Во автобус

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Veruvam deka sekoj od nas se ima vozeno vo aftobus,dali e toa za do grad,ili sekoj den za vo skolo/faks/rabota,ne e bitno. Bitno mi e mislenjeto za ona na koe bef svedok vo aftobus,a niso cudno i na nekoj od vas da mu se ima sluceno.

Se vozam ja vo 15ce od skolo nakaj doma, i sedat site drugari ja stojam posho nemashe slobodno mesto,i si praime muabet, i edno drugarce bash denta nogata si ja sjeba na sport i sedeshe najblisku do 3ta vrata,valjda znaete koj sedishta. I sea,vlaga edna zena,postara,i zastanuva neli pred nego,se drzi za shipkite,i nikoj od retardiranive moj drugari da stane za zenava da sedne,arno ama,posle 5 minuti stoenje,zenava [dosta glasno] mu se obraka na drugarcevo so sjebana noga:
-Dobro be dete! Kako ne ti e sram! Imash li ti domashna kultura? Sto ve ucat u skolo? Sto ve ucat doma? Zar ne ti e sram mene vaka stara zena da ne mi stanesh da sednam? Vaka taka,bla bla bla,mu se isposra [da izvinite] i ostana takva namrshtena.
Drugarcevo celo posrameno stauva "Izvinete bla bla" I morashe da stoi so svitkana noga.

E sea,ja mislam,mene taka da mi se ispodere zena,ima da ja oteram u 3 lepe P***E MATERINE!!!
Prvo sekogash stanuvam na postar u aftobus! SEKOGASH! Ama ako nekogash se sluci da nestanam znaci iam daaaaaaaamn goooood reason da ne stanam. I na kraj kraeva ako e on/ona tolku uctiva ke kaze MNOGU tifko deka saka da sedne poradi nekoj pricini,ili pak kulturno ke stoi nad mene dur ne mi doe preku k** pa da stanam.A ne da se dere pred cel aftobus za bez pricina.
UF arogantni zeni,mi se gadi od takvi luge. -.-
Btw,nakaj 40 godini imashe zenava,a ne 60-70 -.- pa da nemoze da stoi
-.-
Dzabe naprai scena,ti **** narodot ogranicen.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Избрзани реакции се тпа. Жената изгледа не го видела другар ти дека ногата му е повредена и одма збори. Ама и да прави така не е секогаш отерувањето во пм најдобрата опција.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ја на пензионери никад не сум стануел у автобус. Шо ги вртам, јас до последна идев, утепан од работа, а они се шлаат да видат дали на Буњаковец е денар поефтина боранијата од на Зелено пазарче за да си го испунат денот.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ја на пензионери никад не сум стануел у автобус. Шо ги вртам, јас до последна идев, утепан од работа, а они се шлаат да видат дали на Буњаковец е денар поефтина боранијата од на Зелено пазарче за да си го испунат денот.
Lele covece kolku si vo pravo! Ne mi se verue! I ja idam od posledna do posledna! 45 min se vozam vo aftobus sekoj den za do skolo + 45 za nazat. Ali sepak sum stanuval na postari, a toa e posho nikoash ne sum razmisluval kao tebe -.-
Na kraj kraeva 45min da STOISH vo aftobus e poteshko nego da peshacish saat ipol -.-
 
Член од
24 септември 2008
Мислења
450
Поени од реакции
14
Ima starci koi stvarno preteruvaat i ne zasluzuvaat da im odstapis mesto. A uste pomalku ako se raboti za nekoj/a histericen/na. Me nervira koga tie takvite drzat predavanje za kultura na nekoj drug.
 
П

Паган-др

Гостин
Станувам кога како.
Ако стварно морам да станам ке станам но ако и јас неможам да стојам на нозе не станувам. А и многу ме нервираат некои баби што ке ти зборат за култура како не треба како треба зошто? пошто тебе те болат нозе неможеш да станеш она да седне.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Абе стара изрека е со старци да не си садиме краставици:) Мојот лек за нестанување на старци што вака си шеткаат со пензионерски слободни е навали главата накај прозор и „спиј„ дур да поминат.....сум станувал у крајни случаеви (мајка со дете, некое бапче шо ептен се тресе) а за некојси ми прч што како што кажа Мистичен иде да види дали е боранијата поефтина никогаш сум немал намера да станувам.

На крај краева, финтата од К-15 ви текнува?
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
мене ми имаат така викано многу пати и јас убаво фино лепо ке си ставам слушалките во уши ке си свртам главата и си терам, а ако е некоја бабичка што мисли дека има 20 години па се дотерала стаила наочари поголеми од нејзе ке и се изнасмеам у лице и ке си продолжам да седам, а на некои постари луѓе станувам иако се возам по цел саат во автобус

едит-дај ај кажи ја таа финта од к-15 АКО сакаш :)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.027
многу се нервирам вака бе.
секогаш им станувам на постари ама многу се провоцирам кога ќе видам некоја шо се тресе у автобус
шо мајка бара да се шлае по градов?едвај стои на нозе па ќе оди на пазари ќе купува.
и не станувам кога ќе видам дека некоја ќе се истепа да седне,инает ме фаќа.се возам и јас саат време,нема да приумрам ако стојам,ама нема ни она да приумре.
имаше едне шо секад се качуваше после мене и другарите у средно кога идев,и секогаш не глеаше попреку дека ние седиме а она стоела,и коментираше некад ама ја игнориравме или и се смеевме,млада жена,се пика позади и уште соли памет.
јас разбирам култура,ме учела мајками дека на постари се остстапува место,ама не моеш на секоја глуперда да и станеш
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
многу се нервирам вака бе.
секогаш им станувам на постари ама многу се провоцирам кога ќе видам некоја шо се тресе у автобус
шо мајка бара да се шлае по градов?едвај стои на нозе па ќе оди на пазари ќе купува.
и не станувам кога ќе видам дека некоја ќе се истепа да седне,инает ме фаќа.се возам и јас саат време,нема да приумрам ако стојам,ама нема ни она да приумре.
имаше едне шо секад се качуваше после мене и другарите у средно кога идев,и секогаш не глеаше попреку дека ние седиме а она стоела,и коментираше некад ама ја игнориравме или и се смеевме,млада жена,се пика позади и уште соли памет.
јас разбирам култура,ме учела мајками дека на постари се остстапува место,ама не моеш на секоја глуперда да и станеш

Ej pa toa najveke me nervira,ja se kacuvam na prva stanica se siminjam na predposledna,i sea se kcuvame odma nekoj si 7-8 dusi od skolo sto sme si,i sednuvame skroz na kraj,i kako ide avtobusot,dur da stigne od NL do aerodrom,cel zaden del e funn so decki od 1-4 godina,i so kur mi bara sea nekoja starka [pardon,"GOSPOGjA" tuka da zastane da ceka nekoj da stane?!?!? Neka si brka rabota u sredina i napred u aftobus kaj sho im e mesto!!
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Во автобус се имам возено само од нашкола ко ќе ојме на некој екскурзии и секогаш само деца има во автобусот па немало потреба да станувам за некој.Иначе мислам дека не би станала ако сум стварно уморна ...
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Што е најбрзо суштество во светов?
- Баба кога ќе види празно место во автобус.:smir:

На темава: зависи од тоа како се чувствувам во моментот одлучувам дали ќе станам, станувам само на стари луѓе што стварно не можат да стојат...
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
ако сум многу изморен не станувам иначе станувам на постари луѓе ама скоро ич зш ретко се возам во автобус:nesum: а иначе да ми речат стани така некои не многу стари за инат не станувам
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Ја на пензионери никад не сум стануел у автобус. Шо ги вртам, јас до последна идев, утепан од работа, а они се шлаат да видат дали на Буњаковец е денар поефтина боранијата од на Зелено пазарче за да си го испунат денот.
Lele covece kolku si vo pravo! Ne mi se verue! I ja idam od posledna do posledna! 45 min se vozam vo aftobus sekoj den za do skolo + 45 za nazat. Ali sepak sum stanuval na postari, a toa e posho nikoash ne sum razmisluval kao tebe -.-
Na kraj kraeva 45min da STOISH vo aftobus e poteshko nego da peshacish saat ipol -.-
многу се нервирам вака бе.
секогаш им станувам на постари ама многу се провоцирам кога ќе видам некоја шо се тресе у автобус
шо мајка бара да се шлае по градов?едвај стои на нозе па ќе оди на пазари ќе купува.
и не станувам кога ќе видам дека некоја ќе се истепа да седне,инает ме фаќа.се возам и јас саат време,нема да приумрам ако стојам,ама нема ни она да приумре.
имаше едне шо секад се качуваше после мене и другарите у средно кога идев,и секогаш не глеаше попреку дека ние седиме а она стоела,и коментираше некад ама ја игнориравме или и се смеевме,млада жена,се пика позади и уште соли памет.
јас разбирам култура,ме учела мајками дека на постари се остстапува место,ама не моеш на секоја глуперда да и станеш
Ej pa toa najveke me nervira,ja se kacuvam na prva stanica se siminjam na predposledna,i sea se kcuvame odma nekoj si 7-8 dusi od skolo sto sme si,i sednuvame skroz na kraj,i kako ide avtobusot,dur da stigne od NL do aerodrom,cel zaden del e funn so decki od 1-4 godina,i so kur mi bara sea nekoja starka [pardon,"GOSPOGjA" tuka da zastane da ceka nekoj da stane?!?!? Neka si brka rabota u sredina i napred u aftobus kaj sho im e mesto!!
Да не излегват пензионерите од дома...??? Оти вас ви сметат??? Епа не излегвајте вие и не се возете со автобус.
Едно е да не отстапиш место (секој си има причина за тоа да го направи, ко бо случајот ногата го болеше, некогаш ќе ни се слоши...) ама сега да не излегват старите... не знам зошто ви сметат??
Јас лично ретко се возам со автобус... ама и да се возам, во Битола нема некоја толку голема релација како 45 мин, па да се мислам дали јас да се одморам или да отстапам место... но би отстапила, баш ради тоа што најдолго ќе стојам на нозе 10 до 15 мин.
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Многу ретко се возам со автобус, ептен само кога мора ама досега само еднаш ми се случи да има ептен гужва во автобусот па станав за да седне една постара жена а и тоа не дека за нешто друго го направив туку повеке сакав да стојам и кога автобусот ке запреше некаде некој ке погурнеше и јас одев кај еден ептен сладок дечко:pos2:.Во пшоследно време па и не се возам со автобус затоа што скоро сите линии ги укинаа кај нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom