Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Пак си се заебал
Во вишата војна школа дојдов од цивилно претпријатие каде работев неколку години, имаше таму и студенти од други факултети кои напуштија тие студии, имаше невработени..... по завршување, станавме потпоручници и беве распоредени во активна служба. Тоа с случи во средина на80 десети пошто веќе дојде до недостаток на кандидати за воена академија, се помалце се пријавуваа на неа така да ние бевме прва генерација на виша воена школа[DOUBLEPOST=1434906619][/DOUBLEPOST]
А бе јас не сум те заебал и од блиску колку ти сам себе си. Појманемаш за време, систем и земја за која дискутираш. Од мене само ќе научиш нешто.
Хахахаххахаха,рибарска приказна 2 дел....
 
А

Атлантист

Гостин
Градежен инженер ко же испроектира нешто, посебно високоатници, некговиот проект оди на контрола во институт за земјотресно инженерство, па го прегледуваат и дуги рецезентим инженери.. така да не е “еден инженер му текнало...“ Тоа може денес ко ќе ти проектира некој куќа или гаража, али за проект на зграда некој тој проект треба после да го прегледа, оцени и даде дозвола од повисоко ниво.

А бе ко ќе те читам исто ко да читам од оние смешните весници “Подземините масонски градови во мариово“, Скопје, праисториски вонземјански аеродром“, Дали Цеца е Македонка“,“Последни зборови на Курт Кобејн - Обединета Македонија!“

деца...
Тој институт за земјотресно инженерство не постоел пред замјотресот, а што не значи дека денес и покрај постоењето на исис се гради нешто многу квалитетно. Само да не не стресе повторно земјотрес.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Хахахаххахаха,рибарска приказна 2 дел....
а бе секоја приказна ако не е раскажана од твојо комшија каде доктори сечат раце по наредба на директори од претпријатиа е рибарска
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Зато шо немаш појма за системот во СФРЈ завршив виша војна школа во која ојдов од цивилен сектор со што станав потпоручник исто како да завршив академија со таа разлика што со таква школа побавно се напредуваше од колку со академија а баталив кога почна распадот на СФРЈ и почнавме да се убиваме еден со друг и пак ојдов да работам по цивилни фирми, Мои колеги од таа генерација, некој останаа во разни армии некои се сега шефови на градежни стоваришта, еден работи и во погребално за некои појма немам како завршија.
Е сега да ти објасни чича како беа поставени работите во ЈНА,зошто гледам ги мафтосуваш децава на форумот.
Кон почетокот на 80-те ЈНА одлучи,бидејки се беше супер и идеално,да соработува со големите претпријатија од таа југославија да врбува млади инженери кои би завршиле Вишо Воено училиште би станале потенцирам,резервен состав во ЈНА,и ако се појави потреба од нови кадри кои би работеле во цивилниот сектор на ЈНА да се активираат.Значи ти никогаш не си бил во активна служба,бидејки сите подофицери кои излегуваа од таа школа се вракаа на работа во фабриките.

Јас имав срека-несрека да работам во МЗТ и памтам некаде 83-та ЈНА бидејки 70% од МЗТ работеше за неа,објави конкурс кој сака да заврши Виша Воена школа во Задар и Ниш за потребите на ЈНА,но ке бидеш во резервниот состав на ЈНА,освен ако има потреба од тебе и да се активираш,ако сакаш.

Јас бев во Задар 3 години и се здобив со чин потпоручник-резервиста за радио врски,секогаш ме малтретираа на возени вежби де во Криволак,де на Косово......


Затоа не пишувај за нешто за кое или си чул од комшии,или си сонувал....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Е сега да ти објасни чича како беа поставени работите во ЈНА,зошто гледам ги мафтосуваш децава на форумот.
Кон почетокот на 80-те ЈНА одлучи,бидејки се беше супер и идеално,да соработува со големите претпријатија од таа југославија да врбува млади инженери кои би завршиле Вишо Воено училиште би станале потенцирам,резервен состав во ЈНА,и ако се појави потреба од нови кадри кои би работеле во цивилниот сектор на ЈНА да се активираат.Значи ти никогаш не си бил во активна служба,бидејки сите подофицери кои излегуваа од таа школа се вракаа на работа во фабриките.

Јас имав срека-несрека да работам во МЗТ и памтам некаде 83-та ЈНА бидејки 70% од МЗТ работеше за неа,објави конкурс кој сака да заврши Виша Воена школа во Задар и Ниш за потребите на ЈНА,но ке бидеш во резервниот состав на ЈНА,освен ако има потреба од тебе и да се активираш,ако сакаш.

Јас бев во Задар 3 години и се здобив со чин потпоручник-резервиста за радио врски,секогаш ме малтретираа на возени вежби де во Криволак,де на Косово......


Затоа не пишувај за нешто за кое или си чул од комшии,или си сонувал....
Грешно си разбрал
Во ЈНА се врабтувало и со цивилен фаакултет и имаа назив “граѓанско лице на служба во ЈНА“
тука имавме градежни инженри, машински инженери, правници, а без факултети тука беа готвачи, автомехачари, раковалци на парни котли и слично. Тие на работа ода во цивилни алишта
Имаше воени службеници кои најчесто ба библиотекари, архивари, воени музичaри кои имаа униформи но со посебни ознаки
Резервисти беа со завршена школа за резервни офицери и небеа во активна слжба туку по потреба беа повикувани на вежба, ниивно школување траеше 6 месеци и излегуваа со чин водник не потпоручник
Воени подофицери и офицери со завршени 2, 4 или 8 години школо во активна служба
Ако си завршувал за радиo врски си завршил во Београд каде беше воениот центар и школи за врски
А во Задар ако си завршил, си завршил или школа за Артилeрија, школа за противвоздушна одбрана или школа за воен пилот. Школа за врски во задар - немаше
Ако те земале на вежба, те земале од скопскат армиска област и си можел да бидеш само во Македонија. Косово беше во приштински корпус кој беше под нишката Армија. Не можешѓе да си во македонија резервист на ввоена единица на косово исто како што од Гњилане или Урошевац не идеа резервисти во Прилеп или Струмица
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
На српски е знам,глупо изгледа кога ке го преведеш на МК.........Ова посебно за ЛЕТ 3 или како беше дека ЦИА не ја создаде југославија,Ако не ја создаде зошто најавува нејзино распагање,а?


Vašington - Centralna obavještajna agencija SAD (CIA) 18. oktobra 1990. godine sačinila je tajnu informaciju u kojoj su najavljeni definitivni raspad SFR Jugoslavije i krvavi sukobi na njenoj teritoriji.

- Otcjepljenjem Slovenije i Hrvatske Jugoslavija će prestati da funkcioniše kao federalna država u roku od godine i vjerovatno će se raspasti u roku od dvije godine. Ekonomska reforma neće spriječiti raspad - navedeno je u dokumentu CIA sa kojeg je nedavno skinuta oznaka "povjerljivo".

CIA je američku administraciju obavijestila da će Srbija blokirati pokušaj Slovenaca i Hrvata da od Jugoslavije formiraju konfederaciju i da će to uz rastući nacionalizam prouzrokovati raspad zemlje.

- Teško da će doći do rata među republikama, ali ozbiljni konflikti među zajednicama će pratiti raspad Jugoslavije i biće nastavljeni i poslije njenog raspada. Nasilje će biti žestoko i dugotrajno - napisali su agenti CIA navodeći da će "usljed srpske represije doći i do vojne pobune Albanaca na Kosovu i da će ih podržati albanska manjina u Crnoj Gori i Makedoniji, što će te republike zbližiti sa Srbijom".

CIA je navela da BiH predstavlja najveću prijetnju za prerastanje fundamentalnih etničkih podjela u Jugoslaviji između Srba i Hrvata u nasilje velikog obima među zajednicama.

- Etnički miks ove republike - muslimani više od 40 odsto, Srbi 32 odsto i Hrvati 18 odsto ukupnog stanovništva - uvijek je bio potencijalno opasan. Izbori u novembru će povećati potencijal za intervenciju Srbije i Hrvatske - napisali su agenti CIA.

U informaciji je navedeno da SAD i njeni evropski saveznici mogu malo toga uraditi da očuvaju jedinstvo Jugoslavije.

- SAD će imati malo kapaciteta da očuvaju Jugoslaviju uprkos uticaju koji su na tim prostorima imale u prošlosti. Ali, lideri republika će tražiti od zvaničnika SAD njihovu naklonost. Srpske i federalne vođe će naglasiti svoje stavove za podršku teritorijalnom integritetu, a Slovenci, Hrvati i Kosovari će tražiti američki pritisak za unapređenje ljudskih prava i samoopredjeljenje. Sovjetski Savez će imati samo indirektni uticaj na ishod u Jugoslaviji, na primjer, putem multinacionalnih foruma. Evropljani posjeduju neke poluge, ali ih oni neće koristiti da bi očuvali staru Jugoslaviju. Većina njih, uključujući Njemačku, zvanično će biti za ideju jugoslovenskog integriteta, dok će tiho prihvatiti raspad federalne države - piše u informaciji CIA.

Kao glavni razlog za raspad Jugoslavije naveden je nestanak političke volje koja republike drži na okupu i rasplamsavanje nacionalizma, a posebno srpskog, predvođenog Slobodanom Miloševićem.

- Iako će u drugim dijelovima istočne Evrope ekonomske i političke reforme biti međusobno prožete, budućnost Jugoslavije biće određena političkim i etničkim faktorima. Čak i uspješne ekonomske reforme neće održati državu - ističe se u tajnom dokumentu CIA i dodaje da će Srbi pokušati podstaći ustanak srpske manjine u drugim dijelovima Jugoslavije, a naročito u Hrvatskoj i BiH, zbog čega je vrlo izvjesno da će doći do etničkih sukoba većeg obima.

U depeši je navedeno da ni Komunistička partija, niti JNA neće moći održati federaciju.

- Partija je u ruševinama, armija je izgubila prestiž zbog svoje identifikacije sa Komunističkom partijom i jer je veliki dio zemlje smatra institucijom kojom dominiraju Srbi. Iako bi vojska mogla jednostrano pokušati da održi federaciju, njeno vođstvo uviđa da to ne može uraditi sama i vjerovatno vjeruje da bi bilo koji pokušaj da se to uradi doveo do raspada JNA po njenim etničkim linijama. Osim toga, nije se pojavila, niti će se pojaviti politička partija koja bi se borila za cjelovitu Jugoslaviju i ispunila prazninu ostavljenu kolapsom titoističke vizije jugoslovenske države - navela je CIA.

Agenti CIA su već tada iscrtali i mapu novih država koje će nastati na prostoru bivše Jugoslavije.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
На српски е знам,глупо изгледа кога ке го преведеш на МК.........Ова посебно за ЛЕТ 3 или како беше дека ЦИА не ја создаде југославија,Ако не ја создаде зошто најавува нејзино распагање,а?
CIA најавуваше и распад на СССР, и СССР ли беше создаден од CIA
А кај беше на вежби во Косово во 80 десетите??
на која функција и на кои уреди работеше?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.059
Поени од реакции
16.170
многу ароганција и лапрдање , а не се чита тоа што го напишав. Јас само пренесов дека постар работник кажа дека на негов другар му ја ампутирале раката. Тоа што работниците си мислеле дека директорот наредил не е мое мислење, јас напишав дека докторите процениле дека итно треба да се превземе нешто, а демонтажата на огромните валци ќе траела премногу долгу и ќе било поопасно за работникот.
За проектантот на висококатницата на Сојузот на Синдикатите, што пред Земјотресот заврши во Затвор а по земјотресот е ослободен знаат постарите, тоа е факт, но има друга работа, многу работи со време се забораваат, а како оди работата и нови работи се повеќе се бришат од архиви, дури најново е дека и Гоогле брише ....
Случајот со тенковите кој пропаднаа низ понтонот на Сава а поради непоштувањето на препораката на инжинерецотво ЈНА е вистинит,беше тогаш нешто и во весници, но не и деталите , а тие ми ги кажа роднина на загинат војник. За оштетување на топовњачата во Неретва немаше никаде во ниеден медиум ( строго пов) ми кажа лично старешина ( во приватен разговор, јас служев во РМ, 1977/78) , а веројатно ми го кажа тоа бидејќи беше револтиран од нестручноста на висок старешина, кој на своја рака го направил експериментот без консултација со технички лица...
..Да не ја застрануваме темата, деталите ги дадов з адруго, да укажам дека и тогаш се правеле големи грешки и глупости на сите полиња од животот, но новинарите не смееле ништо да објават без дозвола...
 
Последно уредено:

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
На српски е знам,глупо изгледа кога ке го преведеш на МК.........Ова посебно за ЛЕТ 3 или како беше дека ЦИА не ја создаде југославија,Ако не ја создаде зошто најавува нејзино распагање,а?


Vašington - Centralna obavještajna agencija SAD (CIA) 18. oktobra 1990. godine sačinila je tajnu informaciju u kojoj su najavljeni definitivni raspad SFR Jugoslavije i krvavi sukobi na njenoj teritoriji.

- Otcjepljenjem Slovenije i Hrvatske Jugoslavija će prestati da funkcioniše kao federalna država u roku od godine i vjerovatno će se raspasti u roku od dvije godine. Ekonomska reforma neće spriječiti raspad - navedeno je u dokumentu CIA sa kojeg je nedavno skinuta oznaka "povjerljivo".

CIA je američku administraciju obavijestila da će Srbija blokirati pokušaj Slovenaca i Hrvata da od Jugoslavije formiraju konfederaciju i da će to uz rastući nacionalizam prouzrokovati raspad zemlje.

- Teško da će doći do rata među republikama, ali ozbiljni konflikti među zajednicama će pratiti raspad Jugoslavije i biće nastavljeni i poslije njenog raspada. Nasilje će biti žestoko i dugotrajno - napisali su agenti CIA navodeći da će "usljed srpske represije doći i do vojne pobune Albanaca na Kosovu i da će ih podržati albanska manjina u Crnoj Gori i Makedoniji, što će te republike zbližiti sa Srbijom".

CIA je navela da BiH predstavlja najveću prijetnju za prerastanje fundamentalnih etničkih podjela u Jugoslaviji između Srba i Hrvata u nasilje velikog obima među zajednicama.

- Etnički miks ove republike - muslimani više od 40 odsto, Srbi 32 odsto i Hrvati 18 odsto ukupnog stanovništva - uvijek je bio potencijalno opasan. Izbori u novembru će povećati potencijal za intervenciju Srbije i Hrvatske - napisali su agenti CIA.

U informaciji je navedeno da SAD i njeni evropski saveznici mogu malo toga uraditi da očuvaju jedinstvo Jugoslavije.

- SAD će imati malo kapaciteta da očuvaju Jugoslaviju uprkos uticaju koji su na tim prostorima imale u prošlosti. Ali, lideri republika će tražiti od zvaničnika SAD njihovu naklonost. Srpske i federalne vođe će naglasiti svoje stavove za podršku teritorijalnom integritetu, a Slovenci, Hrvati i Kosovari će tražiti američki pritisak za unapređenje ljudskih prava i samoopredjeljenje. Sovjetski Savez će imati samo indirektni uticaj na ishod u Jugoslaviji, na primjer, putem multinacionalnih foruma. Evropljani posjeduju neke poluge, ali ih oni neće koristiti da bi očuvali staru Jugoslaviju. Većina njih, uključujući Njemačku, zvanično će biti za ideju jugoslovenskog integriteta, dok će tiho prihvatiti raspad federalne države - piše u informaciji CIA.

Kao glavni razlog za raspad Jugoslavije naveden je nestanak političke volje koja republike drži na okupu i rasplamsavanje nacionalizma, a posebno srpskog, predvođenog Slobodanom Miloševićem.

- Iako će u drugim dijelovima istočne Evrope ekonomske i političke reforme biti međusobno prožete, budućnost Jugoslavije biće određena političkim i etničkim faktorima. Čak i uspješne ekonomske reforme neće održati državu - ističe se u tajnom dokumentu CIA i dodaje da će Srbi pokušati podstaći ustanak srpske manjine u drugim dijelovima Jugoslavije, a naročito u Hrvatskoj i BiH, zbog čega je vrlo izvjesno da će doći do etničkih sukoba većeg obima.

U depeši je navedeno da ni Komunistička partija, niti JNA neće moći održati federaciju.

- Partija je u ruševinama, armija je izgubila prestiž zbog svoje identifikacije sa Komunističkom partijom i jer je veliki dio zemlje smatra institucijom kojom dominiraju Srbi. Iako bi vojska mogla jednostrano pokušati da održi federaciju, njeno vođstvo uviđa da to ne može uraditi sama i vjerovatno vjeruje da bi bilo koji pokušaj da se to uradi doveo do raspada JNA po njenim etničkim linijama. Osim toga, nije se pojavila, niti će se pojaviti politička partija koja bi se borila za cjelovitu Jugoslaviju i ispunila prazninu ostavljenu kolapsom titoističke vizije jugoslovenske države - navela je CIA.

Agenti CIA su već tada iscrtali i mapu novih država koje će nastati na prostoru bivše Jugoslavije.
ЦИА е покасно создадена од Југославија друже.
Плус,првите години од создавањето на агенцијата,Југославија не и била мета,а имала и многу неуспеси овој период.[DOUBLEPOST=1434939965][/DOUBLEPOST]
ЦИА е покасно создадена од Југославија друже.
Плус,првите години од создавањето на агенцијата,Југославија не и била мета,а имала и многу неуспеси овој период.Така да,не е Југославија од ЦИА создадена.
А за распаѓањето сум милион посто дека ЦИА има замешано прсти.
 
Последно уредено:

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
многу ароганција и лапрдање , а не се чита тоа што го напишав. Јас само пренесов дека постар работник кажа дека на негов другар му ја ампутирале раката. Тоа што работниците си мислеле дека директорот наредил не е мое мислење, јас напишав дека докторите процениле дека итно треба да се превземе нешто, а демонтажата на огромните валци ќе траела премногу долгу и ќе било поопасно за работникот.
За проектантот на висококатницата на Сојузот на Синдикатите, што пред Земјотресот заврши во Затвор а по земјотресот е ослободен знаат постарите, тоа е факт, но има друга работа, многу работи со време се забораваат, а како оди работата и нови работи се повеќе се бришат од архиви, дури најново е дека и Гоогле брише ....
Случајот со тенковите кој пропаднаа низ понтонот на Сава а поради непоштувањето на препораката на инжинерецотво ЈНА е вистинит,беше тогаш нешто и во весници, но не и деталите , а тие ми ги кажа роднина на загинат војник. За оштетување на топовњачата во Неретва немаше никаде во ниеден медиум ( строго пов) ми кажа лично старешина ( во приватен разговор, јас служев во РМ, 1977/78) , а веројатно ми го кажа тоа бидејќи беше револтиран од нестручноста на висок старешина, кој на своја рака го направил експериментот без консултација со технички лица...
..Да не ја застрануваме темата, деталите ги дадов з адруго, да укажам дека и тогаш се правеле големи грешки и глупости на сите полиња од животот, но новинарите не смееле ништо да објават без дозвола...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
За оштетување на топовњачата во Неретва немаше никаде во ниеден медиум ( строго пов) ми кажа лично старешина ( во приватен разговор, јас служев во РМ, 1977/78) , а веројатно ми го кажа тоа бидејќи беше револтиран од нестручноста на висок старешина, кој на своја рака го направил експериментот без консултација со технички лица...
..Да не ја застрануваме темата, деталите ги дадов з адруго, да укажам дека и тогаш се правеле големи грешки и глупости на сите полиња од животот, но новинарите не смееле ништо да објават без дозвола...
па скоро ниде во свет не се објавуваат незгоди и несреќни случени во армијата освен ако не се десат на јавно место (судир на воени возила на патишта паѓање на воен авион...) Тоа се смета како воена тајна и си имаат тие и свои воени истражни органи и воен суд и воени закони. И во Америчка и во Француска војска с случуваат и несреќи и незгоди па новинари немаат пристап до тие информации,
Инаку, ракетна топовњача во неретва, еве приомер на гугле искуцај неретва река и ракетна топовњача па замисли како таа плови низ неретва. Мора со свои очи да видиш и сфатиш дека тоа е невозможно, ниту таа може да плови по река ниту му е намената да плови по реки ниту може да се користи ко шо спомна ти за форсирање. Сите работи ти се погрешни во таа прикаска. А бе и јас се изнаслушав прикаски не се овие ни први ни последни, таков народ сме, си сакаме тро појќе да претераме уз друштво и некоје чавче “А бе брат јас војска им бев главен бе кој мајори кој капетани, кога сакав станвав бе.... Јас бев специјална тајна единица секогаш шетаф со 2 аутомата полни и репетирани.... и му велам јас дај јас да ти кажам како се вози тенк, ко му влегов, прва - шлајфува, втора - шлајфува, - третѕа шлајфува дури четврта завзеде....“
детски муабети
 
Последно уредено:
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Можеби немам доволно сознанија како оние кои живееле во СФРЈ, бидејќи сум роден во независна Македонија, ама морам да ти кажам дека за телевизорот грешиш и тоа од лично искуство.
И татко ми се скрасил како тебе, во тие години и купил Еи-Ниш телевизор. Истиот, и после 26-7 години уште работи без проблем. Низ целиот животен век, бил 2-3 пати носен на поправка за минорни дефекти. Даљинското, оти стоело во целофанче, кога ќе го видиш, како ново да е. А да не ти зборувам за телевизорот на дедо ми,покоен, исто Еи- Ниш, уште постар од тој ние што го имаме, работи без проблем уште.
Пред 10-на години, ми земаа телевизорче, quadro, за кај мене у соба, после 3-4 години, екранот рикна. Имавме philips, купен, '98, лани рикна и тој, иако може да се поправи, не е исплатливо оти е ера на ЛЦД, за кој не верувам ни дека 10 год. ќе издржи.
Моделите им беа 30 години назад! Без современи опции и решенија, стерео звук да не спомнам. Ќе набавиш видео касета со филм или концерт со звук снимен во стерео, имаш и таков видео плеер-рикордер а слушаш и гледаш на телевизор без автоматска регулација на основна боја, без доволен контраст и острина на слика и слушаш звук - тенџере! Абе живи канти беа тие телевизори, не ми кажувај![DOUBLEPOST=1434966754][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 123217 Другарице и другови... шта сам оно хтео да кажем...хочете чути у моје време како се живело...
(дупли Лп, да ја ставам на грамафон и пуштам глас... или оди на шител и К5, избери сега да не биде утре доцна)
А каков избор имаше во СФРЈ кога ќе уклучиш телевизор? Прва и втора програма на РТС и исто со радиото. И ти беше ок, среќен беше со изборот, нели? Купувањето на 101-нот или Фиќото ти беше исполнување на животниот сон, а молеше роднини и пријатели кога патуваат надвор од државата да ти донесат шише виски зашто во трговската мрежа низ СФРЈ беше мисловна именка да го набавиш.
 
Последно уредено:

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
И со три пара фармерки и пакет мастики одеа месец дена во Бугарија на летување, ду*ење и пијанчење и се враќаа со вишак пари...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Моделите им беа 30 години назад! Без современи опции и решенија, стерео звук да не спомнам. Ќе набавиш видео касета со филм или концерт со звук снимен во стерео, имаш и таков видео плеер-рикордер а слушаш и гледаш на телевизор без автоматска регулација на основна боја, без доволен контраст и острина на слика и слушаш звук - тенџере! Абе живи канти беа тие телевизори, не ми кажувај![DOUBLEPOST=1434966754][/DOUBLEPOST]
А каков избор имаше во СФРЈ кога ќе уклучиш телевизор? Прва и втора програма на РТС и исто со радиото. И ти беше ок, среќен беше со изборот, нели? Купувањето на 101-нот или Фиќото ти беше исполнување на животниот сон, а молеше роднини и пријатели кога патуваат надвор од државата да ти донесат шише виски зашто во трговската мрежа низ СФРЈ беше мисловна именка да го набавиш.
Имаше подобар избор на програма од колку денес, шо дека ако имам сега 40 канали кога ТВ ми е угаснато, или слушам турбо фолк или шпански или турски серии или како е здраво да јадам ореви и ладно цедено маслиново масло и охридска пастрмка или лаги на политичари. Телевизија му треба на оној кој седи атворен дома, порано 90% од врме бевме надвор и немаше криминал, бевме по библиотеки, работнички акции, фудбалски и ракометарски терени базени и плажи. Сега е светот сведен на екран на мобилен екран на таблет екран на лаптоп... животот стана виртуелен зато штоп реалниот е неподнослив, аудио системи имаше можеше да си купиш и врвни компоненти, мал си не знаеш но јас имав на времето Дуал грамофон со Денон појачало, имаше ХСР за обична раја, имаше РИЗ системи, имаше германски Универсум, имаше Пионир, другар ми имаше Техникс, првите видеа ги имавме 1982-83..... Мислам во скопје имаше преставништво на Пионир, од пијачки имаше шток, векија, водка, лозова, мастика шљивка, коњаци , вињаци за виски не се сеќавам зато што омилени ми беа МБ коњак, Шток Векија, пива иомаше убави и квалитетни....
И ти сега вака детски наивно ввелиш дека сета ова ситуација во сите бивши републијки на СФРЈ цеа војна распад убиства злосторства е зато шо немаше квалитетен звук на системот и виски во чашата?!?!
Мислиш сега презадолжениот народ, срка виски дома додека слуша ХајФај музика од АА класа аудио??
му се исполни сонот на македонскиот и другите народи , да можат да гледаат повеќе канали??
ти една недела да поживееше во СФРЈ, немаше вака да пишуваш. Мислиш дека деца шо умираат од шо не можат да си платат лекување или родители кои немаат пари за парче леб или постојани стресови од политика криминал криза... се чекор нанапред?? зато шо сега имаш јако стерео.
Према моја проценка, немаш повеќе од 16 години (интелектуално)_
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Имаше подобар избор на програма од колку денес, шо дека ако имам сега 40 канали кога ТВ ми е угаснато, или слушам турбо фолк или шпански или турски серии или како е здраво да јадам ореви и ладно цедено маслиново масло и охридска пастрмка или лаги на политичари. Телевизија му треба на оној кој седи атворен дома, порано 90% од врме бевме надвор и немаше криминал, бевме по библиотеки, работнички акции, фудбалски и ракометарски терени базени и плажи. Сега е светот сведен на екран на мобилен екран на таблет екран на лаптоп... животот стана виртуелен зато штоп реалниот е неподнослив, аудио системи имаше можеше да си купиш и врвни компоненти, мал си не знаеш но јас имав на времето Дуал грамофон со Денон појачало, имаше ХСР за обична раја, имаше РИЗ системи, имаше германски Универсум, имаше Пионир, другар ми имаше Техникс, првите видеа ги имавме 1982-83..... Мислам во скопје имаше преставништво на Пионир, од пијачки имаше шток, векија, водка, лозова, мастика шљивка, коњаци , вињаци за виски не се сеќавам зато што омилени ми беа МБ коњак, Шток Векија, пива иомаше убави и квалитетни....
И ти сега вака детски наивно ввелиш дека сета ова ситуација во сите бивши републијки на СФРЈ цеа војна распад убиства злосторства е зато шо немаше квалитетен звук на системот и виски во чашата?!?!
Мислиш сега презадолжениот народ, срка виски дома додека слуша ХајФај музика од АА класа аудио??
му се исполни сонот на македонскиот и другите народи , да можат да гледаат повеќе канали??
ти една недела да поживееше во СФРЈ, немаше вака да пишуваш. Мислиш дека деца шо умираат од шо не можат да си платат лекување или родители кои немаат пари за парче леб или постојани стресови од политика криминал криза... се чекор нанапред?? зато шо сега имаш јако стерео.
Према моја проценка, немаш повеќе од 16 години (интелектуално)_
Let3...сепак не се жести, се работи за нови зомбирани генерации, што тоа па тие знаат за Југославија??? Тоа ти е како да им објаснуваш каков вкус има банатата, а да мораат да ја гледаат само преку џам.. Плус тоа џамот замаглен од разни магли... :)
Но секое време има свои вистини , легенди и митови и тоа е тоа и тука помош нема.
Инаку да им кажеш дека опасно кретеноидна појава е да гледаш насекаде млади, посебно па девојка со дечкото , како секој за себе зури у телефон и комуницира со кој ти знае кого, а излегле заедно , или на маса седнало друштво и секој со својот телефон и само се кикотат и си покажуваат меѓу себе нешто на екраните, жуто ќе те гледаат.
Јеби га на такви уште да им збориш за Југословенските времиња е како да завиваш на полна месечина во Август.......
ЦИА планирала уште од одма да ја растура Југославија...хе,хе. Во Југославија се правеле лоши телевизори итн.итн. .............испрани мозочиња.
Не е ни чудо што се убедени дека на тие од преку им е поголем....:):):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom