди вака; во кое општество се живеело подобро. Ти не си општеството.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Абе нарцис, дека тебе ти важно да се збогатиш тоа е тотално ирелевантно со целиот муабет кој од прилика оди вака; во кое општество се живеело подобро. Ти не си општеството.
Јас сум општеството :kruna:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Што нуди можност е подобар од предходниот кој не нудеше таква можност. Кажи ми како можеше да се збогатиш во комунизмот?
Уопште не значи дека ако нуди повеќе можности, е подобар од другиот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom