Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
..кои комедијанти сте , јебове благи бог и слатки римски папа...може да се уозбилите малку????, науката за бројки е егзактна наука , нема кај неа трте мрте и интерпретации кому како ќе му ќефне. Ама изгледа веќе подолго време сите бегаат од часови по математика..
Инаку во онааа таму првата пустинската олуја, Кувајт имаше 158 тенка кои единствено функционираа без проблеми, во вистински војни услови и жешка песоклива пустиња. А на линијата за монтажа во Славонски Брод доаѓаа делови и компоненти од цела држава, па и од Македонија..По параметри се ценат работите, не по лични, селски онакви и овакви имресии....и чешма муабет.;)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.179
Инаку да не беше чопавиот загорец
За време протестите за Монструм, полицијата со хермелини не влезе понатаму од мостот кај битпазар. 40 ајдуци мајтап си играа 2 дена со полицијата, убија и ранија голем број полицајци.
Службите и милицијата на тој загорец беа редовни низ Јаја Паша. Сега имаш видено таму полицаец? Инспекција, пајак служба?
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
ти сериозно споредуваш германски и македонски менталитет?

Најмалку 90% од објектите ги користиме и сега. Да не набројувам пак, клинички центри, поликлиники, амбуланти, основни и средни школи, библиотеки, универзитетски објекти, студентски и средношколски домови, објекти на општините, на полицијата, Брза помош, ////.................И пак изнесуваш неточни информации. Овие набројани објекти не се бараки од времен карактер. Сега се во очајна состојба. Мал дел беа што не беше причина за 25 години да останат сеуште тоа што се.

Каква разлика има меѓу начинот на живот во МКД и СРГ?

Кај нас во комшилук, имаме оставштина од Југославија: барака-амбуланта во Бутел, школо-барака ИДНИНА во Чаир, Кино-барака во Бутел/Чаир, старата општинска зграда БАРАКА на оп. ЧАИР, Административните БАРАКИ кај новава зграда на оп. Чаир.

Да не ја заборавиме и најрепрезентативната општина во РМ, Центар, уште е сместена во југословенска барака.

Просториите на град Скопје се во БАРАКА, наследство од Југославија.

Само кај нас некој може да се фали дека имаме детски болници сместени во БАРАКИ, надвор од сите здравствени стандарди.[DOUBLEPOST=1435592105][/DOUBLEPOST]
пак истото. Од каде сега овие албанци Чаир и Бутел, од каде "дозволи" за дивоградби и џамии, кој и кога спроведе етничко чистење низ РМ, од кога се вејат албански и арапски знамиња во половина држава...
Де бре комши, ко мало дете да сум, па ќе се лажеме?! Прашај си ги СДС колку илјадници државјанства нивната администрација даде во 90те години на минатиот век.
Кога спомна етничко чистење и веење туѓи знамиња, се сеќаваш ли кој ги скрои сегашниве граници на општините и кој го донесе законот за знамиња?[DOUBLEPOST=1435592296][/DOUBLEPOST]
Службите и милицијата на тој загорец беа редовни низ Јаја Паша. Сега имаш видено таму полицаец? Инспекција, пајак служба?
Тој куц Загорец ги населуваше таму, а да имаше полиција и инспекција во негово време, немаше да ги има сите оние дивоградби и инциденти. Колку Македонци имаше настрадано 1965-1991 г. во Чаир?

И додека Тито со београдските комунисти населуваше емигранти од Албанија и Косово во Македонија, на најбезобразен начин вршеше етничко чистење на Власите италијанофили и Италијаните од Далмација и Истра (каде беа 45% од населението) и Германците (Фолкдојчерите) од Словенија, Војводина и Барања/Славонија, па така создаде етнички хомогена Хрватска и Словенија.
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Da nabroime del od ubavinite na Kumonjaroslavija po koja taguvaat srbomanite ni mili. Par nepar za benzin, snemuvanje kafe i ostanati proizvodi, inflacija, povekjeto direktori so nedozavrseno sredno koi se izzivuvale vrz inzinerite vo fabrikite, a gradele vili so kradeni pari, ako sakas rabota mora da imas kniska od komunistite, apsenje, sledenje, kodosenje i tepanje na intelektualci i umetnici, potoa Beograd 68ma. I vrvot na gluposta slikite od Tito nasekade.
Da nabrojuvame li uste od prekrasnotiite treba li?
Abre dete dukatinche...pa i denes gi imash istite raboti vo "slobodna" Makedonija koj gi imash nabroeno.......
Ubavinite na VMRO...
Da napolnish rezervoar gorivo treba da rabotish tri dena, a nekoj i nedela vreme mu e malku,no zatoa slovenecot rabot DURI chetiri chasa...
http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=A4A4D45693C7B3418C9797C558A21D00
Denesimash gazdi zo nezavrsheno osnovno obrazovanie koj se izhivuvaat vrz inzhenjerite....
Se kupuvaat stanovi i placevi na vodno so kradeni narodni pari(toa go imash vo bombite na strumichkiot zaec) slobodno proguglaj ke gi najdesh...
Za da se vrabotish denes isto tie potrebno da imash portokalova knishka i izlepeno nad sto plakati i toa strogo portokalovi....
Denes slikata na gwujoki ja imash na sekoj bilbord, a na TV neznam kolku pati ke se pojavi i spomne...
Taka da ne e nishto porazlichno od togash samo shto denes ste mnogu poglasni otkolku vo vremeto na JUGOSLAVIJA...........
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.179
Бабаба, со некои луѓе не вреди ни збор да скршиш. како со ѕидот да збориш, а поим немаат од тој период.
Каква разлика има меѓу начинот на живот во МКД и СРГ?
..размисли или види, каков прираст имале тие. уште пред 100 години, сезонски мовинг авераге. Прирастот на македонските граѓани опаѓа со независноста. Сега со Груевски на чело имаме најмал прираст во историјата на овој народ овде. И најголем одлив во странство на млади и школувани кадри.
Да не ја заборавиме и најрепрезентативната општина во РМ, Центар, уште е сместена во југословенска барака.

Просториите на град Скопје се во БАРАКА, наследство од Југославија.

Само кај нас некој може да се фали дека имаме детски болници сместени во БАРАКИ, надвор од сите здравствени стандарди.
Јас ти набројав стотици илјади објекти од тврда градба, ти набројуваш 10тина. Не знам дали читаш што некој пишува или тролаш.
Прашај си ги СДС колку илјадници државјанства нивната администрација даде во 90те години на минатиот век.
Кога спомна етничко чистење и веење туѓи знамиња, се сеќаваш ли кој ги скрои сегашниве граници на општините и кој го донесе законот за знамиња?
Очигледно тролаш. Од 200 илјади колку што тврдеше, сега се само "илјади". Чаир и Бутел се водени од 1991 од вмровци Близнаковски, Миленковски и Латиновски. Цели 25 години кога и се случува најголемата промена на етничкиот состав т.е. етничко чистење на македонско население, кога се градат џамии по куќи и згради, кога се шири влијанието на вахабизмот, посебно во сегашната општина Бутел, во населбите Бутел 1 и 2, Ск-Север, Топаанско Поле...
Тој куц Загорец ги населуваше таму, а да имаше полиција и инспекција во негово време, немаше да ги има сите оние дивоградби и инциденти. Колку Македонци имаше настрадано 1965-1991 г. во Чаир?
Дали си можел слободно да шеташ навечер низ тие места, си можел. Дали сега можеш? Не, ќе јадеш ќотек. Дали има полиција? Нема. Пајак служба? Нема. Дали во протестите за Монструм полицијата застана до кај мостот во полна борбена опрема? Застана...Или многу лажеш или ако си убеден во ова, тогаш имаат право како те квалификуваат
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Одговорот е негде измеѓу и да и не. Смешно е кога луѓе што не ни биле родени тогаш викаат дека било боље пошто се отруени од муабети на постарите генерации кои не успеале да се вклопат во транзицискиот период (лоповлук) а уште посмешно е што некој роден 98ма дознал дека некој пра пра дедо го пратиле на Голи оток и вика дека денес подобро се живее од гневот насобран за страдањата. Секое време со своите предности и маани.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Живко Јовановски - генерал мајор пензиониран 1980
Блажо Кафеџиски - генерал потполковник пензиониран 1981
Методија Котевски - генерал потолковник пензиониран 1981
Ангел Мојсовски - генерал потполковник пензиониран 1979
Димитрие Савевски - генерал мајор пензиониран 1979
Тихомир Шаревски - генерал полковник пензиониран 1981
Овие биле истовремено генерали, не 3 не 4 туку 6 а за доста од нив немам податоци кога се пензионирани значи од годината на пензионирање одземи 5-6 години на генералствување, плус кај овие генерал полковник или потполковник имаш уште 1-2 генералски чина така да бројката е најверојатно десетина истовремени генерали во ЈНА
Ептен многу. Ех пусто македонче, душиче ситно, од секогаш со трошки се задоволувало. За среќа покрај таквите ситни со мали како лешниче душичиња во Македонијава има и Македонци. Ги имало и ќе ги има и тоа во едно големо мнозинство. И благодарение на нив Македонија е денес независна држава![DOUBLEPOST=1435648956][/DOUBLEPOST]
Бабаба, со некои луѓе не вреди ни збор да скршиш. како со ѕидот да збориш, а поим немаат од тој период.
..размисли или види, каков прираст имале тие. уште пред 100 години, сезонски мовинг авераге. Прирастот на македонските граѓани опаѓа со независноста. Сега со Груевски на чело имаме најмал прираст во историјата на овој народ овде. И најголем одлив во странство на млади и школувани кадри.
Јас ти набројав стотици илјади објекти од тврда градба, ти набројуваш 10тина. Не знам дали читаш што некој пишува или тролаш.
Очигледно тролаш. Од 200 илјади колку што тврдеше, сега се само "илјади". Чаир и Бутел се водени од 1991 од вмровци Близнаковски, Миленковски и Латиновски. Цели 25 години кога и се случува најголемата промена на етничкиот состав т.е. етничко чистење на македонско население, кога се градат џамии по куќи и згради, кога се шири влијанието на вахабизмот, посебно во сегашната општина Бутел, во населбите Бутел 1 и 2, Ск-Север, Топаанско Поле...
Дали си можел слободно да шеташ навечер низ тие места, си можел. Дали сега можеш? Не, ќе јадеш ќотек. Дали има полиција? Нема. Пајак служба? Нема. Дали во протестите за Монструм полицијата застана до кај мостот во полна борбена опрема? Застана...Или многу лажеш или ако си убеден во ова, тогаш имаат право како те квалификуваат
Не ми кажувај прикаски! Кога беа протестите за „Монструм“ ги следев точно од еден од повисоките катови во Мавровка, таму работев. Полицијата ги гонеше демонстрантите се до после Битпазар каде се растурија. Други полициски сили беа распоредени во Чаир кај некогашно „Тедико“ спремни да тргнат кон Јајапаша маало и Серава ако се појави потреба. И не тропај кога појма немаш!
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Ептен многу. Ех пусто македонче, душиче ситно, од секогаш со трошки се задоволувало. За среќа покрај таквите ситни со мали како лешниче душичиња во Македонијава има и Македонци. Ги имало и ќе ги има и тоа во едно големо мнозинство. И благодарение на нив Македонија е денес независна држава![DOUBLEPOST=1435648956][/DOUBLEPOST]
Не ми кажувај прикаски! Кога беа протестите за „Монструм“ ги следев точно од еден од повисоките катови во Мавровка, таму работев. Полицијата ги гонеше демонстрантите се до после Битпазар каде се растурија. Други полициски сили беа распоредени во Чаир кај некогашно „Тедико“ спремни да тргнат кон Јајапаша маало и Среава ако се појави потреба. И не тропај кога појма немаш!
Од кој е независна?
од ЕУ?
од НАТО?
од Бугари?
од Срби?
од Грци?
Од Косово?
од Албанци?
па дете ние независни знамето го сменавме оти на Грци не им се бендиса, ние се откажавме од делови во устав оти не им се бендисваше на Бугарите, на наша територија се подигаат споменици на ликови неприатели на Македонија, вооружени странски војници даваат почесни стрелби на воени гробишта на окупатори на Македонија, во владата седат команданти и борци на тероистички паравојски кои убиваа Македонски војници и полицајци и раселуваа население од свои домови, нам Приштина и Тирана ни кажува како да се однесуваме во внатрешна политика, НАТО ни наредува да си уништуваме и се откажуваме од оружје, ЕУ ни диктира какви закони да донесеме и не тера да се договориме со Грција како ќе се викаме, странски газди ни диктораат какви закони за работнички права ќе имаме, на запад не се вејат повеќе Македонски знамиња а школите и улиците носат имиња на паднати борци на УЧК и ОНА
Па појќе независност имаше Македонија под Турско ропство од колку сега.
СФРЈ беше кралство небеско за Македонскиот народ.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Од кој е независна?
од ЕУ?
од НАТО?
од Бугари?
од Срби?
од Грци?
Од Косово?
од Албанци?
па дете ние независни знамето го сменавме оти на Грци не им се бендиса, ние се откажавме од делови во устав оти не им се бендисваше на Бугарите, на наша територија се подигаат споменици на ликови неприатели на Македонија, вооружени странски војници даваат почесни стрелби на воени гробишта на окупатори на Македонија, во владата седат команданти и борци на тероистички паравојски кои убиваа Македонски војници и полицајци и раселуваа население од свои домови, нам Приштина и Тирана ни кажува како да се однесуваме во внатрешна политика, НАТО ни наредува да си уништуваме и се откажуваме од оружје, ЕУ ни диктира какви закони да донесеме и не тера да се договориме со Грција како ќе се викаме, странски газди ни диктораат какви закони за работнички права ќе имаме, на запад не се вејат повеќе Македонски знамиња а школите и улиците носат имиња на паднати борци на УЧК и ОНА
Па појќе независност имаше Македонија под Турско ропство од колку сега.
СФРЈ беше кралство небеско за Македонскиот народ.
Плачи си бе, исплачи се по србоскавијана со Титота на чело, арно ти било тогаш, сега за таквите како тебе нема леб повеќе. Јасно ти е тоа и за тоа плачеш по тоа усраната држава зашто во новава не можеш да просперираш со легачење и продавање муда за бубрези. Исплачи се дете, ако.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.179
Ептен многу. Ех пусто македонче, душиче ситно, од секогаш со трошки се задоволувало. За среќа покрај таквите ситни со мали како лешниче душичиња во Македонијава има и Македонци. Ги имало и ќе ги има и тоа во едно големо мнозинство. И благодарение на нив Македонија е денес независна држава![DOUBLEPOST=1435648956][/DOUBLEPOST]
Не ми кажувај прикаски! Кога беа протестите за „Монструм“ ги следев точно од еден од повисоките катови во Мавровка, таму работев. Полицијата ги гонеше демонстрантите се до после Битпазар каде се растурија. Други полициски сили беа распоредени во Чаир кај некогашно „Тедико“ спремни да тргнат кон Јајапаша маало и Серава ако се појави потреба. И не тропај кога појма немаш!
Ништо ти не си следел. Полицијата застана до мостот после Битпазар. Тоа Тедико е од другата страна, во друга населба така да врска нема со Јаја Паша и уличките кон Тефејуз. Факт е дека полицијата на неколкупати застана и се повлекуваше како да се работи за друга држава. Факт е дека таму и кога нема протести полиција слабо функционира. Алфите чат пат ќе влезат на битпазар на неколку минути. Ни полиција, ни инспекција, ни пајак служба...ни кога ни ги маваа децата. ...па види самиот кој тропа.
 
Последно уредено:
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Ништо ти не си следел. Полицијата застана до мостот после Битпазар. Тоа Тедико е од другата страна, во друга населба така да врска нема со Јаја Паша и уличките кон Тефејуз. Факт е дека полицијата на неколкупати застана и се повлекуваше како да се работи за друга држава. Факт е дека таму и кога нема протести полиција не функционира. Алфите чат пат ќе влезат на битпазар и бегаат за неколку минути. Ни полиција, ни инспекција, ни пајак служба...ни кога ни ги маваа децата, скраја да е дете да ти живее ваму. ...па види самиот кој тропа.
Секој ден сум во тој дел од градот веќе деценија на назад и добро ги знам приликите. Не ми раскажувај приказни. И мои деца патуваат и се движат низ Чаир, Бутел, Битпазар и Топаана и никој ниту ги закача ниту ги чепка. Не шири дезинформации непотребно со цел да плашиш народ и да се формира погрешна слика за приликите. Ти објаснив и ти кажав како се одвиваше реагирањето на полицијата зашто тие ротести ги следев од непосредна близина. Тоа што го зборуваш врска нема со тоа како во реалност беше и што заправо се случуваше. Кога тргна полицијата демонстрантите не занеја ни сами на која страна побрзо да бегаат, имаше можеби и преостро реагирање на некои полицајци, ама во такви услови тешко е да се измери колку сила да се употреби. После надвозникот демонстантите се распрскаа кој каде стаса и толку беше приказната. Ако не се распрскаа тогаш веројатно и оние од кај „Тедико’ ќе тргнеа па ќе беше тогаш весело да се посматра.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Плачи си бе, исплачи се по србоскавијана со Титота на чело, арно ти било тогаш, сега за таквите како тебе нема леб повеќе. Јасно ти е тоа и за тоа плачеш по тоа усраната држава зашто во новава не можеш да просперираш со легачење и продавање муда за бубрези. Исплачи се дете, ако.
По речникот гледам дека и ти сфаќаш дека сум во право и во немоќ и бес почнуваш со вулгарности. Ни еден против аргумент не ми даде на мојот културен текст освен пароли и навреди.
Дури не успеваш ни да ме налутиш зато што јас знам како беше и тогаш а како е сега, и она што го кажувам е со аргументи. Да си провериш тироидна жлезда таа понекогаш предизвикува кај човека такви настапи на бес и агресивност. Можи не е до системот, можи ти е до здравјето.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
По речникот гледам дека и ти сфаќаш дека сум во право и во немоќ и бес почнуваш со вулгарности. Ни еден против аргумент не ми даде на мојот културен текст освен пароли и навреди.
Дури не успеваш ни да ме налутиш зато што јас знам како беше и тогаш а како е сега, и она што го кажувам е со аргументи. Да си провериш тироидна жлезда таа понекогаш предизвикува кај човека такви настапи на бес и агресивност. Можи не е до системот, можи ти е до здравјето.
Плачи си, плачи си. Сега немаш можност за „оклапина“ - така викаа баба ми и дедо ми за оние што сакаа леб без труд. Тешко е да се најде работа и уште потешко да се задржи ако не те бива. Знам. И колку да ти плтат кога работиш, бидејки не си навикнал да работиш, малку ти се гледа и незадоволен си. Нема повеќе евтини годишни одмори по синдикални летувалишта заскоро ич пари, мораш да си заработиш за да си го платиш одморот во комерцијално летувалиште, нема свински полутки и канти сирење преку синдикат...јебига, за тоа главно служеа синдикатите во СФРЈ. Гледај си ги податоците кои ги изнесуваш и плачи си. Јас не барам податоци. Едноставно знам како ми беше и како живеев тогаш, знам за што се залагав, знам за што јас и моите истомисленици се боревме и се изборивме, па знам и како ми е и како живеам денес во независна Република Македонија. Ти плачи, јас се радувам!:):ojeaa:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Плачи си, плачи си. Сега немаш можност за „оклапина“ - така викаа баба ми и дедо ми за оние што сакаа леб без труд. Тешко е да се најде работа и уште потешко да се задржи ако не те бива. Знам. И колку да ти плтат кога работиш, бидејки не си навикнал да работиш, малку ти се гледа и незадоволен си. Нема повеќе евтини годишни одмори по синдикални летувалишта заскоро ич пари, мораш да си заработиш за да си го платиш одморот во комерцијално летувалиште, нема свински полутки и канти сирење преку синдикат...јебига, за тоа главно служеа синдикатите во СФРЈ. Гледај си ги податоците кои ги изнесуваш и плачи си. Јас не барам податоци. Едноставно знам како ми беше и како живеев тогаш, знам за што се залагав, знам за што јас и моите истомисленици се боревме и се изборивме, па знам и како ми е и како живеам денес во независна Република Македонија. Ти плачи, јас се радувам!:):ojeaa:
Секое време му носи различни користи на различни луѓе, сега е време на хоштаплери, измамници, трговци со дрога и бело робље, рекетари и муфљузи кои најмногу време трошат да најдат начин како да заебат народ и држава
Јас не можам да се снајдам во ова време поинаку сум научен.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Секое време му носи различни користи на различни луѓе, сега е време на хоштаплери, измамници, трговци со дрога и бело робље, рекетари и муфљузи кои најмногу време трошат да најдат начин како да заебат народ и држава
Јас не можам да се снајдам во ова време поинаку сум научен.
Не ти фрлаат трошки како Тито за да молчиш, а ниту за залак ниту за трошки имаш капацитет да се избориш. За тоа не ти чини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom