Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.922
Поени од реакции
7.847
Pa da dedomi partizan bil i se borel :D[DOUBLEPOST=1507187800][/DOUBLEPOST]Kako i da e da ostanese Yugoslavia cela bolje ke bese nego sega vo Makedonija sto e
ти штом викаш така, така мора да биде, штета што не сме сите видовити ко тебе.
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
112
Поени од реакции
107
Бугарското писмо е земено од нас. Тоа е македонско писмо кое Бугарите го земаа, .
:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Тази точно кирилица, на којато пишем ние в БГ е руска кирилица, с'зда в Русија след реформите на Пет'р І.
Старата кирилица Русите са ја взели от црковните книги, писани в Преславската школа.
Русите сега ползват стариат славјански език, на којто са били написани црковните книги в МК и БГ.

А за СФРју - преди 40 години СФРју за нас в БГ беше се едно си в Германија или САД.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Тази точно кирилица, на којато пишем ние в БГ е руска кирилица, с'зда в Русија след реформите на Пет'р І.
Старата кирилица Русите са ја взели от црковните книги, писани в Преславската школа.
Русите сега ползват стариат славјански език, на којто са били написани црковните книги в МК и БГ.

А за СФРју - преди 40 години СФРју за нас в БГ беше се едно си в Германија или САД.
Климент и Наум?
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
112
Поени од реакции
107
Климент и Наум?
Малко сме офтопик, ако сакате да отвориме нова тема за историјата на езикот.
Но:
Климент Охридски и Наум Преславски(после Охридски) са продолжили делото на Кирил и Методи - разпространение на ГЛАГОЛИЦАТА.
Нема книги на кирилица от Македонија от времето на Климент и Наум.
За тоа Наум отива во Охрид при Климент.
Заштото во Плиска и Преслав се работи на книжнина, писана со византијски букви со добавени нови букви.
Т.е. имаме наколко кирилици - првата е византијска кирилица - византијски букви и добавени букви.
Втората е болгарска кирилица - изменети форми на буквите. Таа втора кирилица ја земат русите, когато се покр'стват. Земат и славјански език - от книгите от Преслав и Плиска - т.е. царковно славјански по староболгарска кинжевна норма.
След това, Петр І, приема царковно славјанскијат език за официален во Русија.
Т.е., рускиот език е стариот словенски език по преславската, т.е. болгарската норма.
Третата е руската кирилица от 1708 и 1919 г. на којато ние во БГ пишем от 17 век насам и следваме руските реформи.
Т.е., в 10 век русите взеха от нас писмо и език, а после ние си вземаме писмото и много запазени старословенски думи обратно.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cyrillic_script

https://ru.wikipedia.org/wiki/Кириллица

https://vk.com/pages?oid=-62505256&p=Кириллица

Сите документи на ТМОРО, ВМОРО и ВМРО, сите вестникарски статии и книги от македонски автори са писани на тогашна руска кирилица.[DOUBLEPOST=1507534441][/DOUBLEPOST]Руски извори - ПРАВМИР означава православие и мирь,, или православие и свет.

http://www.pravmir.ru/kreshhenie-rusi-i-gosudarstvo-rus/
Ето ВИ го езикот на Светите Седмочисленици - Кирил, Методи, Наум, Климент, Ангелариа, Сава, Горазд, и на Константин Преславски, Черноризец Храбар и т.н. и т.н.

Но замечательно, что все русские кнјазьја, кем бы они ни были по крови и именам, говорили только на разговорном славјанском јазыке, читали только по-славјански и никаких следов скандинавов в русском христианстве не сохранилось. Зато јазык церковној письменности, тех книг, которые были к нам перевезены или у нас переписывались, был литературным јазыком, принјатым у болгар. И это делает несомненным громадное значение Болгарии в принјатии христианства. Тем более что Болгарија стојала на пути “из варјаг в греки”, значение которого в принјатии многонациональној религии подчеркивалось нами выше.

Благодарја болгарској письменности христианство сразу же выступило на Руси в виде высокоорганизованној религии с высокој культурој. Есть все основанија думать, что у славјан была примитивнаја письменность и до крештенија Руси. Об этом в первују очередь свидетельствујут договоры с греками, один экземплјар которых изготовлјалсја на русском јазыке. Исклјучительны роль и авторитет јазыка, перешедшего к нам с церковными книгами из Болгарии. Богослужение совершалось именно на этом јазыке. Он был јазыком высокој культуры, постепенно принимавшим восточнославјанскују лексику, орфографију. Это указывает, какују роль в крештении Руси принимала именно Болгарија. В конце концов та церковнаја письменность, котораја была передана нам Болгариеј,— это самое важное, что дало Руси крештение.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.732
Во 1990 година просечна плата во СФРЈ беше денешни 40.000 денари а просечна невработеност 15-17%
Чисто информативно
немаш блага врска со просечната плата ... не трескај будалаштини[DOUBLEPOST=1509402668][/DOUBLEPOST]
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Воена парада на ЈНА, техника и дисциплина во тогаш веќе ослабената федерација
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Тоа горе се онадеа повеќе, обичните војници и офицери си го тераа истиот филм како да беше 70 и некоја.
Случајно јас бев таа 85 та во ЈНА.[DOUBLEPOST=1514029348][/DOUBLEPOST]
Хаха Тогаш немаше што да се купи во продавница само леб и млеко до 8.00 дури и бензин немаше во бензиска во 1980. Леб само еден бел и млеко едно и тоа за варење со рок на траење 3 дена. Џабе тие пари само на хартија беа толку кога немаше кај да се потрошат.
Плус и во СРМ беше 50/100 од просекот на сојузно ниво.
Нешто си јалн'ш со годините, дете!
Тоа со лебот бензинот и млекото беше многу подоцна.
Тогаш сеуште бев студент ама доволно возрасен да знам дека ова што го пишуваш нема благе везе.
Да , платите и стандардот во РМ беа пониски во споредба со другите републики. Словенија ни бегаше и повеќе од тоа што си пишал ама не толку како сега!
А најголема разлика од тогаш до сега е надежта. Тогаш се имаше некоја надеж дека како така се оди напред, за разлика од сега.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.646
Поени од реакции
4.952
Тоа горе се онадеа повеќе, обичните војници и офицери си го тераа истиот филм како да беше 70 и некоја.
Случајно јас бев таа 85 та во ЈНА.[DOUBLEPOST=1514029348][/DOUBLEPOST]
Нешто си јалн'ш со годините, дете!
Тоа со лебот бензинот и млекото беше многу подоцна.
Тогаш сеуште бев студент ама доволно возрасен да знам дека ова што го пишуваш нема благе везе.
Да , платите и стандардот во РМ беа пониски во споредба со другите републики. Словенија ни бегаше и повеќе од тоа што си пишал ама не толку како сега!
А најголема разлика од тогаш до сега е надежта. Тогаш се имаше некоја надеж дека како така се оди напред, за разлика од сега.
Мене сега ми е супер...направив пари од тргување со хартии од вредност и сопствени бизниси...имаш слобода да пишеш што сакаш...додуше сега ако јадеш бубрези нема да те турат директор ама нема ни во идризово на голи оток и во бардовци да те однесат. Имаме компјутери мобилни телевизори 2 коли 2 стана...одиме 2-3 годишно на одмор со авион...јадење избор невиден...квалитетно здравство во приватните па и државните болници нови лекови...секакви апарати...тексија...забава...дрога која сакаш. Има 5 пати повеќе работи и пари од Титово време...дури и од 8 30 се работи а не од 7 со вампирите...речиси се е боље сега од материјална страна...единствено боље во сфрј беше духот...инаку и културата е боља концерт монцерти изложби странци домашни. И градот скопје порасна се има нови згради државни објекти споменици јавен превоз многу бољи...само што е загадени...сега што народот е изфрустриран и си го мава на еу и плаче што не сме како немачка најверојатно го имаше и тогаш тоа...али тоа не е проблем јас сум тотално хепи со тоа што го имам и материјално и семејно...да беше титово време 1/3 ќе имав во 1980та и ќе паразитирав во некое државно претпријатие колку да заврши работно време правејќи леви муабети за домаќинство и големите успеси на југословенскиот спорт...не благодарам. Ефтина синдикална титова свинска полутка не ми треба за да сум среќен. Денешниве можности не ги менувам за медиокритетски социјалистички храна, работнички одмор и државен стан...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Тоа горе се онадеа повеќе, обичните војници и офицери си го тераа истиот филм како да беше 70 и некоја.
Случајно јас бев таа 85 та во ЈНА.[DOUBLEPOST=1514029348][/DOUBLEPOST]
Нешто си јалн'ш со годините, дете!
Тоа со лебот бензинот и млекото беше многу подоцна.
Тогаш сеуште бев студент ама доволно возрасен да знам дека ова што го пишуваш нема благе везе.
Да , платите и стандардот во РМ беа пониски во споредба со другите републики. Словенија ни бегаше и повеќе од тоа што си пишал ама не толку како сега!
А најголема разлика од тогаш до сега е надежта. Тогаш се имаше некоја надеж дека како така се оди напред, за разлика од сега.
Тој е форумски кловн што јаде гомна на сите теми, мисли дека ги нервира другите и некако си е задоволен со тоа. Поима он нема ни што било ни како било. Само колку да изеде гомна. Можеш и на другите теми да го видиш тоа.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.646
Поени од реакции
4.952
Тој е форумски кловн што јаде гомна на сите теми, мисли дека ги нервира другите и некако си е задоволен со тоа. Поима он нема ни што било ни како било. Само колку да изеде гомна. Можеш и на другите теми да го видиш тоа.
Не навредувам само си кажувам што си мислам...да размислувам различно на некои теми од другите ама само за некои работи. Колку што знам тоа е мое право и слобода загарантирана со устав...ако ти се пишува на темата пишувај. Не вреѓај и тролај.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Епа бев 83/84та, за време олимпијадата во Сараево. Кампањоли, дајчеви и маршевски ме потсетија на војската.



Тогаш главно постоеше другарство и збор. Сегашниве за некоја пара и мајка би си продале
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Faktor nekoj si bil so Jugoslavija toga
Sega so Makedonija nikoj i nisto si
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Faktor nekoj si bil so Jugoslavija toga
Sega so Makedonija nikoj i nisto si
Незнам колкав фактор бил некој рандом македонец во СФРЈ ама знам дека беше посигурно и покомфорно за обичниот човек.
Тоа што рефусот вика дека за јадење бубрези се одело Голи Оток или Идризово е повеќе за периодот до 55 та. И не е за зборење само ама ако си ишол на брич со официјалната политика.
Имам соселани кои окапаа во Идризово за спротивставување на колективизацијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom